F-16F (BLOCK 60) Fighting Falcon [Hasegawa]

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

F-16F (BLOCK 60) Fighting Falcon [Hasegawa]

Postprzez artek81 » środa, 1 kwietnia 2015, 08:24

Witam

Zamierzam skleić pierwszy model samolotu dzieląc się tutaj relacją z postępów w budowie i licząc na pomoc oraz cenne uwagi doświadczonych modelarzy.

Oto sam model:
Obrazek

model zamierzam wykonać prosto z pudła bez żadnej ekstrawagancji ;) nie będę też raczej rozpatrywał go w kategoriach rzeczywistości merytorycznej bo moja wiedza na ten temat jest zerowa a i materiałami żadnymi też nie dysponuję.

Ok no to zaczynamy. Pierwsze pod nóż poszły skrzydła i tutaj odrazu pytanie. Czy takie szczeliny jak na zdjęciu to coś normalnego?? Szpachlować to czy zostawić??

Obrazek
artek81
 
Posty: 124
Dołączył(a): piątek, 1 sierpnia 2008, 12:19

Reklama

Re: F-16F (BLOCK 60) Fighting Falcon [Hasegawa]

Postprzez luck1985 » środa, 1 kwietnia 2015, 11:34

Nie musisz dysponować materiałami- masz internet :)

Tak z brzegu:

Obrazek

Znawcy tematu podpowiedzą.
Avatar użytkownika
luck1985
 
Posty: 424
Dołączył(a): niedziela, 20 grudnia 2009, 19:28
Lokalizacja: Poznań

Re: F-16F (BLOCK 60) Fighting Falcon [Hasegawa]

Postprzez artek81 » czwartek, 9 kwietnia 2015, 02:28

No udało mi się poszukać kilka zdjęć tego poszczególnego modelu więc być może spróbuję coś odtworzyć aczkolwiek są to narazie tylko fotki widoku z zewnątrz.

Mam jednak kolejne pytanie odnośnie malowania modelu. Chciałbym wiedzieć, czy cały samolot malujecie już po całkowitym sklejeniu czy niektóre elementy maluje się najpierw a później przykleja do reszty?? Pytam ponieważ w kilku relacjach widziałem że uzbrojenie jest zazwyczaj malowane osobno. Czy drobne elementy malujecie aerografem czy pędzlem?? Mam dylemat z elementami kokpitu:
Obrazek

Cz skleić fotele i figórki najpierw i pomalować pędzlem czy pomalować elementy fotela najpierw i później skleić ?
Domyślam się że dla wielu doświadczonych modelarzy pytanie to brzmi pewnie głupio ale mi taki niby banał spędza sen z powiek :/

proszę o poważne odpowiedzi :)
artek81
 
Posty: 124
Dołączył(a): piątek, 1 sierpnia 2008, 12:19

Re: F-16F (BLOCK 60) Fighting Falcon [Hasegawa]

Postprzez maciej ritmann » czwartek, 9 kwietnia 2015, 07:36

Ja maluję zawsze w takim przypadku najpierw elementy, każdy z osobna, a dopiero potem sklejam całość. Figurkę sklej bez dodatków, pomaluj, dodatki pomaluj i doklej.
Avatar użytkownika
maciej ritmann
 
Posty: 47
Dołączył(a): środa, 2 października 2013, 08:26
Lokalizacja: łódź

Re: F-16F (BLOCK 60) Fighting Falcon [Hasegawa]

Postprzez Solo » czwartek, 9 kwietnia 2015, 20:45

artek81 napisał(a):Mam jednak kolejne pytanie odnośnie malowania modelu. Chciałbym wiedzieć, czy cały samolot malujecie już po całkowitym sklejeniu czy niektóre elementy maluje się najpierw a później przykleja do reszty??


Z reguły (choć w sumie co modelarz to inna reguła) wszystko to czego nie uda Ci się zamaskować przed malowaniem kadłuba należy pomalować wcześniej i oddzielnie, na przykład fotel pilota, kabinę, wnęki podwozia, dyszę silnika itp.
Czasami jednak jest tak, że wygodniej jest najpierw pomalować kadłub, a potem zamaskować np. okolice wnęk podwozia i je wtedy malować.
Generalnie kadłub maluje się na końcu, ale musisz brać pod uwagę to, że trzeba będzie wiele maskować, ale to naturalne przy tego rodzaju pracach.

artek81 napisał(a):Pytam ponieważ w kilku relacjach widziałem że uzbrojenie jest zazwyczaj malowane osobno. Czy drobne elementy malujecie aerografem czy pędzlem??


Naturalnie, że takie elementy jak uzbrojenie, czy owiewkę maluje się osobno (z reguły, bo bywają przypadki że nie), a potem montuje.
Ja osobiście staram się jak najwięcej takich drobnych elementów malować osobno i potem montować je w gotowym modelu, bo jest to łatwiejsze i o niebo wygodniejsze.
Przykładowo w moim Rafale najpierw pomalowałem fotel i wnętrze kabiny, potem zamaskowałem i wziąłem się za resztę prac.
Oddzielenie zaś pomalowałem uzbrojenie, owiewkę, podwozie, dysze silnika i sam już nie pamiętam co jeszcze.
Dopiero gdy pomaluję (i pobrudzę) korpus maszyny, wtedy zamontuję te elementy.
Z reguły także wszystkie drobiazgi maluję aerografem, pędzelkiem tylko w ostateczności, detale typu okablowanie na już gotowych elementach (wnęki podwozia, golenie podwozia), przyciski w kabinie ect.
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Re: F-16F (BLOCK 60) Fighting Falcon [Hasegawa]

Postprzez artek81 » czwartek, 4 stycznia 2018, 01:14

Solo może to głupio zabrzmi ale nie szkoda ci brudzić aerografu na tak małe części jak fotele na przykład?? Chyba dłużej się później czyści aero niż samo malowanie trwa no chyba że sklejasz wszystko co pod ten sam kolor i wtedy psikasz.
artek81
 
Posty: 124
Dołączył(a): piątek, 1 sierpnia 2008, 12:19

Re: F-16F (BLOCK 60) Fighting Falcon [Hasegawa]

Postprzez Atlis » czwartek, 4 stycznia 2018, 10:12

Solo na tym forum nie ma od dawna, tak jak ten temat to nie zły dinozaur.

Jeśli pracujesz z aerografem cały czas i nie malujesz błotem, to czyszczenie aerografu zajmuje tyle co mycie pędzla...
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 14:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: F-16F (BLOCK 60) Fighting Falcon [Hasegawa]

Postprzez artek81 » czwartek, 4 stycznia 2018, 10:56

Błotem czyli jak? Za gęstą farbą?

No temat dinozaur bo mam jakąś blokadę na malowanie foteli i kokpitu, kompletnie nie mam weny jak się za to zabrać :/
artek81
 
Posty: 124
Dołączył(a): piątek, 1 sierpnia 2008, 12:19

Re: F-16F (BLOCK 60) Fighting Falcon [Hasegawa]

Postprzez bohdan » czwartek, 4 stycznia 2018, 21:50

Aerografem
Avatar użytkownika
bohdan
 
Posty: 301
Dołączył(a): sobota, 29 sierpnia 2015, 23:03

Re: F-16F (BLOCK 60) Fighting Falcon [Hasegawa]

Postprzez artek81 » piątek, 5 stycznia 2018, 21:16

Odkopuję temat zacząłem znów dłubać więc mam nadzieję, że teraz będę uaktualniał w miarę regulrnie. Narazie konto dla zdjęć na imageshack tymczasowe na 29 dni do tego czasu postaram się ogarnąć coś na stałe.
Fotele:
Obrazek
Kokpity:
Obrazek
i 2 rakiety narazie:
Obrazek

Te ślady wypychaczy będę zalepiał :)

Dziś jeszcze spróbuję coś dodać.
artek81
 
Posty: 124
Dołączył(a): piątek, 1 sierpnia 2008, 12:19

Re: F-16F (BLOCK 60) Fighting Falcon [Hasegawa]

Postprzez artek81 » sobota, 6 stycznia 2018, 20:55

Witam ponownie

Podłubałem troszkę przy ogonku ale taka przerwa wyszła:
Obrazek
i taka
Obrazek

Szparki zasmarowałem płynnym green staff'em firmy cytadel troszkę gęsty był ale dało radę resztę mam nadzieję załatwi podkład.
Obrazek

Co o tym sądzicie ? Może dołożyć jeszcze tego green staffu?
artek81
 
Posty: 124
Dołączył(a): piątek, 1 sierpnia 2008, 12:19

Re: F-16F (BLOCK 60) Fighting Falcon [Hasegawa]

Postprzez mickszym » piątek, 19 stycznia 2018, 20:22

Będę śledził Twój warsztat, bo sam się właśnie zabieram za Hasegawe 1:48, tyle że F-18 ;)
mickszym
 
Posty: 17
Dołączył(a): piątek, 2 czerwca 2017, 18:51

Re: F-16F (BLOCK 60) Fighting Falcon [Hasegawa]

Postprzez artek81 » sobota, 20 stycznia 2018, 08:44

mickszym napisał(a):Będę śledził Twój warsztat, bo sam się właśnie zabieram za Hasegawe 1:48, tyle że F-18 ;)

Podeślij linka to też popatrzę :)
artek81
 
Posty: 124
Dołączył(a): piątek, 1 sierpnia 2008, 12:19

Re: F-16F (BLOCK 60) Fighting Falcon [Hasegawa]

Postprzez Mikolaj75 » sobota, 20 stycznia 2018, 20:24

mickszym napisał(a):Będę śledził Twój warsztat, bo sam się właśnie zabieram za Hasegawe 1:48, tyle że F-18 ;)


Geniusz tkwi w prostocie - do każdej czynności wystarczy dodać "2", a jak ktoś się weźmie za F-14, to wystarczy odjąć "2"...
Mikolaj75

Animal Planet
 
Posty: 535
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2014, 18:16

Re: F-16F (BLOCK 60) Fighting Falcon [Hasegawa]

Postprzez artek81 » niedziela, 21 stycznia 2018, 01:38

Mikolaj75 napisał(a):Geniusz tkwi w prostocie - do każdej czynności wystarczy dodać "2", a jak ktoś się weźmie za F-14, to wystarczy odjąć "2"...


Że co ? O co z tym chodzi?
artek81
 
Posty: 124
Dołączył(a): piątek, 1 sierpnia 2008, 12:19

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości