Hawker Hurricane Mk I 1/48 - chyba od podstaw

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: Hawker Hurricane Mk I 1/48 - chyba od podstaw

Postprzez Sebol » poniedziałek, 22 czerwca 2020, 18:01

tomek_chacewicz napisał(a):Jak zwykle świetna robota!
Jak robiłeś tabliczki na elementach radia?


Technika zdaje się być bardzo prosta.
Srebrne tabliczki z czarnymi polami i napisami robię z folii aluminiowej z tacek. Wycinam najpierw kształt tabliczki, naklejam na taśmę, maluję na czarno aerografem lub pędzlem w zależności od wielkości tabliczki. Większe lepiej pomalować aerografem, a te mniejsze wystarczy pędzlem. Następnie puki farba jest jeszcze świeża wydrapuję ostrzem skalpela pod lupą te fragmenty, które mają być srebrne (np. ramkę) i napisy. Można tak pozostawić do wyschnięcia, można też zabezpieczyć lakierem bezbarwnym. Tabliczki w innych kolorach (tutaj np. te żółte) robię z kalkomanii tą samą techniką.

Pozdrawiam
Seb
Sebol
 
Posty: 100
Dołączył(a): niedziela, 16 marca 2014, 20:48

Reklama

Re: Hawker Hurricane Mk I 1/48 - chyba od podstaw

Postprzez tomek_chacewicz » poniedziałek, 22 czerwca 2020, 18:55

Dzięki, czekam na następny odcinek :-)
pozdrawiam
Tomek
Avatar użytkownika
tomek_chacewicz
 
Posty: 1827
Dołączył(a): poniedziałek, 17 marca 2008, 13:47
Lokalizacja: Warszawa - Odolany

Re: Hawker Hurricane Mk I 1/48 - chyba od podstaw

Postprzez Sebol » poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 20:11

Cytując klasyke z Rejsu: "Nuda… Nic się nie dzieje, proszę pana. Nic. W ogóle brak akcji jest. Dłużyzna proszę pana"

Znów minęło trochę czasu, ale z przyzwoitości, raz do roku, trzeba zrobić jakąś aktualizacje w relacji ;o) Zadziało się niewiele, ale udało się wziąć na warsztat śmigło, prawie ukończyć wyposażenie kadłuba i instalacje. Jestem też blisko ukończenia statecznika poziomego i steru wysokości. I jakoś powoli idzie to do przodu. Chciało by się więcej, ale czasu mało.
Śmigło Rotol postanowiłem wykonać na bazie śmigła z modelu. Jako że chciałem wykonać śmigło ze zdjętym kołpakiem, wymagało to uzupełnienia śmigła o piastę, elementy mechanizmu zmiany skoku i podstawę kołpaka. Trochę poprawiłem geometrię łopat u nasady i na końcówkach i pocieniłem krawędzie spływu.
Rozpocząłem od budowy osprzętu na śmigle bazując na zdjęciach i szczątkowych szkicach znalezionych w internecie oraz zdjęciach w książce Hayness "Hawker Hurricane Manual".

Podstawa kołpaka śmigła:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Śmigło. Uzupełniłem piastę śmigła ponieważ były tam kanciaste podcięcia pod podstawę kołpaka z Airfixa:

Obrazek

Żeby wykonać piastę śmigła musiałem odciąć łopaty od piasty, ale wówczas zupełnie zgubiłbym kontrolę nad geometrią śmigła i skokiem łopat. Dlatego śmigło przed porozcinaniem odbiłem w masie dwuskładnikowej w ten sposób, żeby każda łopata po odcięciu i dorobieniu brakujących elementów mogła wskoczyć spowrotem na swoje oryginalne miejsce. Każdą z łopat oznaczyłem kropkami, żeby się nie pomieszało. Nie posiadłem jeszcze umiejętności w kopiowaniu za pomocą odlewów żywicznych, dlatego każdą z łopat zrobiłem osobno.

Obrazek

Obrazek

W międzyczasie zrobiłem przymiarkę osprzętu:

Obrazek

Podstawa śmigła posiada takie duże nakrętki wieloząbkowe:

Obrazek

Obrazek

Wklejone ośki łopat:

Obrazek

Pierwsza przymiarka:

Obrazek

I przymiarka z wklejoną piastą:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ciąg dalszy uzupełniania wyposażenia. Dorabiam też różne instalacje i wiązki.
Akumulator i tuba wyrzutnika flary.

Obrazek

Obrazek

Tuba, jak wywnioskowałem z analizy zdjęć i rysunków i mam nadzieje, że nie jestem w mylnym błędzie, jest we wczesnych wersjach w zasadzie tylko jedna po lewej stronie. Znalazłem również zdjęcia z tubą po obu stronach. Nie znajduje reguły kiedy jest jedna a kiedy dwie...

Obrazek

Obrazek

Element instalacji pneumatycznej.

Obrazek

Manometr do tej instalacji:

Obrazek

Obrazek

Wiązka elektryczna od akumulatora. Trochę rozkminiałem jej kształt i przebieg.

Obrazek

Elementy instalacji wciągania i wypuszczania podwozia:

Obrazek

... i taki prosty szablon do jego wykonania:

Obrazek

Część instalacji już zamontowana:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kanał płynu chłodzącego biegnący wzdłuż kadłuba:

Obrazek

Obrazek

Panele osłon pod i za zbiornikiem kadłubowym paliwa:

Obrazek

Obrazek

Trochę elektryki na panelu bocznym kabiny:

Obrazek

Obrazek

W międzyczasie, przy tych wszystkich przymiarkach, pasowaniu i obracaniu modelem, złamałem drążek... na szczęście w takim miejscu, że nie będzie kłopotu z jego doklejeniem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W zasadzie doszedłem do momentu, kiedy po zamontowaniu statecznika poziomego (który jest w trakcie budowy, prawie na ukończeniu) można by już zamocować skrzynkę kokpitu, zbiornik paliwa i strukturę grzbietu. Jeszcze tylko muszę rozkminić jak biegły kabelki instalacji elektrycznej i na jakich urządzeniach się kończyły.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam!
Ostatnio edytowano poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 22:52 przez Sebol, łącznie edytowano 2 razy
Sebol
 
Posty: 100
Dołączył(a): niedziela, 16 marca 2014, 20:48

Re: Hawker Hurricane Mk I 1/48 - chyba od podstaw

Postprzez Mikolaj75 » poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 20:21

Powinieneś zapowiadać rozdział tydzień wcześniej. Tyle wrażeń na wieczór....
Robota przewspaniała, choć ten czas upływający trochę przeraża...
Opisz proszę krótko te zębatki od śmigła.
Mikolaj75

Animal Planet
 
Posty: 534
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2014, 17:16

Re: Hawker Hurricane Mk I 1/48 - chyba od podstaw

Postprzez Murek » poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 20:47

Nie prościej byłoby ten model robić w skali 1:1? No chyba, że nie masz gdzie trzymać takiego dużego modelu ;o) Podziwiam cierpliwość, umiejętności, dokładność i jeszcze kilka rzeczy...
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 2992
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 22:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Hawker Hurricane Mk I 1/48 - chyba od podstaw

Postprzez HubertKendziorek » poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 21:17

:shock:

Wspaniała praca i zdjęcia.
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2111
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 08:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Hawker Hurricane Mk I 1/48 - chyba od podstaw

Postprzez Sebol » poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 21:55

Mikolaj75 napisał(a):Powinieneś zapowiadać rozdział tydzień wcześniej. Tyle wrażeń na wieczór....
Robota przewspaniała, choć ten czas upływający trochę przeraża...
Opisz proszę krótko te zębatki od śmigła.


Mikołaj, na Twoje relacje też się czeka z niecierpliwością ;o)
Ale wiem jak to jest, mało czasu wolnego + za wysoko postawiona sobie poprzeczka = nie kończąca się relacja ;o)

Co to tej nakrętki wieloząbkowej, to wyszlifowałem na mini-wiertarce 6 kółek za jednym razem na odpowiednią średnicę z płytki 0.25mm. Ząbki powstały w ten sposób: najpierw ustaliłem podziałkę po obwodzie żeby wychodziła wizualnie okej (wychodziła coś około 0.5mm). Następnie tą podziałkę zaznaczyłem na prostej krawędzi płytki 0.25mm. Następnie przykładając ją do koła raz za razem odznaczałem tą podziałkę na kole. Później w tych zaznaczonych miejscach zrobiłem promieniowe nacięcia skalpelem na ~0.3mm. Następnie w połowie między tymi nacięciami zrobiłem kolejne, bo łatwiej jest wizualnie naciąć pomiędzy nimi, niż odznaczać ołówkiem dwa razy mniejsze odległości. Na końcu wyciąłem co drugi ząbek czubkiem skalpela.
Mam nadzieje, że to w miarę obrazowo opisałem.
Ostatnio edytowano wtorek, 6 kwietnia 2021, 09:35 przez Sebol, łącznie edytowano 3 razy
Sebol
 
Posty: 100
Dołączył(a): niedziela, 16 marca 2014, 20:48

Re: Hawker Hurricane Mk I 1/48 - chyba od podstaw

Postprzez Thalgonis » poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 22:18

Nie mój temat, ale szczękę zbieram z podłogi już od dłuższego czasu... :shock:
Pozdrówka
Thalgonis -> https://modelarstwozpudla.pl/

Obrazek Obrazek
Thalgonis

Transport
 
Posty: 1366
Dołączył(a): środa, 13 czerwca 2018, 16:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Hawker Hurricane Mk I 1/48 - chyba od podstaw

Postprzez Marcin_Matejko » poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 22:42

Podziwiam :D
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Avatar użytkownika
Marcin_Matejko
 
Posty: 1335
Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 21:56
Lokalizacja: Świdnica

Re: Hawker Hurricane Mk I 1/48 - chyba od podstaw

Postprzez Łukasz_K » wtorek, 6 kwietnia 2021, 08:12

:shock: ja się nie dziwię że to tyle trwa, tak precyzyjna robota, w takim wykonaniu, podziwiam!
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4780
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Hawker Hurricane Mk I 1/48 - chyba od podstaw

Postprzez Jarpen » wtorek, 6 kwietnia 2021, 10:02

Murek napisał(a):Nie prościej byłoby ten model robić w skali 1:1? No chyba, że nie masz gdzie trzymać takiego dużego modelu

Jestem tego samego zdania. Szkoda takiej precyzji na tą skale. 1:1 to może nie bo to wiąże się z kosztami materiału i miejscem ale 1:16 jak najbardziej. Super robota. Wytrwałości życzę.
Jarpen
 
Posty: 189
Dołączył(a): poniedziałek, 27 listopada 2017, 13:08

Re: Hawker Hurricane Mk I 1/48 - chyba od podstaw

Postprzez jaros » wtorek, 6 kwietnia 2021, 10:05

Nieprawdopodobne! Po prostu brak mi odpowiednich słów, żeby to skomentować!

Jak wykonałeś podstawę kołpaka śmigła - chodzi mi o te wypukłości na obwodzie. Tłoczone, wygniatane na ciepło?
pozdrawiam Jarek
Avatar użytkownika
jaros
 
Posty: 281
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:02
Lokalizacja: Lublin

Re: Hawker Hurricane Mk I 1/48 - chyba od podstaw

Postprzez Sebol » wtorek, 6 kwietnia 2021, 12:29

jaros napisał(a):Nieprawdopodobne! Po prostu brak mi odpowiednich słów, żeby to skomentować!

Jak wykonałeś podstawę kołpaka śmigła - chodzi mi o te wypukłości na obwodzie. Tłoczone, wygniatane na ciepło?


Podstawa kołpaka śmigła to po prostu płaskie kółko z doklejonym rantem. Po doklejeniu i szlifowaniu wycinałem otwory i robiłem przetłoczenia. Rant jest stożkowy, ale to już proste zadanie geometryczne, żeby wyznaczyć jaki powinien być promień wycinanego elementu, żeby osiągnąć po doklejeniu stożkowy kształt pod odpowiednim kątem . ;o)
Sebol
 
Posty: 100
Dołączył(a): niedziela, 16 marca 2014, 20:48

Re: Hawker Hurricane Mk I 1/48 - chyba od podstaw

Postprzez sama_rama » wtorek, 6 kwietnia 2021, 20:37

Jakby to powiedział znany rzymian, kliknąłem, zobaczyłem, i nie uwierzyłem własnym oczom.

Nawet nie wiem jak to skomentować. To jest absolutna sztuka modelarska. Jestem pełen podziwu i szaczunku!
sama_rama
 
Posty: 77
Dołączył(a): sobota, 13 marca 2021, 12:54

Re: Hawker Hurricane Mk I 1/48 - chyba od podstaw

Postprzez djack » piątek, 9 kwietnia 2021, 15:14

Pewnie nie tylko ja uległem wrażeniu, że na niektórych zdjęciach jest oryginalny Hurricane, a nie model. ;o) Obłędna robota.
djack
 
Posty: 338
Dołączył(a): wtorek, 9 września 2008, 21:52

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 27 gości