MiG-29 UB 1:48 Academy

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

MiG-29 UB 1:48 Academy

Postprzez Lucas HS » poniedziałek, 31 sierpnia 2009, 22:17

Mój poprzedni wątek budowy tego modelu został usunięty przez moją nieuwagę, bo podobno poznikały mi zdjęcia. Zakładam więc nowy. Niektórzy będą kojarzyli ten model, więc wrzucę aktualne zdjęcia. Przepraszam, ale pozwolę sobie skopiować zawartości ostatnich moich postów z sąsiedniego forum, nie chce mi się pisać wszystkiego od nowa :oops: Zapraszam ;o)

24 lipca
Dorobiłem osłony górnych wlotów powietrza (dojdą jeszcze klamry):
Obrazek
Rozwierciłem i dokleiłem 4 dolociki powietrza:
Obrazek
Wykonałem hamulec aerodynamiczny (dolna jego klapa lekko opadnięta pod wpływem braku ciśnienia w układzie hydraulicznym, po kilkudniowym postoju samolotu. Zrobiłem tak bo fajnie wygląda:
Obrazek
Zrobiłem przednią goleń i klapy zamykające komorę:
Obrazek
Zrobiłem od podstaw pylon APU-73 (ten po wewnętrznej).
Obrazek

31 sierpnia

17:00
Pomalowałem na czerwono miejsce numeru "15", wyciąłem szablony z taśmy maskującej, przykleiłem w odpowiednim miejscu o czym wziąłem się za preshading. Teraz model jest w trakcie malowania dolnych powierzchni kolorem H127, czyli Gunze 308 (FS36375).
Obrazek
Obrazek

22:00
Trochę spieszy mi się z tym modelem. A raczej kolejne dodane elementy napędzają prace. Chce już skończyć. Ale nie wygląda jakoś tragicznie mam nadzieję... Tym czasem skompletowałem kabinę załogi i wkleiłem oszklenie. Większą część klejem silikonowym do elementów przezroczystych Gunze, a mniejszą Tamiya Extra Thinem. Jak wszystko "stwardnieje" oczyszczę spoinę z kleju. Nie chcę obiecywać, że jutro zacznę malować górę, ale bardzo bym chciał...
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Pozdrawiam i zapraszam do komentowania, doradzania, besztania :mrgreen:
Obrazek
Avatar użytkownika
Lucas HS
 
Posty: 465
Dołączył(a): wtorek, 13 maja 2008, 22:34
Lokalizacja: Katowice

Reklama

Re: MiG-29 UB 1:48 Academy

Postprzez LazyCat » poniedziałek, 31 sierpnia 2009, 23:20

Nareszcie! :) Juz myslalem ze model wyladowal w... pudelku.
Pytanie: Ktora wersie malowania 15 bedziesz robil?
Rada: Nie maluj osłon górnych wlotów powietrza tak jak reszty samolotu, zrob je czysciej. Sa zawsze na ziemi i nie przechodza takich drastycznych waronkow eksploatacyjnych. Moga byc troszeczke zadrapane, ale preshading jest zbedny.
Ponadto: Wydaje mi sie ze zamalowales wneki podwozia jednolocie?

Bardzo sie ciesze ze wrociles do tego modelu.
Oczekuje efektow pracy z areografem :)

LC
Obrazek
Avatar użytkownika
LazyCat
 
Posty: 1119
Dołączył(a): czwartek, 11 października 2007, 18:41
Lokalizacja: Greensboro, North Carolina

Re: MiG-29 UB 1:48 Academy

Postprzez Lucas HS » poniedziałek, 31 sierpnia 2009, 23:53

Dzięki za doping :)

Co do wersji... Pomaluję całą górę jaśniejszym szarym i zacznę się zastanawiać. Niestety zrezygnuję z godła kościuszkowskiego na grzbiecie samolotu. Co do osłon - masz zupełną rację, zrobię jak radzisz. Preshading poszedł tam z rozmachu, ale przecież da się go zamalować :) Po pomalowaniu osłon na pomarańczowo będę dodawał czarne paski antypoślizgowe takie jak na tym zdjęciu. Zrobię je z taśmy typu "skocz".
Obrazek

Wnęki zamalowałem. Będę jeszcze rozpatrywał co z nimi dalej zrobić.

Tymczasem dorobiłem światło na grzbiecie samolotu, oraz zamaskowałem osłonę kabiny. Dodałem też elementy osłon górnych wlotów.

Pozdrawiam i dobranoc.
Obrazek
Avatar użytkownika
Lucas HS
 
Posty: 465
Dołączył(a): wtorek, 13 maja 2008, 22:34
Lokalizacja: Katowice

Re: MiG-29 UB 1:48 Academy

Postprzez nobie1973 » środa, 2 września 2009, 00:23

Wygląda obiecująco :shock:
Z niecierpliwością czekam na finisz... ;o)
Avatar użytkownika
nobie1973
 
Posty: 560
Dołączył(a): czwartek, 25 września 2008, 19:46
Lokalizacja: Londyn

Re: MiG-29 UB 1:48 Academy

Postprzez erkamo » środa, 2 września 2009, 23:27

A do czego służy ten XennaFix? ;o)
Pozdrawiam

erkamo.

"...Protest Chin przyczyną rozwiązania ONZ, zadłużenie USA..., sprzedaż Alaski dla..." - Juliusz Machulski - wizjoner czy fantasta?
erkamo
 
Posty: 690
Dołączył(a): niedziela, 2 marca 2008, 23:56

Re: MiG-29 UB 1:48 Academy

Postprzez Lucas HS » czwartek, 3 września 2009, 22:23

Xenna Fix służy do przechowywania wiertełek i przeróżnych drucików :mrgreen:

Tym czasem pomalowałem już górę, zrobiłem poprawki kamuflażu. Pomalowałem osłony wlotów powietrza, oraz dodałem na nich gumowe w rzeczywistości paski. Jak domniemam przeciwpoślizgowe. Wykonałem je z taśmy typu "skocz" :mrgreen: pomalowanej na czarno. Jest trochę nierówno, ale w oryginale też idealnie nie było. Takie przeskalowanie charakterystycznej cechy. Prawdą jest też, że nie chciało mi się tego robić idealnie równo. Wstępnie pomalowałem wykonane wcześniej osłony rurek Pitota. Zrobiłem je obwiązując stalowy pręcik (rurka) nasączoną CA taśmą tamiya. Tak wyglądają oryginalne osłonki. Nierówne, nieregularne itp.
Obrazek

A tak na chwilę obecną wygląda model.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pzdr :roll:
Obrazek
Avatar użytkownika
Lucas HS
 
Posty: 465
Dołączył(a): wtorek, 13 maja 2008, 22:34
Lokalizacja: Katowice

Re: MiG-29 UB 1:48 Academy

Postprzez Grzegorz Stróżek » czwartek, 3 września 2009, 22:53

To ja trochę na ''nie''.
- nie podobają mi się chodniki na górnych osłonach wlotów powietrza, dlatego że, one są nierówne, ale jednakowej szerokości, a u Ciebie każdy pasek, to inny wymiar
- wiatrochron nie zaszpachlowany, co przy szarym kamuflażu jest bardzo widoczne
- antena na prawym stateczniku pionowym przekręcona o 90 stopni
- rozpraszacze ładunków elektrostatycznych za grube
- szarość wnęk podwozia powinna mieć minimalnie inny odcień
Żeby tak mi się chciało, jak mi się nie chce.
pzdr. Grzegorz
Na warsztacie; P.11c___________, Bf 109B, Whirlwind
Avatar użytkownika
Grzegorz Stróżek
 
Posty: 364
Dołączył(a): czwartek, 1 maja 2008, 14:38
Lokalizacja: Łódź

Re: MiG-29 UB 1:48 Academy

Postprzez Lucas HS » czwartek, 3 września 2009, 23:06

Grzegorz Stróżek napisał(a):- nie podobają mi się chodniki na górnych osłonach wlotów powietrza, dlatego że, one są nierówne, ale jednakowej szerokości, a u Ciebie każdy pasek, to inny wymiar
- wiatrochron nie zaszpachlowany, co przy szarym kamuflażu jest bardzo widoczne

Przykro mi, nie potrafię dopracować każdego szczegółu - na razie chciałbym, aby moje wytwory z daleka przypominały oryginał. Na pewno z czasem będę dochodził do coraz większej wprawy. Mam jeszcze czas :) Modele kleję bardziej dla relaksu stworzenia czegoś, niż oddania oryginału w bezwzględnie największym stopniu.

Grzegorz Stróżek napisał(a):- antena na prawym stateczniku pionowym przekręcona o 90 stopni

Bezwzględnie do poprawy. Dzięki ;o)

Grzegorz Stróżek napisał(a):- rozpraszacze ładunków elektrostatycznych za grube

Sorry, które to są? To może coś zaradzę, jeśli uznam, że faktycznie mnie razi.

Grzegorz Stróżek napisał(a):- szarość wnęk podwozia powinna mieć minimalnie inny odcień

To jak już pisałem (nie mam pewności, czy na tym forum) do rozpatrzenia. Jeszcze się tym nie zająłem. A musiałem wstępnie jakoś pomalować ;-)

Dzięki za uwagi.
Obrazek
Avatar użytkownika
Lucas HS
 
Posty: 465
Dołączył(a): wtorek, 13 maja 2008, 22:34
Lokalizacja: Katowice

Re: MiG-29 UB 1:48 Academy

Postprzez Grzegorz Stróżek » czwartek, 3 września 2009, 23:36

Lucas HS napisał(a):
Grzegorz Stróżek napisał(a):- rozpraszacze ładunków elektrostatycznych za grube

Sorry, które to są? To może coś zaradzę, jeśli uznam, że faktycznie mnie razi.

Taki pręcik, tuż poniżej tej nieszczęsnej anteny na tym samym zdjęciu.
Żeby tak mi się chciało, jak mi się nie chce.
pzdr. Grzegorz
Na warsztacie; P.11c___________, Bf 109B, Whirlwind
Avatar użytkownika
Grzegorz Stróżek
 
Posty: 364
Dołączył(a): czwartek, 1 maja 2008, 14:38
Lokalizacja: Łódź

Re: MiG-29 UB 1:48 Academy

Postprzez Lucas HS » czwartek, 3 września 2009, 23:42

Oj, według mnie nie są za grube. Tylko brakuje ich na skrzydłach i sterach głębokości, ale nie mam już siły do dupereli ostatnio. Kończę modele jak leci. Może nie wyjdzie to lepiej modelom, ale mnie na pewno.
Obrazek
Avatar użytkownika
Lucas HS
 
Posty: 465
Dołączył(a): wtorek, 13 maja 2008, 22:34
Lokalizacja: Katowice

Re: MiG-29 UB 1:48 Academy

Postprzez LazyCat » piątek, 4 września 2009, 00:16

Lucas HS napisał(a):Oj, według mnie nie są za grube. Tylko brakuje ich na skrzydłach i sterach głębokości, ale nie mam już siły do dupereli ostatnio. Kończę modele jak leci. Może nie wyjdzie to lepiej modelom, ale mnie na pewno.

Tyle sie napracowales to jeszcze troche warto. Jeden dzien dluzej ale po czasie bedzie niesamowita satysfakcja.
Co do kamuflarzu, na skrzydlach sa zamalowane na jasno szary blachy dodane do wzmocnienia powloki - latwo to dodac. Poszukaj zdjec na lotnictwo.net to zobaczysz o czym mowie. Wnetrza sa troche ciemniejszym odcieniem jasno szarego.
Ponadto bardzo ladnie!

LC
Obrazek
Avatar użytkownika
LazyCat
 
Posty: 1119
Dołączył(a): czwartek, 11 października 2007, 18:41
Lokalizacja: Greensboro, North Carolina

Re: MiG-29 UB 1:48 Academy

Postprzez Lucas HS » piątek, 4 września 2009, 00:57

Mam kilka zdjęć na których te rozpraszacze są jakby wykręcone, zdemontowane. Załóżmy, ze było tak przez moment w przypadku mojego egzemplarza ;o)

Co do jasnej plamy na prawym skrzydle, chyba wiem co masz na myśli, ale nie znalazłem zdjęcia mniej więcej prostopadle do skrzydła. Tylko takie pot kątek niemalże 180 stopni. A to mi nie pomoże... Bardzo proszę o pomoc w tej kwestii. A wnęki przemaluję. Czeka mnie jeszcze dużo malowania. Między innymi część krawędzi natarcia stateczników pionowych i sterów głębokości, większość "dzyndzelków" na części dziobowej w kolor srebrny, właśnie wnęki itd. A potem to co lubię najbardziej :) ślady eksploatacji. MiGom-29 ślicznie brudzi się spód i stateczniki pionowe :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Lucas HS
 
Posty: 465
Dołączył(a): wtorek, 13 maja 2008, 22:34
Lokalizacja: Katowice

Re: MiG-29 UB 1:48 Academy

Postprzez LazyCat » piątek, 4 września 2009, 04:45

OK, patyczki przyklej bo to nie robota LOL
Twoja 15 ma kilka wariantow (stadiow malowania) zaraz po remoncie czysciutko pomalowana byla ta:
http://lotnictwo.net/foto.php?id=101171
troche juz przybrodzona
http://lotnictwo.net/foto.php?id=114992
http://lotnictwo.net/foto.php?id=115288
http://lotnictwo.net/foto.php?id=115001
http://lotnictwo.net/foto.php?id=117770

Tutaj widac plame na prawym skrzydle
http://lotnictwo.net/foto.php?id=116659
a skoro wiesz czego szukac to teraz juz zauwazysz na lewym
http://lotnictwo.net/foto.php?id=116705
TO NIE DEKORACJA to bylo efektem remontu kiedy spostrzezono slabosc konstrokcji i zrobiono WZMOCNIENIA
(przeczytaj co Norbert napisal w moim poscie) i te zakladki zamalowano jasniejsza szaroscia.
Na tym zdjeciu # 77 te plamy sa widoczne
http://lotnictwo.net/foto.php?id=126428
tutaj na #56
http://lotnictwo.net/foto.php?id=116677
a tu na #28
http://lotnictwo.net/foto.php?id=110247
To mozesz ominac jesli samolot ma wygladac wzglednie nowy ale... lewy statecznik pionowy jest jasnoszary od srodka, tak czy siak.
http://www.airliners.net/photo/Poland---Air/Mikoyan-Gurevich-MiG-29UB-(9-51)/0914861/L/&sid=b530f1c1cfa5c3af2a39de5c1179ab94
http://www.airliners.net/photo/Poland---Air/Mikoyan-Gurevich-MiG-29UB-(9-51)/0924330/L/&sid=b530f1c1cfa5c3af2a39de5c1179ab94

Przyjemnego konczenia modelu!

LC
Obrazek
Avatar użytkownika
LazyCat
 
Posty: 1119
Dołączył(a): czwartek, 11 października 2007, 18:41
Lokalizacja: Greensboro, North Carolina

Re: MiG-29 UB 1:48 Academy

Postprzez nobie1973 » sobota, 5 września 2009, 12:53

Historia malowania samolotu MiG-29 UB nr 15 wygląda następująco:
Samolot ten po dostarczeniu do Polski pomalowany był w standardowy kamuflaż fabryczny widoczny na tym zdjęciu:

Obrazek

Po zakończeniu I remontu w WZL-2 S.A. w Bydgoszczy w 1998 roku samolot otrzymał nowe malowanie widoczne na tych zdjęciach (przedstawiają one wygląd samolotu z czerwca 2005 roku):

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oraz kilka fotek w tym malowaniu podczas prac remontowych w WZL-2 S.A. w Bydgoszczy:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W 2008 roku samolot przeszedł II remont w WZL-2 S.A. i otrzymał nowe malowanie, w którym lata do dnia dzisiejszego, widoczne jest ono na tym zdjęciu (wygląd samolotu z maja 2008 roku po zakończonym II remoncie):

Obrazek

Wspomniane nakładki wzmacniające samolot ten otrzymał już w trakcie eksploatacji w 1elt w 2004 roku, na tym samolocie wyglądają tak:

Obrazek

Nakładki są identyczne dla samolotów jedno i dwumiejscowych i zostały zamontowane na wszystkich MiGa-29 z 1 elt. MiGi-29 pochodzące z Niemiec miały już te nakładki zamontowane w momencie przekazania ich do Polski.
Malowanie twojego modelu przedstawia więc, kamuflaż samolotu po I remoncie w WZL-2 S.A. Możesz domalować również dwie małe jasnoszare plamy w miejscu zamontowanych nakładek, ale nie jest to konieczne, bo wiem samolot ten latał początkowo w tym kamuflażu bez nich.
Avatar użytkownika
nobie1973
 
Posty: 560
Dołączył(a): czwartek, 25 września 2008, 19:46
Lokalizacja: Londyn

Re: MiG-29 UB 1:48 Academy

Postprzez spiton » sobota, 5 września 2009, 14:45

Mam pytanko, czy ktoś ma może zdjęcia ,bądź rysunki otwartego hamulca aerodynamicznego??? Oczywiście w migu-29(cienkokadłubowym)
Potrzebuje w wiadomym celu ,-))
Pozdrawiam
PS. Łukasz, idzie Ci świetnie!!! Jestem pod dużym wrażeniem !!
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 60 gości