SZD-30 Pirat 1/32

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: SZD-30 Pirat 1/32

Postprzez Solo » wtorek, 22 kwietnia 2014, 12:25

I gdzie to drukowałeś?
Ogólna opinia o jakości tych kół?
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Reklama

Re: SZD-30 Pirat 1/32

Postprzez Sparrow » wtorek, 22 kwietnia 2014, 12:56

Koszt nie jest mały. Wycena dla mojego kółka była następująca:
1 szt. 150 zł netto
10 szt. 162 zł
50 szt. 240 zł
Koszt przesyłki 16 zł. Wybrałem wariant 10 szt. Szybkość realizacji zlecenia była ekspresowa. Po przesłaniu modelu i wybraniu wariantu ilościowego we wtorek, przelaniu pieniędzy w czwartek, kółka dostałem w piątek. Jak dla mnie, jest to błyskawicznie. Firma ogłaszała się u nas na forum: http://www.ijpaliga.pl/
Jak widać z powyższej wyceny koszt chyba bardziej jest uzależniony od czasu pracy drukarki, niż materiału. Przy dużym elemencie (skrzydło lub kadłub) czas proporcjonalnie wzrośnie. Myślę, że wtedy można złożyć się w kilku kolegów o podobnych zainteresowaniach i odlać parę sztuk w żywicy, wtedy koszt jednostkowy znacznie spadnie.
Jakość w mojej ocenie jest bardzo dobra. Nie sądzę, abym był w stanie zrobić to lepiej ręcznie. Zresztą próbowałem i stwierdziłem, że zanim dojdę do wersji finalnej, to zajmie mi sporo czasu. Nie mam tokarki, a rzeźbienie na wiertarce średnio mi wychodziło. Być może trzeba będzie lekko przeszlifować powierzchnie boczne opony, ale to w sumie jest drobiazg.
Ostatnio edytowano wtorek, 22 kwietnia 2014, 21:47 przez Sparrow, łącznie edytowano 1 raz
Sparrow
Avatar użytkownika
Sparrow
 
Posty: 642
Dołączył(a): piątek, 30 listopada 2007, 14:08
Lokalizacja: Poznań

Re: SZD-30 Pirat 1/32

Postprzez Sparrow » wtorek, 22 kwietnia 2014, 14:52

Dla bardziej dociekliwych, trochę zbliżeń.

Powiększenie 16x
Obrazek

Powiększenie 24x
Obrazek

Obrazek

Bieżnik - powiększenie 16x. Szerokość bieżnika 0,3 mm, odstęp pomiędzy paskami bieżnika 0,1 mm.
Obrazek

Bieżnik - powiększenie 24x
Obrazek

Oczywiście widać trochę więcej, niż dostrzega ludzkie oko.
Ostatnio edytowano poniedziałek, 2 kwietnia 2018, 22:14 przez Sparrow, łącznie edytowano 2 razy
Sparrow
Avatar użytkownika
Sparrow
 
Posty: 642
Dołączył(a): piątek, 30 listopada 2007, 14:08
Lokalizacja: Poznań

Re: SZD-30 Pirat 1/32

Postprzez BOMI21 » wtorek, 22 kwietnia 2014, 17:20

Chyba lepiej zrobione niż oryginalne :lol: :mrgreen:
Avatar użytkownika
BOMI21
 
Posty: 1821
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2012, 20:27

Re: SZD-30 Pirat 1/32

Postprzez Sparrow » niedziela, 31 maja 2020, 23:39

Po krótkiej przerwie, z nowymi siłami wracam do budowy modelu Pirata.

Ostatnio utknąłem na tworzeniu owiewek na centropłacie. Problemem było prawidłowe, prostopadłe dopasowanie płata do kadłuba abym mógł następnie dopasować wysokość owiewek na płacie do wysokości kadłuba. Obróbka kadłuba trzymanego w ręce nie gwarantowała stałej pozycji dlatego zrobiłem uchwyt do kadłuba wykonany ze sklejki.

Kadłub w uchwycie
Obrazek

Kadłub z boku. Widać wycięcie w kadłubie odwzorowujące dolną część profilu płata
Obrazek
Po przykręceniu uchwytu z kadłubem do stołu wystarczyło prowadzić poziomo pilnik zrobiony ze skrzydła z przyklejonym papierem ściernym. Pomysł z przyklejeniem papieru ściernego był dobry, tylko klej był zbyt mocny i sporo czasu straciłem na zeszlifowanie resztki papieru i kleju. Nie chcę myśleć co będzie, kiedy będę musiał rozkleić połówki kadłuba (użyłem silikonu).

Kadłub z dopasowanym centropłatem (skręcenie kadłuba jest na szczęście tylko przekłamaniem obiektywu, jeżeli można tak nazwać tę część w telefonie)
Obrazek

Przy okazji mam pytanie kogo polecacie do wycięcia masek do imitacji pokrycia płóciennego płata i steru wysokości? Próbowałem kontaktu z P-mask, ale bez rezultatu.
Sparrow
Avatar użytkownika
Sparrow
 
Posty: 642
Dołączył(a): piątek, 30 listopada 2007, 14:08
Lokalizacja: Poznań

Re: SZD-30 Pirat 1/32

Postprzez potez » niedziela, 31 maja 2020, 23:50

Do sklejania kadluba uzywaj microscale liqui tape - można potem bez problemu rozkleić :)
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: SZD-30 Pirat 1/32

Postprzez Sparrow » niedziela, 31 maja 2020, 23:54

Teraz już wiem! Dzięki.
Sparrow
Avatar użytkownika
Sparrow
 
Posty: 642
Dołączył(a): piątek, 30 listopada 2007, 14:08
Lokalizacja: Poznań

Re: SZD-30 Pirat 1/32

Postprzez piotr dmitruk » poniedziałek, 1 czerwca 2020, 09:02

Sparrow napisał(a):Po krótkiej przerwie, z nowymi siłami wracam do budowy modelu Pirata.

"Krótkiej" He, he.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9941
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Poprzednia strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 42 gości