Stanisław Skalski i jego maszyny, 1/72

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: Stanisław Skalski i jego maszyny, 1/72

Postprzez kowaltom99 » piątek, 28 grudnia 2018, 23:52

Niestety, ale się z Tobą nie zgodzę. Hurricane UZoV był obfotografowany z każdej strony. Na części zdjęć na stateczniku pionowym są odblaski. Dlatego zdjęcia czarno-białe nie wykazują różnicy w odcieniu na stateczniku pionowym (czerwony zlewa się z DE).
Techmod sugerował się niezbyt dokładnymi zdjęciami.
Ale jest zdjęcie wykonane z prawej burty, gdzie ewidentnie widać pionową kreskę - potwierdzającą inny odcień na Fin Flashu.
Zdjęcie to jest b. dobrej jakość w Polskie Skrzydła nr 4 Wydawnictwo Stratus strona 28. Plansza barwna na tej stronie pokazuje UZoV z symetrycznym Fin Flashem
Poniżej skany (nie za dobrej jakości - ale można zauważyć tę kreskę.). Najlepiej obejrzeć w oryginale w w/w zeszycie Polish Wings
Sam zrobiłem Hurricane UZoV z Trumpetera 1/24 z kalkami Techmod. Tu w 1/24 akurat Techmod dał Fin Flash symetryczny.

Obrazek


Obrazek

Obrazek
kowaltom99
 
Posty: 118
Dołączył(a): niedziela, 26 października 2008, 09:30

Reklama

Re: Stanisław Skalski i jego maszyny, 1/72

Postprzez Krzysiek Kowalik » sobota, 29 grudnia 2018, 01:48

Ja tam na zdjęciu nic nie widzę. Zostawię jak jest. I tak już za późno, zapraszam do galerii :)

http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=13&t=87054
Avatar użytkownika
Krzysiek Kowalik

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 948
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 09:12
Lokalizacja: Zabierzów

Re: Stanisław Skalski i jego maszyny, 1/72

Postprzez Jarpen » sobota, 29 grudnia 2018, 15:24

Kowaltom99-Nie przekonują mnie Twoje wyjaśnienia,gdyby było tak jak twierdzisz to gdzie za paskiem czerwonym jest fragment plamy kamo w kolorze Dark Green na stateczniku?.Nie ma jej ani z lewej ani z prawej strony statecznika,za to jest na rysunku Techmodu który zapodałeś.
Jarpen
 
Posty: 189
Dołączył(a): poniedziałek, 27 listopada 2017, 13:08

Re: Stanisław Skalski i jego maszyny, 1/72

Postprzez kowaltom99 » sobota, 29 grudnia 2018, 16:34

Nie mam zamiaru nikogo przekonywać.
Niestety interpretacja zdjęć czarno-białych od zawsze jest problemem.
Wystarczy poczytać;
viewtopic.php?f=3&t=7847&p=899058&hilit=sukienki#p899058
A tu jest problem, pomimo że jest dostępne nawet zdjęcie kolorowe
viewtopic.php?f=3&t=21357

Co do Hurricane UZoV - tak jak pisałem, w Polskie Skrzydła nr 4 Hurricane - wydawnictwo Stratus jest bardzo dobrej jakości zdjęcie tego Hurri z widocznym Fin flashem(widać gołym okiem linię graniczną koloru czerwonego na fin flash-u)
Niestety skany, które wstawiłem nie oddadzą tego dobrze - trzeba obejrzeć oryginalne zdjęcie w tym zeszycie.
To że kolory na zdjęciu czarno-białym się zlewają i wydają się być jednym szarym odcieniem - zostało wyjaśnione w topic-u nr, który tu zalinkowałem (o kolorze sukienki na Halifaxie).
Poza tym sam Techmod robi wiele błędów w kalkach i schematach malowania, sami nie mogą się zdecydować - w kalkach 1/32 i niektórych 1/72. Fin flash dla UZoV jest symetryczny. Nie brał bym schematu malowania Techmodu jako 100% pewnik.
kowaltom99
 
Posty: 118
Dołączył(a): niedziela, 26 października 2008, 09:30

Re: Stanisław Skalski i jego maszyny, 1/72

Postprzez Jarpen » niedziela, 30 grudnia 2018, 13:57

kowaltom99 napisał(a):Niestety interpretacja zdjęć czarno-białych od zawsze jest problemem.
kowaltom99 napisał(a):Poza tym sam Techmod robi wiele błędów w kalkach i schematach malowania, sami nie mogą się zdecydować - w kalkach 1/32 i niektórych 1/72. Fin flash dla UZoV jest symetryczny. Nie brał bym schematu malowania Techmodu jako 100% pewnik.

No i tu się z tobą zgodzę.Dlatego takie dociekania jak Nasze są potrzebne i myślę że zawsze coś wartościowego wnoszą do tematu.
Pozdro.
Jarpen
 
Posty: 189
Dołączył(a): poniedziałek, 27 listopada 2017, 13:08

Re: Stanisław Skalski i jego maszyny, 1/72

Postprzez Bogdan Stanek » środa, 2 stycznia 2019, 20:01

Dlatego takie dociekania jak Nasze są potrzebne i myślę że zawsze coś wartościowego wnoszą do tematu

Skoro z tą myślą przedstawiamy swoje spostrzeżenia :D
to proszę zwrócić uwagę na szerokości pasów fin flash z lewej strony statecznika, biały sporo/~20%/ szerszy od niebieskiego.
Obrazek
a z tym argumentem:
plamy kamo w kolorze Dark Green na stateczniku?.Nie ma jej ani z lewej ani z prawej strony statecznika

jest trudno dyskutować zwłaszcza, że ta forma malowania/ceglasty do krawędzi natarcia stateczn./ zaistniała po wydaniu rozkazu w sierpniu 40-tego a zdjęcie jest z listopada, jeżeli dobrze pamiętam.
W innym przypadku /równe 3 pasy/granica pomiędzy DG i DE byłaby widoczna gdyż widać ją na sterze i na kadłubie.
Wracając do szerokości pasków, zastanawia mnie: czy model ma być ładniejszy czy ciekawszy, wierniejszy oryginałowi?

P.S. nie wiem jak jest w kalkomanii techmodu.
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: Stanisław Skalski i jego maszyny, 1/72

Postprzez RAV » czwartek, 3 stycznia 2019, 00:48

Bogdan Stanek napisał(a):proszę zwrócić uwagę na szerokości pasów fin flash z lewej strony statecznika, biały sporo/~20%/ szerszy od niebieskiego.
Obrazek

To jest efekt częstego na zdjęciach "puchnięcia" obszarów w jasnych kolorach. Popatrz na szachownicę.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Stanisław Skalski i jego maszyny, 1/72

Postprzez Bogdan Stanek » czwartek, 3 stycznia 2019, 10:40

To jest efekt częstego na zdjęciach "puchnięcia" obszarów w jasnych kolorach. Popatrz na szachownicę.

Masz rację.
Kokarda na kadłubie też nie trzyma proporcji/żółty nadwymiarowy/. Obróbka /rozjaśnianie/ zdjęć może potęgować to zjawisko bo przyciemniając to zdjęcie oznaczenia i szachownica "wracają do normy".
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: Stanisław Skalski i jego maszyny, 1/72

Postprzez Krzysiek Kowalik » wtorek, 21 maja 2019, 20:34

W międzyczasie jak czekam na pasy do Meśka zabrałem się za P.11c. Chciałem zlepić coś bez przeróbek na odstresowanie, ale już wiem że trzeba przesunąć chłodnicę. Wkleiłem pasek plastiku i będę szlifował. Dziwne, że przy tak dopracowanym modelu takiego byka ktoś walną. Co nie zmienia faktu, że jestem mega zadowolony z modelu. Jest super! W sumie tyle tych PZL-ek było na forum, że ten warsztat to tylko dla formalności. Klasycznie wystartowałem od kabinki

Obrazek

Malowanie jak w tytule. Teraz pytanie, czy wypłynęły jakieś nowe informacje ew. zdjęcia samolotu Pana Stanisława na jakim latał w '39? Czy cisza i zostajemy przy seryjnym 8.62 i kodowym 64?
Avatar użytkownika
Krzysiek Kowalik

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 948
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 09:12
Lokalizacja: Zabierzów

Re: Stanisław Skalski i jego maszyny, 1/72

Postprzez Krzysiek Kowalik » sobota, 13 lipca 2019, 14:31

Zamknąłem kadłub. Poprawiłem wklęśniętą chłodnicę oraz przesunąłem ją na modelu. Model przenitowałem tylko częściowo. Nie nitowałem blachy falistej. W P.7a nie usunąłem "kraterków" aby nie uszkodzić jej struktury i nie do końca byłem zadowolony z efektu. Teraz malowanko.

Obrazek
Avatar użytkownika
Krzysiek Kowalik

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 948
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 09:12
Lokalizacja: Zabierzów

Re: Stanisław Skalski i jego maszyny, 1/72

Postprzez Krzysiek Kowalik » niedziela, 18 sierpnia 2019, 13:08

Powoli, powoli... Kadłub i skrzydła pomalowane.

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Krzysiek Kowalik

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 948
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 09:12
Lokalizacja: Zabierzów

Re: Stanisław Skalski i jego maszyny, 1/72

Postprzez Artur Rzepka » niedziela, 18 sierpnia 2019, 14:34

jedno z lepszych cieniowań na 11 które widziałem :)
~W Internecie bądź sobą. Chyba że jesteś chamem. Wtedy bądź kimś innym.
Avatar użytkownika
Artur Rzepka
 
Posty: 935
Dołączył(a): sobota, 7 czerwca 2008, 14:02
Lokalizacja: W-wa

Re: Stanisław Skalski i jego maszyny, 1/72

Postprzez Krzysiek Kowalik » poniedziałek, 19 sierpnia 2019, 09:29

Dzięki. Nie ukrywam, że bardzo mnie stresowalo to malowanie bo w całej kolekcji samolotów Pana Stanisława to najważniejszy model dla mnie. Udało się i jestem zadowolony. Nie mam pomysłu tylko na przepalony pierścień na osłonie silnika. Nie ma ktoś jakiegoś fajnego tuta albo pomysłu how? Niestety z wczesniejszych prób na Karasiu nie jestem zadowolony.
Avatar użytkownika
Krzysiek Kowalik

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 948
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 09:12
Lokalizacja: Zabierzów

Re: Stanisław Skalski i jego maszyny, 1/72

Postprzez Mecenas » poniedziałek, 19 sierpnia 2019, 18:23

I góra i dół wyszły kapitalnie. Będzie dobry model, o to można być spokojnym.

Krzysiek Kowalik napisał(a):Nie mam pomysłu tylko na przepalony pierścień na osłonie silnika. Nie ma ktoś jakiegoś fajnego tuta albo pomysłu how?

Cóż, nie wiem czy pomysł dobry, ale powiem jak ja to zrobiłem. Patent sprzedał mi Puskal właśnie przy okazji P.11c to i ja pocisnę dalej. Pierścieniowi nadałem fakturę przy pomocy trochę za gęstej farby natryśniętej na małym ciśnieniu i potem leciusieńko przeszlifowanej. Malowanie to najpierw brązowy "na tył" kolektora, potem transparentnymi warstwami srebrna a na koniec cieniutka warstwa niebieskiej na "przód". Ja zrobiłem kolory zdecydowanie zbyt asekuracyjnie, ale to akurat chyba też kwestia indywidualnego gustu wykonawcy na ile chce mieć intensywny efekt końcowy.
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 14:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: Stanisław Skalski i jego maszyny, 1/72

Postprzez Bercik » poniedziałek, 19 sierpnia 2019, 20:11

Super :) a jak 109 AZ? :)
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Bercik
 
Posty: 878
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:03

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości