Kamow Ka-50 - Revell/Italeri - 1/48 - Open

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: A jeśli chodzi o wersje malowania "Black Shark"

Postprzez Aleksander » poniedziałek, 6 grudnia 2010, 12:58

Rhotax napisał(a):I dlatego
Jak podkreślać, uwidocznić linie podziału na modelu w kolorze czarnym ? [..]To jak w takim razie to rozwiązać ?
po prostu zostać przy pogłębianiu linii podziału 'ostrym narzędziem', a może wręcz przeciwnie, na czarnym linie podziału podkreślić czymś o ton jaśniejszym ?


Ja na czarnym skrzydle Spitfire'a zrobiłem to washem w kolorze szarym, z lekką domieszką brązu
Obrazek
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Reklama

modele polskich samolotów

Re: A jeśli chodzi o wersje malowania "Black Shark"

Postprzez Cichociemny » poniedziałek, 6 grudnia 2010, 18:23

crustian napisał(a):Typy są dwa tego śmigłowca: Hokum-A. Podstawowy jednomiejscowy helikopter bliskiego wsparcia. Hokum-B.Dwumiejscowy (tandem) helikopter szkoleniowy i bojowy.
crustian napisał(a):natomiast Hokum B to Ка-52 Аллигатор czyli Aligator.Jest jeszcze taki typ:Ka-50-2 Erdogan.

Jakbyś jeszcze krytycznie spojrzał, na to co przeklejasz, to może zauważyłbyś że to delikatnie mówiąc bzdury.


Ka-52 Aligator to wielozadaniowy śmigłowiec bojowy powstały na bazie Ka-50. Ostatecznie cały program Ka-50 i Ka-52 przegrał rywalizację o przyszły podstawowy rosyjski śmigłowiec bojowy z Mi-28. Żeby nie ubić całkowicie programu została zamówiona mała ilość Ka-52, którego przeznaczeniem mają być jednostki specjalne.

Ka-50-2 Erdogan to propozycja Kamowa i IAI w tureckim przetargu na śmigłowiec szturmowy z lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Kamow przegrał, ale w sumie przetarg został unieważniony, a potem Turcja wybrała włoskie Mangusty. Tak swoją drogą to oznaczenie Ka-50-2 było stosowane dla kilku wersji.


Na zdjęciach są dwa różne egzemplarze. "020" to trzeci seryjny egzemplarz. Został przemalowany w barwy ze zdjęcia specjalnie na pierwszą zagraniczną prezentację tej konstrukcji podczas pokazów w Farnborough w 1992. Występował wtedy jako "Werewolf". Na drugim zdjęciu jest "024" także w pokazowym malowaniu. Prezentował się w nim podczas Farnborough 1996, jako "Black Shark".

Rhotax napisał(a):Ktoś wie z czego wynikają te różnice ? Czy to są inne typy ? A może o innym przeznaczeniu (nie wiem, jeden na nocne misje drugi to stricte pokazowy model) ?

Na wszystkich pokazanych przez Ciebie zdjęciach jest jeden i ten sam typ. Różnica wynika stąd, że produkt trzeba ładnie zaprezentować. Zresztą zobacz, jeden z pokazanych przez Ciebie egzemplarzy, w różnych wcieleniach:
http://www.airliners.net/photo/Russia---Air/Kamov-Ka-50/0228397/L/&sid=d67e74ca49810c2155d2c57d4134b906
http://www.airliners.net/photo/Russia---Air/Kamov-Ka-50/1114875/L/&sid=60533126025084d1ff1ff624d1181f79
http://www.airliners.net/photo/Russia---Air/Kamov-Ka-50/1776402/L/&sid=d67e74ca49810c2155d2c57d4134b906


Rhotax napisał(a):No i o co chodzi z tymi oczami i zębami rekina. Czy faktycznie w rzeczywistości latał/lata jakiś Hokum z takim malowaniem czy to tylko wymysł twórców symulatora DCS: Black Shark ?

To nie wymysł. Śmigłowiec z numerem 22 nosił takie barwy (czarny z białym spodem, szczęką i ogonem rekina). Miał to być pierwszy egzemplarz dostarczony Słowacji, ale umowa nie doszła do skutku. Maszyna rozbiła się w 1998, jedna ofiara śmiertelna.
Cichociemny
 
Posty: 2637
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 19:33

Re: A jeśli chodzi o wersje malowania "Black Shark"

Postprzez Rhotax » poniedziałek, 6 grudnia 2010, 19:13

Dzięki. Tymi zdjęciami różnych wcieleń tego samego egzemplarza 'otworzyłeś' mi oczy :) Gratuluję wiedzy.
To nie wymysł. Śmigłowiec z numerem 22 nosił takie barwy (czarny z białym spodem, szczęką i ogonem rekina). Miał to być pierwszy egzemplarz dostarczony Słowacji, ale umowa nie doszła do skutku. Maszyna rozbiła się w 1998, jedna ofiara śmiertelna.

Czyli można śmiało powiedzieć, że gdy zobaczę pomalowany tak model z innym numerem niż 22 to świadczy to o niewiedzy i ignorancji modelarza ? :)
I już tak zupełnie na marginesie i z ciekawości - znasz okoliczności, przyczyny rozbicia się tego egzemplarza ?

PS
Aha i jeszcze takie spostrzeżenie. Czy mi się wydaje czy na tych zdjęciach "ode mnie" w porównaniu z tym co podałeś - Hokum ma inne wyloty silników (albo może ma zdemontowane) ? Znalazłem tą różnicę też tutaj http://www.flankers-site.co.uk/ka-50_files/ka-50_35.jpg http://www.flankers-site.co.uk/ka-50_files/ka-50_17.jpg (całość http://www.flankers-site.co.uk/ka-50.htm ) to chyba też 024, a jednak te wyloty się różnią.
Avatar użytkownika
Rhotax
 
Posty: 34
Dołączył(a): piątek, 3 grudnia 2010, 20:04

Re: A jeśli chodzi o wersje malowania "Black Shark"

Postprzez Cichociemny » poniedziałek, 6 grudnia 2010, 21:28

Rhotax napisał(a):
To nie wymysł. Śmigłowiec z numerem 22 nosił takie barwy (czarny z białym spodem, szczęką i ogonem rekina). Miał to być pierwszy egzemplarz dostarczony Słowacji, ale umowa nie doszła do skutku. Maszyna rozbiła się w 1998, jedna ofiara śmiertelna.

Czyli można śmiało powiedzieć, że gdy zobaczę pomalowany tak model z innym numerem niż 22 to świadczy to o niewiedzy i ignorancji modelarza ? :)

Można. Nie widziałem zresztą w żadnym zestawie Ka-50 z takim malowaniem numerka innego niż 22, więc dodatkowo musiałby być to modelarz uparty lub roztargniony. ;o)

Rhotax napisał(a):I już tak zupełnie na marginesie i z ciekawości - znasz okoliczności, przyczyny rozbicia się tego egzemplarza ?

Katastrofa miała miejsce w ośrodku szkolenia w Torżku, 17 czerwca 1998. Feralną maszynę pilotował dowódca ośrodka- gen. Worobiow. Przyczyną było zderzenie łopat wirników.

Rhotax napisał(a):Aha i jeszcze takie spostrzeżenie. Czy mi się wydaje czy na tych zdjęciach "ode mnie" w porównaniu z tym co podałeś - Hokum ma inne wyloty silników (albo może ma zdemontowane) ? Znalazłem tą różnicę też tutaj http://www.flankers-site.co.uk/ka-50_files/ka-50_35.jpg http://www.flankers-site.co.uk/ka-50_files/ka-50_17.jpg (całość http://www.flankers-site.co.uk/ka-50.htm ) to chyba też 024, a jednak te wyloty się różnią.

Na wylotach są założone (lub nie- zależy od zdjęcia) deflektory spalin.
Cichociemny
 
Posty: 2637
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 19:33

Re: Kamow Ka-50 - Revell/Italeri - 1/48 - Open

Postprzez crustian » wtorek, 7 grudnia 2010, 08:30

zobacz tutaj jeśli chodzi o malowanie na czarnym(od strony 9):
MALOWANIE NA CZARNO
Nigdy nie kłóć się z głupim, bo postronni nie zauważą różnicy.
Obrazek Inowrocławskie Stowarzyszenie Modelarzy Redukcyjnych
Avatar użytkownika
crustian
 
Posty: 389
Dołączył(a): czwartek, 13 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Inowrocław-Hohensalza/Arrasate-Mondragon

Re: Kamow Ka-50 - Revell/Italeri - 1/48 - Open

Postprzez piotr dmitruk » wtorek, 7 grudnia 2010, 23:00

Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: A jeśli chodzi o wersje malowania "Black Shark"

Postprzez Rhotax » niedziela, 12 grudnia 2010, 01:37

Cichociemny napisał(a):
Rhotax napisał(a):Czyli można śmiało powiedzieć, że gdy zobaczę pomalowany tak model z innym numerem niż 22 to świadczy to o niewiedzy i ignorancji modelarza ? :)

Można. Nie widziałem zresztą w żadnym zestawie Ka-50 z takim malowaniem numerka innego niż 22, więc dodatkowo musiałby być to modelarz uparty lub roztargniony. ;o)

Pytam, bo kiedyś znalazłem coś takiego i mnie to zbiło z tropu :->
Obrazek
Avatar użytkownika
Rhotax
 
Posty: 34
Dołączył(a): piątek, 3 grudnia 2010, 20:04

Re: Kamow Ka-50 - Revell/Italeri - 1/48 - Open

Postprzez waldesky » niedziela, 12 grudnia 2010, 15:13

Speedking napisał(a):Witam.

W konkursie wystartuję z modelem rassijskiewo wiertaliota Ka-50.


:!: Z tego tekstu wynika, że startujesz w konkursie, więc może byłoby wskazane, abyś poprosił moderatorów o przeniesienie wątku do działu konkursowego. :!:
A sam model ciekawy, kiedyś popełniłem w skali 1:72 (chyba?) na zamówienie.
Powodzenia !
Obrazek
"Too old to rock'n'roll, too young to die..."
Avatar użytkownika
waldesky
 
Posty: 105
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 20:11
Lokalizacja: Kalisz

Re: Kamow Ka-50 - Revell/Italeri - 1/48 - Open

Postprzez Speedking » niedziela, 12 grudnia 2010, 15:47

waldesky napisał(a)::!: Z tego tekstu wynika, że startujesz w konkursie, więc może byłoby wskazane, abyś poprosił moderatorów o przeniesienie wątku do działu konkursowego. :!:

Spójrz na datę rozpoczęcia wątku ;o)

Skoro taki ruch w temacie to chyba nie wypada żeby model leżał odłogiem... Tylko czasu brak!
Pozdrawiam, Krzysztof
"Student to już jest absolutne dno piramidy społecznej"
Avatar użytkownika
Speedking
 
Posty: 487
Dołączył(a): poniedziałek, 7 stycznia 2008, 01:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kamow Ka-50 - Revell/Italeri - 1/48 - Open

Postprzez waldesky » niedziela, 12 grudnia 2010, 22:58

Speedking napisał(a):Spójrz na datę rozpoczęcia wątku ;o)

Skoro taki ruch w temacie to chyba nie wypada żeby model leżał odłogiem... Tylko czasu brak!


:oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
Obrazek
"Too old to rock'n'roll, too young to die..."
Avatar użytkownika
waldesky
 
Posty: 105
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 20:11
Lokalizacja: Kalisz

Re: A jeśli chodzi o wersje malowania "Black Shark"

Postprzez Cichociemny » sobota, 18 grudnia 2010, 00:49

Rhotax napisał(a):Pytam, bo kiedyś znalazłem coś takiego i mnie to zbiło z tropu :->
Obrazek

To raczej jakaś "wariacja na temat". Niepełne oznaczenia, malowanie też się nie do końca zgadza.

Speedking napisał(a):Skoro taki ruch w temacie to chyba nie wypada żeby model leżał odłogiem... Tylko czasu brak!

Nie wypada. Czekam na kontynuację.
Cichociemny
 
Posty: 2637
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 19:33

Poprzednia strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 75 gości