Albatros D.III Oeffag "Leda z łabędziem" / Eduard 1:48

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: Albatros D.III Oeffag "Leda z łabędziem" / Eduard 1:48

Postprzez Vierbein » środa, 18 kwietnia 2018, 22:47

Tymczasem nadeszła wiosna, a ja pomalowałem wnętrza farbami żółto-brązowymi oraz naniosłem na niektóre elementy podkłady farbiarskie w kolorze czarnym i - powiedzmy - kostnym.

1. wnętrza
Obrazek

2. podkład czarny
Obrazek

3. podkład kostny
Obrazek
PORTFOLIO
"The nice thing about P.C.10 is nobody can prove you wrong"
Avatar użytkownika
Vierbein

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 290
Dołączył(a): środa, 20 czerwca 2012, 10:57
Lokalizacja: znowu Stambuł

Reklama

Re: Albatros D.III Oeffag "Leda z łabędziem" / Eduard 1:48

Postprzez DUDE » czwartek, 19 kwietnia 2018, 08:57

Cześć,

Drewienko jest ok, trochę te wypustki drażnią, ale są w miejscach niewidocznych po zamknięciu kadłuba i osłony silnika.
Co do podkładu czarnego błysk, to preferuje mat + werniks. Z tym błyskiem, to jest tak że ciężko uzyskać bezpaprochową powierzchnię, bo latające "smechy" jak mówi moja żona, odbijąją się jak w lusterku. Na wszelkich pokrywach i osłonach wole dać mat, nastepnie sreberko, werniks i bawić się puderkami i innymi upiększaczami.
Najważniejsze, że robota idzie!
pozdrawiam
D
Obrazek
Avatar użytkownika
DUDE

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 581
Dołączył(a): czwartek, 24 listopada 2011, 11:44
Lokalizacja: Bemowo

Re: Albatros D.III Oeffag "Leda z łabędziem" / Eduard 1:48

Postprzez Vierbein » czwartek, 26 kwietnia 2018, 23:22

Paprochów nie ma, jak się używa kabiny lakierniczej :mrgreen:
Poniżej kilka ujęć z mojej kabiny:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pomalowałem powierzchnie płócienne (Gunze H sail color i white), słabo widać, bo podkład był bardzo podobnej barwy.
Poza tym parę drobiazgów na szaro, skończyłem silnik Austro Daimler (podobno o 10% za mały) elementy "metalowe" oraz śmigiełko. Jutro pewnie zamknę kadłub. Potem cieniowanie płatów, malowanie szachownic i klejenie kalek z drewienkiem.
Terminowo wygląda to słabo, ale wciąż walczę... Poza drobnymi detalami model właściwie OOB.
PORTFOLIO
"The nice thing about P.C.10 is nobody can prove you wrong"
Avatar użytkownika
Vierbein

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 290
Dołączył(a): środa, 20 czerwca 2012, 10:57
Lokalizacja: znowu Stambuł

Re: Albatros D.III Oeffag "Leda z łabędziem" / Eduard 1:48

Postprzez Vierbein » sobota, 28 kwietnia 2018, 17:49

wnętrze kadłuba przed zamknięciem. Nie wiem jak inne, ale ten model Eduarda posiada zerową tolerancję na grubość farby, więc najlepiej usunąć ją do gołego plastiku w miejscach klejenia. Inaczej te wszystkie wręgi nie dają się wcisnąć na swoje miejsca. Pamiętam ten dramat z poprzedniego oeffaga :shock:
Obrazek
Obrazek
O dziwo, jak dotąd udało mi się wkleić na miejsce wszystkie przewidziane w instrukcji części :lol:
PORTFOLIO
"The nice thing about P.C.10 is nobody can prove you wrong"
Avatar użytkownika
Vierbein

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 290
Dołączył(a): środa, 20 czerwca 2012, 10:57
Lokalizacja: znowu Stambuł

Re: Albatros D.III Oeffag "Leda z łabędziem" / Eduard 1:48

Postprzez Vierbein » sobota, 19 maja 2018, 12:33

Minął kolejny miesiąc, czas na proof of life.

Skrzydła pomalowane i pocieniowane. Może jeszcze coś przy nich popędzluję, ale najpierw trzeba samodzielnie namalować szachownice. ;o)
Obrazek

Kadłub pociągnięty podkładem i zaznaczone "metalowe części"
Obrazek

Instrumentariuszka przygotowała osprzęt do operacji kładzenia kalkomanii :mrgreen:
Obrazek
PORTFOLIO
"The nice thing about P.C.10 is nobody can prove you wrong"
Avatar użytkownika
Vierbein

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 290
Dołączył(a): środa, 20 czerwca 2012, 10:57
Lokalizacja: znowu Stambuł

Re: Albatros D.III Oeffag "Leda z łabędziem" / Eduard 1:48

Postprzez GrzeM » sobota, 19 maja 2018, 13:01

Dobrze idzie!!!
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: Albatros D.III Oeffag "Leda z łabędziem" / Eduard 1:48

Postprzez Adam » niedziela, 20 maja 2018, 20:44

Dobrze idzie tak trzymać.

Adam.
Obrazek
Avatar użytkownika
Adam
 
Posty: 2929
Dołączył(a): piątek, 8 maja 2009, 11:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Albatros D.III Oeffag "Leda z łabędziem" / Eduard 1:48

Postprzez Vierbein » środa, 23 maja 2018, 19:16

Dzięki Panowie,
po trzech dwugodzinnych sesjach kalki HGW położone. Przedtem oglądałem na YT filmik o kładzeniu tych kalek na ten model.
https://www.youtube.com/watch?v=-T2S5CMjwwY
Autorem jest niejaki Plasmo - modelarz chyba z Czeskiego Kraju. Na filmiku wszystko ładnie pięknie, w realu też nie najgorzej - kalki są wytrzymałe, lekko gumowate, dobrze poddają się skalpelowi - ale końcowy efekt (oczywiście u mnie) nieco rozczarowuje. Nie udało mi się uniknąć ubytków, Mr. Decal set unieruchamiał kalki w miejscu położenia - dopiero później wpadłem na pomysł, aby go rozcieńczać. Najtrudniej było z sekcjami przednimi - gdzie trzeba gęsto wycinać, oraz z górą - tam gdzie zieje dziura kabiny pilota - ta część kalki niemal rozpadła się na części i musiałem tam podmalowywać. Po nałożeniu i tak trzeba gęsto łoszować olejami - co akurat lubię - ale oszczędność czasowa jest żadna. Podobny efekt można osiągnąć malując kadłub aero na żółto i cieniując olejnymi brązami. Zaleta tych kalek to cicha i czysta robota - bez warkotu kompresora i zapachów rozpuszczalników, co przy małych dzieciach w domu ma znaczenie. Poniżej dwie fotki kadłuba po nałożeniu kalek a przed cieniowaniem. Obecnie wygląda to już o wiele lepiej, ale nie mam jeszcze zdjęć.

Obrazek
Obrazek

A tutaj maskowanie do szachownic. Biała farba już położona. W tle widoczna moja deseczka do prac malarskich:
Obrazek
...i efekt po malowaniu, wraz z paletą farbek użytych do tej pracy:
Obrazek

no i mam czyste sumienie, bo w końcu samodzielnie wykonałem szachownice :mrgreen:
PORTFOLIO
"The nice thing about P.C.10 is nobody can prove you wrong"
Avatar użytkownika
Vierbein

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 290
Dołączył(a): środa, 20 czerwca 2012, 10:57
Lokalizacja: znowu Stambuł

Re: Albatros D.III Oeffag "Leda z łabędziem" / Eduard 1:48

Postprzez piotr dmitruk » środa, 23 maja 2018, 19:50

Vierbein napisał(a):Paprochów nie ma, jak się używa kabiny lakierniczej :mrgreen:
Poniżej kilka ujęć z mojej kabiny:
Obrazek


O,widzę, że kabinę lakierniczą masz tej samej firmy co ja- IKEA. Tylko ja mam wersję DeLuxe, z wiatraczkiem i filtrem, drucianym wieszakiem na aerograf i obrotową tacką na ciasto
Obrazek
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9942
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Albatros D.III Oeffag "Leda z łabędziem" / Eduard 1:48

Postprzez DUDE » czwartek, 24 maja 2018, 07:25

ładnie idzie robota!
Osobiście preferuje oleje vs, kalki to robienia imitacji sklejki, ale wtedy napotykam na tzw "paproszki", które wszędzie latają, więc model trzeba bunkrować do wyschnięcia.
Widzę, że zyskałeś to co jest na wagę złota i wielu by się o niego pozabijało, czyli CZAS. Spawnie Ci wychodzi ten Alb i chyba jest już bliżej, niż dalej do finału
Dopinguję!
pzdr
K
Obrazek
Avatar użytkownika
DUDE

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 581
Dołączył(a): czwartek, 24 listopada 2011, 11:44
Lokalizacja: Bemowo

Re: Albatros D.III Oeffag "Leda z łabędziem" / Eduard 1:48

Postprzez Vierbein » czwartek, 24 maja 2018, 09:42

piotr dmitruk napisał(a):O,widzę, że kabinę lakierniczą masz tej samej firmy co ja- IKEA. Tylko ja mam wersję DeLuxe, z wiatraczkiem i filtrem, drucianym wieszakiem na aerograf i obrotową tacką na ciasto


Tak, moja jest w wersji podstawowej :lol: Twojego zdjęcia niestety nie mogę zobaczyć, bo w kraju, gdzie przebywam blokowane są niektóre serwisy internetowe, np. imgur, photobucket, nie ma też Wikipedii... Dopiero jak człowiek wjeżdża do UE, wszystko w internecine zaczyna hulać prawidłowo. Warto docenić ten drobiazg.

DUDE napisał(a):ładnie idzie robota!
Osobiście preferuje oleje vs, kalki to robienia imitacji sklejki, ale wtedy napotykam na tzw "paproszki", które wszędzie latają, więc model trzeba bunkrować do wyschnięcia.
Widzę, że zyskałeś to co jest na wagę złota i wielu by się o niego pozabijało, czyli CZAS. Spawnie Ci wychodzi ten Alb i chyba jest już bliżej, niż dalej do finału
Dopinguję!


Dzięki! Problem polega na tym, że użycie kalek I tak wymaga zastosowania farb olejnych do cieniowania. Bez tego efekt drewna na kalkach jest lipny. Zatem oszczędność polega tylko na ochronie środowiska - brak emisji toksyn do atmosfery :mrgreen:
Co do paproszków, to są one do usunięcia po wyschnięciu farb - można przetrzeć model papierem 2500 lub jakąś szmatką. Inną sprawą jest "efekt antyredukcyjny" - robimy te makietki w skali 1/72 czy 1/48, po czym fotografujemy je I prezentujemy na forum w skali 3/1. Wiwisekcja I masochism w jednym. :roll:

Nie wiem, czy zyskałem na czasie - moim zdaniem termin jest nadal zagrożony. Może około weekendu uda mi się poskładać model do kupy I przejść do naciągów. Ty nie masz naciągów, to pewnie mnie wyprzedzisz ze swoim Fokkerem na finiszu :mrgreen:
PORTFOLIO
"The nice thing about P.C.10 is nobody can prove you wrong"
Avatar użytkownika
Vierbein

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 290
Dołączył(a): środa, 20 czerwca 2012, 10:57
Lokalizacja: znowu Stambuł

Re: Albatros D.III Oeffag "Leda z łabędziem" / Eduard 1:48

Postprzez Vierbein » sobota, 26 maja 2018, 20:24

Kadłub prawie skończony. Jak widać, kalka Printscale z godłem 13. eskadry jest nieco za duża.
Obrazek
PORTFOLIO
"The nice thing about P.C.10 is nobody can prove you wrong"
Avatar użytkownika
Vierbein

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 290
Dołączył(a): środa, 20 czerwca 2012, 10:57
Lokalizacja: znowu Stambuł

Re: Albatros D.III Oeffag "Leda z łabędziem" / Eduard 1:48

Postprzez xmald » niedziela, 27 maja 2018, 14:19

Bardzo fajnie idzie. Drewienko wyszło elegancko. Filmik PLASMO - (też oglądam) pokazuje w sumie, że te kalki nie robią roboty ;)
Zgadzam się z Tobą całkowicie, że podobne efekty można uzyskać olejami.
Trzymam kciuki i efekt końcowy jestem spokojny. WIem, że będzie świetny model.
Avatar użytkownika
xmald

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 1847
Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2011, 09:33

Re: Albatros D.III Oeffag "Leda z łabędziem" / Eduard 1:48

Postprzez DUDE » poniedziałek, 28 maja 2018, 07:53

Bardzo ładne panele!
Czekam z niecierpliwością na dalsze aktualizacje
pzdr
D
Obrazek
Avatar użytkownika
DUDE

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 581
Dołączył(a): czwartek, 24 listopada 2011, 11:44
Lokalizacja: Bemowo

Re: Albatros D.III Oeffag "Leda z łabędziem" / Eduard 1:48

Postprzez Vierbein » czwartek, 31 maja 2018, 18:15

Przyszedł czas na chwilę zadumy, której nie uniknie żaden budowniczy szmatopłatów
Obrazek
8 gotowych, zostało jeszcze 16 :->
PORTFOLIO
"The nice thing about P.C.10 is nobody can prove you wrong"
Avatar użytkownika
Vierbein

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 290
Dołączył(a): środa, 20 czerwca 2012, 10:57
Lokalizacja: znowu Stambuł

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości

cron