RWD-17W skala 1:144 produkcja własna

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

RWD-17W skala 1:144 produkcja własna

Postprzez Marudek » środa, 21 marca 2018, 14:33

Witam,

Chciałbym dołączyć do konkursu z modelem RWD-17W w skali 1:144. Myślę, że jako niedoszły samolot szkolny Morskiego Dywizjonu Lotniczego wybrany przeze mnie model się kwalifikuje :)

Krótki rys historyczny:

Wiosną 1938 roku Bronisław Żurakowski zaprojektował pływakową odmianę RWD-17 opartą na koncepcji inż. Stanisława Rogalskiego. Samolot posiadał okucia do standardowego podwozia i właśnie na takim podwoziu został oblatany 15.06.1938 roku.

Obrazek

Następnie w Pucku odbyły się kolejne starty i prototyp oblatano na pływakach. Samolot mógł służyć jako dwumiejscowy wodnosamolot szkolny i treningowy oraz jednomiejscowy akrobacyjny. Próby w locie w ITL wykazały, że jest łatwy i prawidłowy w pilotażu. Jedyne zastrzeżenia dotyczyły silnika który się przegrzewał.

Obrazek

W lutym 1939 r. Kierownictwo Marynarki Wojennej zamówiło w DWL dla Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku 5 RWD-17W jako samoloty szkolne. Zostały one oblatane w sierpniu 1939 r. i oczekiwały na transport do bazy MDL w Pucku. We wrześniu 3 z nich ewakuowano do Rumunii, gdzie były użytkowane przez lotnictwo rumuńskie. Z pozostałych w kraju dwóch uszkodzonych RWD-17W żaden nie nadawał się do użytku. Kadłub jednego z uszkodzonych samolotów Niemcy przewieźli do Poznania i pozostawili tam w 1945 r. Jego silnik znajduje się obecnie w Muzeum Techniki w Warszawie.

Obrazek

Prototyp RWD-17W, znajdujący się we wrześniu 1939 r. w Morskim Dywizjonie Lotniczym, został ewakuowany na Hel, gdzie zamaskowany w lesie przetrwał obronę Helu. Przed kapitulacją 30.09.1939 r. podczas próby ucieczki do Szwecji prototyp RWD-17W został zatopiony w wyniku nieudanego startu.

Co prawda poniższy inbox przedstawia żywiczne odlewy, ale zarówno matki wykonane ‘tradycyjnym’ scratchem jak również projekty do druku 3D zostały wykonane własnoręcznie przeze mnie :) Poza tym nie jestem pewien poprawności kalkomanii. Niestety nie dotarłem do materiałów jednoznacznie określających czy litery rejestracyjne na płacie wpisane były w równoległobok, którego pozioma krawędź jest równoległa z krawędzią natarcia, a boczne krawędzie – równoległe do żeber płata (np. jak w modelach Choroszy oraz Małym modelarzu), czy raczej litery wpisane były w prostokąt (np. jak w modelu Manufaktura modelarska oraz kalkomaniach Weikert Decals)…

Obrazek

Pozdrawiam,
Marudek
Pozdrawiam,
Marudek
Avatar użytkownika
Marudek
 
Posty: 28
Dołączył(a): czwartek, 6 stycznia 2011, 11:53
Lokalizacja: Toruń

Reklama

Re: RWD-17W skala 1:144 produkcja własna

Postprzez Flyzloty » środa, 21 marca 2018, 17:42

Taka mikro-uczta modelarska.
Miło Cię widzieć w konkursie.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Image
Avatar użytkownika
Flyzloty

Zimna Wojna 2
 
Posty: 1285
Dołączył(a): sobota, 25 lutego 2012, 00:13
Lokalizacja: Kraków

Re: RWD-17W skala 1:144 produkcja własna

Postprzez Marudek » niedziela, 25 marca 2018, 13:58

Hej,

Zobaczymy jak pójdzie dalej :D. Na razie psiknąłem części podkładem:

Obrazek
Pozdrawiam,
Marudek
Avatar użytkownika
Marudek
 
Posty: 28
Dołączył(a): czwartek, 6 stycznia 2011, 11:53
Lokalizacja: Toruń

Re: RWD-17W skala 1:144 produkcja własna

Postprzez milczacy » niedziela, 25 marca 2018, 14:30

Powodzenia :)
milczacy
 
Posty: 86
Dołączył(a): czwartek, 22 stycznia 2015, 12:13

Re: RWD-17W skala 1:144 produkcja własna

Postprzez Jolomanolo » poniedziałek, 26 marca 2018, 16:26

Bym też taki chciał mieć, jest szansa na zakup?
Żelazną ręką zapędzimy ludzkość do szczęścia.
Jolomanolo
 
Posty: 95
Dołączył(a): niedziela, 28 marca 2010, 23:28

Re: RWD-17W skala 1:144 produkcja własna

Postprzez Marudek » poniedziałek, 26 marca 2018, 17:13

Hej Jolomanolo ,

Myślę że tak, ale to jeszcze trochę potrwa. Nadal nie podoba mi się płat choć to na zdjęciach to odlew już czwartego mastera. Myślę że muszę jeszcze nad nim popracować. Jeśli znajdzie się jeszcze ktoś chętny, to narysuję jakąś symboliczną instrukcję, zamówię kalki i odleję jeszcze kilka sztuk :)
Pozdrawiam,
Marudek
Avatar użytkownika
Marudek
 
Posty: 28
Dołączył(a): czwartek, 6 stycznia 2011, 11:53
Lokalizacja: Toruń

Re: RWD-17W skala 1:144 produkcja własna

Postprzez Jolomanolo » poniedziałek, 26 marca 2018, 17:43

OK czekam cierpliwie na info kiedy się uda. pozdrawiam.
Żelazną ręką zapędzimy ludzkość do szczęścia.
Jolomanolo
 
Posty: 95
Dołączył(a): niedziela, 28 marca 2010, 23:28

Re: RWD-17W skala 1:144 produkcja własna

Postprzez yearacidic » czwartek, 23 listopada 2023, 05:09

Dobre wyniki, bracie? Wygląda świetnie, bardzo mi się podoba x trench run
yearacidic
 
Posty: 3
Dołączył(a): czwartek, 23 listopada 2023, 05:04

Re: RWD-17W skala 1:144 produkcja własna

Postprzez wojtecz » niedziela, 26 listopada 2023, 15:03

W publikacji " samolot po polsku rwd 17" Marcin zebrał trochę zdjęć na których widać układ liter na płacie . Znasz się na grafice 3d to może odtworzysz ich układ i po przekręceniu " rendera " wyjdzie jak powinno być. Ja się na tym nie znam i nie wiem czy to możliwe . Sam jestem ciekaw jak było. Pozdr.
wojtecz
 
Posty: 5
Dołączył(a): wtorek, 19 maja 2009, 21:41


Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 46 gości