PZL P.11c, Arma Hobby, 1/72

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

PZL P.11c, Arma Hobby, 1/72

Postprzez Mecenas » sobota, 28 lipca 2018, 22:08

No to jedziemy! Robię najnowszy model z Army w wersji Junior, ale z własnym wkładem. Na razie bawię się tylko z plastikiem.

Zaczęło się tradycyjnie od lustracji ramki.
Obrazek

A potem było już tak. Uważne sprawdzenie detali ujawniło jednak trochę więcej wklęśnięć tworzywa niż tylko na kadłubie czy sterze kierunku. Poprawki wymagały jeszcze np. zastrzały oraz "fajki" wyrzutników łusek a także zagłówek. Niby pierdoły, ale czas schodzi. Szpachlowanie przy krawędzi od spodu skrzydła to moja wina zbyt energicznej obróbki pilnikiem.
Obrazek

Poprawiam też detale. Tutaj wydrążyłem wyrzutnik łusek.
Obrazek

A tutaj osłona cięgna steru kierunku. Podobnie zrobiłem z osłonami na skrzydłach.
Obrazek

Trochę mi przeszkadzały zagłębienia tworzywa w miejscach otworów więc je przewierciłem. Jak widać szpachlowania ubytku na kadłubie nie było dużo.
Obrazek

Mam już też niemal gotowe skrzydło. Naciąłem krawędzie lotek oraz pogłębiłem łączenie ze skrzydłem. Zaimitowałem też otwór nad karabinem maszynowym i pogłębiłem otwór na lufę.
Obrazek

Z detali nie pokazanych na zdjęciach zrobiłem jeszcze mocowanie kołpaka śmigła tak, że będzie kręcić oraz skleiłem i obrobiłem osłonę silnika od środka. Dla sportu poprawiłem też wyrzutnik łusek pod lewym skrzydłem - będę robił wersję z "fajkami" więc ta moja dłubanina zostanie niedługo zaklejona.

Na dzisiaj to chyba wszystko. Następna aktualizacja to już chyba będzie z dekoracji wnętrza.
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 14:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Reklama

Re: PZL P.11c, Arma Hobby, 1/72

Postprzez Mecenas » niedziela, 29 lipca 2018, 10:48

Trochę obróbki będzie wymagał jeszcze spód kadłuba. Nie wiem czy to standardowa cecha modelu czy tylko mnie się tak trafiło, ale trochę zanikają linie podziału. Na prawej połówce jest też jedna linia idąca donikąd. Muszę sprawdzić w dokumentacji co z tym dalej zrobić.

Obrazek
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 14:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: PZL P.11c, Arma Hobby, 1/72

Postprzez portalus » niedziela, 29 lipca 2018, 12:36

U mnie te linie wyglądają identycznie.
Widzę, że podfrezowałeś kadłub i olałeś erratę. Też poszedłem tą drogą.
Czekam na wnętrze.
Avatar użytkownika
portalus
 
Posty: 2963
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:52
Lokalizacja: Swarzędz

Re: PZL P.11c, Arma Hobby, 1/72

Postprzez Mecenas » niedziela, 29 lipca 2018, 16:25

portalus napisał(a):U mnie te linie wyglądają identycznie.
Widzę, że podfrezowałeś kadłub i olałeś erratę. Też poszedłem tą drogą.
Czekam na wnętrze.

Już miałem niemal bezrefleksyjnie piłować zgodnie z erratą do instrukcji, ale w ostatniej chwili ktoś napisał na forum o tym podcięciu kadłuba i szybko mnie przekonał do zmiany taktyki. Na jednej goleni był jednak taki dzyndzel, który też wymagał ingerencji pilnika bo się pasł z kadłubem. Dwa ruchy posuwisto-zwrotne i po problemie.

Wnętrze chciałem malować dzisiaj po południu, ale trochę mi schodzi na poprawianiu detali. Kadłub od spodu mam już ogarnięty, później wstawię zdjęcie. W skrócie dwa kikuty linii zaszpachlowałem, dwa kikuty trochę przedłużyłem a dwie trzeba było wyryć od podstaw.
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 14:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: PZL P.11c, Arma Hobby, 1/72

Postprzez net_sailor » niedziela, 29 lipca 2018, 16:42

Pokaż jak wygląda na zdjęciu ten prawidłowy przebieg linii na brzuchu. Ja jestem już po malowaniu wnętrza i zamknąłem kadłub. Dopiero na tym etapie będę odtwarzał linie.
Avatar użytkownika
net_sailor
 
Posty: 1809
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:01
Lokalizacja: Elbląg

Re: PZL P.11c, Arma Hobby, 1/72

Postprzez Mecenas » niedziela, 29 lipca 2018, 18:11

net_sailor napisał(a):Pokaż jak wygląda na zdjęciu ten prawidłowy przebieg linii na brzuchu. Ja jestem już po malowaniu wnętrza i zamknąłem kadłub. Dopiero na tym etapie będę odtwarzał linie.


Proszę banjo:
Obrazek

A tu reszta postępu w pracach.
Silnik poskładany z częścią kołpaka śmigła. Niestety kołpak wymagał trochę nadlania na rogu. Śmigło będzie się kręcić.
Obrazek

Wnętrze niemal gotowe do malowania.
Obrazek

A tutaj przymiarka na sucho z tablicą Yahu dedykowaną do modelu AZUR. Pomysł to był kiepski gdyż tablica jest sporo za duża do tego modelu. Ścianki kadłuba pocieniłem do granic możliwości a ciągle nie pasuje. Na szerokość jakoś ją upchnąłem, ale teraz na wysokość nie bardzo mieści się kratownica kadłuba. Na szczęście materiału do zebrania jest na niej dość sporo więc zaraz idę ją trochę podszlifować.
Obrazek
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 14:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: PZL P.11c, Arma Hobby, 1/72

Postprzez potez » niedziela, 29 lipca 2018, 21:25

NIe wiem czy nie lepiej nie byłoby zamaskować taśmą i psiknąć Surfem? Bo te dwa paski z każdego boku na dole i górze i ten na dole to były nakładane na wierzch.
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: PZL P.11c, Arma Hobby, 1/72

Postprzez radoslaw6363 » niedziela, 29 lipca 2018, 21:52

Dociąć taśmę nakleić i zamalować, to jest słuszna koncepcja ;o)
Ja kawałkami taśmy pomalowanej na potrzebny kolor uratowałem oszklenie kabiny :mrgreen:
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Nie kłóć się z głupim, bo najpierw zaniży cię do swojego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem !
Według przeprowadzonych niedawno badań stwierdzono, że ludzie którzy nie rozpoznają ironii i sarkazmu są mniej inteligentni ! Pozdrawiam !
Avatar użytkownika
radoslaw6363
 
Posty: 2540
Dołączył(a): niedziela, 28 lutego 2010, 12:12
Lokalizacja: W PL Aleksandrów Łódzki, ponadto DK,NL,A,SK,D.

Re: PZL P.11c, Arma Hobby, 1/72

Postprzez Mecenas » niedziela, 29 lipca 2018, 22:11

potez napisał(a):NIe wiem czy nie lepiej nie byłoby zamaskować taśmą i psiknąć Surfem? Bo te dwa paski z każdego boku na dole i górze i ten na dole to były nakładane na wierzch.

Poproszę jeszcze raz to samo, ale trochę inaczej. Podejrzewam, że chcesz mi coś doradzić...
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 14:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: PZL P.11c, Arma Hobby, 1/72

Postprzez potez » niedziela, 29 lipca 2018, 23:20

Zaznaczyłem ci strzałkami:
Obrazek
te wszystkie linie równoległe w rzeczywistości odpowiadaja 5 paskom blachy, które są nakładkami. Więc można spokojnie zrobić je surfem.
Tak to jest w oryginale:
Obrazek
ŁĄtwiej równy pasek namalowac niż rzeźbić 8-)
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: PZL P.11c, Arma Hobby, 1/72

Postprzez Adam » poniedziałek, 30 lipca 2018, 07:56

Mam taki model w magazynie i będzie prostozpudłowy. Będę śledził z uwagą.

Adam.
Obrazek
Avatar użytkownika
Adam
 
Posty: 2929
Dołączył(a): piątek, 8 maja 2009, 10:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: PZL P.11c, Arma Hobby, 1/72

Postprzez Artur Rzepka » poniedziałek, 30 lipca 2018, 08:06

Widzę, że u mnie od nowości brakowało półki na lewym fragmencie kratownicy. I jeszcze zostając w temacie - bez problemu domykasz kadłub, czy kratownica z przodu pięknie się ugina na boki? Podejrzewam też swoje upośledzenie manualne jako winnego tego problemu - w P7 miałem podobnie problem z domknięciem i musiałem szlifować wpusty.
~W Internecie bądź sobą. Chyba że jesteś chamem. Wtedy bądź kimś innym.
Avatar użytkownika
Artur Rzepka
 
Posty: 935
Dołączył(a): sobota, 7 czerwca 2008, 14:02
Lokalizacja: W-wa

Re: PZL P.11c, Arma Hobby, 1/72

Postprzez net_sailor » poniedziałek, 30 lipca 2018, 08:49

Ja kadłub złożyłem nieco na siłę, stąd mam lekko za szeroką podstawę pod wiatrochron. Ale plastiku jest dużo to można zwęzić po bokach. Problem jest za to z włożeniem zagłówka po sklejeniu połówek, żeby nie porysować lakieru na kratownicy.

PS
Tej półki na kratownicy jak i 90% szpeju w środku po złożeniu i tak prawie nie widać.
Avatar użytkownika
net_sailor
 
Posty: 1809
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:01
Lokalizacja: Elbląg

Re: PZL P.11c, Arma Hobby, 1/72

Postprzez Atlis » poniedziałek, 30 lipca 2018, 09:08

Jak to wszystko czytam, to model mięśni pośladkowych nie urywa...
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 13:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: PZL P.11c, Arma Hobby, 1/72

Postprzez Mecenas » poniedziałek, 30 lipca 2018, 18:42

potez napisał(a):te wszystkie linie równoległe w rzeczywistości odpowiadaja 5 paskom blachy, które są nakładkami. Więc można spokojnie zrobić je surfem.

ŁĄtwiej równy pasek namalowac niż rzeźbić 8-)


Trzeba było tak od razu. Kompletnie nie zrozumiałem za pierwszym razem jakie to paski masz na myśli. Dzięki za podsunięcie dobrego pomysłu. Zaleję te linie i je namaluję jak sugerujesz, na pewno będzie to lepiej wyglądało.

Artur Rzepka napisał(a):Widzę, że u mnie od nowości brakowało półki na lewym fragmencie kratownicy. I jeszcze zostając w temacie - bez problemu domykasz kadłub, czy kratownica z przodu pięknie się ugina na boki? Podejrzewam też swoje upośledzenie manualne jako winnego tego problemu - w P7 miałem podobnie problem z domknięciem i musiałem szlifować wpusty.

Całkowicie bez problemu. Trzeba tylko uważać, żeby kratownica dobrze siadła w przewidziane dla niej nacięcia i punkty ustalające w obu połówkach kadłuba.
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 14:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 27 gości