Podskrzydłowy zbiornik warsztatowy

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: Wimpy i inne samoloty wagi ciężkiej - 1/72

Postprzez HubertKendziorek » sobota, 27 października 2018, 00:06

Artur Rzepka napisał(a):Przód też odstaje, nie pamiętam, czy na całości długości, ale na pewno - [...] no chyba, że po pomalowaniu będzie to znośnie wyglądało (na co liczę w duchu) :-/ .


Obawiam się, że się rozczarujesz, bo nie zakładasz chyba 0,5 mm grubej warstwy farby :mrgreen:
Fajne że pokazałeś to słabe spasowanie, widać że trzeba kadłub poszerzyć. Tylko owiewkę kabiny pilota chyba da się bez tego dopasować, wystarczy zmniejszyć jej wysokość, wtedy na szerokość też powinno być OK. Oczywiście bez patrzenia na zgodność z oryginałem. To samo jest w Łosiu od FLY.

Będę zaglądał.
Z pozdrowieniami
Hubert
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2121
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 09:23
Lokalizacja: Kraków

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Wimpy, Łosie i inne samoloty wagi ciężkiej - 1/72

Postprzez Artur Rzepka » sobota, 27 października 2018, 08:36

Jest to dla mnie sytuacja kompletnie niezrozumiała, bo w karasiu takich cyrków nie było. Zastanawiam się, czy to wizja artystyczna, żeby podkreślić ramę oszklenia, czy też zamiast robić nową formę z jakiś względów, to "poprawiono" problem pogłębiając ją równo po całości.
~W Internecie bądź sobą. Chyba że jesteś chamem. Wtedy bądź kimś innym.
Avatar użytkownika
Artur Rzepka
 
Posty: 935
Dołączył(a): sobota, 7 czerwca 2008, 15:02
Lokalizacja: W-wa

Re: Wimpy, Łosie i inne samoloty wagi ciężkiej - 1/72

Postprzez potez » sobota, 27 października 2018, 15:33

Albo różnica na skurczach różnych gatunków polistyrenu...
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Wimpy, Łosie i inne samoloty wagi ciężkiej - 1/72

Postprzez MarCo » niedziela, 28 października 2018, 13:23

krzy65siek napisał(a):Jednak widać na zdjęciach ten dziwaczny (delikatnie mówiąc) profil płata przy przejściu kadłub - skrzydło...

Krzysiek, obawiam się że jesteś w mniejszości. Widzę że upierasz się i wszędzie szukasz poparcia "z tym płatem". Najprawdopodobniej większość klejących model ma kompletnie w dupoważaniu taki detal, a reszta nie ma zdania/nie zgadza się z Tobą/nie widzi tam nic złego/podoba im się/po prostu nie maja ochoty zmieniać czegoś co pasuje/nie mają umiejętności do przeróbki kształtu (niepotrzebne skreślić).
To może już daj sobie spokój z pisaniem gdzie się tylko da, że Ty coś gdzieś widzisz i oznajmiasz że jest źle. Po prostu otwieram lodówkę, a tam "zły płat łosia". WTF? Obiecałeś pokazać w innym wątku, tym bardziej merytorycznym - no to zrób zdjęcia, zdejmij przekroje płata, pokaż rysunki. Jedym słowem - udowodnij że jest źle, pokaż gdzie i dlaczego. Wtedy będzie można podyskutować. Firma twierdzi, że jest w porządku, a model zrobili wg. nowych planów Maćka Noszczaka (patrz wpis w instrukcji... chyba się jeszcze nie ukazały?) - który o ile pamiętam pisał na FB że współpracował z A. Glassem przy ich tworzeniu. Może by tak chociaż na chwilę założyć, że jest dobrze?
A w tym wątku daj Arturowi skleić ten model...

Artur Rzepka napisał(a):Jest to dla mnie sytuacja kompletnie niezrozumiała [...]


Artur, a myślałeś czy może TY gdzieś nie popełniłeś błędu? Pasowałeś model na sucho?
U mnie te osłony siedzą ... faktycznie nie idealnie - ale zdecydowanie nie tak, jak u C‪iebie.
Jak masz inny egzemplarz w pudełku, to sprawdź bez klejenia czy masz taki sam problem jak w tym, co pokazałeś.
Może ściąłeś/zeszlifowałeś listwy ustalające części? Zarówno kadłub jak oszklenie dziobu je ma, zjechanie tych z kadłuba pocieni go w górnej części o ok 0,5mm i to może powód tego ząbka. Z kolei listwy oszklenia dziobu powinny trzymać kadłub na szerokość i nie pozwolić mu się zapaść do środka, po prostu wklejenie dziobu z listwami tak, aby kadłub był szerzej jest nieprawidłowością.
U mnie osłony pilota i strzelca na kadłubie bez modyfikacji siedzą "prawie" - rozwiązanie jest banalne, wystarczy podgiąć palcem kadłub u podstawy osłon tak aby był w tym miejscu minimalnie szerszy - pokazuję niżej na zdjęciach. Wtedy wszystko leży idealnie.
Ze szklanym dziobem nie ma najmniejszych problemów i nie są potrzebne żadne pomoce.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zasadniczo to nie chodzi mi o IBG bo pewnie nigdy nie znajdą tego wątku, ale pomyśl o tych wszystkich kolegach którzy rzucą się poszerzać kadłub jakimiś wstawkami albo piłować wycięcia pod oszklenie i na koniec się zdziwią że finalnie narobili sobie dużo więcej pracy aby "naprawić" to co sami zepsuli...
Avatar użytkownika
MarCo
 
Posty: 311
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 11:56

Re: Wimpy, Łosie i inne samoloty wagi ciężkiej - 1/72

Postprzez Artur Rzepka » niedziela, 28 października 2018, 14:06

No to lecimy...

MarCo napisał(a):Zasadniczo to nie chodzi mi o IBG bo pewnie nigdy nie znajdą tego wątku, ale pomyśl o tych wszystkich kolegach którzy rzucą się poszerzać kadłub jakimiś wstawkami albo piłować wycięcia pod oszklenie i na koniec się zdziwią że finalnie narobili sobie dużo więcej pracy aby "naprawić" to co sami zepsuli...


Wybacz, Marco, ale jeśli ktoś bierze się za robienie poprawek bez uprzedniego sprawdzenia spasowania, to sam jest sobie winien. Podam swój przykład: na blogu KFS była recenzja, jak to się skleja P.7. Stoi tam:

W tym miejscu instrukcja montażu sugeruje zająć się przodem samolotu. Ja jednak stanowczo ODRADZAM przyklejanie podstawy silnika na tym etapie prac. (...)Dlatego bardziej roztropnym rozwiązaniem jest zaczęcie od montażu płata.


z: http://www.kfs-miniatures.com/172-pzl-p-7a-budowa/

Wcale nie trzeba było kleić płata wcześniej, wystarczyło włożyć go przed wklejeniem przodu, a potem można go było wyjąć, jednak ta informacja pozwoliła mi zwrócić szczególną uwagę na ten etap budowy.

Żadnych listew ustalających nie usuwałem, nigdy bym nie wpadł na pomysł sprawdzania jak siedzi oszklenie na samym początku prac - jestem więc bogaty o nowe doświadczenie. Zwłaszcza, że Karaś nie miał takich niespodzianek. Jak widać, odgięcie działa (choć mam pewne wątpliwości, czy to rozwiązuje problem "naddatku" od góry. Pewnie ktoś śmiało z Twojego rozwiązania skorzysta (w tym i ja następnym razem). Na tym etapie budowy jest to jednak niemożliwe.

Żeby nie był suchy tekst, trochę powierciłem i poryłem:

Obrazek

Obrazek
~W Internecie bądź sobą. Chyba że jesteś chamem. Wtedy bądź kimś innym.
Avatar użytkownika
Artur Rzepka
 
Posty: 935
Dołączył(a): sobota, 7 czerwca 2008, 15:02
Lokalizacja: W-wa

Re: Wimpy, Łosie i inne samoloty wagi ciężkiej - 1/72

Postprzez MarCo » niedziela, 28 października 2018, 14:34

Artur Rzepka napisał(a):Wybacz, Marco, ale jeśli ktoś bierze się za robienie poprawek bez uprzedniego sprawdzenia spasowania, to sam jest sobie winien. P

Nie ma co wybaczać, jestem tego samego zdania. Żadnych pretensji, po prostu chcę zwrócić uwagę, że trzeba przymierzać.

Artur Rzepka napisał(a):[...]mam pewne wątpliwości, czy to rozwiązuje problem "naddatku" od góry.

Z tego co widzę, za wysoka osłona kabiny pilota to problem z tylnym zawiasem, jego gniazdo jest za płytkie. Ja ten zawias po prostu bez większej refleksji dopasowałem do kadłuba, ścinając go na wysokości - nie przerabiałem wcale gniazda. Siedzi w porządku.
Avatar użytkownika
MarCo
 
Posty: 311
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 11:56

Re: Wimpy, Łosie i inne samoloty wagi ciężkiej - 1/72

Postprzez Artur Rzepka » niedziela, 4 listopada 2018, 14:26

Coś tam się na froncie dzieje, i to nawet całkiem dużo:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
~W Internecie bądź sobą. Chyba że jesteś chamem. Wtedy bądź kimś innym.
Avatar użytkownika
Artur Rzepka
 
Posty: 935
Dołączył(a): sobota, 7 czerwca 2008, 15:02
Lokalizacja: W-wa

Re: Wimpy, Łosie i inne samoloty wagi ciężkiej - 1/72

Postprzez krzy65siek » niedziela, 4 listopada 2018, 16:23

Super :)

Pozdrawiam
Krzysiek
krzy65siek
 
Posty: 188
Dołączył(a): niedziela, 6 października 2013, 13:52

Re: Wimpy, Łosie i inne samoloty wagi ciężkiej - 1/72

Postprzez Łukasz_K » niedziela, 4 listopada 2018, 17:36

Bardzo fajnie wygląda
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4816
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 13:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Wimpy, Łosie i inne samoloty wagi ciężkiej - 1/72

Postprzez Artur Rzepka » wtorek, 6 listopada 2018, 15:51

Dzięki, mam nadzieję, że niczego nie zepsuję na samym końcu. ;o)

Próbuję znaleźć coś w temacie jak wyglądały okopcenia na łosiu. Ma ktoś może rozkminiony temat?
~W Internecie bądź sobą. Chyba że jesteś chamem. Wtedy bądź kimś innym.
Avatar użytkownika
Artur Rzepka
 
Posty: 935
Dołączył(a): sobota, 7 czerwca 2008, 15:02
Lokalizacja: W-wa

Re: Wimpy, Łosie i inne samoloty wagi ciężkiej - 1/72

Postprzez Mecenas » wtorek, 6 listopada 2018, 18:55

Artur Rzepka napisał(a):Próbuję znaleźć coś w temacie jak wyglądały okopcenia na łosiu. Ma ktoś może rozkminiony temat?

Okopcenia na polskich Łosiach powstawały chyba zazwyczaj w wyniku pożaru pobliskiego hangaru tak więc pole do popisu jest dość spore. ;P

Obrazek
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: Wimpy, Łosie i inne samoloty wagi ciężkiej - 1/72

Postprzez Artur Rzepka » czwartek, 8 listopada 2018, 16:29

Mecenas napisał(a):Okopcenia na polskich Łosiach powstawały chyba zazwyczaj w wyniku pożaru pobliskiego hangaru tak więc pole do popisu jest dość spore. ;P


Jak widać wziąłem sobie poradę do serca ;P

Obrazek

Szlag mnie trafił podczas odklejania masek na przedniej osłonie - równie dobrze mógłbym tego nie maskować. W tym momencie mam zagwozdkę, jak poprawić malowanie - mały staż modelarski nie ułatwia sprawy :?
~W Internecie bądź sobą. Chyba że jesteś chamem. Wtedy bądź kimś innym.
Avatar użytkownika
Artur Rzepka
 
Posty: 935
Dołączył(a): sobota, 7 czerwca 2008, 15:02
Lokalizacja: W-wa

Re: Wimpy, Łosie i inne samoloty wagi ciężkiej - 1/72

Postprzez net_sailor » czwartek, 8 listopada 2018, 18:42

Na te ramy oszklenia weź wykałaczkę, namocz koniec w zmywaczu Wamodu, tak żeby nasiąkł, ale nie kapało i zdrap tym nadmiar farby na szkle. Jak wbijesz koniec wykałaczki w uskok pomiędzy szkłem i podniesioną ramką a potem przeciągniesz wzdłuż to wyjdzie równa granica. Aha, często myj czubek.
Avatar użytkownika
net_sailor
 
Posty: 1809
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:01
Lokalizacja: Elbląg

Re: Wimpy, Łosie i inne samoloty wagi ciężkiej - 1/72

Postprzez fragles » czwartek, 8 listopada 2018, 22:48

Wariant nr 2:
Weź wykałaczkę, zetnij koniec dwustronnie na płasko, w łopatkę, i tym - jak skrobaczką do szyb - na sucho usuń farbę z oszklenia.
Jak farba była bez rozpuszczalnika agresywnego dla plastiku, to schodzi bardzo ładnie.
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1560
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Wimpy, Łosie i inne samoloty wagi ciężkiej - 1/72

Postprzez Artur Rzepka » piątek, 9 listopada 2018, 12:35

Próbowałem zdrapać a ubytki uzupełnić podmalówkami, ale efekt podmalowań wyglądał tak ohydnie, że aktualnie zdrapuję całość i będę malował jeszcze raz szklarnię. Spróbuję z patentem maskowania na pazłotko z czekoladek lindta - dziewczyna się przynajmniej ucieszy :roll:
~W Internecie bądź sobą. Chyba że jesteś chamem. Wtedy bądź kimś innym.
Avatar użytkownika
Artur Rzepka
 
Posty: 935
Dołączył(a): sobota, 7 czerwca 2008, 15:02
Lokalizacja: W-wa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 39 gości