Podskrzydłowy zbiornik warsztatowy

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: Podskrzydłowy zbiornik warsztatowy

Postprzez Rafal » poniedziałek, 4 listopada 2019, 00:43

W [S._Kuznecov]_Pervuei_YAk(BookFi).pdf jest tylko 1 układ kabiny z instalacją na prawej burcie.
Google nie zwalnia z samodzielnego myślenia.
Rafal
 
Posty: 1275
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:09

Reklama

Re: Podskrzydłowy zbiornik warsztatowy

Postprzez Bogdan Stanek » poniedziałek, 4 listopada 2019, 11:25

Obrazek

Autor sporządził plany w oparciu o pomiary muzealnego samolotu w Saratowie.
Wydawnictwo jest dostępne w internecie /PDF/.
Na stronie 35-tej jest fotografia lewej strony kabiny.
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: Podskrzydłowy zbiornik warsztatowy

Postprzez Artur Rzepka » wtorek, 5 listopada 2019, 23:30

Oczywiście jak zwykle musiały mnie wziąć wątpliwości, jak już kalkomania była położona na tablicy - więc dawno po ptakach. Nie do końca rozumiem, czemu Jak-1 się wyłamał z konwencji, bo reszta rodziny, 3,7 i 9 na grafikach mają te manometry umieszczone na tablicy. Z drugiej strony. na pewno prościej jest je w modelu usunąć/nie wklejać na tablicy, niż rzeźbić w kadłubie.

Po zabawie w modulacje w Hienie vol. II, kompletnie mi się nie chciało ponownie cyzelować aerografem w tak małej skali, i ograniczyłem się do podstawy - czyli olejowanie i kredkowanie. Zwłaszcza, że dwa komplety wymagały zmalowania. Szary z zestawu AK Real Colors - RC319.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A tu wersja nieblaszana, w zasadzie gdyby nie brak pasów, to by tego było nie czuć:

Obrazek

Obrazek
~W Internecie bądź sobą. Chyba że jesteś chamem. Wtedy bądź kimś innym.
Avatar użytkownika
Artur Rzepka
 
Posty: 935
Dołączył(a): sobota, 7 czerwca 2008, 14:02
Lokalizacja: W-wa

Re: Podskrzydłowy zbiornik warsztatowy

Postprzez Bogdan Stanek » środa, 6 listopada 2019, 13:44

bo reszta rodziny, 3,7 i 9 na grafikach mają te manometry umieszczone na tablicy.


Obrazek

Na tej grafice /dwa sklejone zdjęcia/ na tablicy manometrów nie widać a różnice do Jak-1, tak.
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: Podskrzydłowy zbiornik warsztatowy

Postprzez Artur Rzepka » środa, 20 listopada 2019, 13:05

Eh, z tą wymianą całej rodziny faktycznie się rozpędziłem. ;o)

Kandydat na francuza po poprawkach vol. I:
Obrazek

Manewr z igłami iniekcyjnymi zostaje wpisany do listy tricków i sztuczek:
Obrazek

Magazynek za bardzo i za szybko się chyba rozrasta, więc po tym jak dojdą niedługo trzy nowe pudła, nakładam na siebie bana do czasu, aż przynajmniej nie dowiozę kilku modeli - a prócz Jaków najbliżej jest ta długoskrzydła piękność. Muszę się tylko zmusić do doprowadzenia do końca górnej osłony silnika i wnęk podwozia, a niestety moja motywacja w tym przypadku jest na poziomie zerowym. :lol:

Obrazek

Obrazek
~W Internecie bądź sobą. Chyba że jesteś chamem. Wtedy bądź kimś innym.
Avatar użytkownika
Artur Rzepka
 
Posty: 935
Dołączył(a): sobota, 7 czerwca 2008, 14:02
Lokalizacja: W-wa

Re: Podskrzydłowy zbiornik warsztatowy

Postprzez Artur Rzepka » środa, 27 listopada 2019, 22:49

Jaczek został pozbawiony pewnych artefaktów w stylu - usunięcie zgrubienia na górnej masce przy szoferce (+ cztery nakłucia płasko ściętą igłą 0,5mm) bądź śladów po frezie na łopacie śmigła. Dopiero po podkładzie wyszły delikatne schodki przy krawędzi spływu steru wysokości i skrzydła - ale jest to bardzo delikatne i zaryzykowałem w tym egzemplarzu, zostawiając to po prostu tak jak jest. Mam nadzieję, że nic nie będzie widać po kilku warstwach lakieru. 8-)

Obrazek

Trochę inaczej się pobawiłem w cieniowanie niż zwykle - tzn. podszedłem do tematu "majnstrimowo" co widać na drugim zdjęciu. W sumie, może jednak nie warto rezygnować z czarnego koloru, jak to dotychczas robiłem. Kolorek to RC316 z palety AK.

Obrazek

Obrazek
~W Internecie bądź sobą. Chyba że jesteś chamem. Wtedy bądź kimś innym.
Avatar użytkownika
Artur Rzepka
 
Posty: 935
Dołączył(a): sobota, 7 czerwca 2008, 14:02
Lokalizacja: W-wa

Re: Podskrzydłowy zbiornik warsztatowy

Postprzez Artur Rzepka » piątek, 29 listopada 2019, 10:26

Długo się boksowałem, czy robić maski dla plam, czy też wałeczkować, próbowałem jedno i drugie na zmianę - aż w końcu stwierdziłem, że ze względu na dwa miejsca dość problematyczne, spróbuję walnąć kamuflaż z ręki. Poza tym, ciężko by mi było dokonywać poprawek na krawędziach. Tak więc i walnąłem z ręki - tam gdzie trzeba było poprawiać odkurz, plamy tym bardziej odstają od instrukcji :mrgreen: . Z jednej strony jest pole do "poprawy osiągów", z drugiej strony nie taki diabeł straszny, pomimo dyszy 0,3 (w zasadzie ciutkę ponad) i operowania farbami AK. A co do farb, to użyłem RC315 i RC071.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
~W Internecie bądź sobą. Chyba że jesteś chamem. Wtedy bądź kimś innym.
Avatar użytkownika
Artur Rzepka
 
Posty: 935
Dołączył(a): sobota, 7 czerwca 2008, 14:02
Lokalizacja: W-wa

Re: Podskrzydłowy zbiornik warsztatowy

Postprzez HubertKendziorek » piątek, 29 listopada 2019, 10:42

Ładnie wyszło, zapewne od masek byłoby bliżej oryginałowi w tej skali, ale paradoksalnie - malowanie z ręki daje większą kontrolę i fun - tyle że ja w takich wypadkach raczej idę w MRP albo Gunze, z farbami typu AK czy Vallejo mam przykre doświadczenia, gdy pracować trzeba na niskim ciśnieniu i maleńką ilością farby, w zasadzie bez względu na rozcieńczenie - ciągłe zasychanie na igle, plucie jakimiś farfoclami. Choć te Real Colors ponoć niezłe, kupiłem kilka zestawów, ale jeszcze nie próbowałem.
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2111
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 08:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Podskrzydłowy zbiornik warsztatowy

Postprzez greatgonzo » piątek, 29 listopada 2019, 11:04

Większą kontrolę czego?
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4052
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 15:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Podskrzydłowy zbiornik warsztatowy

Postprzez Łukasz_K » piątek, 29 listopada 2019, 15:47

Fajnie idzie ten jaczek, czekam na galerię.
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Podskrzydłowy zbiornik warsztatowy

Postprzez Artur Rzepka » piątek, 29 listopada 2019, 16:06

Danke szyn :) - to w sumie pierwsze szranki z kolorami RC. Na ile to chwyt marketingowy, na ile faktycznie badali te kolory, nie wiem. Po prostu bardzo mi się podobają te odcienie "na pastelową modłę" (pierwsze skojarzenie, ale jeśli nietrafione, to ciężko mi to niestety inaczej to ująć). W zasadzie mam już nabyte cztery sety, o palecie się US Navy nie wypowiadam, natomiast w setach fińskim/radzieckim/raf zawsze jeden z czterech kolorów jakoś pasuje mi mniej. Ten czarny tu użyty pochodzi z fińskiego seta i nie jestem przekonany, że bez jego przyciemnienia, byłby adekwatny na Finie. Z drugiej strony - to też nie jest dedykowany fiński kolor, bo podrzucili z innej palety ;o)
~W Internecie bądź sobą. Chyba że jesteś chamem. Wtedy bądź kimś innym.
Avatar użytkownika
Artur Rzepka
 
Posty: 935
Dołączył(a): sobota, 7 czerwca 2008, 14:02
Lokalizacja: W-wa

Re: Podskrzydłowy zbiornik warsztatowy

Postprzez HubertKendziorek » piątek, 29 listopada 2019, 17:51

greatgonzo napisał(a):Większą kontrolę czego?


Kontrolę zachowania jednolitości efektów cieniowania / zużycia, tak to bym określił.

Często widzi się modele, w których wielobarwne kamuflaże wyglądają dziwnie, albowiem kolory malowane później, w kolejnych warstwach, coraz mniej zostawiają zróżnicowania wynikającego ze stosowanej techniki cieniowania - czy to preshadingu, czy blackbasingu, czy innego marmurkowania.

Zasłoniwszy sobie pole już pomalowane maską nie widzę go, więc siłą rzeczy maluję trochę inaczej, zaś szczególnie wyjdzie to na styku plam. Zwłaszcza, że nie ma wtedy mobilizacji i motywacji do zmniejszenia ciśnienia, mocniejszego rozcieńczenia, malowania małym strumieniem farby.

Piszę mając na względzie własne doświadczenia, a mistrzem nie jestem jeno zwykłym partaczem, więc ta ocena nie musi się do wszystkich odnosić. Tak samo z radością pracy.
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2111
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 08:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Podskrzydłowy zbiornik warsztatowy

Postprzez greatgonzo » piątek, 29 listopada 2019, 17:58

Kontrolę zachowania jednolitości efektów cieniowania / zużycia, tak to bym określił.

Dzięks.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4052
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 15:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Podskrzydłowy zbiornik warsztatowy

Postprzez Artur Rzepka » niedziela, 1 grudnia 2019, 21:10

Poprawiłem na prawym skrzydle krawędź jednej plamy, i teraz już nie przypomina linii prostej - jakoś zbyt mocno na zdjęciach mnie dręczył ten "dysonans".

Nigdy nie lubiłem żonglowania farbami w aerografie, ale przy rurach wydechowych okazało się to niesamowitą przyjemnością. Może też i dlatego, że osiągnąłem mniej więcej to, co zamierzyłem. Choć pewnie jeszcze fajniej byłoby w większej skali, bo tu było małe pole do manewru. 8-)

Obrazek

Obrazek
~W Internecie bądź sobą. Chyba że jesteś chamem. Wtedy bądź kimś innym.
Avatar użytkownika
Artur Rzepka
 
Posty: 935
Dołączył(a): sobota, 7 czerwca 2008, 14:02
Lokalizacja: W-wa

Re: Podskrzydłowy zbiornik warsztatowy

Postprzez Puskal » niedziela, 1 grudnia 2019, 21:30

Rury wyszły świetnie. Całość również trzyma poziom.
Avatar użytkownika
Puskal
 
Posty: 642
Dołączył(a): piątek, 1 marca 2013, 21:53

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości