PZL 11 III "Cleveland" 1932 skala 1/32

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

PZL 11 III "Cleveland" 1932 skala 1/32

Postprzez Marcin_Matejko » piątek, 19 października 2018, 20:36

Cześć :D
Powodem wstrzymania prac przy modelu „eight ball” jest oczywiście nowy model za który zabrałem się około trzech tygodni temu. Do projektu tego zapaliłem się po przeczytaniu zaproszenia do udziału w konkursie ogłoszonym przez wydawnictwo Kagero w czasopiśmie „Super Model”. Tematem tego konkursu jest wybór najlepszego modelu samolotu PZL P11. Ponieważ jest to jedna z moich ulubionych konstrukcji lotniczych (zrobiłem już ich kilka w różnych skalach), pomyślałem że nie może mnie zabraknąć w tym przedsięwzięciu. Postanowiłem połączyć w tym modelu moje dwa modelarskie światy, mianowicie moją pasję, czyli lotnictwo polskie okresu międzywojennego oraz drugi „konik” czyli amerykańskie wyścigi lotnicze z przed roku 1940go. Wybór był dla mnie oczywisty; PZL P11 prototyp III, najbardziej „wyścigowy” ze wszystkich polskich samolotów.
Obrazek

W roku 1932 na samolocie tym pilot Jerzy Kossowski ścigał się w amerykańskim mieście Cleveland w najbardziej spektakularnych zawodach samolotów sportowych na świecie „National Air Races” o nagrodę Pulitzera. Zawodów co prawda nie wygrał ale sam fakt udziału jest niepodważalny i bardzo ciekawy w historii polskich skrzydeł, niestety mało znany (więcej wiemy o prezentacji samolotu PZL P6 w roku 1931 przez Bolesława Orlińskiego, lecz wtedy samolot P6 nie brał udziału w wyścigu natomiast Orliński zaprezentował kunszt pilotażu i możliwości polskiego płatowca w czasie pokazów towarzyszących głównej imprezie).
Obrazek

Pomysł na budowę tego modelu miałem już kilka lat temu, gdy kończyłem „Meteora”. Jednak wtedy udało mi się zebrać tyko dokumentację oraz częściowo przygotować rysunki, potem z różnych powodów nie zrobiłem już nic więcej. Jednak widać teraz przyszedł na niego czas, więc działam. Model dłubię od podstaw w skali 1/32 ponieważ taką podziałkę wybrałem dla moich „wyścigówek”.
Obrazek
(fotografie pochodzą z monografii AJpress nr. 36)

Podczas budowy stosuję standardowe dla mnie metody wytwarzania elementów, które powstają z płyt polistyrenowych metodą obróbki ubytkowej. Wyjątkiem jest kadłub, kołpak śmigła i osłona silnika (stożek) które ukształtowałem próżniowo na kopytach. Zdjęcia stanu obecnego i kilka fotek z różnych etapów budowy przedstawiam poniżej.

Czy uda mi się zrealizować ten projekt do końca, i czy uda się go wykonać w zakładanym przez konkurs czasie oraz czy będzie to ta najlepsza P11ka trudno powiedzieć :?: Dla mnie liczy się frajda z budowania modeli, ja tam „frajdolarz” jestem :mrgreen:
Obrazek
(rysunek mojego autorstwa)

Na takim oto prymitywnym sprzęcie formowałem kadłub i pozostałe elementy:
Obrazek
Obrazek

Sam kadłub uformowałem na kopytach które pierwotnie przygotowałem dla modelu P6, w roku 2008, do P11 nadały się wybornie ponieważ kadłuby tych samolotów były niemal identyczne.
Obrazek
Obrazek

Wewnętrzną osłonę silnika uzyskaną z wytłoczki wstępnie obrobiłem pilnikami:
Obrazek

I dopasowałem do reszty kadłuba:
Obrazek

Sam silnik "Bristol Mercury" to doskonały produkt Vectora:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Silnik osłoniłem z zewnątrz pierścieniem Townenda wykonanym na tokarce z bloku polistyrenu sklejonego z warstw płytek:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Do silnika dorobiłem śmigiełko, a że na zdjeciach z epoki widać że jest to niemalowane drewno, to zrobiłem je z drewna:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

A tak powstały golenie podwozia:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zdjęcia z etapu budowy skrzydeł i stateczników prawdopodobnie przepadły bezpowrotnie wraz z dyskiem kompa domowego który poległ w zeszłym tygodniu :cry: Skrzydła i statecznik są wykonane jako pełne z płytek polistyrenowych. Kształt nadałem im poprzez obróbkę pilnikami różnej gradacji. Skrzydła posiadają we wnętrzu dźwigar z drutu stalowego (szprycha rowerowa) który ułatwił mi uformowanie charakterystycznego kształtu "mewiego płata".

To co dotychczas wydłubałem tak wyglądało tydzień temu:
Obrazek
Obrazek

A tak było wczoraj wieczorem:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Teraz pracuję nad poprawieniem spasowania niektórych elementów, następnie biorę się za koła podwozia i wnętrze kabiny pilota. Potem już będzie z górki ;o)
Ostatnio edytowano wtorek, 6 listopada 2018, 10:00 przez Marcin_Matejko, łącznie edytowano 6 razy
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Avatar użytkownika
Marcin_Matejko
 
Posty: 1335
Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 21:56
Lokalizacja: Świdnica

Reklama

Re: PZL 11 III "Cleveland" 1932 skala 1/32

Postprzez KR77 » piątek, 19 października 2018, 20:50

Obrazek

Śmigło wygląda jak w skali 1:3.

Będzie latał ;o)
Avatar użytkownika
KR77
 
Posty: 1377
Dołączył(a): czwartek, 31 marca 2016, 14:07

Re: PZL 11 III "Cleveland" 1932 skala 1/32

Postprzez Marcin_Matejko » piątek, 19 października 2018, 21:11

Śmigło wygląda jak w skali 1:3.

Będzie latał ;o)

Silnik z Vectora jest wyborny więc kto wie :mrgreen:

Samo śmigło w oryginale to był kawał wiatraka, miało blisko trzy metry średnicy :shock:
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Avatar użytkownika
Marcin_Matejko
 
Posty: 1335
Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 21:56
Lokalizacja: Świdnica

Re: PZL 11 III "Cleveland" 1932 skala 1/32

Postprzez Aleksander » piątek, 19 października 2018, 21:35

Zapowiada się świetnie - już wygląda super, szkoda tylko (ale to jedynie moja opinia), że nie będzie "bojowy", ale i tak z przyjemnością będę podpatrywał wątek.
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: PZL 11 III "Cleveland" 1932 skala 1/32

Postprzez GrzeM » sobota, 20 października 2018, 00:28

Super projekt!
Jest jeszcze taka fota:
Obrazek

A jak się zapatrujesz na kwestię blachy żłobkowanej? Bo na rysunku sporo jej zaznaczyłeś, a ten samolot był o dziwo raczej gładki.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3101
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 22:39

Re: PZL 11 III "Cleveland" 1932 skala 1/32

Postprzez Marcin_Matejko » sobota, 20 października 2018, 07:07

A jak się zapatrujesz na kwestię blachy żłobkowanej? Bo na rysunku sporo jej zaznaczyłeś, a ten samolot był o dziwo raczej gładki.

Blachą drobnożłobkową były pokryte płaty i stateczniki, podobnie jak na późniejszych samolotach seryjnych. Jednak z tą różnicą że dół skrzydeł i stateczników był nitowany na płasko (podobnie jak w P8) to znaczy nie prostopadle do wystającego żebra jak na przykład w seryjnych P7 i P11kach. W związku z tym płaty wydają się takie gładkie choć w istocie i tak są pokryte blachą falistą. P11 prototyp III był pokryty tym typem blachy (zmodyfikowany w PZL Wilbaut) jako pierwszy w chronologicznej historii rozwoju konstrukcji Puławskiego. Na seryjnych egzemplarzach trochę to uproszczono nitując dół skrzydeł do wystających żeber dzięki czemu powstały charakterystyczne grzebienie.

Pomysł na wykonanie imitacji tego pokrycia już mam, zrobiłem też już pierwsze próby. Ich wynik jest obiecujący, niebawem wam pokaże
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Avatar użytkownika
Marcin_Matejko
 
Posty: 1335
Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 21:56
Lokalizacja: Świdnica

Re: PZL 11 III "Cleveland" 1932 skala 1/32

Postprzez fragles » sobota, 20 października 2018, 08:39

Marcin_Matejko napisał(a):A tak było wczoraj wieczorem


A dzisiaj?!!! Opieprzasz się, Panie Kolego! :mrgreen:

A teraz trochę poważniej ( ;o) ). Nie wydaje Ci się, że osłona silnika wyszła nieco za długa? Mam takie wrażenie porównując ze zdjęciami bocznymi oryginału.

Bardzo fajna relacja, jak zwykle.
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1556
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: PZL 11 III "Cleveland" 1932 skala 1/32

Postprzez Mikolaj75 » sobota, 20 października 2018, 10:36

Bardzo interesujący temat. Strona techniczna jak zawsze warta obserwacji i wyciągania wniosków dla siebie.
Ja również zgłaszam ciekawość w zakresie blachy żłobkowanej :)
Mikolaj75

Animal Planet
 
Posty: 534
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2014, 17:16

Re: PZL 11 III "Cleveland" 1932 skala 1/32

Postprzez Marcin_Matejko » poniedziałek, 22 października 2018, 06:34

Ja również zgłaszam ciekawość w zakresie blachy żłobkowanej :)

Spokojnie jak przyjdzie pora to pokażę co wydumałem ;o)

Nie wydaje Ci się, że osłona silnika wyszła nieco za długa? Mam takie wrażenie porównując ze zdjęciami bocznymi oryginału.

Masz rację, patrząc na zdjecia też doszedłem do takiego wniosku, zwęziłem ją o około 1mm, myślę że będzie ok, jednocześnie powiększyłem nieco średnice otworu czołowego. Na zdjęciu pierścień wydaje się mniej zawinięty do środka, pewnie ze względu na charakterystyczny wydech silnika w tym egzemplarzu (podobny do tego z P7ki)
Weekend nie był zbyt pracowity ale udało mi się wkleić elementy siłowe do kadłuba, tj. "ścianę ogniowa"z grubej płytki tworzywa na której wisi silnik oraz będzie się trzymać podwozie i płat. Oraz z tyłu kadłuba kilka płytek które będą podpierać usterzenie oraz płozę ogonową. Elementy te pomagają również we wzajemnym ustawianiu połówek kadłuba względem siebie. Teraz będę mógł pomyśleć o detalach wnętrza.
Co do detali to zrobiłem również prototyp koła, powstał na bazie kółka które miałem w składziku "rzeczy różnych, może przydatnych". Spodobał mi się napis na tym kole i postanowiłem go wykorzystać, co prawda było nieco za małe więc je powiększyłem i dopracowałem, dzisiaj pójdzie do gumy.
Obrazek
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Avatar użytkownika
Marcin_Matejko
 
Posty: 1335
Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 21:56
Lokalizacja: Świdnica

Re: PZL 11 III "Cleveland" 1932 skala 1/32

Postprzez Marcin_Matejko » czwartek, 25 października 2018, 09:41

Zacząłem lepić "patyki" we wnętrzu :mrgreen:
Obrazek
Obrazek
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Avatar użytkownika
Marcin_Matejko
 
Posty: 1335
Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 21:56
Lokalizacja: Świdnica

Re: PZL 11 III "Cleveland" 1932 skala 1/32

Postprzez Timi » czwartek, 25 października 2018, 18:03

Jakiego lepiszcza używasz do "patyków"?
pozdrawiam
Tomasz Modłasiak
(a) Bułki (i tak) nie pikają!!

http://timimodelfactory.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Timi
 
Posty: 1614
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:49
Lokalizacja: Częstochowa[K.M. Rozbitek:]

Re: PZL 11 III "Cleveland" 1932 skala 1/32

Postprzez potez » czwartek, 25 października 2018, 20:24

Takie rzeczy to tylko cieńkim klejem z tamki 8-)
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: PZL 11 III "Cleveland" 1932 skala 1/32

Postprzez GrzeM » czwartek, 25 października 2018, 21:08

Super, ale tylne skośne patyki to powinny być raczej wręgi?
Obrazek
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3101
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 22:39

Re: PZL 11 III "Cleveland" 1932 skala 1/32

Postprzez Marcin_Matejko » piątek, 26 października 2018, 07:57

Jakiego lepiszcza używasz do "patyków"?

Łapie je punktowo Revelem z rurką a potem smaruję zieloną Tamką i trzymam aż złapie. Trochę więcej zabawy jest z profilami giętymi. Najpierw je wstępnie formuję w paluchach, potem układam na krzywiźnie i łapię po całości Revelem. Jak jest dobrze to poprawiam Tamkę i jeszcze punktowo przyłapuje klejem CA. Wtedy jest pewność że nie będzie odłazić jak się zluzuje nacisk z palucha.

Super, ale tylne skośne patyki to powinny być raczej wręgi?

Powinny być takie "pół wręgi", wszytko w swoim czasie, cierpliwości. Mam taką swoją wypróbowaną metodę budowania wnętrz kadłubów modeli że najpierw robię to co jest na ściankach a potem powoli buduję wszytko do środka ;o)
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Avatar użytkownika
Marcin_Matejko
 
Posty: 1335
Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 21:56
Lokalizacja: Świdnica

Re: PZL 11 III "Cleveland" 1932 skala 1/32

Postprzez Marcin_Matejko » niedziela, 28 października 2018, 19:57

Zabrałem się za malowanie ;o)
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zrobiłem też nową owiewkę karteru silnika, poprzednia po skróceniu pierścienia Townenda wydawała mi się za długa. Otwory też nie były zbyt podobne do tych ze zdjecia archiwalnego. Teraz jest lepiej :)
Obrazek

Przylepiłem też resztę patyków na połówkach kadłuba, mogło wyjść lepiej ale większości i tak nie będzie widać :-/
Obrazek
Obrazek
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Avatar użytkownika
Marcin_Matejko
 
Posty: 1335
Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 21:56
Lokalizacja: Świdnica

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 48 gości