Fisher P-75a Eagle, Valom, 1:72, Open

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Fisher P-75a Eagle, Valom, 1:72, Open

Postprzez piotr dmitruk » czwartek, 15 października 2009, 18:49

Już dwa lata temu napisałem in-box tego zestawu i wyprorokowałem sobie udział w projekcie grupowym, więc teraz nie mam wyjścia.
Wspomniany in- box jest tu:
viewtopic.php?f=14&t=679&p=4300&hilit=FISHER#p4300
Model w standardzie, niezbyt skomplikowany, z prostym malowaniem, jest więc szansa, że go skończę.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9932
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów

Reklama

Re: Fisher P-75a Eagle, Valom, 1:72, standard

Postprzez superflanker » czwartek, 22 października 2009, 22:54

Śmiglaki to nie moja działka, ale samolocik ładny, więc ze względu na modelarza spodziewam się rarytasiku.
superflanker
 
Posty: 43
Dołączył(a): środa, 3 czerwca 2009, 23:47

Re: Fisher P-75a Eagle, Valom, 1:72, standard

Postprzez spiton » piątek, 23 października 2009, 20:05

Najwiekszym minusem tego samolotu z mojego punktu widzenia(prześladuje mnie od jakiegoś czasu ,-))
jest brak przedniego kółka. Z przednim kołem prezentowałby się bardziej rasowo ,-))
Pozdrawiam, i cieszę się , że będę mógł podglądać jak go robisz.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 00:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Fisher P-75a Eagle, Valom, 1:72, standard

Postprzez piotr dmitruk » wtorek, 27 października 2009, 20:30

Wnętrze kabiny składa się z zaledwie 6 elementów. Trudno się powstrzymać, żeby pozostać w klasie "standard". Na szczęście niewiele z tego będzie widać. Najbardziej żal mi byłoby tak widocznego elementu jakim jest celownik. Według regulaminu mógłbym wykorzystać żywiczny lub fototrawiony, gdyby taki był, ale niestety producenci chyba złośliwie olewają celowniki. Czy mógłbym dorobić takie maleństwo? Pleeeease!
Na razie wkleiłem podłogę, na szerokości brakuje jej około jednego milimetra :roll:
Element na którym ma się ona opierać, jest tylko na lewej ścianie, poza tym prostopadłość ustala się na oko i ma wisieć przyklejona na styk. Musiałem podkleić ją kawałkiem ramki dla wzmocnienia.
Obrazek

Pocienkowałem nieco zbyt grubą krawędź spływu skrzydeł i skleiłem ich wszystkie części. Spasowanie takie sobie, na szczęście szlifuje się części, gdzie nie ma nitowania, więc nie popsuje się pięknej roboty Valoma.
Na skrzydłach występuje błąd zestawu w stosunku do oryginału. Listwa maskująca połączenie części skrzydeł powinna być wypukła ( w przekroju półokrągła ). Tego już nie poprawię- regulamin zabrania.
Obrazek

W dziwny sposób opracowano pokrywy kaemów. Wykonano wgłębienie w skrzydłach, w które należy wkleić blaszkę z zestawu. Niby dobrze, ale czort jeden wie, dlaczego w blaszce nie wykonano otworów na łuski, tylko wgłębienia? :shock:
Musiałem podziurkować te blaszki. Potem skrzydle wydłubię dziury.
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9932
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Fisher P-75a Eagle, Valom, 1:72, standard

Postprzez Jarek Gurgul » wtorek, 27 października 2009, 22:21

A jak wygląda ten celownik?
Nie jest to pewnie krzyżyk i kółeczko...

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6029
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Fisher P-75a Eagle, Valom, 1:72, standard

Postprzez piotr dmitruk » wtorek, 27 października 2009, 22:32

Ano taki drobiażdżek, klasyczny
Obrazek
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9932
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Fisher P-75a Eagle, Valom, 1:72, standard

Postprzez piotr dmitruk » środa, 28 października 2009, 22:30

Im dalej w las, tym więcej drzew.
Pojawia się tyle baboli, że coraz bardziej kusi mnie przejście do "open", ale to grozi niewyrobieniem się w terminie.
MegaBabol! A wyglądał w pudełku tak ładnie...
W kabinie musiałem powiększyć otwór, ponieważ jego brzegi wystawały i były widoczne spod szybki, ponadto pocieniłem grubość ścianek przy tym wycięciu, uprzednio około 1 mm. Prawdopodobnie jednak tylnej części tego otworu w rzeczywistości nie było i grzbiet kadłuba powinien sięgać do fotela. Tapicerka zagłówka fotela w modelu ma inny kształt niż w rzeczywistości.
Tablica przyrządów? I tak źle:
Obrazek
I tak niedobrze:
Obrazek

Przykleiłem owiewki podwozia. Spasowane kiepsko i o nieprawidłowym kształcie. Tu już po solidnym szlifowaniu, będzie wymagała jeszcze dopieszczenia po surfacerowaniu.
Obrazek
Obok owiewek przykleiłem też wyrzutniki bombowe. Ktoś się trochę napracował i wyrobił im łukowatą powierzchnię styku ze skrzydłem. Problem w tym, że powierzchnia samego skrzydła jest w tym miejscu prawie płaska- papier ścierny w robocie.
(Gdyby ktoś się pytał- tak, wyrzutniki na zdjęciach też mają inny kształt niz w modelu!)
Obrazek
W instrukcji powyższe wyrzutniki na ramce opatrzone są numerem "32"
Obrazek
Szukamy gdzie je przykleić i... nie znajdujemy numeru "32". W miejscu dla nich przeznaczonym jest numer "30"
Obrazek
Ale numer "30"jest też gdzie indziej
Obrazek
Ktoś tu wspominał o tombaku, co się świeci jak złoto...
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9932
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Fisher P-75a Eagle, Valom, 1:72, Open

Postprzez piotr dmitruk » sobota, 14 listopada 2009, 16:24

Niestety, zmieniłem kategorię na "Open". Nie jestem w stanie zrobić tego modelu z pudełka, nie żałując pozostawionych baboli. Szkoda, że nie podjąłem tej decyzji wcześniej, parę rzeczy jest nie do poprawienia. Na szczęście przynajmniej jest pewna szansa, że się wyrobię w terminie.

Solidnie pocieniając ścianki kokpitu udało mi się jako-tako wpasować tablicę przyrządów. Według Valoma miejsce na pedały sterowania jest przed tablicą, według zdjęcia są standardowo- za nią. W tej sytuacji wklejenie pedałów za tablicą wymagać będzie wyposażenia pilota w szczudła. Nie wiem jak to było naprawdę, bo nie ma zdjęć dających szerszy pogląd do kabiny, więc zostawię to w takim stanie. dorobiłem tylko ścianki za fotelem pilota, bo miałby przeciągi :mrgreen:
Obrazek

Udało mi się dopasować siatki chłodnic do tunelu (nie obyło się bez wydrążania), ponieważ przez nie było wszystko widać, wkleiłem za nimi kawałek czarnego plastiku.
Obrazek

Tunel wymaga jeszcze dopracowania wewnątrz, ale to mały pikuś- wymaga solidnego dopasowania z zewnątrz !
Tak to wygląda w modelu:
Obrazek
a tak w rzeczywistości:
Obrazek

Trzeba skorygować skośne ustawienie wlotów i użyć tony szpachli, żeby zrobić łagodne przejście w kadłub. Przy okazji piękne nity pójdą się paść... :(
Jak widać na powyższym zdjęciu, wylot z kanału powinien mieć żaluzję, producent modelu tego nie przewidział
Obrazek

Skoro już jesteśmy przy tej okolicy, to grzebień podkadłubowy w modelu ma grubość 1 mm i klockowatą krawędź- już ją zeszlifowałem. Dobrze przynajmniej, że nie odlali go razem z kadłubem, tylko do przyklejenia oddzielnie.

Dobiła mnie jednak osłona kabiny. Taki ma kształt w oryginale:
Obrazek
a tak w modelu :shock: :roll: :
Obrazek
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9932
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Fisher P-75a Eagle, Valom, 1:72, Open

Postprzez donalyah00 » sobota, 14 listopada 2009, 18:43

Dali czadu z kształtem tego wlotu... A'propos osłony kabiny. P-75 był samolotem poskładanym z gotowych "klocków", np. podwozie wzięto z F4U. Użyto też paru elementów z P-51 oraz Dauntlessa. Być może osłona będzie identyczna z elementem zastosowanym w P-51 czy P-47?
Pozdrawiam, Marek
--
La tête américaine.
Avatar użytkownika
donalyah00
 
Posty: 898
Dołączył(a): środa, 11 lutego 2009, 13:54
Lokalizacja: WRO

Re: Fisher P-75a Eagle, Valom, 1:72, Open

Postprzez piotr dmitruk » sobota, 14 listopada 2009, 19:36

Niestety nie. Jest różna zarówno od Mustanga jak i Juga.
Owiewka ma przednią szybę prostokątną jak w Musiu, ale boczne są zupełnie inne, w Jugu przednia szyba jest zaokrąglona.
Limuzyna jest bardziej podobna do Thunderbolta (falista, nie prosta dolna krawędź w widoku z boku), ale ma inne zakończenie.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9932
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Fisher P-75a Eagle, Valom, 1:72, Open

Postprzez spiton » sobota, 14 listopada 2009, 23:48

Piotr, Ty przecież tłoczysz kabinki z łatwością, z jaką, ja rozpakowuję przesyłki z allegro ,-)))
Poza tym tłoczona kabinka ma jednak super wygląd.
A wlot do chłodnicy, mógłby wystartować w jakimś design'erskim konkursie ,-))
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 00:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Fisher P-75a Eagle, Valom, 1:72, Open

Postprzez piotr dmitruk » niedziela, 15 listopada 2009, 14:16

Pewnie wytłoczę, ale najpierw trzeba wykonać kopyto.
Na razie uwolniony od ograniczeń poprawiam bryłę samolotu
Obrazek
Obrazek

Wyciąłem wnętrze kanału chłodnic jako przygotowanie do poprawy jego kształtu
Obrazek

Jak "open" to "open"!
Obrazek
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9932
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Fisher P-75a Eagle, Valom, 1:72, Open

Postprzez shivadog » niedziela, 15 listopada 2009, 14:26

Możesz przybliżyć, jak robiłeś te białe elementy na skrzydłach?
Avatar użytkownika
shivadog
 
Posty: 3811
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 13:51
Lokalizacja: WRSW/3M

Re: Fisher P-75a Eagle, Valom, 1:72, Open

Postprzez piotr dmitruk » niedziela, 15 listopada 2009, 14:32

To jest w zasadzie jedyna szpachlówka jaką używam- DISTAL!
Nałożony sam się rozpływa w gładkie obłe kształty.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9932
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Fisher P-75a Eagle, Valom, 1:72, Open

Postprzez spiton » niedziela, 15 listopada 2009, 14:37

Żartujesz sobie. Nałożyłeś taki równiutki wałeczek distalu?? Nie chce się wierzyć.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 00:21
Lokalizacja: Kościelisko

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 31 gości