Czapla, na luzaku, ZTS Plastyk 1/72

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: Czapla, na luzaku, ZTS Plastyk 1/72

Postprzez fragles » środa, 1 maja 2019, 15:49

Święto Pracy.
Faza 0+2,98 :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano wtorek, 15 października 2019, 21:02 przez fragles, łącznie edytowano 1 raz
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1559
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:48
Lokalizacja: Rzeszów

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Czapla, na luzaku, ZTS Plastyk 1/72

Postprzez HubertKendziorek » środa, 1 maja 2019, 16:46

Super. "Płótnem" z papieru japońskiego będziesz to teraz pokrywał?
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2121
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 09:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Czapla, na luzaku, ZTS Plastyk 1/72

Postprzez fragles » środa, 1 maja 2019, 16:52

Tak. Taki jest plan.
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1559
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Czapla, na luzaku, ZTS Plastyk 1/72

Postprzez GrzeM » środa, 1 maja 2019, 16:59

Świetne. Ale nie lepiej jakimś miliputem? Dobrze się kształtuje, a jak jest miękki można go dowolnie wybierać na mokro. A potem szlifować.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: Czapla, na luzaku, ZTS Plastyk 1/72

Postprzez fragles » środa, 1 maja 2019, 18:08

Taki jest plan rezerwowy. Z miliputem, znaczy.
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1559
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Czapla, na luzaku, ZTS Plastyk 1/72

Postprzez Bogdan Stanek » środa, 1 maja 2019, 23:12

Może warto skorygować płaty i składaną część baldachimu,bo widzę, że "luz wykonawczy" niewielki :D a oparłeś się na niedokładnych planach
Obrazek
potwierdza to zdjęcie Czapli z Poznania na wagonie
Bogdan Stanek
 
Posty: 747
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 16:07

Re: Czapla, na luzaku, ZTS Plastyk 1/72

Postprzez fragles » czwartek, 2 maja 2019, 18:37

Bogdan Stanek napisał(a):Może warto skorygować płaty i składaną część baldachimu


Przejrzałem zdjęcia pod tym kątem i zdaje się, że masz rację. Jeszcze lepiej to widać na rozbitej rumuńskiej Czapli. Dzięki za zwrócenie uwagi.

Bogdan Stanek napisał(a):oparłeś się na niedokładnych planach


Na planach w ogóle nie ma się co opierać, bo wszystkie plany, które widziałem, nie odpowiadają temu, co widać na zdjęciach i co wynika z instrukcji http://www.muzeumlotnictwa.pl/index.php ... talog/1103 . A przy tym wszystkie plany różnią się między sobą. Instrukcja też nie jest do końca wiarygodna, ale starałem się opierać raczej na tym materiale. To właśnie tam jest taki zasięg tej składanej części baldachimu aż do pełnego żeberka (Rozdz. I-O. Tabl. I, rys. 1), skądinąd technicznie logiczny. Ale okazuje się, że instrukcja też przekłamuje, co zostało udowodnione na przykład na zdjęciu z obrotnicą.
Ale wracając do planów.
Np. w instrukcji jest opisany i dokładnie zwymiarowany przyrząd do ustawiania baldachimu i skrzydeł, wraz z geometrią ich ustawienia (Rozdz. I-C. Tabl. II, rys. 2). ŻADNE plany nie są zgodne z podaną tam geometrią.
Z instrukcji wynika, że klapka do wyważania występuje TYLKO na lewej lotce (Rozdz. I-B. Regulacja poprzeczna i kierunkowa. Pkt. 4 na str. 4). We wszystkich planach zaś klapki wyrysowane są na obu lotkach.*)
Z opisu płatowca w instrukcji wynika, że pokrycie sklejkowe występuje na płacie tylko do przedniego dźwigara; reszta kryta płótnem. Przeczą temu zdjęcia niektórych zniszczonych maszyn, gdzie widać sklejkę pozostałą po wypaleniu płótna również w innych częściach płata. No a plany w tym zakresie to już pełna dowolność - co kto lubi. :D
Konstrukcja sterów wysokości inna jest w instrukcji (żeberkowa), inna co najmniej na części zdjęć, a na planach jest różnie: raz żeberka, raz skośna kratowniczka.
O różnej ilości i rozmieszczeniu pochwytów na końcach skrzydeł to już nie ma co wspominać, bo to detal.
Itd, itd.
Tak więc: NA LUZAKU - inaczej się nie da! :mrgreen:

Dzięki Bogdan, że zajrzałeś do tego wątku i zwróciłeś uwagę!

_________________
*) - A jednak nie we wszystkich! Wczoraj wyłapałem planik, który pojawił się tu na forum jakieś 10 lat temu, na którym klapka jest tylko na lewej lotce. [Edit.: Źle popatrzyłem! Na tym planiku klapka jest na jednej lotce, ale na... prawej! :mrgreen: Szukając drobiazgów nie zwróciłem uwagi, że to po prostu rzut od dołu i skrzydła są odwrócone.]
Ostatnio edytowano niedziela, 5 maja 2019, 09:10 przez fragles, łącznie edytowano 2 razy
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1559
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Czapla, na luzaku, ZTS Plastyk 1/72

Postprzez Bolo07 » czwartek, 2 maja 2019, 20:19

Jestem zdania, że w trakcie produkcji czapli wprowadzano zmiany konstrukcyjne.
Co powiesz na temat okien w podłodze kadłuba ? Sądzę, że były pod aparaty fotograficzne, ale do ostatecznej konkluzji jak powinno być - nie doszedłem.
Mój wyrób czaplopodobny powstał w sporej mierze via licencia poetica :mrgreen:
W każdym razie - szacunek i uznanie, czekam niecierpliwie na ciąg dalszy.
Modelarstwo to nie tylko wieczorne dłubanie - to zabawa z historią.
Avatar użytkownika
Bolo07
 
Posty: 503
Dołączył(a): środa, 26 lutego 2014, 11:05
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Czapla, na luzaku, ZTS Plastyk 1/72

Postprzez Mikolaj75 » czwartek, 2 maja 2019, 20:27

Bardzo fajnie to wygląda, lubię taką robotę. Co do pokrycia jako trzecią rezerwę podaję HIPS 0,25mm. Poddaje się "masowaniu" na żebrach - przećwiczyłem w motolotni.
Mikolaj75

Animal Planet
 
Posty: 535
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2014, 18:16

Re: Czapla, na luzaku, ZTS Plastyk 1/72

Postprzez fragles » czwartek, 2 maja 2019, 21:18

Dzięki, Panowie.

Mikolaj75 napisał(a):Co do pokrycia jako trzecią rezerwę podaję HIPS 0,25mm.


Zmienię kolejność rezerwy: HIPS będzie jako druga. :mrgreen:
To samo podpowiadał mi Potez.
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1559
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Czapla, na luzaku, ZTS Plastyk 1/72

Postprzez KR77 » czwartek, 2 maja 2019, 21:19

fragles napisał(a):Święto Pracy.
Faza 0+2,98 :)



Ten wskaźnik fazy, to w promilach podajesz :mrgreen:

Jeżeli tak, to pamiętaj - dawka śmiertelna dla modelarza to 7 promili ;o)
Avatar użytkownika
KR77
 
Posty: 1377
Dołączył(a): czwartek, 31 marca 2016, 15:07

Re: Czapla, na luzaku, ZTS Plastyk 1/72

Postprzez Bogdan Stanek » wtorek, 7 maja 2019, 18:48

Wahałem się, czy to przedstawić w tym wątku , ale lepszego miejsca nie znalazłem :D
Obrazek
Na grafice widać, że krzywizna końcówki skrzydła zaczyna się wcześniej jak koniec slota.
Zaznaczyłem to na wklejonych zdjęciach, tj od żeberka pośredniego przy lotce, lotka wcześniej, a wynika to z zaokrąglenia końca lotki.
"Luzacki" temat fraglesa jest bardzo atrakcyjny, więc może się to komuś przyda :?:
Odręczne poprawki naniosłem na plany z netu, więc jest jak jest, ale bardziej szło o ideę.
Bogdan Stanek
 
Posty: 747
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 16:07

Re: Czapla, na luzaku, ZTS Plastyk 1/72

Postprzez fragles » wtorek, 7 maja 2019, 19:45

:D
Wiedziałem, że dasz się wciągnąć!
Do tego co tu napisałeś dodam jeszcze, że krawędź spływu górnej powierzchni skrzydła, ta nad lotką, jest na tym fragmencie, który zaznaczyłeś na czerwono, ścięta w kierunku dźwigara. Wydaje mi się, że to ścięcie jest po łuku.
Czyli krawędź spływu nad lotką w rzucie z góry NIE JEST PROSTĄ na całej długości. Jest to logiczne geometrycznie - bez tego cofnięcia/ścięcia krawędź ta blokowałaby wychylenie lotki ku górze. Potwierdza to Twoje spostrzeżenie, że ostatnie żeberko, to na wysokości końca slota, jest niższe w kierunku spływu od pozostałych.
Dobrze jest to widoczne na jeszcze jednym zdjęciu, na którym widać niemal ortogonalnie lewe skrzydło z wypalonym pokryciem płóciennym. Zdjęcie to wrzucał swego czasu na którymś forum Kay Franz, lecz nie umiem go teraz znaleźć.

Edit.:
Znalazłem. To zdjęcie [tylko do dyskusji!]:

Obrazek
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1559
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Czapla, na luzaku, ZTS Plastyk 1/72

Postprzez Bogdan Stanek » środa, 8 maja 2019, 00:19

Dziękuję, takiej fotografii nie miałem możliwości oglądać do dzisiaj.
Podejrzenie "wycięcia do przodu" owszem miałem "ale sobie odpuściłem" z obawy przed reakcją forum :D
To,że dam się wciągnąć, było do przewidzenia, bo mój rocznik należy do tych przewidywalnych :D
A to Twoje nazewnictwo :!: , wpędzasz w kompleksy :lol:, przecież modele, kleją też humaniści
Drobiazgi: 2 uchwyty tylko na początku produkcji, należy pamiętać o osłonkach zamocowania obrotnicy, otworze na reflektor sygn., no i co z tym wycięciem dla strzelca obserwatora?
Pzdr.
Bogdan Stanek
 
Posty: 747
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 16:07

Re: Czapla, na luzaku, ZTS Plastyk 1/72

Postprzez fragles » środa, 8 maja 2019, 19:10

Bogdan Stanek napisał(a):Dziękuję, takiej fotografii nie miałem możliwości oglądać do dzisiaj.

Podobnie jak ja nie wiedziałem dotychczas, że zdjęcie rozbitej rumuńskiej Czapli zawiera jednak całą rozpiętość skrzydeł. :D

Bogdan Stanek napisał(a):co z tym wycięciem dla strzelca obserwatora?


Nie wiem, na czym polega problem? Wycięcie jest widoczne na zdjęciach w instrukcji w całości:
- przód w Rozdziale IV-A. Tabl. III, rys. 9,
- tył w Rozdziale V-B. Tabl. I, rys. 1. Co prawda rys. 2 z tej tablicy został zidentyfikowany jako pochodzący z Łosia, ale rys. 1 (obok) raczej na pewno pochodzi z Czapli.

W modelu tylna część, za obrotnicą, wymaga modyfikacji, ale to prosta sprawa.
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1559
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:48
Lokalizacja: Rzeszów

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 50 gości