I-16 Special Hobby 1:32 - Open

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: I-16 Special Hobby 1:32 - Open

Postprzez tomhajzler » piątek, 13 listopada 2009, 20:33

Witam po dłuższej przerwie!
Prace cały czas trwają, ale nie było nic konkretnego do pokazania, dużo pracy małe postępy.
Nadal pracuję nad detalami w kabinie. Dorobiłem elementy kratownic dźwigarów, na przednim z nich umieściłem element przez, który będą przechodziły linki mechanizmu wypuszczania podwozia, dalej jedna z nich będzie przechodzić przez rolkę widoczną na burcie kadłuba ( ciemny element to ta rolka, a ta plątanina linek ma przechodzić przez te elementy ). W najbliższym czasie wklejam podłogę z fotelem do kadłuba.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zająłem się też skrzydłami. Jak wcześniej wspomniałem otwieram przedziały km-ów w skrzydłach. W związku z tym po cieniłem skrzydła ile się dało, porozcinałem je zgodnie z przyjętą koncepcją i powycinałem luki. Do kadłuba w miejscach łączenia ze skrzydłami dokleiłem rodzaj wręg, na których oprą się krawędzie skrzydeł. Zrobiłem tak, gdyż miejsce to będzie szpachlowane i połączenie musi być mocne, aby przypadkiem później nie pękało.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Do centropłata dokleiłem z płytki 0,25 mmm wzmocnienia połączeń ze skrzydłami.
Muszę dorabiać także żebra konstrukcji skrzydła, gdyż będą one widoczne. A oto historia jednego z nich.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnie z tych zdjęć przedstawia żebro pryśnięte chaos black, aby wychwycić ewentualne niedoróbki, oraz zaopatrzone w aluminiowe okucia.
Pozdrawiam, Tomek.
tomhajzler
 
Posty: 170
Dołączył(a): niedziela, 18 października 2009, 19:36

Reklama

Re: I-16 Special Hobby 1:32 - Open

Postprzez tomhajzler » środa, 18 listopada 2009, 18:10

Witam!
Wkleiłem podłogę z fotelem do kadłuba . Udało mi się przeprowadzić przewody tak jak zaplanowałem. Trudno to pokazać na zdjęciach, ale w rzeczywistości w tej małej kabinie naprawdę dużo widać i dlatego nie można przy jej wyposażeniu iść na skróty.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
W następnej kolejności dorobiłem fragmenty kratownicy łączące w rzeczywistości oba dźwigary, oraz zabrałem się do wykonania dolnej części poszycia kadłuba.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Było to konieczne, gdyż kadłub miał kształt cylindryczny i po połączeniu centropłata z kadłubem widoczne by były luki po bokach ścian kabiny w dolnej części. Może będzie to zauważalne na zaprezentowanych zdjęciach.
Przed
Obrazek
Po
Obrazek
Przed
Obrazek
Po
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam, Tomek.
tomhajzler
 
Posty: 170
Dołączył(a): niedziela, 18 października 2009, 19:36

Re: I-16 Special Hobby 1:32 - Open

Postprzez tomhajzler » piątek, 27 listopada 2009, 22:13

Witam!
Prace powoli się posuwają.
Kolejnym etapem jest centropłat. Przenitowałem spód centropłata, a następnie we wnękach kół wyciąłem otwory oraz okienko w bocznej ścianie. Przez najmniejszy z otworów przechodzić będzie linka wciągania podwozia. Usunąłem także oprofilowania wnęk podwozia w niektórych miejscach, aby zastąpić je prawidłowymi zgodnie z dokumentacją fotograficzną. Część z tych wnęk była nie osłonięta, a przez te otwory widać fragmenty konstrukcji centropłata. Dodałem także we wnękach kół wypukłe elementy, które w modelu były tylko zaznaczone na dnie wnęk.
Tak wyglądał centropłat pierwotnie

Obrazek
A tak po wstępnych przeróbkach

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Przy centropłacie, a szczególnie przy wnękach podwozia czeka mnie jeszcze sporo pracy, musiałem min dorobić dwa kolejne żebra konstrukcyjne gdyż są one widoczne przez wnęki. A wszystko to przez Kolegę Sebastiana Strugackiego, który w swoim poście dotyczącym i16 Eduarda w 1/48 podał link do bardzo konkretnego walkarounda – wielki dzięki. Ale o dalszych zmaganiach w kolejnych relacjach.
Pozdrawiam, Tomasz Hajzler.
tomhajzler
 
Posty: 170
Dołączył(a): niedziela, 18 października 2009, 19:36

Re: I-16 Special Hobby 1:32 - Open

Postprzez Stratocaster » piątek, 27 listopada 2009, 22:28

Jestem. obserwuję i wiem, że efekt ostateczny będzie na poziomie Twoich poprzednich modeli. Trzymam kciuki, chociaż starujemy w tym samym konkursie i kategorii 1/32. ;o)

pozdrawiam
Stratocaster
 
Posty: 656
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 08:00
Lokalizacja: Łódź

Re: I-16 Special Hobby 1:32 - Open

Postprzez tomhajzler » piątek, 27 listopada 2009, 23:19

Stratocaster napisał(a):Jestem. obserwuję i wiem, że efekt ostateczny będzie na poziomie Twoich poprzednich modeli. Trzymam kciuki, chociaż starujemy w tym samym konkursie i kategorii 1/32. ;o)

pozdrawiam


A ja czekam na Twój ciąg dalszy z Ju. Nastąpiła jakaś dziwna długa przerwa, jaką szykujesz niespodziankę? :?:
Pozdrawiam
tomhajzler
 
Posty: 170
Dołączył(a): niedziela, 18 października 2009, 19:36

Re: I-16 Special Hobby 1:32 - Open

Postprzez spiton » sobota, 28 listopada 2009, 01:10

Piękna robota!!!
Nie będziesz otwierał klap ? Dałyby ciekawy wgląd do środka i byłoby lepiej widać tą misterną konstrukcję.
Ostatnio edytowano wtorek, 1 grudnia 2009, 00:16 przez spiton, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 00:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: I-16 Special Hobby 1:32 - Open

Postprzez tomhajzler » poniedziałek, 30 listopada 2009, 23:23

Ciąg dalszy przeróbki wnęk. Z blaszki aluminiowej 0,2mm dorobiłem elementy wnęk widoczne na zdjęciach poniżej. Dopasowanie i wyginanie ich zabrało trochę czasu, ale było warto.
Obrazek
Obrazek

Tak wyglądał ten fragment przed zmianami

Obrazek

A teraz po przeróbkach

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Co do otwartych klap, to rzeczywiście urozmaiciły by wygląd modelu. Ale samo zrobienie ich otwartych nie zakończyło by sprawy, trzeba wtedy pokazać całe wnętrze widoczne po ich otwarciu. Aby to wszystko razem grało należy to uwzględnić w fazie projektu, ale w tym modelu, przy tak grubych skrzydłach(grubość wyprasek) nie wiem czy jest to poprawnie wykonalne. Poza tym nie posiadam żadnych zdjęć tego samolotu z otwartymi klapami, nie mówiąc już o widoku wnętrza poprzez nie. Na pewno nie zmieściłbym się w ramach czasowych konkursu. A jeśli chodzi o wnęki to nie koniec przeróbek, ciąg dalszy niedługo.
Pozdrawiam, Tomasz Hajzler
tomhajzler
 
Posty: 170
Dołączył(a): niedziela, 18 października 2009, 19:36

Re: I-16 Special Hobby 1:32 - Open

Postprzez tomhajzler » wtorek, 1 grudnia 2009, 19:34

Kolejny drobny element do wnęk podwozia. Jest to rodzaj zawiasów. Na razie wykonałem jeden, prototypowy. Jest ich więcej, więc czeka mnie trochę pracy. Detal jest mały i zdjęcia wyszły średnio, w rzeczywistości wygląda to dużo lepiej.
Na początek fotka jak to było naprawdę.

Obrazek

A teraz moja interpretacja rzeczywistości.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam, Tomasz Hajzler.
tomhajzler
 
Posty: 170
Dołączył(a): niedziela, 18 października 2009, 19:36

Re: I-16 Special Hobby 1:32 - Open

Postprzez Mecenas...Kolekcjoner... » wtorek, 1 grudnia 2009, 20:01

Tomku, jescze kilka zdjec i powstanie film jak zbudowac samolocik ;o)
Avatar użytkownika
Mecenas...Kolekcjoner...
 
Posty: 784
Dołączył(a): poniedziałek, 19 października 2009, 23:12
Lokalizacja: Łódź

Re: I-16 Special Hobby 1:32 - Open

Postprzez tomhajzler » wtorek, 8 grudnia 2009, 17:00

Witam.
Dorobiłem wszystkie, osiem elementów z blaszki, zajęło to trochę czasu. Nie wiem, jest to rodzaj zaczepów, zawiasów do mocowania obudowy wnęk. Pokryłem je podkładem Humbrola nr 1, jeśli chodzi o metalowe elementy sprawdza się bardzo dobrze jako podkład, położona na niego farba nie schodzi.
A oto jak prezentuje się centropłat teraz.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam, Tomasz Hajzler.
tomhajzler
 
Posty: 170
Dołączył(a): niedziela, 18 października 2009, 19:36

Re: I-16 Special Hobby 1:32 - Open

Postprzez tomhajzler » czwartek, 10 grudnia 2009, 21:57

Dalszy ciąg prac nad centropłatem.
Dodałem blachy w miejscu zakończenia wnęk goleni podwozia przy wnękach kół.
Obrazek
Całość wnęk została potraktowana surfacerem 1000, a potem farbą Gunze w odcieniu spodu.
Pomalowałem wnęki na gotowo ze względu na przezroczyste elementy, które wkleiłem w następnej kolejności w otwory w spodzie wnęk kół i w pojedyncze okienko w ścianie bocznej.
Chciałem w ten sposób uniknąć niewygodnego maskowania tych elementów w przyszłości.
Obrazek

Od nowa wykonałem wzmocnienia połączenia centropłata ze skrzydłami, gdyż te które wcześniej wykonałem musiałem usunąć ze względu na przeróbkę wnęk.
Obrazek
Przy pasowaniu kadłuba z centropłatem pojawił się kolejny problem. Po dorobieniu spodu kadłuba, ze względu na sporą grubość wypraski centropłata, był on za wysoki. Musiałem pocienić centropłat i to sporo, widać to na zdjęciu. Miejsca, gdzie frez wjechał głębiej wypełniłem klejem cyjanoakrylowym dla wzmocnienia. Nie mogłem obniżyć spodu kadłuba ze względu na jego cylindryczny kształt, aby nie był zbyt płaski. Zdjęcie pod światło pokazuje stopień pocienienia.
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam, Tomasz Hajzler.
tomhajzler
 
Posty: 170
Dołączył(a): niedziela, 18 października 2009, 19:36

Re: I-16 Special Hobby 1:32 - Open

Postprzez Aleksander » piątek, 11 grudnia 2009, 07:52

tomhajzler napisał(a):Obrazek


Czy to "okienko" we wnęce było tylko po jednej stronie? Wyadawało mi się, że w modelu Eduarda mają być po obu stronach.
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: I-16 Special Hobby 1:32 - Open

Postprzez tomhajzler » piątek, 11 grudnia 2009, 09:25

Aleksander napisał(a):
tomhajzler napisał(a):Obrazek


Czy to "okienko" we wnęce było tylko po jednej stronie? Wyadawało mi się, że w modelu Eduarda mają być po obu stronach.

Z posiadanych zdjęć, a dokładniej z jednego, wyraźnie mogę stwierdzić, że było tylko po jednej stronie.
tomhajzler
 
Posty: 170
Dołączył(a): niedziela, 18 października 2009, 19:36

Re: I-16 Special Hobby 1:32 - Open

Postprzez Aleksander » piątek, 11 grudnia 2009, 22:52

Dziękuję - przynajmniej ten problem mam rozwiązany!
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: I-16 Special Hobby 1:32 - Open

Postprzez tomhajzler » wtorek, 15 grudnia 2009, 21:45

Witam po krótkiej przerwie!
Dokleiłem dolną część centropłata do kadłuba na klej CA. W następnej kolejności ukochane przez wszystkich szpachlowanie i szlifowanie. Posłużyłem się klejem CA jako szpachlą, nie będę ukrywał, że lubię tą metodę. Oprócz wypełnienia szczelin, klej wzmacnia spoinę. Nierówności wyrównałem debonderem. No a potem szlifowanie, na razie z grubsza. Ostateczne szlifowanie będzie miało miejsce gdy dokleję całkowicie skrzydła, wtedy trzeba będzie zlikwidować miejsce połączenia kadłuba z górą centropłata.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Z ciekawości przymierzyłem na sucho górną część centropłata.
Obrazek
Do następnego odcinka wkrótce.
tomhajzler
 
Posty: 170
Dołączył(a): niedziela, 18 października 2009, 19:36

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 42 gości