Wakacje 2019: Hurricane I, Bf-109E4/B, Thunderbolt, Rafale M

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Wakacje 2019: Hurricane I, Bf-109E4/B, Thunderbolt, Rafale M

Postprzez HubertKendziorek » środa, 4 września 2019, 09:56

Na wyjazdy wakacyjne zabierałem podstawowy warsztat, podróżny kompresorek Arism Viz i kilka pudełek z modelami; w wolnych chwilach, gdy wszyscy już spali, ja sobie dłubałem. Tylko zdjęć nie bardzo było jak robić. Zaawansowanie prac w zasadzie pozbawia sensu zakładanie osobnych wątków warsztatowych ale pomyślałem, że te ulepki pokażę, może ktoś coś jeszcze podpowie, może się czegoś na moich błędach nauczy.

Republic P-47D Razorback, Tamiya 1:48. Napoczęty w 2017. Trudno cokolwiek komentować. Tamiya. Wszystko pasuje na klik. Malowany MRP. Malowanie będzie pudełkowe, P-47D-5-RE "Spirit of Atlantic City", UN-M (42-8487).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Hawker Hurricane Mk. I, Airfix 1:48, rozgrzebany jakiś rok temu. Dał mi w kość przy łączeniu kadłuba ze skrzydłami. Malowany MRP. Docelowo maszyna będzie z czasu walk nad Norwegią, 46 Sqn, RAF, PO-N.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Messerschmitt Bf-109 E4/B, Airfix 1:48 + Pavla, Master, zaczęty w ubiegłym roku. Bardzo prosty modelik, wymieniłem mu tylko powierzchnie sterowe, chłodnice, kaemy - docelowo jeszcze koła, wydechy. Malowany MRP. Będzie to Bf 109 E-4/B; o kodzie bocznym 'S9+GT' z 9./ZG 1, Rosja, lato 1942 roku. Mniej więcej, oczywiście.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dassault Rafale M, Revell 1:72. Tu kilka słów wyjaśnienia... normalnie nie biorę się już za małą skalę w samolotach, coś tam ostatnio w pancerce zacząłem robić w 1:72 (powstanie cała linia rozwojowa StuG III), ale w samolotach w zasadzie nic, no dobra - poza polskimi tematami.
Ten model dostałem w prezencie od taty, będzie ze trzy lata temu i wylądował w pudełku na stryszku. Przy okazji wakacyjnych porządków wpadł mi w ręce i po krótkim zastanowieniu co z nim zrobić, wylądował na warsztacie. Założenie jest takie, żeby niczego nie poprawiać, fikcyjne i wypukłe linie podziału zostawiam, detali nie dorabiam, niech się broni kalkomaniami - na razie oklejona góra. W sumie zajęło to wszystko może sześć godzin pracy.
Malowany Gunze H, jakieś szare kolorki na oko dopasowałem.

Obrazek

Obrazek

Hubert
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2121
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 09:23
Lokalizacja: Kraków

Reklama

Re: Wakacje 2019: Hurricane I, Bf-109E4/B, Thunderbolt, Rafa

Postprzez marco2607 » środa, 4 września 2019, 10:21

Dałeś czadu, przy 109 żołty kolor bym poprawił innym odcieniem , jest zbyt cytrynowy.
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Avatar użytkownika
marco2607

Animal Planet
 
Posty: 3303
Dołączył(a): piątek, 2 stycznia 2009, 18:25
Lokalizacja: Białystok

Re: Wakacje 2019: Hurricane I, Bf-109E4/B, Thunderbolt, Rafa

Postprzez HubertKendziorek » środa, 4 września 2019, 10:34

marco2607 napisał(a):Dałeś czadu, przy 109 żołty kolor bym poprawił innym odcieniem , jest zbyt cytrynowy.

Tak dało MRP. Po washu i brudzeniu efekt może się zmienić, jeżeli będzie raziło, poprawię.
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2121
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 09:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Wakacje 2019: Hurricane I, Bf-109E4/B, Thunderbolt, Rafa

Postprzez Łukasz_K » środa, 4 września 2019, 11:22

HubertKendziorek napisał(a):W sumie zajęło to wszystko może sześć godzin pracy.


:shock:

Muszę zrewidować swój warsztat, czemu dla mnie dojście do takiego stanu zajmuje kilkadziesiąt godzin
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4807
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 13:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Wakacje 2019: Hurricane I, Bf-109E4/B, Thunderbolt, Rafa

Postprzez HubertKendziorek » środa, 4 września 2019, 11:56

astarott napisał(a):Muszę zrewidować swój warsztat, czemu dla mnie dojście do takiego stanu zajmuje kilkadziesiąt godzin

Te sześć godzin to tylko Rafale, żeby nie było nieporozumień - i oczywiście to nie było ciągiem. Model jest prościutki, w miarę nieźle spasowany, nie bawiłem się w blachy i detalowanie. Zaskakująco dobrze pasuje szklarnia. A najwięcej modelarskiej roboty było ze zbiornikami, które musialem przeryć, bo po szlifowaniu łączenia zniknęły niemal w całości "linie podziału". Później pokażę, jak tylko je okleję i podwieszę.

Świetne są kalkomanie - odchodzą od papierka po dziesięciu sekundach, nie pękają, nie podwijają się - czysta przyjemność i szybko z nimi idzie.

Poza tym u mnie to konieczność życiowa, na robienie modeli czasu nie mam wiele. Planuję prace, łączę budowy w grupy, narzędzia i farby/chemię łączę w gotowe opisane i popakowane osobno zestawy.
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2121
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 09:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Wakacje 2019: Hurricane I, Bf-109E4/B, Thunderbolt, Rafa

Postprzez Łukasz_K » środa, 4 września 2019, 12:17

HubertKendziorek napisał(a):Te sześć godzin to tylko Rafale, żeby nie było nieporozumień


Tak tak, mówimy o tym samym.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4807
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 13:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Wakacje 2019: Hurricane I, Bf-109E4/B, Thunderbolt, Rafa

Postprzez Soris000 » środa, 4 września 2019, 16:29

HubertKendziorek napisał(a):

Hawker Hurricane Mk. I, Airfix 1:48....
Docelowo maszyna będzie z czasu walk nad Norwegią, 46 Sqn, RAF, PO-N.





To ma być malowanie "Montex-u" ?
Avatar użytkownika
Soris000
 
Posty: 1405
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 14:18
Lokalizacja: Sopot

Re: Wakacje 2019: Hurricane I, Bf-109E4/B, Thunderbolt, Rafa

Postprzez HubertKendziorek » środa, 4 września 2019, 16:42

Soris000 napisał(a):To ma być malowanie "Montex-u" ?

Bingo!
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2121
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 09:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Wakacje 2019: Hurricane I, Bf-109E4/B, Thunderbolt, Rafa

Postprzez Soris000 » środa, 4 września 2019, 16:45

No może i bingo, tylko takie bingo science fiction ( jeśli mnie pamięć nie myli).
Avatar użytkownika
Soris000
 
Posty: 1405
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 14:18
Lokalizacja: Sopot

Re: Wakacje 2019: Hurricane I, Bf-109E4/B, Thunderbolt, Rafa

Postprzez HubertKendziorek » środa, 4 września 2019, 17:08

Soris000 napisał(a):No może i bingo, tylko takie bingo science fiction ( jeśli mnie pamięć nie myli).


O, a co z nim jest nie tak? Na zdjęcie oryginału się nie natknąłem... Gdzieś mi mignęła fotka samolotu z tego dywizjonu podnoszonego przez dźwig, faktem jest że nie miał tak wysoko zachodzącego Sky Blue (co jeszcze samo w sobie nic nie oznacza), ale poza tym (np. spód skrzydeł) wyglądał podobnie.
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2121
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 09:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Wakacje 2019: Hurricane I, Bf-109E4/B, Thunderbolt, Rafa

Postprzez Soris000 » środa, 4 września 2019, 17:26

Tak trochę "z głowy", bo materiały mam na dysku w pracy, jak będę miał chwilę, to sprawdzę dokładniej:
- nigdzie się nie spotkałem ze zdjęciem z tak wysoko zachodzącym kolorem spodu ( najprawdopodobniej ktoś to sobie kiedyś wymyślił), wszystkie maszyny na dostępnych zdjęciach mają "standardową" kolorystykę góry;
- na widocznych zdjęciach spodu maszyny mają lewe skrzydło i połowę kadłuba czarną;
- chyba 2 lub 3 maszyny mogły mieć skrzydła metalowe, reszta egzemplarzy miała skrzydła płócienne;
- jeśli dobrze pamiętam, jedyne zdjęcie Hurriego z metalowym skrzydłem to PO-T, ale i tak nie jest to w 100 % pewne;

EDIT:
Ten PO-C ma "prawidłowe" kolory, tylko płócienne skrzydło
Obrazek
Avatar użytkownika
Soris000
 
Posty: 1405
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 14:18
Lokalizacja: Sopot

Re: Wakacje 2019: Hurricane I, Bf-109E4/B, Thunderbolt, Rafa

Postprzez greatgonzo » środa, 4 września 2019, 18:10

No i pozostaje pytanie skąd w ogóle miałby się tam wziąć kolor Sky Blue, żeby mógł zachodzić na cokolwiek?
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4054
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Wakacje 2019: Hurricane I, Bf-109E4/B, Thunderbolt, Rafa

Postprzez HubertKendziorek » środa, 4 września 2019, 18:33

greatgonzo napisał(a):No i pozostaje pytanie skąd w ogóle miałby się tam wziąć kolor Sky Blue, żeby mógł zachodzić na cokolwiek?

Miałem na myśli Sky Gray, oczywiście. Sorry :)
No nie wiem, ale podoba mi się ta wizja, nawet jeżeli faktycznie jest tylko zmyślona. Było tak wiele interpretacji zasad malowania samolotów wydawanych w tamtym okresie, że różnie z nimi bywało w jednostkach. Gdybym zobaczył zdjęcie tej maszyny, byłoby jasne. Albo i nie - vide wątek o RWD-5 Bis :mrgreen: . Dużo niby zdjęć, a i tak nie każdy widzi to samo.
Na razie zakładam, że górę robię wg Montexu, nad dołem się zastanowię.
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2121
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 09:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Wakacje 2019: Hurricane I, Bf-109E4/B, Thunderbolt, Rafa

Postprzez Soris000 » środa, 4 września 2019, 19:34

Hubert, ale są zdjęcia maszyn z 46 dywizjonu w trakcie załadunku na okręt i już w Bardufoss. Byłoby trochę dziwne, żeby jakaś maszyna była w innym malowaniu niż reszta, przynajmniej nie jest to podparte (znanymi :?: ) zdjęciami.
Avatar użytkownika
Soris000
 
Posty: 1405
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 14:18
Lokalizacja: Sopot

Re: Wakacje 2019: Hurricane I, Bf-109E4/B, Thunderbolt, Rafa

Postprzez greatgonzo » środa, 4 września 2019, 19:37

I tak trudno sobie wyobrazić przyczynę przemalowania samolotu kolorem FAA, poza tym, że być może był dostępny podczas zaokrętowania na lotniskowcu. Kubeł z farbą spadł z pomostu? ;)

No ale też nie wiem skąd taki pomysł Montexu. Może jest solidne źródło. Kiedyś ktoś pytał ich autora o jakieś malowanie i dostał odpowiedź, że w temacie pytania autor nie pamięta, ale zawsze robi rzeczy solidnie na podstawie wiarygodnej dokumentacji, o ile jest dostępna. Czyli na ludzkie odpowiedź brzmiała: ' nie wiem'. Nic to tutaj nie wnosi, ale tak mi się skojarzyło... .

edyta:
W przypadku takiego malowania inne samoloty dywizjonu są marną wskazówką. Chyba, że w odniesieniu do elementów, które pozostały standardowe. Cała jednostka w nieregulaminowych barwach jest nie do pomyślenia i jest oczywiste, że jeśli istniał taki Hurricane, to było to wyjątkowe zdarzenie. Okoliczności są raczej przeciwko, ale też różne dziwactwa widywaliśmy.
Ostatnio edytowano środa, 4 września 2019, 19:45 przez greatgonzo, łącznie edytowano 2 razy
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4054
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości