Marcel Bloch MB 151 C1 Dora Wings 1/48

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Marcel Bloch MB 151 C1 Dora Wings 1/48

Postprzez CeCha » środa, 1 stycznia 2020, 23:52

Dobry wieczór w Nowym Roku.

Wracam do podziałki 1/48. Według moich obliczeń, będzie to model numer 6.
W zasadzie to nie wiem, mając pełny magazynek, czemu akurat ten... jakoś tak mi się spodobał.

Obrazek

Założenia: Jako że materiałów mam niewiele, a moja wiedza na temat tej konstrukcji jest raczej znikoma, skupię się na poprawnym sklejeniu tego, co jest w pudełku. Znając życie, coś pewnie od siebie dołożę, może też zdecyduję się zrobić nitowanie na powierzchniach zewnętrznych... zobaczymy.

Malowanie: Samolot nr 98 (Y585), GC II/10, Rouen-Boos, pilot S/Lt Ellis.

Jeśliby kto chciał, pełną recenzję modelu znajdzie tutaj.

Pudełko całkiem duże, części w pudełku też niemało, jest blacha, maski i spora kalkomania... to zaczynamy.
Pierwsze cięcie.

Obrazek

Plan był taki, aby najpierw wyciąć i przygotować do malowania wszystkie części kokpitu.

Z większymi elementami problem był niewielki – parę ruchów pilnikiem i gotowe.

Obrazek

Z mniejszymi częściami już tak łatwo nie poszło.

Były elementy, na obróbkę których trzeba było chwilę czasu poświęcić...

Obrazek

Były takie, gdzie trzeba było dodać coś od siebie, żeby jako tako wyglądały...

Obrazek

A były i takie, przy których naprawdę musiałem się nieźle napocić i spędzić kilka godzin, żeby chociaż z grubsza przypominały to, czym miały być.

Obrazek

Dwie części lepiej było wykonać od podstaw, niż poprawiać to, co dał producent...

Obrazek

A niektóre gięły się od samego patrzenia.

Obrazek

Obrazek

Nie wiem, kto projektował ten fotel, ale zaiste, miał chyba bardzo duże mniemanie o modelarskich umiejętnościach... kleiłem go na dużym wdechu, a i tak trzyma geometrię tylko dzięki dodanym wstawkom z plastiku.

Najwięcej czasu zajęły mi te dwa elementy na groszówce.

Obrazek

To, że w konsoli sterowań trzeba było pogłębić wszystkie szczeliny, to jeszcze rozumiem, ale dlaczego na blaszce nie ma ani jednej manetki czy dźwigni przepustnicy?

Dorobiłem ją z okrągłego profilu Plastruct, wszystkie inne okrągłe uchwyty wyciąłem z arkusza plastiku zaostrzoną igłą lekarską. Same dźwigienki to przycięta odpowiednio blacha albo papier nasączony SG.

A ten aparat fotograficzny, jak określiła moja córka, to podstawa celownika Baille-Lemaire GH38.

W zasadzie można by już przymierzać się do malowania, ale trochę obawiam się pasowania wszystkich części razem. Dlatego najpierw spróbuję zmontować cały kokpit na próbę używając Micro Liquitape. Jak będzie dobrze – będzie można malować na gotowo. Jak nie – zobaczymy co poprawić.

Do tej pory nie było elementu, którego nie trzeba było ruszyć pilnikiem i papierem ściernym... a jak będzie dalej? Sam jestem ciekaw.

Takie prawdziwe modelarstwo... nareszcie ;o) .

Do zobaczenia.
Salute,
Cezary

"Macie racje, ale musze mieć tę płynną szpachlę, po prostu nie usnę, póki jej nie kupię..."
Avatar użytkownika
CeCha
 
Posty: 154
Dołączył(a): piątek, 25 października 2013, 19:13
Lokalizacja: Warszawa

Reklama

Re: Marcel Bloch MB 151 C1 Dora Wings 1/48

Postprzez HubertKendziorek » czwartek, 2 stycznia 2020, 08:56

O, to jest to. Oglądam. Świetny start.
Oba Blochy z DW (razem z mieczykowym Sagittario) czekają u mnie tylko na miejsce w warsztacie.
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2111
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 08:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Marcel Bloch MB 151 C1 Dora Wings 1/48

Postprzez Aleksander » czwartek, 2 stycznia 2020, 10:46

Też będę kibicował - mam sentyment do tego samolotu.
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Marcel Bloch MB 151 C1 Dora Wings 1/48

Postprzez jaros » piątek, 3 stycznia 2020, 19:31

Zapowiada się kolejna uczta! Dodatkowego smaku dodaje fakt, że to raczej rzadki samolot i nie często można oglądać warsztat (a galerię chyba jeszcze rzadziej). Powodzenia!
pozdrawiam Jarek
Avatar użytkownika
jaros
 
Posty: 281
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:02
Lokalizacja: Lublin

Re: Marcel Bloch MB 151 C1 Dora Wings 1/48

Postprzez MIRO » piątek, 3 stycznia 2020, 22:32

Oho! Znów się zaczyna.
Pozdrawiam
Mirek
Путiн хуйло!
Avatar użytkownika
MIRO
 
Posty: 1742
Dołączył(a): piątek, 21 listopada 2008, 09:36
Lokalizacja: Opole

Re: Marcel Bloch MB 151 C1 Dora Wings 1/48

Postprzez zbigi10000 » piątek, 3 stycznia 2020, 23:09

Też z ciekawością popatrzę.Niestety mojego musiałem zwrócić bo w pudełku brakowało skrzydeł :) .
Avatar użytkownika
zbigi10000
 
Posty: 66
Dołączył(a): wtorek, 15 listopada 2016, 20:00

Re: Marcel Bloch MB 151 C1 Dora Wings 1/48

Postprzez Adam » sobota, 4 stycznia 2020, 17:06

Trochę nie moja tematyka, ale zapowiada się piękny warsztat, siadam i podziwiam.

Adam.
Obrazek
Avatar użytkownika
Adam
 
Posty: 2929
Dołączył(a): piątek, 8 maja 2009, 10:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Marcel Bloch MB 151 C1 Dora Wings 1/48

Postprzez CeCha » niedziela, 5 stycznia 2020, 02:17

HubertKendziorek, Aleksander, jaros, MIRO, zbigi10000, Adam: Dziękuję Panowie za doping i dobre słowo.

Jak pisałem wcześniej, następnym punktem miał być próbny montaż. Micro Liquitape jest bardzo przydatnym wynalazkiem, wszystko było już przygotowane, przystąpiłem zatem do dzieła.

Na początek – wszelkie panele i skrzynki na burtach kadłuba.

Obrazek

Pasowanie bardzo dobre.

Dalej – kokpit.

Obrazek

Obrazek

Też za bardzo nie ma się do czego przyczepić...
Chociaż nie – dwie sprawy.

Pierwsza to taka, że w przypadku kilku części nie ma żadnych elementów ustalających, i na dobrą sprawę nie wiadomo, gdzie dokładnie mają one być umiejscowione - instrukcja tylko ogólnie pokazuje ich położenie. Tak jest na przykład z fotelem pilota – nie jest jasne, czy on ma być bardziej z przodu, czy bardziej z tyłu... a może po prostu pośrodku? Zobaczymy, miejmy nadzieję, że po zmontowaniu całości coś się wyjaśni.

A druga sprawa, to konsola sterowań po lewej stronie. Jest nieco za wysoka, i zasłania dolny rząd zegarów na tablicy przyrządów (albo może to zegary są za nisko położone). Spróbuję skrócić konsolę chociaż o te pół milimetra – powinno trochę pomóc.

Ale poza tym – wszystko w jak najlepszym porządku.

I teraz chwila prawdy. Montaż kokpitu i kadłuba.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Bez żadnych problemów :) .

Co więcej, okazało się, że montaż ten można przeprowadzić w następującej kolejności: najpierw skleić połówki kadłuba, a potem wsunąć kokpit od dołu. Żaden element o nic nie zahaczył, wszystko pasowało idealnie. Brawa dla producenta – naprawdę dobra robota.

Została mi jeszcze taka duża część za kabiną pilota – w pierwszej chwili wyglądało mi to na zbiornik paliwa, ale potem okazało się, że to po prostu fragment kadłuba, widoczny przez tylne okienka. On również nie miał żadnych elementów ustalających, z dwóch kawałków plastiku wykonałem coś w rodzaju prowadnic.

Obrazek

Obrazek

Teraz wyjaśniło się położenie fotela – jeśli będzie za bardzo z przodu, za plecami pilota powstaje duża szczelina, i nie wygląda to dobrze. Przesuwam do tyłu.

I na samym końcu mamy części przezroczyste, czyli wiatrochron i owiewka kabiny pilota.

Jedyne, co musiałem zrobić, to minimalnie skrócić owiewkę. Po wyrównaniu wszystkich sąsiadujących płaszczyzn obydwa elementy bez problemu wskoczyły na swoje miejsce.

Obrazek

Obrazek

Jak na short run – rewelacja.

Przed rozpoczęciem malowania zostało mi jeszcze kilka rzeczy do zrobienia:
- poduszka i pasy na fotelu pilota,
- mocowanie płyty pancernej za głową pilota,
- szyba celownika,
- przenitowanie połówek kadłuba.

Do następnego razu zatem.
Salute,
Cezary

"Macie racje, ale musze mieć tę płynną szpachlę, po prostu nie usnę, póki jej nie kupię..."
Avatar użytkownika
CeCha
 
Posty: 154
Dołączył(a): piątek, 25 października 2013, 19:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Marcel Bloch MB 151 C1 Dora Wings 1/48

Postprzez Mr. Headshok » niedziela, 5 stycznia 2020, 08:42

Jak zwykle wspaniały warsztat... Wszystko czytelnie opisane i sfotografowane! Czekam na kolejne odcinki ;o)
Pozdrawiam,
Tomasz Koebsch
Avatar użytkownika
Mr. Headshok
 
Posty: 1335
Dołączył(a): wtorek, 30 października 2007, 19:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Marcel Bloch MB 151 C1 Dora Wings 1/48

Postprzez Aleksander » niedziela, 5 stycznia 2020, 22:54

Żałuję, że nie ma przycisku "lajk", bo bym użył z przyjemnością! :lol:
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Marcel Bloch MB 151 C1 Dora Wings 1/48

Postprzez Bolo07 » poniedziałek, 6 stycznia 2020, 00:42

Zasiadam w pierwszym rzędzie i trzymam kciuki.
Zawsze lubiłem ten samolot.
Modelarstwo to nie tylko wieczorne dłubanie - to zabawa z historią.
Avatar użytkownika
Bolo07
 
Posty: 503
Dołączył(a): środa, 26 lutego 2014, 10:05
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Marcel Bloch MB 151 C1 Dora Wings 1/48

Postprzez CeCha » niedziela, 31 stycznia 2021, 14:55

Mr. Headshok, Aleksander, Bolo07: Dziękuję Panowie.

Hm, naprawdę nie wiem, jakim cudem upłynął cały rok... może ten będzie lepszy. Dzień dobry.

Zakończyłem na fotelu pilota... miała być poduszka.

Obrazek

Zrobiłem ją z kawałka HIPSu, podrapanego skalpelem – na to nałożyłem grubą warstwę płynnej szpachlówki. Po wyschnięciu popracowałem jeszcze chwilę pilnikami i papierem ściernym, na koniec w celu lepszego wyrównania potraktowałem jeszcze powierzchnię Extra Thin firmy Tamiya.

Obrazek

Pasy były na blaszce, wyginałem za pomocą zaginarki i wierteł... co akurat najbardziej pasowało.

Obrazek

Przymiarka do fotela... jest ok.

Obrazek

Wróciłem na chwilę do tablicy przyrządów, z wyciągniętych termicznie patyczków zrobiłem imitację oświetlenia tejże tablicy.

Obrazek

A z kilku krążków wyciętych igłą lekarską dorobiłem mocowanie płyty pancernej za plecami pilota, coby nie świeciła gołą blachą.

Obrazek

Obrazek

I teraz miało być nitowanie.

Ale jak to się czasami zdarza, plany planami, a rzeczywistość... rzeczywistością.

Na początek, jako że producent przewidział dziwaczny podział połówek kadłuba – domyślam się, że wynika to z unifikacji wyprasek dla różnych wersji samolotu – trzeba było skleić je razem.

Obrazek

Pasowanie było bardzo dobre, i elementy skleiły się bez problemu – gdzieniegdzie dodałem tylko paski HIPSu w celu wzmocnienia połączenia. Po zalaniu wszystkiego SG wyprowadziłem połączenie na gładko.

Niewielki problem pojawił się za to w okolicach owiewki skrzydło – kadłub. Mowa o tym okrągłym wzierniku-klapce.

Obrazek

Jako że podczas obróbki spoiny jego linie zostały praktycznie zupełnie zatarte, trzeba go było odtworzyć. I tutaj były dwie drogi: albo wyryć linię po obwodzie, używając igły i szablonu, albo wyciąć go całkowicie i wykonać nowy, wklejając go od spodu. Ja poszedłem tą drugą drogą.

Obrazek

Otwór wstępnie wykonałem wiertłem, finalnie obrabiając go pilnikami. Podfrezowanie od wewnątrz – robiłem z ręki, małym frezem w kształcie kulki, czyli tak zwaną różyczką.

Obrazek

Sama imitacja wziernika to Pla Paper 0,1mm wycięty igłą lekarską. Zawias – to doklejony kawałek okrągłego profilu Plastruct.
Po podklejeniu od spodu kawałkiem plastiku można było sprawdzić efekt końcowy.

Obrazek

Miał być wklejony od spodu, będzie od zewnątrz, ale najważniejsze, że pasuje.

Niestety, jak już wszystko było gotowe, zachciało mi się sprawdzić geometrię całego płatowca.

I o ile wszystko pasuje w miarę poprawnie, o tyle pewien zgrzyt pojawił się przy próbie połączenia gondoli silnika z kadłubem.

Okazało się, że producent nie przewidział praktycznie żadnego jednoznacznego mocowania tego podzespołu, i gondolę wklejamy wciskając ją na blachy kadłuba. Wręga, do której przymocowany jest silnik, jest za daleko z przodu, i w niczym tu nie pomaga, a cała gondola kiwa się na wszystkie strony.

Coś trzeba było z tym zrobić.

Na początek kawałkiem HIPSu zamknąłem kadłub od przodu. Po odrysowaniu kształtu obrobiłem plastik skalpelem i pilnikami, tak, żeby zgadzał się obrys i krzywizna. Krótkimi elementami wklejonymi w kadłub i przyklejonymi od wewnętrznej strony wręgi ustaliłem jej położenie względem kadłuba, tak żeby przy wklejaniu na gotowo była we właściwej pozycji.

Obrazek

Z kwadratowych profili Plastruct i HIPSu wykonałem element, który ustawił mi gondolę zarówno jeśli chodzi o prawidłowy kąt, jak i o odległość. Kilka poprawek było tu koniecznych – stąd dodatkowy element przyklejony na wrędze kadłubowej. Elementy łączące to krótkie odcinki okrągłego profilu Plastruct.

Obrazek

Pozostało tylko wywiercić trzy otwory we wrędze silnikowej.

Obrazek

Dzięki ustawieniu wszystkiego na Liquitape udało się za pierwszym podejściem. Otwory wywierciłem trochę większe, żeby podczas końcowego montażu mieć możliwość niewielkiego manewru.

I taki był cel ćwiczenia.

Obrazek

Kąt i odległość są prawidłowe, szczelina pomiędzy gondolą a kadłubem też w miarę stała.

Obrazek

Obrazek

Nitowanie chyba jednak zostawię sobie na następny odcinek. :D

Do zobaczenia.
Salute,
Cezary

"Macie racje, ale musze mieć tę płynną szpachlę, po prostu nie usnę, póki jej nie kupię..."
Avatar użytkownika
CeCha
 
Posty: 154
Dołączył(a): piątek, 25 października 2013, 19:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Marcel Bloch MB 151 C1 Dora Wings 1/48

Postprzez barszczo » niedziela, 31 stycznia 2021, 15:54

Super robota.
Avatar użytkownika
barszczo

Animal Planet
 
Posty: 897
Dołączył(a): sobota, 29 grudnia 2012, 13:31
Lokalizacja: Olkusz

Re: Marcel Bloch MB 151 C1 Dora Wings 1/48

Postprzez potez » niedziela, 31 stycznia 2021, 16:13

Bedziesz poprawial wydechy? Bo t9 co dała dora to nijak ma sie do rzeczywistości?
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Marcel Bloch MB 151 C1 Dora Wings 1/48

Postprzez Aleksander » poniedziałek, 1 lutego 2021, 08:46

Tytaniczna praca, ale efekt super.
Ale chyba odechciało mi się go na razie robić, skoro z tym tyle zachodu :?
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 8 gości