PZL.23/I - Tata wszystkich Karasi - 1:72

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: PZL.23/I - Tata wszystkich Karasi - 1:72

Postprzez KayFranz » niedziela, 12 kwietnia 2020, 21:53

Dobry!?
Jes tu kerownik budowy?

Coś mię przykycało pod dom i przyniesło takie, o:

Obrazek

Mamrotało, że jakiś numer pińć do kolekcji czy cuś... I że kerownik ma prze***e, bo tera musi dorobić jakeś zamki.

A... i jeszcze mówił, że tyn, co sie wymondżoł tydzień temu o jakimś fotomontażu, to jes gupi. I że tu tyż jes snieg wszendzie.


I tyle. To jo ide...
Obrazek
Avatar użytkownika
KayFranz
 
Posty: 404
Dołączył(a): czwartek, 5 lutego 2009, 15:53
Lokalizacja: Pyrowe dwa dni do piątku

Reklama

Re: PZL.23/I - Tata wszystkich Karasi - 1:72

Postprzez Mikolaj75 » niedziela, 12 kwietnia 2020, 22:24

Dzięki Panowie!!!
GrzeM - kolektor jest już poprawiony, pocieniłem go od wewnątrz, od nowa zrobiłem rozpórki, na razie nie ma fotek, trwa dość mozolna walka ze szpachlą, korektami itp.
KayFranz - super foteczka, sprawia radość, bo ładnie pokazuje umiejscowienie sondy, chyba eliminuje konieczność rozważań na temat szczeliny pod stat. pionowym - przyjmijmy proszę, że to odbicie od śniegu. Smuci, bo jakiś taki ciemny, czyli khaki/oliwka... Ale tu się chyba i tak uprę na uczniaka i zrobię jak Piotr radzi... ;o)
Mikolaj75

Animal Planet
 
Posty: 534
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2014, 17:16

Re: PZL.23/I - Tata wszystkich Karasi - 1:72

Postprzez Mikolaj75 » środa, 15 kwietnia 2020, 18:45

Tymczasem silnik się pomalował i skorygowałem kolektor. Przy otwieraniu silnika trochę bardziej bym waloryzował, tu jest wystarczająco (jak dla mnie):

Obrazek

Obrazek

I mozolnie wyprowadzam powierzchnię i linie. Początek prac (podstawą było sprawdzenie czy oprofilowanie nie zawiera jakichś nadmiernych fal i nierówności):

Obrazek

I systematycznie dalej.. Model wygląda obleśnie, przy okazji przestroga i przypomnienie - operujmy rysikami delikatnie, bo styk różnych plastików, szpachli, CA itp. lubi płatać figle pod względem twardości. Na razie wydaje się, że jest ok, prawda wyjdzie po podkładzie:

Obrazek

Obrazek

Do miłego :)
Mikolaj75

Animal Planet
 
Posty: 534
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2014, 17:16

Re: PZL.23/I - Tata wszystkich Karasi - 1:72

Postprzez Aleksander » środa, 15 kwietnia 2020, 19:16

Coraz fajniej to wygląda!
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7946
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: PZL.23/I - Tata wszystkich Karasi - 1:72

Postprzez Mikolaj75 » sobota, 18 kwietnia 2020, 20:10

Biedna szata graficzna pierwowzoru wymusza podwyższoną staranność w zakresie prac nad powierzchnią. Plany i życzliwie czytane zdjęcia pokazują, że niektóre nity były większe niż ogólnie. Spróbuję to zastosować, mimo pełnej świadomości niezgodności ze skalą. Zatem nitowanie dwurozmiarowe:

Tam, gdzie mają być większe nity, dość mocną igłą wykonuję nakłucie:

Obrazek

Potem należy żyletką ściąć wulkaniki, aby powrócić do płaskiej powierzchni (nie zaszkodzi dodatkowo przepolerować):

Obrazek

I przymierzam kulki BGA:

Obrazek

I uwaga - po wykonaniu wszystkich dołków należy przerwać prace nad nitami dużymi i wykonać małe klasycznym nitowadłem. A to dlatego, że przy klasycznym nitowaniu prawie zawsze trzeba coś poprawić, podszlifować, przetrzeć i na pewno kulki by wylatywały. Dopiero po zakończeniu nitowania "małego" do dołków wklejam kulki BGA i gotowe:

Obrazek

Obrazek

Mam nadzieję, że po podkładzie i dalszych lakierowaniach będzie ok. Czas pokaże :)
Mikolaj75

Animal Planet
 
Posty: 534
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2014, 17:16

Re: PZL.23/I - Tata wszystkich Karasi - 1:72

Postprzez Mikolaj75 » niedziela, 19 kwietnia 2020, 10:40

Mili Państwo, dwa konkretne zagadnienia, a tym samym prośba o konsultacje:

Ponownie wkleję fotki prototypu:

Obrazek

Obrazek

1. Na oprofilowaniu łączenia skrzydła z kadłubem na wysokości pomiędzy środkowym okienkiem dachowym a stanowiskiem tylnego strzelca jest bąbel/owiewka/chwyt powietrza.. Czy wiemy co to jest?

2. Jaką by przyjąć kolorystykę pierścienia Townenda biorąc pod uwagę, że to prototyp i nie nalatał się za bardzo..?

Z góry dzięki za pomoc :)
Mikolaj75

Animal Planet
 
Posty: 534
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2014, 17:16

Re: PZL.23/I - Tata wszystkich Karasi - 1:72

Postprzez Aleksander » niedziela, 19 kwietnia 2020, 11:23

Co do pierwszego pytania, to nie wiem, co do drugiego - użyłbym Burnt Metal najlepiej taki dający się polerować (buffing), daje efekt lekko przegrzanej blachy.
Ale nie jestem ekspertem.
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7946
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: PZL.23/I - Tata wszystkich Karasi - 1:72

Postprzez piotr dmitruk » niedziela, 19 kwietnia 2020, 19:33

Kolektor masz już w kolorze metalu, to teraz można trochę popicassować z odcieniami metalu, zaniebieszczeniami, nalotem rdzawym, zmatowieniami.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9931
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: PZL.23/I - Tata wszystkich Karasi - 1:72

Postprzez GrzeM » niedziela, 19 kwietnia 2020, 22:47

Świetny jest! A co tam ma na tym oprofilowaniu? Bóg raczy wiedzieć. A może to tylko defekt fotografii?
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3101
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 22:39

Re: PZL.23/I - Tata wszystkich Karasi - 1:72

Postprzez piotr dmitruk » poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 08:40

Raczej nie jest to wada zdjęcia, bo widoczne jest na dwóch ujęciach po obu stronach. Może to być owiewka jakiegoś popychacza, albo...
potez napisał(a):No i chyba nie mogła byc ta płyta wykorzystana co w karasiu oszklonym? Jak wsiadał środkowy załogant w prototypie? Tutaj nie ma jak wejśc dośrodka, przeszkadza osłona wycięcia :)


...albo jest to stopień do wchodzenia przez wycięcie dla strzelca. Na zdjęciu z mechanikami widać również w tej okolicy uchwyt do trzymania się. Mogło okazać się to niewygodne w czasie testów prototypu, a w środku okazało się ciemno, więc powiększyli oszklenie i dali możliwość wchodzenia przez kabinę. Taka jest moja koncepcja.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9931
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: PZL.23/I - Tata wszystkich Karasi - 1:72

Postprzez iras67 » poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 15:19

Stawiam że to jest uchwyt w kształcie litery U lub prostkąt wycięcie z obu stron, bo tam jest jedyne miejsce do wspięcia się na górę samolotu a trzeba było się czegoś złapać... W seryjnych zrobili stopnie z klapką.
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 00:55
Lokalizacja: Dębica

Re: PZL.23/I - Tata wszystkich Karasi - 1:72

Postprzez KayFranz » poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 16:48

Mikołaj - popatrz na zdjęcie P23/III, to z góry...
Obrazek
Avatar użytkownika
KayFranz
 
Posty: 404
Dołączył(a): czwartek, 5 lutego 2009, 15:53
Lokalizacja: Pyrowe dwa dni do piątku

Re: PZL.23/I - Tata wszystkich Karasi - 1:72

Postprzez Mikolaj75 » poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 18:27

Dzięki Pany za konsultacje. Na razie stopień/chwytak mnie nie przekonuje - jest trochę za daleko i zupełnie gdzie indziej niż w seryjnych. Do tego jest symetrycznie po obu stronach. Najbardziej skłaniam się ku najprostszemu rozwiązaniu zgodnemu z (niewyraźną) fotką - bąblowej owiewce.
KayFranz- patrzę, ale pomóż trochę - bąbla nie ma, są za to inne rzeczy, ale nie wiem co akurat masz na myśli... :)
Mikolaj75

Animal Planet
 
Posty: 534
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2014, 17:16

Re: PZL.23/I - Tata wszystkich Karasi - 1:72

Postprzez Mikolaj75 » czwartek, 23 kwietnia 2020, 22:36

Tablica przyrządów (czy przedwojenny PZL naprawdę tak choinkowo projektował tablice?):

Obrazek

I kopytko się zrobiło:

Obrazek

Już się robi z górki...
Mikolaj75

Animal Planet
 
Posty: 534
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2014, 17:16

Re: PZL.23/I - Tata wszystkich Karasi - 1:72

Postprzez potez » czwartek, 23 kwietnia 2020, 23:33

Mikolaj75 napisał(a):Tablica przyrządów (czy przedwojenny PZL naprawdę tak choinkowo projektował tablice?):

Obrazek



Już się robi z górki...

Tak :) I dzieki temu były bardziej czytelne bo przyrządy sie kolorystycznie grupowały. Ale kolory może nie aż tak choinkowe jak na tej kalce, ciut bardziej stonowane.
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości