Hawker Sea Hurricane Mk.Ib - Airfix 1:48

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Hawker Sea Hurricane Mk.Ib - Airfix 1:48

Postprzez barszczo » poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 21:57

W związku z dużą ilością wolnego czasu, rozgrzebuję kolejne pudełko: Sea Hurricane Airfixa, tutaj chyba jeszcze nikt takiego nie robił. Model znany i lubiany, ma być szybkim projektem. Z dodatków tablica Yahu i pasy Edwarda, jak mnie najdzie to go jeszcze przenituję. Malowanie pudełkowe: samolot Richarda Corka z 880 NAS na lotniskowcu HMS Indomitable. A więc od początku:

Model i dodatki, malowanie z box artu
Obrazek

Tu go widać, stoi drugi w rzędzie. Swoją drogą ciekawe co on ma na krawędzi natarcia prawego płata, ślady po naprawie?
Obrazek

I początki walki, wycięta i gotowa cała drobnica oraz główne elementy
Obrazek
Avatar użytkownika
barszczo

Animal Planet
 
Posty: 898
Dołączył(a): sobota, 29 grudnia 2012, 14:31
Lokalizacja: Olkusz

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Hawker Sea Hurricane Mk.Ib - Airfix 1:48

Postprzez barszczo » piątek, 10 kwietnia 2020, 17:13

Ochlastałem całe wnętrze na srebrno podobnie jak we wczesnych maszynach. Na płycie pancernej za głową pilota dorobione mocowanie zagłówka montowanego na wersjach Sea i wycięty otwór na pasy:

Obrazek

Potem pooglądałem w sieci trochę zdjęć muzealnego egzemplarza i poczytałem co nieco. Koloru Interior Green powinno być trochę więcej niż sugeruje instrukcja. Na pewno płyta pancerna, powierzchnie boczne i elementy kratownicy, podłogę zostawię srebrną. Następnie sięgnąłem po kupioną jakiś czas temu Hatakę C025 i zonk. Kolor zmienił się na coś pomiędzy RLM02, a RLM63. Poszukałem starej Pactry, niestety zaschła. Na szczęście znalazłem zbliżone Gunze H312, więc prace przez Święta pójdą dalej. A tak nawiasem mówiąc, kupiona w tym samym czasie Hataka C013 Mid Stone też zmieniła odcień, teraz bardziej przypomina RLM79. Jedynie C028 Azure Blue jest OK. Tu macie Hatakowy Interior Green w porównaniu do Gunze H312:

Obrazek
Avatar użytkownika
barszczo

Animal Planet
 
Posty: 898
Dołączył(a): sobota, 29 grudnia 2012, 14:31
Lokalizacja: Olkusz

Re: Hawker Sea Hurricane Mk.Ib - Airfix 1:48

Postprzez Łukasz_K » piątek, 10 kwietnia 2020, 17:23

A wymieszałeś dobrze tą hatakę? Tak sama z siebie nie powinna raczej zmienić koloru, coś tu jest nie tak.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4808
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 13:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Hawker Sea Hurricane Mk.Ib - Airfix 1:48

Postprzez barszczo » piątek, 10 kwietnia 2020, 17:29

Wytrzepana na 25 stronę. Cały osad z dna rozmieszany, tak samo jak Mid Stone o którym pisałem. Musi jakaś felerna partia.
Avatar użytkownika
barszczo

Animal Planet
 
Posty: 898
Dołączył(a): sobota, 29 grudnia 2012, 14:31
Lokalizacja: Olkusz

Re: Hawker Sea Hurricane Mk.Ib - Airfix 1:48

Postprzez Sebol » piątek, 10 kwietnia 2020, 19:17

barszczo napisał(a):Ochlastałem całe wnętrze na srebrno podobnie jak we wczesnych maszynach. Na płycie pancernej za głową pilota dorobione mocowanie zagłówka montowanego na wersjach Sea i wycięty otwór na pasy:

Obrazek

Potem pooglądałem w sieci trochę zdjęć muzealnego egzemplarza i poczytałem co nieco. Koloru Interior Green powinno być trochę więcej niż sugeruje instrukcja. Na pewno płyta pancerna, powierzchnie boczne i elementy kratownicy, podłogę zostawię srebrną. Następnie sięgnąłem po kupioną jakiś czas temu Hatakę C025 i zonk. Kolor zmienił się na coś pomiędzy RLM02, a RLM63. Poszukałem starej Pactry, niestety zaschła. Na szczęście znalazłem zbliżone Gunze H312, więc prace przez Święta pójdą dalej. A tak nawiasem mówiąc, kupiona w tym samym czasie Hataka C013 Mid Stone też zmieniła odcień, teraz bardziej przypomina RLM79. Jedynie C028 Azure Blue jest OK. Tu macie Hatakowy Interior Green w porównaniu do Gunze H312:

Obrazek


Nie wiem czy mogę się wtrącić w temacie kolorystyki. W tym co napisze mogę się mylić albo i nie, ale opinię swoją bazuję na przejrzanej całkiem sporej ilości zdjęć.
Według mnie, malowanie konstrukcji wewnętrznej na Interior Green pojawiło się od Mk.II
W Mk.I wszystkie elementy metalowe malowane były na kolor aluminium: kratownica, fotel, podłoga, drążek sterowy, orczyk, ściana ogniowa za silnikiem, łoże silnika, zbiornik cieczy chłodzącej, chłodnica, konstrukcja centropłata, wnęki i golenie podwozia, konstrukcja skrzydeł, sterów, statecznika, lotek, etc. generalnie, wszystko co było z aluminium lub jak kto woli duraluminium. White aluminium według mnie dobrze oddaje ten kolor.
Natomiast na kolor Interior Green malowane były elementy drewniane w kabinie pilota: boczki, tylna ścianka, drzwiczki, taka trapezowa zabudowa po lewej stronie z bezpiecznikami i osłaniająca łańcuch od trymera. Na interior green nie było malowane wnętrze skrzynki za pilotem pomimo, że była drewniana.
Co to zagłówka z płytą pancerną to według mnie tez interior green.
Ostatnio edytowano poniedziałek, 13 kwietnia 2020, 10:40 przez Sebol, łącznie edytowano 2 razy
Sebol
 
Posty: 100
Dołączył(a): niedziela, 16 marca 2014, 21:48

Re: Hawker Sea Hurricane Mk.Ib - Airfix 1:48

Postprzez Sebol » piątek, 10 kwietnia 2020, 19:25

... no i rama osłony kabiny też na interior green
Sebol
 
Posty: 100
Dołączył(a): niedziela, 16 marca 2014, 21:48

Re: Hawker Sea Hurricane Mk.Ib - Airfix 1:48

Postprzez barszczo » sobota, 11 kwietnia 2020, 22:47

Wnętrze na gotowo. Dodane parę blaszanych pierdółek które zostały z Hurriego Hasegawy, dorobiona busola. Niewiele tego będzie widać:
Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
barszczo

Animal Planet
 
Posty: 898
Dołączył(a): sobota, 29 grudnia 2012, 14:31
Lokalizacja: Olkusz

Re: Hawker Sea Hurricane Mk.Ib - Airfix 1:48

Postprzez shadowmare » poniedziałek, 13 kwietnia 2020, 10:22

barszczo napisał(a):Wytrzepana na 25 stronę. Cały osad z dna rozmieszany, tak samo jak Mid Stone o którym pisałem. Musi jakaś felerna partia.


To smutna wiadomość, Hataka w sumie fajne farby ale zmiana koloru to jednak poważny problem. Trzeba wrócić do japońskich .
Avatar użytkownika
shadowmare
 
Posty: 1578
Dołączył(a): poniedziałek, 26 listopada 2012, 20:54

Re: Hawker Sea Hurricane Mk.Ib - Airfix 1:48

Postprzez Łukasz_K » poniedziałek, 13 kwietnia 2020, 10:48

shadowmare napisał(a):zmiana koloru to jednak poważny problem.


No właśnie, wszystkie moje nowe farby to hataki, ale przy czymś takim chyba przejdę jednak na japońce albo akrc.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4808
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 13:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Hawker Sea Hurricane Mk.Ib - Airfix 1:48

Postprzez barszczo » poniedziałek, 13 kwietnia 2020, 12:15

To są moje pierwsze Hataki kupione na próbę i w sumie niefajna niespodzianka. Stały po zakupie dłuższą chwilę, ale mam też inne farby mające naście lat i nic. Może to tylko jakaś felerna partia jak już mówiłem.
Ostatnio edytowano wtorek, 14 kwietnia 2020, 11:21 przez barszczo, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
barszczo

Animal Planet
 
Posty: 898
Dołączył(a): sobota, 29 grudnia 2012, 14:31
Lokalizacja: Olkusz

Re: Hawker Sea Hurricane Mk.Ib - Airfix 1:48

Postprzez Łukasz_K » poniedziałek, 13 kwietnia 2020, 12:39

Przejżałem swoje farby hataki, w tych najstarszych rozpuszczalnik jest w kolorze brązowym (na farbach niebieskich i zielonych) w tych nowszych kolor wytrąconego rozpuszczalnika jest (w przypadku kolorów niebieskich i zielonych, chociaż zresztą we wszystkich innych też) w kolorze ciemniejszego odcienia farby (więc podejrzewam że jest poprostu przezroczysty, tylko zabarwiony pigmentem). Może z czasem zachodzi efekt jak na tym zdjęciu poniżej, z tego wątku viewtopic.php?f=76&t=83210&hilit=Lakier+hataka&start=135
Obrazek

To samo widać u Radosława

Obrazek

Lakier/rozpuszczalnik brązowieje i być może jak u ciebie zmienia odcień farby?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4808
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 13:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Hawker Sea Hurricane Mk.Ib - Airfix 1:48

Postprzez barszczo » wtorek, 14 kwietnia 2020, 20:42

Skleiłem płat. Za mało niestety zeszlifowałem krawędzie spływu i nie wygląda to idealnie. Zdecydowałem się też ostatecznie na nitowanie. Na skrzydłach dużo tego było, na szczęście na kadłubie będzie mniej. A miało być szybko...
Obrazek
Avatar użytkownika
barszczo

Animal Planet
 
Posty: 898
Dołączył(a): sobota, 29 grudnia 2012, 14:31
Lokalizacja: Olkusz

Re: Hawker Sea Hurricane Mk.Ib - Airfix 1:48

Postprzez barszczo » piątek, 17 kwietnia 2020, 21:07

Kadłub sklejony i przenitowany, wklejony najlepszy element tego modelu:
Obrazek

skrzydła od dołu:
Obrazek

i w komplecie, wszystko pasuje wzorowo:
Obrazek
Avatar użytkownika
barszczo

Animal Planet
 
Posty: 898
Dołączył(a): sobota, 29 grudnia 2012, 14:31
Lokalizacja: Olkusz

Re: Hawker Sea Hurricane Mk.Ib - Airfix 1:48

Postprzez Łukasz_K » sobota, 18 kwietnia 2020, 00:40

Ładnie nity wyszły.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4808
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 13:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Hawker Sea Hurricane Mk.Ib - Airfix 1:48

Postprzez _OldMan_ » sobota, 18 kwietnia 2020, 08:27

Jakie plany do nitowania posiadasz ?
Avatar użytkownika
_OldMan_
 
Posty: 251
Dołączył(a): sobota, 31 sierpnia 2019, 19:52

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości