Spitfire Mk.VIII - Eduard 1:48

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: Spitfire Mk.VIII - Eduard 1:48

Postprzez barszczo » sobota, 16 maja 2020, 15:46

Dzięki za czujność, od góry bez linii, pod spodem z linią choć jej za diabła nie widać ;o). Jako że zbliżam się powoli do finiszu, przyjrzałem się zdjęciom ósemek z 308 FS żeby wyłapać trochę szczegółów. Zdjęcie Fargo Express Mollanda znam tylko jedno, więc muszę się oprzeć na wyglądzie innych egzemplarzy. Całkiem fajnie obfotografowany jest Lonesome Polecat HL-MM:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tutaj jeszcze inna maszyna:
Obrazek

I na koniec dwa czarno-białe, na pierwszym Leland Molland ale patrząc na malowanie dolnej części okapotowania i lusterko to nie Fargo Express:
Obrazek

i ostatnie:
Obrazek

Konkludując: na kołach nie będzie dekielków, golenie podwozia bez nożyc z przodu, piasty kół o czterech otworach czerwone lub ubrudzone ziemią i kurzem w czerwonym-rdzawym kolorze, osłony podwozia od wewnątrz i golenie w kolorze spodu nie wspominając o wnękach. No i chyba będę musiał dokupić zbiornik na 30 galonów.
Avatar użytkownika
barszczo

Animal Planet
 
Posty: 898
Dołączył(a): sobota, 29 grudnia 2012, 14:31
Lokalizacja: Olkusz

Reklama

Re: Spitfire Mk.VIII - Eduard 1:48

Postprzez Mac Eyka » sobota, 16 maja 2020, 17:22

Rzućcie okiem jak ciekawie ciekawie wyglądają okopcenia na osłonie silnika w zależności od kąta pod jakim światło pada i robione jest zdjęcie.

Na pierwszej fotce wydaja się być prawie białe.

Obrazek


Tutaj wydają się być bardziej ciemne.

Obrazek

A tu praktycznie ich nie widać.

Obrazek

A przecież mamy do czynienia z tym samym samolotem i zdjęcia były zapewne robione w trakcie jednej sesji zdjęciowej.
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3031
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Re: Spitfire Mk.VIII - Eduard 1:48

Postprzez barszczo » sobota, 16 maja 2020, 17:48

Wygląda na to że tylko drugie i trzecie to jedna sesja, ustawienie śmigła jest inne na pierwszej fotce. Na drugi zdjęciu chyba za to widać statecznik Fargo Express, przynajmniej układ plam jest mocno zbliżony.
Avatar użytkownika
barszczo

Animal Planet
 
Posty: 898
Dołączył(a): sobota, 29 grudnia 2012, 14:31
Lokalizacja: Olkusz

Re: Spitfire Mk.VIII - Eduard 1:48

Postprzez arhtus » sobota, 16 maja 2020, 19:26

Też już praktycznie zaczynałem VIII Edka, też miał być FARGO express, i też z tymi kalkami :D i napis FARGO w tym zestawie kalek jest czerwony, a w oryginale był żółty, czy tam pomarańczowy, no i póki nie byłem świadom tej różnicy to było ok, ale jak to już zauważyłem to jakoś nie mogę się zmusić do zastosowania tych kalek, no i będzie Australijczyk :)
Dziwne trochę bo w książce Kagero jest zamieszczona kolorowanka z poprawnymi kolorkami :->
arhtus
 
Posty: 553
Dołączył(a): sobota, 15 listopada 2014, 00:03

Re: Spitfire Mk.VIII - Eduard 1:48

Postprzez Dominik » sobota, 16 maja 2020, 20:07

Przy Ósemkach trzeba uważać z nożycami. Ponieważ część nie miała nożyc, ale już część JF miała nożyce z tyłu goleni.
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 17:16

Re: Spitfire Mk.VIII - Eduard 1:48

Postprzez Jacek Bzunek » sobota, 16 maja 2020, 23:33

Dominik napisał(a):Przy Ósemkach trzeba uważać z nożycami. Ponieważ część nie miała nożyc, ale już część JF miała nożyce z tyłu goleni.

Nożyce montowano od końca (października?) 1944.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Spitfire Mk.VIII - Eduard 1:48

Postprzez Dominik » niedziela, 17 maja 2020, 07:44

Jacek Bzunek napisał(a):
Dominik napisał(a):Przy Ósemkach trzeba uważać z nożycami. Ponieważ część nie miała nożyc, ale już część JF miała nożyce z tyłu goleni.

Nożyce montowano od końca (października?) 1944.


Nie wiem jak w przypadku Spitów IX, ale w Ósemkach zaczęto montować nożyce już w samolotach z s/n JF500+. Były to nożyce montowane z tyłu goleni.
Wszystkie Ósemki z serialami zaczynającymi się od JV, MB, MD i LV miały takie nożyce. Samoloty z serii MT i MV miały nożyce z przodu goleni.
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 17:16

Re: Spitfire Mk.VIII - Eduard 1:48

Postprzez greatgonzo » niedziela, 17 maja 2020, 15:27

Skąd to zestawienie?
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4054
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Spitfire Mk.VIII - Eduard 1:48

Postprzez Dominik » niedziela, 17 maja 2020, 17:21

greatgonzo napisał(a):Skąd to zestawienie?

Po przeczytaniu kilku dyskusji na BMie.
Były tam nawet podane rodzaje goleni z numerami. Teraz nie pamiętam dokładnie, ponieważ po ostatnich porządkach kartki z notatkami mi wcięło.
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 17:16

Re: Spitfire Mk.VIII - Eduard 1:48

Postprzez greatgonzo » niedziela, 17 maja 2020, 17:45

Ja Ci numery goleni mogę podać :). To się szacunkowo zgadza z 'modami'. Fajna informacja, dzięki.
Jest jeszcze mały zonk z kołami, bo istniały dwa rodzaje czterotworowych felg, ale ósemki raczej jeździły na tych bardziej klasycznych, szerszych. Raczej i chyba, ale jednak.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4054
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Spitfire Mk.VIII - Eduard 1:48

Postprzez barszczo » niedziela, 17 maja 2020, 22:51

Dzięki za cenne spostrzeżenia. Czyli mogę zastosować golenie bez nożyc, zamieszczone zdjęcia datowane są na pierwszą połowę 1944 roku. Zamówiłem 30 galonowy zbiornik z Edka, tak że malowanie trochę się opóźni. Tymczasem przygotowana drobnica, chłodnice tylko na wcisk - można wyjąć do malowania, no i brak jeszcze szpachli w jednym miejscu:
Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
barszczo

Animal Planet
 
Posty: 898
Dołączył(a): sobota, 29 grudnia 2012, 14:31
Lokalizacja: Olkusz

Re: Spitfire Mk.VIII - Eduard 1:48

Postprzez greatgonzo » poniedziałek, 18 maja 2020, 01:54

Czyli mogę zastosować golenie bez nożyc


Jeśli przyjmujesz dane od Dominika to niekoniecznie. JF500+ to maj 1943. O ile wiem sn Fargo Express jest nieznany, a ja nie mam żadnych informacji o Spitach z 308go. Ale w takiej sytuacji nawet wcześniejszy samolot mógł (nie musiał) mieć wymienione golenie, zwłaszcza, że akurat ta podmianka nie wymagała żadnych dodatkowych operacji. Zresztą, już zdecydowałeś, że to jest wczesny MkVIII zostawiając światła pod skrzydłami, które zniknęły w maju 1943, a wróciły później niż data zdjęć. I jest jeszcze to: w Fargo Express widać ślad po zaślepieniu otworu, który odpowiada kształtem gniazdu fotokarabinu. Do tego dochodzi panel za gniazdem typowy dla kamery. Moim zdaniem (ale to wyłącznie spekulacja) mógł być to samolot korzystający z podzespołów przygotowanych wcześniej dla Mk Vc. Skoro lewy fotokarabin zaślepiono, to raczej po prawej była taka instalacja, bo przecież inaczej nie zaklejano by jej po lewej stronie, tylko wykorzystano.
Chyba, że zaklejenie było wynikiem braku kamery, czy filmu.
Jest takie zdjęcie MkVIII z 307FS, gdzie gniazdo kamery na prawym skrzydle jest wyraźnie widoczne.
Taki wczesny Spit miałby panel uzbrojenia z dużą owiewką, choć mógł on zostać zmieniony na nowszy.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4054
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Spitfire Mk.VIII - Eduard 1:48

Postprzez Dominik » poniedziałek, 18 maja 2020, 11:04

Właśnie jak to było z tymi lampami?
Z tego co doczytałem, to najpierw je wprowadzono, potem usunięto i na koniec znów wprowadzono.
Radku, masz jakieś konkretne daty?
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 17:16

Re: Spitfire Mk.VIII - Eduard 1:48

Postprzez greatgonzo » poniedziałek, 18 maja 2020, 13:04

Maj '43/grudzień '44.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4054
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Spitfire Mk.VIII - Eduard 1:48

Postprzez barszczo » poniedziałek, 18 maja 2020, 13:53

greatgonzo napisał(a):Maj '43/grudzień '44.

Nie wgłębiłem się w temat przyznaję, wygląda na to że lampy do kasacji. A szkoda bo to dość nietypowy szczegół na Złośnicy.
Avatar użytkownika
barszczo

Animal Planet
 
Posty: 898
Dołączył(a): sobota, 29 grudnia 2012, 14:31
Lokalizacja: Olkusz

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości