Hureczko i niepokorny ptaszek Pana Teofila (Alb D5a 6796/17)

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Hureczko i niepokorny ptaszek Pana Teofila (Alb D5a 6796/17)

Postprzez DUDE » wtorek, 13 października 2020, 16:56

Pewnego razu miała miejsce bardzo ciekawa historia, mianowicie sprawiłem sobie książkę.
Nie była to zwykła książka, taka o której się mówi w telewizorze, kuluarach sejmowych, czy na straganie w dzień targowy.
Była wyjątkowa na swój sposób. W tytule miała słowo, które już dawno zostało wydarte ludzkiej pamięci, a brzmiało HURECZKO.
Nic mi ono nie mówiło, niczego nie przypominało, powodowało jedynie dziwny grymas wokół ust i wzmożone procesy myślowe. Czytam dalej, a tam stoi :”................. historia lotniska Twierdzy Przemyśl” Przemysław Chorążykiewicz, Dariusz Karnas. Myslę- kupię, to może przestanę robić te głupie grymasy wokół ust, bo się ludzie dziwnie spoglądają uchyłkiem. Tak się też stało. Książkę zakupiłem i grymasy ustały.
Podczas lektury moją uwagę przykuło zdjęcie wraku Albatrosa D.Va 6796/17 (sierż. Pil. Teofil Krzywik). No wiecie, niemalowana sklejka, lozenge i inne frykasy, myslę sobie: kiedyś go zrobię!.
W założeniu miałem Eduarda w 1:48, ale szybko o nim zapomniałem, pogrążając się w innych, wydawało mi się bardziej istotnych dla dobra ludzkości, projektach. Kilka lat później kupiłem na spółkę z pewnym holendrem, niejakim Jeromem, Albatrosa D.Va od nieodżałowanego WNW pod szumnym tytułem Green Tail Trylogy. Rozdarliśmy szaty, podzieliliśmy łupy, wymienilismy się uprzejmościami, które malowanie nam najbardziej przypadło do gustu i ... minęły kolejne lata.
Wtem, niespodziewanie pojawiła się publikacja „Samoloty OAW w lotnictwie polskim”, Mateusz Kabatek, Ks. Robert Kulczyński. Byłem zaskoczony, bo w tejże pracy odnalazłem mojego 6796/17 w jeszcze piękniejszej szacie graficznej. Znowu ten grymas...myslę sobie nie będę już krzywił tej gęby, bo ludzi straszę i powiedziałem sobie w duchu: to jest ten czas i miejsce. Teraz tutaj, na tej ziemi weźmiesz do ręki cążki i zadasz pierwszy cios bezdusznej masie plastiku, zmieniając bieg historri modelarstwa na wieki
Stało się. Człowiek próżny jest to się mu coś tam wydaje
Wyciągnąłem WNW, zamówiłem maski i już niemal w pełni szczęścia biorę się do pierwszych szlifów, a tam z zaskoczenia pojawia się, czy wręcz wyrasta niczym nowa odsłona Spita w każdej skali, PYTANIE, a nawet WĄTPLIWOŚĆ. Dlaczego piszą, że lozenge czerokolorowe??? Ja przecież takiego nie mam! I w ogóle, raczej tak nie mogło być fabrycznie, a tak między Bogiem, a prawdą to wszystko wtedy było możliwe, może powymieniali lotki w warsztacie, skoro silnik zmienili, może cały samolot nie jest pokryty jednorodnie , może..może..może. Znowu męczarnie, co robić? Za stary jestem na te zmagania, przecież kilka nocy nie spałem, mało jem, dużo piję, palę trzy pety w ciągu jednej analizy myslowej, brodą suwam już po ziemi. Dramat. Docentem nie jestem, doktoratu z tego jak kiedyś było, a nie jest nie mam. No i ten grymas...
Po kilku dniach przyszło ukojenie. Robię z pudła. A co? Nie wolno? Wezmę pięciokolorową, to chyba mnie nikt mnie nie pozwie do sądu, nie uderzy w twarz na ulicy, komornika nie naślę, może nawet nie przeczytać tej całej historii i wszystko będzie jak dawniej
Uradowany tą ostatnią myślą przystąpiłem do pracy
Mamy siedzisko
Obrazek
Różności
Obrazek
Obrazek

I trochę więcej różności
Obrazek

Zaklejone, zagruntowane wyczekało się tego czegoś, czego producent z odległego kontynentu nie odwzorował. Jakże istotne ma to znaczernie, gdy chcemy pozostawić niemalowaną sklejkę. Dojdzie jeszcze szlif papierem jakieś min 3000 i takie gwoździo-podobne dziurki powinny pozostać w sferze akceptacji wizualnej. Może pomyliłem się w odstępach między dziurkami i ich ilości, ale Wojtek F. dekadę temu, też nie podołał zadaniu ;o)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
cdn.
Obrazek
Avatar użytkownika
DUDE

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 581
Dołączył(a): czwartek, 24 listopada 2011, 10:44
Lokalizacja: Bemowo

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Hureczko i niepokorny ptaszek Pana Teofila (Alb D5a 6796

Postprzez Michał Janik » wtorek, 13 października 2020, 20:37

Dobrze żarło, ale...
obrazki się wypruczyły.
Może wrócą?
Śledzę!

Nie może być wolnej Polski bez wolnej Ukrainy i wolnej Ukrainy bez wolnej Polski.


Ignacy Daszyński, ok. 1918
Avatar użytkownika
Michał Janik
 
Posty: 1115
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 20:25
Lokalizacja: sRaszyna i Urynowa

Re: Hureczko i niepokorny ptaszek Pana Teofila (Alb D5a 6796

Postprzez piotr dmitruk » środa, 14 października 2020, 20:42

Może to dziwnie zabrzmi, ale obejrzałbym tego niepokornego ptaszka... :oops:
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9933
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Hureczko i niepokorny ptaszek Pana Teofila (Alb D5a 6796

Postprzez potez » środa, 14 października 2020, 21:12

U mnie zdjęcia widać normalnie ;)
Zrobiłem tego wynalazka ponad 20 lat temu, jak znalazłem go w artykule Tomka Kopańskiego w Skrzydlatej Polsce:
Obrazek
zdjęcie tylko dla cełów dyskusji
Ale dawno juz zginał śmiercią tragiczną w czasie przeprowadzek :)
Teraz go dłubie po cichutku, poprawiając wszystkie babole jakie Edek w nim popełnił i korzystając z kalek Aviattica ;)
Zreszta dlatego tak bardzo sie ucieszyłem z "Samoloty OAW" bo wreszcie porządne zdjęcia a nie maluteńkie i zrastrowane.
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Hureczko i niepokorny ptaszek Pana Teofila (Alb D5a 6796

Postprzez GrzeM » środa, 14 października 2020, 23:05

Siedzę cicho, ale kibicuję. Fajny projekt!
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3101
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 22:39

Re: Hureczko i niepokorny ptaszek Pana Teofila (Alb D5a 6796

Postprzez DUDE » środa, 21 października 2020, 18:16

potez napisał(a):U mnie zdjęcia widać normalnie ;)
Zrobiłem tego wynalazka ponad 20 lat temu, jak znalazłem go w artykule Tomka Kopańskiego w Skrzydlatej Polsce:
Obrazek
zdjęcie tylko dla cełów dyskusji
Ale dawno juz zginał śmiercią tragiczną w czasie przeprowadzek :)
Teraz go dłubie po cichutku, poprawiając wszystkie babole jakie Edek w nim popełnił i korzystając z kalek Aviattica ;)
Zreszta dlatego tak bardzo sie ucieszyłem z "Samoloty OAW" bo wreszcie porządne zdjęcia a nie maluteńkie i zrastrowane.

Ale, ale, masz może zdjęcia tej dłubaniny? Edek dał chyba za krótkie golenie, o reszcie błedów nie wiem. No i widać na pierwszy rzut oka, że ta szachownica na sterze kierunku nam się rozbiega z najnowszym wydaniem. Ale kto to wie, ja to było?
Wracając do tematu, zapomniałem o Łukaszu.
TaurusModels ma w ofercie różne ciekawe silniki i ich elementy, które wydawało mi się pierwotnie Łukasz kolekcjonuje w jakimś hangarze. Ciągle jednak nurtowało mnie pytanie: po co umieszcza na zdjęciach tą gigantyczną zapałkę? Chwali się, że taką posiada, a inni mogą mu tylko pozazdrościć? No rzeczywiście niebywałe, bo nie widziałem tak dużych zapałek. Przecież taką zapałką może wzniecić całkiem duży pożar i te wszystkie rarytasy spłoną w ogniu. A on się nią chwali na prawie każdym zdjęciu. W dodatku ma kilka , bo główki przybierają to kolor czerwony, to niebieski, powjawił się także brązowy. Jakże wielkie było moje zdumienie, gdy dowiedziałem się całej prawdy...
Tak więc doposażyłem silniczek WNW w wał rozrządu z sekwencyjną pozycją zaworów. Łukasz namówił mnie jeszcze na świece, ale było to dawno temu i gdzieś je posiałem. Rozżalony dorobiłem własne, uproszczone z mosiężnej rurki, także jak już uświadomiłem sobie, że silnik nie będzie jednak działał, nie pozostało mi nic innego, jak tylko szybciutko podpiąć kabelki, pomalować i pobrudzić dla niepoznaki.
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
DUDE

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 581
Dołączył(a): czwartek, 24 listopada 2011, 10:44
Lokalizacja: Bemowo

Re: Hureczko i niepokorny ptaszek Pana Teofila (Alb D5a 6796

Postprzez GrzeM » środa, 21 października 2020, 22:19

Bardzo to się apetycznie zapowiada!
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3101
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 22:39

Re: Hureczko i niepokorny ptaszek Pana Teofila (Alb D5a 6796

Postprzez DUDE » środa, 4 listopada 2020, 10:39

Malowanie sklejki lubię najbardziej.
Zapach olejnych, tłuste smugi, terpentyna..to chyba jakieś pokłosie zajęć z plasty, czy ZPTów, nie pamiętam, ale coś tam w mózgu się zakodowało. Jednak wszystko zaczęło się od kalek.
Jakąś dekadę temu Pan Van der Rosten miał w swojej ofercie kalki z imitacją słoi, którą zakupiłem do testów na żywym organiźmie jakim był Alb D.III z 7 Eskadry/ Alb D.III 253,36 oraz Halberstadt CL.IV 525/18. Po zakończonym procesie macania nowego towaru, stwierdziłem, że jakieś te słoje takie brzuchate i trochę wyolbrzymione, no i z pewnością nie nadają się do 48. Wybrnąłem, trochę niwelując ich jaskrawość farbami olejnymi. Dobra, więcej nie kupię żadnych kalek, pomyślałem. Spróbuję coś sam z siebie namalować. Szkół jest wiele, ale materiały zasadniczo takie same: farby olejne w różnych odcieniach żółci: ochry, sieny, umbry, sykatywa, rzadki pędzel i ciepliwość na schnięcie pomiędzy warstwami. Wiekszość materiałów mam, tego ostatniego mi brakuje, bo to towar reglamentowany. Wskazane jest również jakieś pudełko kartonowe, najlepiej z otworami lub jak kto woli dziurkami, aby pomalowane skarby sobie bezpiecznie dosychały , bez dostępu wszędobylskiego kurzu.
Pamiętam, jak dziś, że tego Alba tak właśnie zrobiłem
Obrazek
Natomiast ten Alb wychodzi następująco:
Obrazek
pzdr
D
Obrazek
Avatar użytkownika
DUDE

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 581
Dołączył(a): czwartek, 24 listopada 2011, 10:44
Lokalizacja: Bemowo

Re: Hureczko i niepokorny ptaszek Pana Teofila (Alb D5a 6796

Postprzez DUDE » poniedziałek, 16 listopada 2020, 08:18

Kadłub zawerniksowany. Nastepną czynnością mają być zmagania na powierzchniach nośnych z lozenge WNW. Wiadomo gumowy Aviattic to nie jest i łatwo o marszczenie kalek przy jej znacznej grubości i powierzchni do pokrycia. W skrajnym przypadku pojawienia się fałdki miarkuję wyczekać, aż wyschnie, delikatnie usunąć za pomocą papieru ściernego i wypełnić segmencikiem w odpowiednim kolorze. Plan iście przebiegły, co zuchwały
Obrazek
Obrazek
Obrazek
pzdr
D
Obrazek
Avatar użytkownika
DUDE

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 581
Dołączył(a): czwartek, 24 listopada 2011, 10:44
Lokalizacja: Bemowo

Re: Hureczko i niepokorny ptaszek Pana Teofila (Alb D5a 6796

Postprzez DUDE » środa, 18 listopada 2020, 09:10

..zasadniczo skrzydełka są oklejone. Pojawiło się kilka fałdek w szczególności na górnych powierzchniach są widoczne, ale patent ze skrawkiem papieru ściernego (2000-3000) zniwelował fałdki i w niektórych przypadkach nie musiałem sztukować plasterków miodu. Następnie poszedł laserunek odcieniem fiotetu i zacząłem wprowadzać wizualizację 3D, czyli faktura bliższa naturze.
Obrazek
Obrazek
pzdr
D
Ostatnio edytowano poniedziałek, 23 listopada 2020, 16:02 przez DUDE, łącznie edytowano 1 raz
Obrazek
Avatar użytkownika
DUDE

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 581
Dołączył(a): czwartek, 24 listopada 2011, 10:44
Lokalizacja: Bemowo

Re: Hureczko i niepokorny ptaszek Pana Teofila (Alb D5a 6796

Postprzez Marcin_Matejko » piątek, 20 listopada 2020, 09:04

Sklejeczka pierwsza klasa :shock:
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Avatar użytkownika
Marcin_Matejko
 
Posty: 1335
Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 21:56
Lokalizacja: Świdnica

Re: Hureczko i niepokorny ptaszek Pana Teofila (Alb D5a 6796

Postprzez Mecenas » piątek, 20 listopada 2020, 19:55

A u mnie nic się nie wyświetla - komunikat o braku pliku na serwerze.
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 14:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: Hureczko i niepokorny ptaszek Pana Teofila (Alb D5a 6796

Postprzez kojot69 » piątek, 20 listopada 2020, 20:14

Mecenas napisał(a):A u mnie nic się nie wyświetla - komunikat o braku pliku na serwerze.


Ja wszystko widzę. Przeglądarka Firefox.
Avatar użytkownika
kojot69
 
Posty: 830
Dołączył(a): niedziela, 8 września 2019, 18:33

Re: Hureczko i niepokorny ptaszek Pana Teofila (Alb D5a 6796

Postprzez DUDE » sobota, 21 listopada 2020, 11:19

To może być jakiś spisek, bo Chrome od początku wątku nie pokazuje zdjęć, natomiast lisek, jak najbardziej. Nigdy tak nie było, także nadeszło coś nowego, oczywiście lepszego. Niestety nie wiem o co chodzi
pzdr
D
Obrazek
Avatar użytkownika
DUDE

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 581
Dołączył(a): czwartek, 24 listopada 2011, 10:44
Lokalizacja: Bemowo

Re: Hureczko i niepokorny ptaszek Pana Teofila (Alb D5a 6796

Postprzez Łukasz_K » sobota, 21 listopada 2020, 11:50

Ja np jak skopiuję link i wrzucę w przeglądarkę
http://rebe83.waw.pl/pub/krzysiek/warsz ... D5a_41.jpg
To mi pisze ze plik nie istnieje, oprócz tych 2 z ostatniego posta, pozostałe zdjęcia widać.
Np
http://rebe83.waw.pl/pub/krzysiek/warsz ... D5a_32.jpg
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 37 gości