PZL P.11c AH 1/48

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

PZL P.11c AH 1/48

Postprzez Artur Rzepka » wtorek, 2 lutego 2021, 22:38

Stwierdziłem że czas trochę urozmaicić konwencję i zbiorczy wątek sobie zostawię dla normalnych prac, a "specjalnej troski" będą miały oddzielne - o tym o co cho za chwilę.

Pierwsze cięcie, kamera...

Obrazek


I po ujęciu, nie mam ochoty dzisiaj na więcej. ;o) Natomiast przejdźmy do wersji specjalnej, dla której pierwszą gwiazdką jest ten wątek... viewtopic.php?f=12&t=86298&start=15 Tutaj będzie plan minimum, czyli osłona+kolektor+silnik. Reszta w mojej ocenie nie wymaga aż tak gruntownych, może nie tyle poprawek jak w 72, co udoskonaleń. A już na pewno nie w tym podejściu.

Trochę czasu minęło, drukara się kurzy, warto by coś z tym zrobić. Już mi zresztą wszystko jedno jeśli chodzi o męczenie się z dostrajaniem parametrów pod żywicę (tym razem Monocure, będę chciał zejść do wysokości warstwy 25um), bo w tym samym czasie aktualizuję sobie po dwóch latach gruntownie Prusę (włącznie z wymianą ramy na wersję opartą na samych profilach alu), więc i tam też będzie zabawa. Jak już muszę być kłuty dwa razy, to niech to będzie w tym samym czasie. :P

Kolektor gotowy na 70%, już widzę że potrzebna jest korekta wewnętrznej strony profilu.

Obrazek

A tutaj widać różnicę między małym bratem, a nowym. Nie do końca wierzę, że puste przestrzenie między żebrami będą faktycznie puste, bo to raczej przy tej technologii druku której używam średnio możliwe. W zasadzie jestem ciekaw, jaki będzie finalny detal - ale na pewno będzie fajniej niż w 72. I jeszcze trochę roboty przy tym zostało.

Obrazek

Co do malowania, chciałem zrobić pierwotnie wczesną jaskółkę, bo późny khaki mi średnio podchodzi (chyba, że byłby to indor, ale poczekam na odpowiednią edycję AH - techmodowska interpretacja kolorów na godle mnie nie rajcuje). Z drugiej strony, łamana trójka nie doczekała się postawienia na półce i z tyłu głowy zaczyna mi to wchodzić coraz bardziej na ambicje...
~W Internecie bądź sobą. Chyba że jesteś chamem. Wtedy bądź kimś innym.
Avatar użytkownika
Artur Rzepka
 
Posty: 935
Dołączył(a): sobota, 7 czerwca 2008, 14:02
Lokalizacja: W-wa

Reklama

Re: PZL P.11c AH 1/48

Postprzez GrzeM » wtorek, 2 lutego 2021, 23:07

Bardzo ciekawe, będę śledził.
Dlaczego w 1/48 robisz cylindry z zaślepionymi otworami wydechowymi? Wygląda jakoś tak... muzealnie?
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3101
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 22:39

Re: PZL P.11c AH 1/48

Postprzez Artur Rzepka » wtorek, 2 lutego 2021, 23:28

GrzeM napisał(a):Bardzo ciekawe, będę śledził.
Dlaczego w 1/48 robisz cylindry z zaślepionymi otworami wydechowymi? Wygląda jakoś tak... muzealnie?


Tam jeszcze dojdą otwory pozycjonujące na kołki od wydechów (których jeszcze też nie ma) - generalnie wzięło się to z ułożenia kolektora do druku, które mam w głowie - wtedy śruby+nakrętki bez żadnych podpór by się po prostu nie wydrukowały. Z nikomu niepotrzebnych ciekawostek - ten element też nie był na stałe przyspawany do rury.

Obrazek
~W Internecie bądź sobą. Chyba że jesteś chamem. Wtedy bądź kimś innym.
Avatar użytkownika
Artur Rzepka
 
Posty: 935
Dołączył(a): sobota, 7 czerwca 2008, 14:02
Lokalizacja: W-wa

Re: PZL P.11c AH 1/48

Postprzez GrzeM » wtorek, 2 lutego 2021, 23:42

Rozumiem! Super!
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3101
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 22:39

Re: PZL P.11c AH 1/48

Postprzez shadowmare » środa, 3 lutego 2021, 09:24

Modele 3D super. Drukowałeś już coś na próbę? Naprawdę da się takie detale tworzyć, bez widocznego przejścia między warstwami?
Avatar użytkownika
shadowmare
 
Posty: 1573
Dołączył(a): poniedziałek, 26 listopada 2012, 19:54

Re: PZL P.11c AH 1/48

Postprzez Jarpen » środa, 3 lutego 2021, 09:49

A nie dało by się wydrukować całego modelu? Po co kupować. :)
Jarpen
 
Posty: 189
Dołączył(a): poniedziałek, 27 listopada 2017, 13:08

Re: PZL P.11c AH 1/48

Postprzez Marcin_Matejko » środa, 3 lutego 2021, 12:39

Druk niestety jest drogi, wtrysk to wtrysk, taniocha ;o)
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Avatar użytkownika
Marcin_Matejko
 
Posty: 1335
Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 21:56
Lokalizacja: Świdnica

Re: PZL P.11c AH 1/48

Postprzez rhinoceros » środa, 3 lutego 2021, 13:23

A czy części drukowane przez Ciebie będą w obrocie "publicznym"?
Na pewne rzeczy reflektowałbym... :)
Pozdrawiam!
ZTS Lublin- to lubię!
Lubelskie Spotkania Modelarskie- Team!
Avatar użytkownika
rhinoceros
 
Posty: 423
Dołączył(a): piątek, 13 lutego 2009, 21:07

Re: PZL P.11c AH 1/48

Postprzez Artur Rzepka » środa, 3 lutego 2021, 23:37

shadowmare napisał(a):Modele 3D super. Drukowałeś już coś na próbę? Naprawdę da się takie detale tworzyć, bez widocznego przejścia między warstwami?


Tak dawno temu, że już nieprawda. ;o) Raczej się nie da bez kompletnego przejścia, tzn. w sumie to dużo zależy od kształtu, wielkości i koncepcji ułożenia/podziału części do druku. Inną sprawą jest wyświetlacz i stały rozmiar plamki ~50 um w płaszczyźnie XY, jeśli mnie pamięć nie myli. Skoro wydruk z wysokością warstwy 50 um dla skali 72 z post-processingiem w postaci szprejowania surfejserem dał radę, to teraz tym bardziej też da. Czytam opinie w necie, że dla mojej drukarki zejście na 35, 25 um nie daje lepszych rezultatów, ale muszę się sam przekonać. Możliwe że chodzi raczej o większe obiekty

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Generalnie powiem tak - jeśli nakrętki na śrubach przy zaworach będą bardziej przypominać kształtem nakrętki niż walec, to będzie większy sukces niż zakładam. :)

Jarpen napisał(a):A nie dało by się wydrukować całego modelu? Po co kupować. :)

Mam pewien pomysł w skali 1/144, gdzie akurat aż nie ma potrzeba mieć aż tak strasznie dokładnych planów (co tutaj będzie olbrzymim atutem) bo większość detali i niuansów ginie samoistnie w takim pomniejszeniu, ale to nie na teraz. :P

rhinoceros napisał(a):A czy części drukowane przez Ciebie będą w obrocie "publicznym"?
Na pewne rzeczy reflektowałbym... :)
Pozdrawiam!


Wstrzymałbym się z tym pytaniem do momentu, aż coś wyjdzie ze zbiornika z żywicą - kasztan bądź zarys silnika. :mrgreen:

Dzisiaj sobie przygotowałem wewnętrzne powierzchnie skrzydła do klejenia, trochę części powycinałem i obrobiłem. Generalnie dobrze że mi skalpel w ręce zadrżał, zanim zacząłem czyścić kratownicę z, na pierwszy rzut oka, "przesunięcia formy", które z każdym spojrzeniem stawało się coraz bardziej nietypowe. :mrgreen:
~W Internecie bądź sobą. Chyba że jesteś chamem. Wtedy bądź kimś innym.
Avatar użytkownika
Artur Rzepka
 
Posty: 935
Dołączył(a): sobota, 7 czerwca 2008, 14:02
Lokalizacja: W-wa

Re: PZL P.11c AH 1/48

Postprzez shadowmare » czwartek, 4 lutego 2021, 12:58

Artur Rzepka napisał(a):Tak dawno temu, że już nieprawda. ;o)

Fajnie wychodzi. Widzę, że coś można wykombinować. Widziałem wygładzanie acetonem ale detale mogą się chyba nadtopić.
Jarpen napisał(a):A nie dało by się wydrukować całego modelu? Po co kupować. :)

Koszty na drukarkę, filament, czas potrzebny na zaprojektowanie, czyszczenie, obsługę. Nauka tego wszystkiego. To nie takie hop-siup, nie mniej przyszłość jakaś w tym jest na pewno. Lukgraph już stosuje wydruki częściowo zamiast tej g... żywicy. Może więcej producentów się pojawi a przez to więcej unikalnych tematów.
Avatar użytkownika
shadowmare
 
Posty: 1573
Dołączył(a): poniedziałek, 26 listopada 2012, 19:54

Re: PZL P.11c AH 1/48

Postprzez potez » czwartek, 4 lutego 2021, 17:43

żywica do odlewów może i gówniana ale skąd wiesz jak się ta zywica z druku bedzie z czasem zachowywać?
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: PZL P.11c AH 1/48

Postprzez GrzeM » czwartek, 4 lutego 2021, 18:40

shadowmare napisał(a):Lukgraph już stosuje wydruki częściowo zamiast tej g... żywicy. Może więcej producentów się pojawi a przez to więcej unikalnych tematów.


Parę lat temu kombinowaliśmy z czymś takim:
Obrazek
Były też skrzydła i usterzenie do RWD-8 i ogon do śmigłowca Bell 47 (OH-13):
http://www.attacksquadron.pl/2016/01/25/nowa-linia-akcesoriow-drukowanych-3d/

W sumie efekty były bardzo fajne, ale nie była to też tania zabawa. No i Arma się przebranżowiła z żywic i akcesoriów na normalny plastik.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3101
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 22:39

Re: PZL P.11c AH 1/48

Postprzez Artur Rzepka » czwartek, 4 lutego 2021, 18:49

GrzeM napisał(a):
shadowmare napisał(a):Lukgraph już stosuje wydruki częściowo zamiast tej g... żywicy. Może więcej producentów się pojawi a przez to więcej unikalnych tematów.


Parę lat temu kombinowaliśmy z czymś takim:
Obrazek
Były też skrzydła i usterzenie do RWD-8 i ogon do śmigłowca Bell 47 (OH-13):
http://www.attacksquadron.pl/2016/01/25/nowa-linia-akcesoriow-drukowanych-3d/

W sumie efekty były bardzo fajne, ale nie była to też tania zabawa. No i Arma się przebranżowiła z żywic i akcesoriów na normalny plastik.


Z ciekawości, na czym to było drukowane? Bo wygląda to świetnie, a o takim luksusie braku podziału części bez szkody na jakości to sobie mogę pomarzyć co najwyżej. :-o
~W Internecie bądź sobą. Chyba że jesteś chamem. Wtedy bądź kimś innym.
Avatar użytkownika
Artur Rzepka
 
Posty: 935
Dołączył(a): sobota, 7 czerwca 2008, 14:02
Lokalizacja: W-wa

Re: PZL P.11c AH 1/48

Postprzez GrzeM » czwartek, 4 lutego 2021, 19:32

Szczerze mówiąc nie mam pojęcia na czym to drukowali. Chyba na tym samym co matki do tych wszystkich modeli i akcesoriów żywicznych. Trzeba by pytać Wojtka albo Puskala.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3101
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 22:39

Re: PZL P.11c AH 1/48

Postprzez shadowmare » sobota, 6 lutego 2021, 11:19

potez napisał(a):żywica do odlewów może i gówniana ale skąd wiesz jak się ta zywica z druku bedzie z czasem zachowywać?

Ano nie wiem ale są różne rodzaje filamentów, nie tylko żywica przecież.
I use HIPS Extrafil "Natural" from Filamentum. It is polystyrene, and can be glued with normal modelling glue like Revell Contacta
Z tego wątku:
https://forum.largescaleplanes.com/index.php?/topic/72591-pzl37/page/7/
GrzeM napisał(a):Parę lat temu kombinowaliśmy z czymś takim:
Obrazek
Były też skrzydła i usterzenie do RWD-8 i ogon do śmigłowca Bell 47 (OH-13):
http://www.attacksquadron.pl/2016/01/25/nowa-linia-akcesoriow-drukowanych-3d/

Bardzo fajnie to wyglądało.
Avatar użytkownika
shadowmare
 
Posty: 1573
Dołączył(a): poniedziałek, 26 listopada 2012, 19:54

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości