FM2 Wildcat, Arma Hobby 1/72

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

FM2 Wildcat, Arma Hobby 1/72

Postprzez Krzysiek Kowalik » niedziela, 28 lutego 2021, 22:38

Powoli zaczynam sobie dłubać. Będzie jakiś pudełkowy Amerykanin.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Krzysiek Kowalik

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 948
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 09:12
Lokalizacja: Zabierzów

Reklama

Re: FM2 Wildcat, Arma Hobby 1/72

Postprzez Aleksander » poniedziałek, 1 marca 2021, 12:10

Fajnie się zapowiada!
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: FM2 Wildcat, Arma Hobby 1/72

Postprzez Mecenas » poniedziałek, 1 marca 2021, 13:23

Na pierwszym zdjęciu masz fakapa, ale dopiero w galerii końcowej powiem gdzie.
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 14:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: FM2 Wildcat, Arma Hobby 1/72

Postprzez Dominik » poniedziałek, 1 marca 2021, 13:31

Mecenas napisał(a):Na pierwszym zdjęciu masz fakapa, ale dopiero w galerii końcowej powiem gdzie.


Oj tam, oj tam... że butla ma być zielona, a nie niebieska :P

Ładnie wygląda.
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 16:16

Re: FM2 Wildcat, Arma Hobby 1/72

Postprzez Krzysiek Kowalik » poniedziałek, 1 marca 2021, 13:39

Mecenas napisał(a):Na pierwszym zdjęciu masz fakapa, ale dopiero w galerii końcowej powiem gdzie.


Drążek. Jest ustawiony dla osoby siedzącej plecami do kierunku lotu. To tak specjalnie :lol:

Dominik napisał(a):
Mecenas napisał(a):Na pierwszym zdjęciu masz fakapa, ale dopiero w galerii końcowej powiem gdzie.


Oj tam, oj tam... że butla ma być zielona, a nie niebieska :P

Ładnie wygląda.


No i butla... tego już nie wiedziałem. Na szczęście nie będzie widać.
Avatar użytkownika
Krzysiek Kowalik

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 948
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 09:12
Lokalizacja: Zabierzów

Re: FM2 Wildcat, Arma Hobby 1/72

Postprzez greatgonzo » poniedziałek, 1 marca 2021, 14:18

Krzysiek Kowalik napisał(a):To tak specjalnie


Ekscentryk.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4052
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 15:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: FM2 Wildcat, Arma Hobby 1/72

Postprzez zegeye » poniedziałek, 1 marca 2021, 14:33

Ale silniczek za to bardzo ładny :)
pozdrawiam
Zbych

Obrazek
zegeye

Animal Planet
 
Posty: 1702
Dołączył(a): wtorek, 12 lutego 2008, 15:03
Lokalizacja: warszawa

Re: FM2 Wildcat, Arma Hobby 1/72

Postprzez Mecenas » poniedziałek, 1 marca 2021, 20:11

greatgonzo napisał(a):
Krzysiek Kowalik napisał(a):To tak specjalnie


Ekscentryk.


Czasami zdarza się, że w kokpicie ktoś siedzi tyłem do kierunku jazdy...

Obrazek
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 14:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: FM2 Wildcat, Arma Hobby 1/72

Postprzez Krzysiek Kowalik » sobota, 6 marca 2021, 17:21

Drążek poprawiony. Obecnie nituję i teraz tak sobie kminię nad malowaniem. Najatrakcyjniejsze jest dla mnie to poniżej. Na stronie Army są nawet zdjęcia oryginału po kraksie:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zastanawia mnie zdjęcie gdzie widać górę skrzydeł. Czy ja dobrze widzę i tam są dwa kolory?

Obrazek
Avatar użytkownika
Krzysiek Kowalik

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 948
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 09:12
Lokalizacja: Zabierzów

Re: FM2 Wildcat, Arma Hobby 1/72

Postprzez zegeye » poniedziałek, 8 marca 2021, 15:06

Myślę że widzisz tam inny kąt padania światła :-> Albo bardziej wyczyszczone blachy... nie ma powodu by był to inny kolor...
pozdrawiam
Zbych

Obrazek
zegeye

Animal Planet
 
Posty: 1702
Dołączył(a): wtorek, 12 lutego 2008, 15:03
Lokalizacja: warszawa

Re: FM2 Wildcat, Arma Hobby 1/72

Postprzez Dominik » wtorek, 9 marca 2021, 08:51

Nie znam się zbytnio na malowaniach samolotów USN, ale gdzieś kiedyś czytałem (może w jakieś monografii AJP), że ten ciemny granat był de facto w dwóch odcieniach w tym trójkolorowym malowaniu - semi-gloss i gloss...I może właśnie to widać na zdjęciu.
Ale jak wspomniałem, nie znam się zbytnio na tym temacie i mogłem cuś pokiełbasić.
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 16:16

Re: FM2 Wildcat, Arma Hobby 1/72

Postprzez piotr dmitruk » wtorek, 9 marca 2021, 09:01

Może to niezbyt regulaminowo dalej pociągnięty matowy odcień z krawędzi natarcia, albo świeższa farba, tak jak na lewym w okolicy pokryw?
Obrazek
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9932
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: FM2 Wildcat, Arma Hobby 1/72

Postprzez Dominik » wtorek, 9 marca 2021, 09:36

Jeszcze jedna rzecz mi przyszła do głowy. Nie znam się zbytnio na Żbikach, ale czy one nie miały przypadkiem ręcznie składanych skrzydeł? Jeśli tak, to te błyszczące fragmenty skrzydeł tylko na zewnętrznych, składanych, częściach. Może farba została "wypolerowana" przez mechaników :?: :?: :?:

Możecie to potraktować jako teorię spiskową 8-)
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 16:16

Re: FM2 Wildcat, Arma Hobby 1/72

Postprzez greatgonzo » wtorek, 9 marca 2021, 13:11

Rozkazem SR-2C wprowadzono nowy kamuflaż samolotów Navy. Powszechnie zanany jako trójbarwny, rzeczywiście zawierał cztery kolory rozróżniając półmatowy (ANA 606) i matowy (ANA 607) Sea Blue. Mówi się, że kolory te różniły się także odcieniem, ale wg mnie różnica faktury i producenckie tolerancje wystarczą tu za usprawiedliwienie tak niewielkich niezgodności. To znaczy na pewno wystarczą, ale to nadal spekulacja.
Matowy Sea Blue miał znaleźć się na górze kadłuba i na krawędzi natarcia skrzydeł i stateczników zachodząc 5% na ich cięciwę na górnych powierzchniach. Jak widać na zdjęciu teoria o różnych farbach nie pokrywa się z zasadami nowego kamuflażu. Ale jest ale. Powyższy opis to tylko skrót SR-2C. Navy wymyśliła sobie kamuflaż tak pieruńsko skomplikowany, że jego wprowadzenie w życie okazało się wręcz niemożliwe. Ostatecznie doprowadziło to do uproszczenia zasad malowania, co przy okazji zaprzeczyło samej idei kamuflażu. Konsekwencją było wprowadzenie kolejnej modyfikacji polegającej na znanym malowaniu jednokolorowym, które ze skomplikowaniem nie miało nic wspólnego, a na ideę jakoś odpowiadało.
Problem polega na tym, że owo upraszczanie nie odbywało się w sposób ogólnie zorganizowany, a poprzez negocjacje poszczególnych wytwórni z zamawiającym. Producenci wprowadzali kolejne korekty do malowania, starając się jakoś urealnić proces, by lakierowanie samolotów nie trwało w nieskończoność i nie wymagało od malujących super mistrzowskiego opanowania pistoletu. A to oznacza, że początkowym okresie mamy całą gamę różnych interpretacji 'trójkolorowego malowania' i nie sposób jednoznacznie stwierdzić co tam widzimy na zdjęciu bez zagłębienia się w dokumentację danego producenta. Czy to usprawiedliwia pomalowanie 1/3 skrzydła na kolor, który miał zajmować 5% cięciwy?
Sam osobiście wątpię i rozważyłbym raczej zastosowanie na poziomie dywizjonu, powszechnego wówczas sposobu na poprawę osiągów myśliwców, polegającego na pielęgnowaniu (tu polerowaniu/woskowaniu) tej 1/3 powierzchni skrzydła poczynając od krawędzi natarcia. A może naprawy lakiernicze? To tylko hipotezy, słabo podparte i na pewno nie jedyne..
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4052
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 15:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: FM2 Wildcat, Arma Hobby 1/72

Postprzez Wojciech Perkowski » wtorek, 9 marca 2021, 13:26

greatgonzo napisał(a):....... rozważyłbym raczej zastosowanie na poziomie dywizjonu, powszechnego wówczas sposobu na poprawę osiągów myśliwców, polegającego na pielęgnowaniu (tu polerowaniu/woskowaniu) tej 1/3 powierzchni skrzydła poczynając od krawędzi natarcia. ........


Najbardziej IMHO rozsądne wytłumaczenie tego, co widzimy na powyższych zdjęciach....
Wojtek
Wojciech Perkowski
 
Posty: 704
Dołączył(a): sobota, 13 października 2007, 13:07
Lokalizacja: okolice Białegostoku

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 32 gości