Erwudy Marcina 1/72

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: Erwudy Marcina 1/72

Postprzez Aleksander » czwartek, 27 stycznia 2022, 07:02

Dzięki za szybką odpowiedź! Widzę, że też wcześnie wstajesz :D
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Erwudy Marcina 1/72

Postprzez HK1885 » czwartek, 27 stycznia 2022, 07:29

Przedwojenne lotnictwo, szczególnie sportowe to bardzo ciekawy i jednocześnie mocno niszowy temat więc kibicuję.
Nie mam wątpliwości, że wydziergasz ciekawe modele mimo, że materiał wyjściowy jest taki sobie. Oględnie mówiąc...
Avatar użytkownika
HK1885
 
Posty: 1912
Dołączył(a): wtorek, 25 czerwca 2013, 12:14

Re: Erwudy Marcina 1/72

Postprzez Michał Janik » czwartek, 27 stycznia 2022, 23:34

Napiszesz kilka słów, w jaki sposób nadajesz fakturę płótna/ żeberka itd?
Dzięki i pozdrawiam!

Nie może być wolnej Polski bez wolnej Ukrainy i wolnej Ukrainy bez wolnej Polski.


Ignacy Daszyński, ok. 1918
Avatar użytkownika
Michał Janik
 
Posty: 1115
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 20:25
Lokalizacja: sRaszyna i Urynowa

Re: Erwudy Marcina 1/72

Postprzez Marcin_Matejko » piątek, 28 stycznia 2022, 07:29

A to akurat proste, skrobię wytrasowane pola skalpami nr. 10, 15 i 23 zależnie od potrzeb. Staram się przy tym tym wykonać niewielkie zagłębienia o gładkim kształcie których dolina jest mniej więcej na środku pola a szczyty przy krawędziach które symulują położenie wręgi lub żebra. Potem to jeszcze wygładzam podkładem 500 i papierami ściernymi. Dawno nie robiłem takiego maleństwa więc musiałem się trochę wysilić, skrobanie 9ki zajęło mi w sumie jakieś szesnaście godzin.
Ostatnio edytowano piątek, 28 stycznia 2022, 10:54 przez Marcin_Matejko, łącznie edytowano 1 raz
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Avatar użytkownika
Marcin_Matejko
 
Posty: 1335
Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 21:56
Lokalizacja: Świdnica

Re: Erwudy Marcina 1/72

Postprzez Michał Janik » piątek, 28 stycznia 2022, 10:17

Wszystko było dobrze do momentu przeczytania ostatnich dwóch słów Twojej wypowiedzi :lol: .
Powodzenia i dzięki, na pewno będzie jeszcze nad czym się zachwycać!

Nie może być wolnej Polski bez wolnej Ukrainy i wolnej Ukrainy bez wolnej Polski.


Ignacy Daszyński, ok. 1918
Avatar użytkownika
Michał Janik
 
Posty: 1115
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 20:25
Lokalizacja: sRaszyna i Urynowa

Re: Erwudy Marcina 1/72

Postprzez fragles » piątek, 28 stycznia 2022, 11:31

Marcin_Matejko napisał(a):A to akurat proste, skrobię wytrasowane pola skalpami nr. 10, 15 i 23 (...) skrobanie 9ki zajęło mi w sumie jakieś szesnaście godzin.


O matko! A nie prościej i bardziej kontrolowalnie zrobić pokrycie z papieru japońskiego na polistyrenowych żeberkach? Tak jak tu:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1556
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Erwudy Marcina 1/72

Postprzez Aleksander » piątek, 28 stycznia 2022, 13:13

fragles napisał(a):

Też ładnie!
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Erwudy Marcina 1/72

Postprzez Marcin_Matejko » piątek, 28 stycznia 2022, 14:56

A nie prościej i bardziej kontrolowalnie zrobić pokrycie z papieru japońskiego na polistyrenowych żeberkach?

Dla mnie to proste wiec skrobie, ale czasu niestety schodzi.

Paten z papierem całkiem fajny ale trzeba pewnie uważać aby tego potem nie uszkodzić. Najlepiej to takie skrzydło wykorzystać jako wzorzec i odlać potem z żywic. Kiedyś zastosowałem zbliżone rozwiązanie i zrobiłem podobnej konstrukcji skrzydło do jednego Pewuesa ale wypełniłem między zebrami przestrzeń miękka szpachlą samochodowa i wyszlifowałem. Efekt całkiem fajny ale po kilku latach popękało. Robiłem też podobny patent na kadłubie Meteora przyklejając druty i szpachlowałem przestrzeń miedzy nimi, ten patent o dziwo trzyma się nieźle (pewnie dlatego że jest mniej szpachli)

Czaple też mam w planie zrobić nową do kolekcji. Ta którą mam, ma już prawie trzydzieści lat, podobnie RWD 6:
Obrazek
Obrazek
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Avatar użytkownika
Marcin_Matejko
 
Posty: 1335
Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 21:56
Lokalizacja: Świdnica

Re: Erwudy Marcina 1/72

Postprzez Marcin_Matejko » sobota, 5 lutego 2022, 13:45

Siedząc w domu na L4, postanowiłem popuścić wodze fantazji i uknułem coś takiego :mrgreen:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Średnica zewnętrzna pierścienia ok 14mm, oczywiście masa uproszczeń ze względu na skale i możliwości technologi wydruku ale w sumie szczegółów sporo. Zobaczymy czy jakaś drukarka to udźwignie :?: Alternatywnie zrobię jakąś prostą makietkę z pozostałości innych silników ;o)
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Avatar użytkownika
Marcin_Matejko
 
Posty: 1335
Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 21:56
Lokalizacja: Świdnica

Re: Erwudy Marcina 1/72

Postprzez Marcin_Matejko » wtorek, 15 lutego 2022, 07:32

Obrazek
:P
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Avatar użytkownika
Marcin_Matejko
 
Posty: 1335
Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 21:56
Lokalizacja: Świdnica

Re: Erwudy Marcina 1/72

Postprzez piotr dmitruk » wtorek, 15 lutego 2022, 08:25

Pięknie!
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9932
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Erwudy Marcina 1/72

Postprzez Łukasz_K » wtorek, 15 lutego 2022, 09:06

the future is now
Zamiast się uczyć scratch-ować teraz trzeba nauczyć się modelowania 3D, drukarka i jazda. Jakość jest rewelacyjna, grubość ścianki wydechu mnie rozwaliła.
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Erwudy Marcina 1/72

Postprzez Marcin_Matejko » wtorek, 15 lutego 2022, 12:07

Dzięki :D
Choć to żaden wyczyn to zrobiła maszyna. To nie to samo co ręczna robota, no nic w tym wypadku poszedłem na skróty :roll:

Eksperymentowałem z technologią i możliwościami, jak widać jakość takich elementów jest bardzo wysoka. Gdy kilkanaście lat temu zaczynałem swoje pierwsze projekty 3D opowiadałem znajomym modelarzom że kiedyś modele będzie się kupowało jako pliki do samodzielnego wydruku to się ze mnie śmiali. Co mniej sceptyczni twierdzi że może za kilkadziesiąt lub więcej lat to będzie możliwe. Rzeczywistość jest taka że już to się dzieje i tylko cena odpowiedniej technologi jest jeszcze wysoka, ale z dnia na dzień jest coraz niższa więc prawdziwe modelarstwo od podstaw pewnie odejdzie do lamusa i tylko nieliczni zatwardziali "skrobacze" będą coś rzeźbić aby udowodnić sobie i innym że można.

Grubość ścianki wydechu u wylotu wynosi 0.15mm ale na małej głębokości, reszta jest pełna. Starałem się nie przekraczać grubości poniżej 0.1mm ze względów jakościowych i technologicznych.
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Avatar użytkownika
Marcin_Matejko
 
Posty: 1335
Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 21:56
Lokalizacja: Świdnica

Re: Erwudy Marcina 1/72

Postprzez Mikolaj75 » wtorek, 15 lutego 2022, 13:10

Wygląda to bardzo ładnie, tak jak z reguły podziwia się możliwości manualne, co u Ciebie jest oczywiste, to tu jeszcze dochodzi zakres umiejętności informatycznych. Ja się na tych sprawach nie znam ani trochę...
Mikolaj75

Animal Planet
 
Posty: 534
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2014, 17:16

Re: Erwudy Marcina 1/72

Postprzez Pashal » wtorek, 15 lutego 2022, 13:40

Niesamowita jakoś wydruku - przecież to jest skala 1:72, a to wszystko wygląd na 1:48 jak nie na 1:32. Zdecydowanie rewelacyjne opanowanie projektowania 3D - reasumując to jest modelarstwo kompletne, mając na uwadze także jakość sklejanych przez Ciebie modeli. Brawo, brawo !
Ostatnio edytowano wtorek, 15 lutego 2022, 20:27 przez Pashal, łącznie edytowano 1 raz
Pashal
 
Posty: 1592
Dołączył(a): piątek, 4 czerwca 2021, 13:10

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości