Mi24 "rozbity" /Trumpeter/1:35/

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: Mi24 /Trumpeter/1:35/

Postprzez Łukasz_K » wtorek, 12 kwietnia 2022, 22:38

Napisałbym że jak nie poleci to będę zawiedziony :mrgreen: ale chyba nie poleci. :P
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4777
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Reklama

Re: Mi24 /Trumpeter/1:35/

Postprzez ewpiga » czwartek, 14 kwietnia 2022, 10:55

Łukasz_K napisał(a):Napisałbym że jak nie poleci to będę zawiedziony :mrgreen: ale chyba nie poleci. :P

Nie poleci :mrgreen: /możesz mi tam w tytule wyedytować "rozbity"/


Przecinam plastik na mniejsze kawałki..wybieram między realizmem a abstrakcją. Jeżeli w danym momencie czuję, że coś trzeba przerobić, to przerabiam, choć nie wiadomo, co tak do końca z tego wyjdzie. Być może gdybym zainteresował się stroną techniczną budowy śmigłowca to mój model w takiej formie jakiej planuje go przedstawić w ogóle by nie powstał.

Obrazek

Jeszcze bez podłogi. Ustanowiłem sobie taki kierunek pochylenia kabiny desantowej. Przyklejony fragment białego plastiku scalił tymczasowo oba fragmenty kadłuba. Na razie na słowo honoru.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Prawa strona…ciach. Może, im więcej abstrakcyjnych środków, tym model będzie bardziej realny?

Obrazek

Ten mały fragment ‘dachu’ / jak widać już został skrócony o połowę /usadowiłem w kołkach centrujących tylko do ustabilizowania obu burt kadłuba. Potem, po sklejeniu tej sekcji dach zostanie usunięty. Wróci na swoje miejsce w momencie pracy nad ‘zamknięciem’ przedziału desantowego.

Obrazek

Burty utwardził klej i teraz mogłem wkleić podłogę. Jak widać po prawej stronie musiałem odciąć ‘brzuch’ kadłuba, /pasek szerokości około 2 cm. /Gdybym tego nie zrobił, to kadłub po prawej stronie uniósł by się dość wysoko a przez to straciłbym na formie, że śmigłowiec leży ‘wbity’ w ziemie. A jak już wiadomo podstawka musi być płaska/ krajobraz ornego pola/ Dodatkiem tego, ten prawy bok ‘piał’ wysoko w górę, a to już w ogóle nie pasowało by do mojej koncepcji wyglądu modelu. W postępie budowy na pewno pojawią się problemy z pasowaniem obu połówek kadłuba do siebie. Jednak jest tam tyle detali, że będzie można to ukryć pod którymś z nich.
Tu na szkicu przedstawiłem jak to by wyglądało by bez cięcia.

Obrazek

Obrazek

Całość już poklejona na fest…

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
ewpiga

rpm1+mod
 
Posty: 3291
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 21:12
Lokalizacja: Słubice

Re: Mi24 /Trumpeter/1:35/

Postprzez Łukasz_K » czwartek, 14 kwietnia 2022, 12:16

ewpiga napisał(a):pasowało by do mojej koncepcji wyglądu modelu.

Kiedy już wiesz jak będzie wyglądał wrak? Czy dokonujesz zmian na bieżąco czy dążysz do tego co sobie wymyśliłeś?
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4777
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Mi24 "rozbity" /Trumpeter/1:35/

Postprzez ewpiga » czwartek, 14 kwietnia 2022, 23:43

Jeśli chodzi o budowę na podstawie archiw fotki to problemu nie ma. Staram się powtórzyć to samo co widzę, na modelu w skali.
W budowie „z głowy” jakaś wizja na początek istnie. Inaczej nie ruszyłbym z miejsca. Z tym, że w tym drugim przypadku już dawno przestałem dążyć do wizji. Moim zdaniem. Jeśli ktoś chce sobie wykonać „popsuty” model, trzyma się tego i dąży, aby to było to, co mu na początku wpadło do głowy, to powstanie wymęczony model, który absolutnie nie odda ani wizji, ani nie zadowoli modelarza.
Dla mnie, najważniejsze jest, żeby był fajny. Jeżeli w danym momencie czuję, że coś trzeba przerobić, to przerabiam, chociaż zaczynałem od twardego trzymania się wyobrażenia jak wrak ma wyglądać. Nie o zmiany koncepcji się rozchodzi tylko o korekty problemów, które samemu podczas budowy się tworzy. Jak już wejdzie się w jakiś cykl wyobrażenia i już dobrze robota idzie, to każdy następny cykl jest jakby ciągnięciem kolejnego problemu.
Najlepiej zaprezentuje to na przykładzie.
Wymyśliłem sobie problem. Dla atrakcyjnego wyglądu modelu ‘budę’ desantową pochylę na stronę to jeszcze delikatnie przesunę w bok od osi symetrii. Na niebiesko zaznaczyłem jak biegnąć będzie podłoga.

Obrazek

Gdy już wkleiłem obie ścianki i podłogę do sekcji kabiny obsługi to otwór drzwi /na fotce/ tych u góry się zmniejszył.
Teraz chodzi, o to by optycznie zrobić coś co zniweluje ten defekt.

Obrazek

Na pewno przytnę boczny panel /delikatnie/ zaraz za nim jest ścianka „szafki’ zaznaczony mniejszym czerwonym kołem. I odetnę nadproże W ten sposób powstanie dość wielka pusta przestrzeń w której ‘zgubię’ niewymiarowy otwór drzwi. Potem w postępie prac przytnę drzwiczki, ewentualnie powieszę je w formie urwanych, wiszących na zawiasach.
/postaram się wkleić więcej fotek z postępu prac, pokazać problemy i jak sobie je ukrywam/

Obrazek

Tymczasem oklejam blachą…

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
ewpiga

rpm1+mod
 
Posty: 3291
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 21:12
Lokalizacja: Słubice

Re: Mi24 "rozbity" /Trumpeter/1:35/

Postprzez ewpiga » piątek, 15 kwietnia 2022, 22:10

W środku bez fajerwerków. Kilka blaszek i białego plastiku..prawie higienicznie.

Obrazek

Obrazek

Na zewnątrz..też miało być uczciwie czysto.

Obrazek

Robię dziwne rzeczy, których celu nie znam, ale je robię. Rozwiertakiem zrobiłem w ścianie kilka otworów. Lepiej żeby były już teraz niż potem kombinować jak je zrobić. Przemyślałem. Zamiast odciąć same nadproże odcinam coś więcej. Porysowałem ołówkiem po plastiku, raz, dwa.. i po trzeciej kresce..ciach nożyczkami.

Obrazek

Kawał blachy zamaskował cięcie i otwory zrobione rozwiertakiem.

Obrazek

Obrazek

Od wewnętrznej strony podobna blacha. Widać te blaszki, na końcówkach jeszcze nie sklejone do siebie. Gdy to zrobię uzyskam dość sztywną konstrukcję. Podczas np. niszczenia kadłuba, blaszka w tym miejscu bardzo łatwo się nadda temu co będę chciał z nią zrobić. Dodatkowo uzyskam złudzenie, że blacha na kadłubie jest stosunkowo cienka w przekroju.

Obrazek
Avatar użytkownika
ewpiga

rpm1+mod
 
Posty: 3291
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 21:12
Lokalizacja: Słubice

Re: Mi24 "rozbity" /Trumpeter/1:35/

Postprzez piotrkur » sobota, 16 kwietnia 2022, 21:44

A po co wierciłeś te otwory w burcie :?:
Avatar użytkownika
piotrkur
 
Posty: 925
Dołączył(a): sobota, 29 maja 2010, 20:46

Re: Mi24 "rozbity" /Trumpeter/1:35/

Postprzez ewpiga » sobota, 16 kwietnia 2022, 23:47

No jak, po co?. To jedyna sztuka wizualna, która przy całkowitym braku umiejętności pozwala na uzyskanie trójwymiarowego efektu i do tego nie wymaga najwyższej precyzji. Tak na serio to, lubię napawać się dziełem zniszczenia. :mrgreen:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W zestawie złotych blach jakieś skrzynki do wykonania i zamontowania zaraz za fotelem pilota. Sensu nie było, aby się starać dobrze je poskładać.

Obrazek

Obrazek

Klapa inspekcyjna silnika. Pojęcia nie mam czemu akurat ten detal zrobili z przeźroczystego plastiku?

Obrazek
Avatar użytkownika
ewpiga

rpm1+mod
 
Posty: 3291
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 21:12
Lokalizacja: Słubice

Re: Mi24 "rozbity" /Trumpeter/1:35/

Postprzez ewpiga » poniedziałek, 18 kwietnia 2022, 20:47

Przeźroczysta osłona posłużyła mi jako matryca do wytłoczenia w blaszce ‘nowej’ klapy osłony silnika. Dokleiłem chwyt powietrza i tak miałem to zostawić…jednak nie..ciach, i jednego ‘kółka’ nie ma. Tak spreparowany detal bez specjalnie dopasowanego pozycjonowania przykleiłem do kadłuba. W postępie budowy spasuje ten element do kolejnych detali, które będą przybywać.
Na ten moment kleju jest tam skąpo.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
ewpiga

rpm1+mod
 
Posty: 3291
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 21:12
Lokalizacja: Słubice

Re: Mi24 "rozbity" /Trumpeter/1:35/

Postprzez ewpiga » wtorek, 19 kwietnia 2022, 22:22

Można powiedzieć, sukces numer dwa. Powoli ‘zamykam’ przedział desantowy. Na początek zaśmieciłem podłogę.

Obrazek

Dodałem belki stropowe, bo jakiś zarys sufitu będzie zrobiony. Poza tym, silniki muszą na czymś wisieć. Całość kabiny zamyka szczytowa ściana.

Obrazek

Obrazek

Tam w rogu kabiny, biały strzęp. Moim zdaniem..najlepsza materia do wykonania imitacji każdego ‘śmiecia’ jak też zamaskowania każdej szpary czy dziury. Zatkałem tym strzępem dziurę wtykają go w szczelinę między ścianą a podłogą. Ta szczelina powstała mi przez niechlujne pasowanie blach. Miałbym się tym przejmować? Po malowaniu wnętrza zobaczysz jakie to wdzięczne tworzywo.

Obrazek

Jest też ławka. Tymczasowo wsadziłem ten detal tylko do spasowania powierzchni styku nóg siedziska z podłogą. Coś tam musiałem przy pałąkach nóg poskrobać żeby leżały solidnie na podłodze. Teraz wyciągam fotelik. Przed montażem sufitu, środek kabiny i ławka do malowania.

Obrazek
Avatar użytkownika
ewpiga

rpm1+mod
 
Posty: 3291
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 21:12
Lokalizacja: Słubice

Re: Mi24 "rozbity" /Trumpeter/1:35/

Postprzez ewpiga » środa, 20 kwietnia 2022, 13:19

Wnętrze budy wymalowane. Na pewno poprawki malarskie jakieś wykonam bo wątpię, aby udało mi się dokładnie zamaskować te malowanie gdy będę kład farbę na kadłub modelu już z aerografu. Emalie Revell z mieszanką ‘suchego’ rozcieńczalnika z białym spirytusem. Malowanie bez podkładu z pędzla w technice Alla prima.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
ewpiga

rpm1+mod
 
Posty: 3291
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 21:12
Lokalizacja: Słubice

Re: Mi24 "rozbity" /Trumpeter/1:35/

Postprzez ewpiga » czwartek, 21 kwietnia 2022, 21:26

Metal zaczynał już trochę mocno ‘świecić’ po oczach i przeszkadzał w robocie. Położyłem na kadłubie szybką podmalówkę. Zmatowiało.

Obrazek

Obrazek

Pierwotnie dach uciąłem, tak na trzy czwarte. Następnie w połowie. Potem jeszcze raz ciach i tyle go zostało.

Obrazek

W papierowym pasku, jak widać, dłuższym od plastikowego dachu wytrasowałem taki wzorek. Papier przykleiłem w połowie dachu, aby mieć większą swobodę w manewrowaniu papierem wewnątrz kabiny. I detal do malowania.

Obrazek

Klej CA, szczypcami złapałem za dach i boki, bo się detal wyłuskiwał z gniazd centrujących.

Obrazek

Teraz można ‘walczyć’ z podsufitką na różne sposoby, zawinąć, zmarszczyć, może wisieć opuszczona od sufitu.

Obrazek

Jak już sobie ułożyłem ten papier to malowanie…

Obrazek
Avatar użytkownika
ewpiga

rpm1+mod
 
Posty: 3291
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 21:12
Lokalizacja: Słubice

Re: Mi24 "rozbity" /Trumpeter/1:35/

Postprzez ewpiga » sobota, 23 kwietnia 2022, 13:29

To jest pierwszy raz kiedy buduję model kawałek po kawałku. W tak dużej skali plastik w swym przekroju jest sporej grubości i trudno się go obrabia. Mniejszym, łatwiej jest nadać pożądane kształty i potem pasować je do kolejnych budowanych fragmentów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Już teraz maluję wnętrze. Gdy usadowię tam silnik, dodam trochę poskręcanych blach to trudno będzie mi dojść pędzelkiem we wszystkie zakamarki i szczeliny tego przedziału. Z wierzchu mażę tylko dla tego, aby metal nie świecił po oczach podczas pracy.

Obrazek

Obrazek

Silnik, /będzie tylko jeden/ na początek podmalówka.

Obrazek

I już finalne malowanie, raczej poprawiać tego nie będę.

Obrazek


Na razie tylko przypasowany do swojego miejsca. Potem trzeba będzie zrobić coś, aby przybrał wygląd zdewastowanej skorupy.

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
ewpiga

rpm1+mod
 
Posty: 3291
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 21:12
Lokalizacja: Słubice

Re: Mi24 "rozbity" /Trumpeter/1:35/

Postprzez Aleksander » niedziela, 24 kwietnia 2022, 14:58

Piotrze, moja "kopara" dawno już opadła z zachwytu!
Uwielbiam Twoją demolkę, a ten Mi-24 już wygląda super.
Z przyjemnością kibicuję i nie mogę się doczekać dalszego ciągu.
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7946
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Mi24 "rozbity" /Trumpeter/1:35/

Postprzez ewpiga » niedziela, 24 kwietnia 2022, 21:26

Proszę, jest ciąg dalszy. :)
Kolejna blacha budująca konstrukcję. Ten metalowy panel o nietypowym kształcie celowo przykleiłem niechlujnie. Ma sprawiać wrażenie, że zaraz odpadnie od nitowania.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Aby zapewnić sobie dobre „osiowanie” części przedniej i tylnej /ogona/ wykonałem taką oto wręgę. Przypomina oryginał i tak może wyglądać na fotce. Ale, w przekroju nie jest idealną elipsą. Jeden z boków ma lekko spłaszczony do środka profil. Zrobiłem to tylko po to, aby nieco mocniej wyłamać w bok koniec kadłuba, jak i belki ogonowej. Poza tym detal pozwoli mi na wykonanie w pustej przestrzeni imitacji zespołu przekładni wiropłatu. Też usztywni konstrukcję kadłuba.

Obrazek

Kadłub ma zmienny przekrój i w jego środkowej części do belki ogonowej zachodzi po łuku. Dzięki mojej „oryginalnej” wrędze ten łuk sobie jeszcze powiększyłem /takie sztuczne wytworzenie problemu/ Teraz musi się odbyć małe maskowanie. Po pasowaniu obu ‘paneli’ do siebie dolna ich powierzchnia leży idealnie w boku kadłuba. Góra, na szczycie utworzyła coś na kształt ostrej krawędzi, w tym miejscu nie ma idealnego przejścia w lekki łuk. Mogłem ten kant zeszlifować pilnikiem i było by w porzo. Przed przyklejeniem metalu do plastiku odciąłem ‘rogi’ obu detali. Potem, w postępie pracy będę mógł te miejsce wyoblić, pozwoli mi na to metal, albo zwyczajnie w tym miejscu wykonać jakieś zniszczenie poszycia./na pierwszej wklejonej fotce widać, zaznaczyłem sobie to miejsce delikatnie wciskając metal do środka/

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
ewpiga

rpm1+mod
 
Posty: 3291
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 21:12
Lokalizacja: Słubice

Re: Mi24 "rozbity" /Trumpeter/1:35/

Postprzez greatgonzo » niedziela, 24 kwietnia 2022, 23:37

ewpiga napisał(a):buduję model kawałek po kawałku


Tu słowo 'buduję' nabiera iście absurdalnego znaczenia :mrgreen: .
Ale uczta dal oczu jest!
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4052
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 15:23
Lokalizacja: Giżycko

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości