Mi24 "rozbity" /Trumpeter/1:35/

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Mi24 "rozbity" /Trumpeter/1:35/

Postprzez ewpiga » wtorek, 29 marca 2022, 11:05

Nieodwracalnie zniszczyłem dobry zestaw modelu.
Dobrą stroną tego, że pomnożyłem sobie detali :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
ewpiga

rpm1+mod
 
Posty: 3291
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 21:12
Lokalizacja: Słubice

Reklama

Re: Mi24 /Trumpeter/1:35/

Postprzez Łukasz_K » wtorek, 29 marca 2022, 12:50

Widzę przywracasz trumpka do standardu kittyhawka :lol: To jakim zdjęciem się zainspirowałeś?
Rozumiem że tramwaj zakończył w tym momencie swój żywot na forum :P

PS. w ramach inspiracji
https://youtu.be/s65hEEIVJ-8
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Mi24 /Trumpeter/1:35/

Postprzez ewpiga » wtorek, 29 marca 2022, 17:43

Tramwaj się utwardza, znaczy farba na nim się utwardza.
Tak w międzyczasie tnę plastik w puzzle. Nie, nie mam żadnej ciekawej fotki. Leżą na ziemni prawie całe, abo jako kupa poskręcanych blach. Mnie się marzy posklejać mocno rozbitego, ale z zachowaniem tej charakterystycznej kabiny dla tego modelu. Nie natrafiłem na fotkę, która była by odpowiednia do spreparowania modelu więc wymyślę sobie sam jak ten wrak ma wyglądać. /z filmu wykorzystam kadr gdzie pokazany jest ogon śmigłowca/
Tymczasem..udało mi się stworzyć jeszcze więcej detali :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
ewpiga

rpm1+mod
 
Posty: 3291
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 21:12
Lokalizacja: Słubice

Re: Mi24 /Trumpeter/1:35/

Postprzez ewpiga » piątek, 1 kwietnia 2022, 21:33

Jak deklarowałem.. piszę.
Na początku zawsze mam problem jak to stworzyć. Jeśli podstawą stworzenia modelu jest archiwalna fotka to wiem co chcę zrobić, czyli czuje już końcowy efekt jak będzie wrak modelu wyglądał, to tak jakby był już zrobiony. Powyrzucać co jest zbędne w tym plastiku i po sprawie. :)
Tu jednak mam na papierze wytyczne jak model ma wyglądać.
” Oszczędzić w niszczeniu kabinę załogi charakterystyczną dla tego modelu śmigłowca. Wrak o dość mocnych uszkodzeniach kadłuba z zachowaniem sylwetki konstrukcji.”
I najważniejsza, raczej problematyczna jak dla mnie rzecz…model musi leżeć na podstawce nie wyższej niż 1 cm. Na głębszym cokole podstawki można wydłubać zagłębienie i w tej dziurze usadowić model i kwita. Tu, nie pozostanie nic innego jak przekombinować brzuch śmigłowca w taki sposób aby model sprawiał wrażenie ‘wbitego’ w glebę.
Nie mam fotki = wzoru, na którym można opierać robotę więc trzeba będzie ten model zrobić z głowy.

Wstępnie wypraski kadłuba pociąłem na większe fragmenty. /zaczynam od lewej burty/

Obrazek

Uznałem jednak , że mniejsze będą łatwiejsze w obróbce.

Obrazek

Odciąłem od kadłuba podstawę działka. Wrak przecież ma sprawiać wrażenia zapadniętego w ziemi, więc ten fragment nie będzie potrzebny. / nie pozbywam się tego detalu, może się jeszcze przydać gdy koncepcja pracy uległa by modyfikacji/

Obrazek

Po rozważaniach, ciąć czy nie ciąć po czerwonej kresce na jeszcze mniejsze fragmenty…ciach!

Obrazek

Tutaj wyróżniłem kolorem fragment poszycia kadłuba, od którego zacznę psuć model.

Obrazek

..coś tam sobie po plastiku szlifierką pogłaskałem…

Obrazek

…nożykiem pociąłem…

Obrazek

..okleiłem aluminiową blaszką i zrobiłem ubogie nitowanie. W postępie budowy wrócę do konkretnego już nitowania.

Obrazek

Za pomocą ostrych chirurgicznych nożyczek machnąłem kilka dziur i….jest, pierwszy popsuty detal.
Teraz poproszę o „achy” i „ochy” :)

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
ewpiga

rpm1+mod
 
Posty: 3291
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 21:12
Lokalizacja: Słubice

Re: Mi24 /Trumpeter/1:35/

Postprzez Łukasz_K » piątek, 1 kwietnia 2022, 22:08

Ochhh, achhh :P
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Mi24 /Trumpeter/1:35/

Postprzez ewpiga » sobota, 2 kwietnia 2022, 23:30

Łukasz_K napisał(a):Ochhh, achhh :P

Rzeczywiście, dałeś z siebie wszystko :shock:

…a jednak. Panel podstawy działka wraca na miejsce przy kadłubie. Bez tego detalu kadłub „zakopał” by się w gruncie zbyt głęboko. /tak wychodzi po moich przymiarkach do płaskiej podstawki/

Obrazek


Odciąłem od niego wąski „pasek” plastiku. Też, aby kadłub nie „piał” za wysoko nad dziurę w glebie. (Łukasz, no są to poważne dylematy do rozstrzygnięcia. Która z opcji spowoduje mniejsze szkody lub w której z opcji zachowana będzie większa spójność estetyczna :mrgreen: :mrgreen: )

Obrazek

Przykleiłem na fest ten pasek do podłogi.

Obrazek

Obrazek

Jeszcze coś mi strzeliło do głowy, aby odciąć taki fragment. Zdaje się jest tam pusta przestrzeń, chyba na kasety z nabojami. Jeśli tej strefy nie wykorzystam w imitacji zniszczeń to zwyczajnie zakleję dziurę.

Obrazek
Avatar użytkownika
ewpiga

rpm1+mod
 
Posty: 3291
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 21:12
Lokalizacja: Słubice

Re: Mi24 /Trumpeter/1:35/

Postprzez ewpiga » niedziela, 3 kwietnia 2022, 21:29

Dobra, wyjałowiłem narzędzia.

Obrazek

Pociąłem aluminium na wąskie paski. Gdzieś tak w okolicach… 1,5 centymetra. Nie żaby tak dokładnie w tym wymiarze, mniej więcej tyle potrzeba na oklejenie panelu. Pociąłem te paski z zapasem na 4cm. Podczas marszczenia aluminium potrafi się skurczyć więc rezerwa blachy musi być.

Obrazek

No tak sobie detal wygląda po oklejeniu plastiku.

Obrazek

Obrazek

Na spodzie takie ‘kwiatuszki’ wyszły po fałdowaniu i dziurawieniu aluminium. Nie żebym musiał się starać, aby to ładnie wyglądało..tego zwyczajnie nie będzie widać.

Obrazek

I tradycyjnie na koniec roboty trzeba coś jeszcze bardziej popsuć. . Podłoga przedziału desantowego wycięta…

Obrazek
Avatar użytkownika
ewpiga

rpm1+mod
 
Posty: 3291
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 21:12
Lokalizacja: Słubice

Re: Mi24 /Trumpeter/1:35/

Postprzez Łukasz_K » poniedziałek, 4 kwietnia 2022, 07:24

no w końcu się coś dzieje, misie, serduszka, truskaweczki :mrgreen:
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok


Re: Mi24 /Trumpeter/1:35/

Postprzez ewpiga » poniedziałek, 4 kwietnia 2022, 21:24

dk1970 napisał(a):...

Dzięki za sznurki :)
Łukasz_K napisał(a):no w końcu się coś dzieje, misie, serduszka, truskaweczki :mrgreen:

Stary, miej baczne oko, dalej będzie też o kwiatkach z wytłoczek po jajkach. :)

Złote blachy.

Obrazek

Obrazek

Bok prawej strony kabiny obsługi. Odcięty od reszty kadłuba tuż za drzwiami.
Dokładnie: nie po lewej, a prawej stronie znajduje się boks na amunicję. Jako, że kadłub śmigłowca będzie pochylony lekko na lewą stronę to w nachyleniu przeszkadzała mi przegroda, którą jak widać nieznacznie wyciąłem.

Obrazek

Tak to wygląda po oklejeniu metalem. Aluminiowy panel wytrasowałem wraz ze słupkiem drzwi tylko dla tego, aby mieć zapas materiału podczas pasowania tej sekcji z resztą kadłuba. Jeśli okaże się zbędny zwyczajnie go odetnę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
ewpiga

rpm1+mod
 
Posty: 3291
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 21:12
Lokalizacja: Słubice

Re: Mi24 /Trumpeter/1:35/

Postprzez ewpiga » czwartek, 7 kwietnia 2022, 21:22

Jedyna rzecz, która w modelarstwie w ogóle mnie nie pasjonuje to klejenie takich blach. Całe szczęście, że spotykam się z nimi tylko przypadkowo.
Poklejone

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
ewpiga

rpm1+mod
 
Posty: 3291
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 21:12
Lokalizacja: Słubice

Re: Mi24 /Trumpeter/1:35/

Postprzez Łukasz_K » czwartek, 7 kwietnia 2022, 21:40

Złoty a skromny :D
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Mi24 /Trumpeter/1:35/

Postprzez ewpiga » piątek, 8 kwietnia 2022, 10:10

Wszystkie detale tej sekcji kadłuba skleiłem do siebie. / w taki sposób, aby móc je w każdej chwili rozkleić gdyby coś tam nie pasowało i wymagało poprawki/
Aby obie burty kabiny nie rozeszły się na boki albo nie zapadły do wewnątrz. Przypasowałem do nich szkiełka. Leżą na cacy.
Kleje więc metal do plastiku już z mocą. Szkiełka wracają do pudła, zostaną przyklejone na sam koniec pracy przed malowaniem kadłuba.

Obrazek

Dwa kroki do przodu, krok do tyłu…Podczas pasowania szkieł musiałem jedną z burt nieznacznie nagiąć do wewnątrz kabiny i tak powstała mi brzydka szczelina…

Obrazek

Obrazek

...ciach metal i zabieram się za poprawki...

Obrazek
Avatar użytkownika
ewpiga

rpm1+mod
 
Posty: 3291
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 21:12
Lokalizacja: Słubice

Re: Mi24 /Trumpeter/1:35/

Postprzez ewpiga » poniedziałek, 11 kwietnia 2022, 22:44

Naprawione.
Tej zbędnej roboty można było uniknąć. Pewność siebie mnie zgubiła. Choć miałem blaszkę pociętą z zapasem to zamiast przykleić ją z marginesem np. 1mm w dół, to przykleiłem idealnie do krawędzi panelu. Potem podczas składania i klejenia obu paneli do siebie korygować ten nadmiar metalu. A tak podczas pasowania szybek zmienił się kąt pochylenia burty względem dołu i wyszedł babol.

Obrazek

Obrazek

Kolejny fragment kadłuba. Jak widać słupek drzwi został odcięty. Tu, ten nadmiar blaszki okazał się niepotrzebny.
W plastiku, ołówkiem zrobiłem obrys fragmentu którego mam zamiar pozbyć się całkowicie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Od wewnętrznej strony wcale nie staram się o dokładność. Ta ściana będzie niewidoczna.

Obrazek
Avatar użytkownika
ewpiga

rpm1+mod
 
Posty: 3291
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 21:12
Lokalizacja: Słubice

Re: Mi24 /Trumpeter/1:35/

Postprzez ewpiga » wtorek, 12 kwietnia 2022, 22:06

Wiertełko, nożyk, pilnik, blaszka aluminium i…, sukces numer jeden. Jestem tak jakby przed przedziałem desantowym. :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
ewpiga

rpm1+mod
 
Posty: 3291
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 21:12
Lokalizacja: Słubice

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 16 gości