F/A-18D // Hobby Boss // 1:48

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

F/A-18D // Hobby Boss // 1:48

Postprzez Atlas » czwartek, 31 marca 2022, 21:27

Od dłuższego czasu grzebię przy tym modelu. Idzie powoli, i sądzę że jestem gdzieś tak w 2/3 całego lepienia.
Postanowiłem pokazać tutaj co jest zrobione i w miarę możliwości pokazywać kolejne postępy.

Model robię na zamówienie, więc nie bardzo miałem wybór zestawu. Dostałem HB który niestety jest chyba jednym z najsłabszych modeli Horneta na rynku w skali. Żeby to sobie jakoś zrekompensować, nafaszerowałem go dodatkami gdzie tylko się dało. Klient dał mi swoje dysze silników Airesa i zooma Eduarda, resztę dokupiłem ja.

F/A-18 będzie malowany w barwy VFA-125 Rough Raiders, do którego dokupiłem kalkomanie z TwoBobs. Wiem że ta maszyna to F/A-18B, ale ja mam zestaw D oraz dodatki do D, więc będzie D. Podobnie jak fikcyjna wersja, będzie fikcyjne uzbrojenie, ale o tym przy innej okazji.

Obrazek

Tak więc, co na tapecie: model HB, wspomniane kalki TwoBobs, dysze żywiczne Airesa, uzbrojenie, fotele i dodatkowe blachy, które od dawna nieprodukowane, udało mi się kupić we Francji. A są przydatne, bo kabina w zestawie HB to prawdziwa fantastyka naukowa.


Obrazek
Obrazek

Zacząłem naturalnie do kabiny. Jako że foteliki nie są dedykowane do HB, musiałem je niestety mocno spiłować, bo są na spodzie za szerokie, a one same - za wysokie.

Obrazek
Obrazek

Sam kokpit odrobinę "wzbogaciłem" blaszkami Edka, a konkretnie tablice przyrządów. Żeby to jakoś lepiej wyglądało, ekrany wymieniłem na kalkomanie, z zestawów JiraCio Decals.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Nie jestem dobry w przeróbkach, ale parę rzeczy postanowiłem poprawić. Przede wszystkim usunąć przestrzeliny na skrzydłach, dla niepoznaki zwane nitami. Wyglądało to tak:

Obrazek

Zalałem to wszystko klejem CA i później wyszlifowałem. Na oko powinno być ok.

Obrazek

Trochę ubogaciłem wnęki podwozia, które Hobby Boss zrobił dość puste.
Troszkę blach położyłem też w kokpicie, na czele z wymienioną na blaszaną osłonę antyodblaskową drugiego pilota.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tak to wyszło po pomalowaniu. Przy okazji, skoro widać już dysze, to pokażę je z bliska.
Wyciąłem i odchyliłem stery kierunków, bo w stojących Hornetach one chyba zawsze są lekko odchylone. Dorobiłem też imitacji zawiasów z profili plastikowych.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Atlas
 
Posty: 345
Dołączył(a): środa, 31 lipca 2019, 17:29

Reklama

Re: F/A-18D // Hobby Boss // 1:48

Postprzez _OldMan_ » czwartek, 31 marca 2022, 22:14

Nareszcie. ;o)
Avatar użytkownika
_OldMan_
 
Posty: 251
Dołączył(a): sobota, 31 sierpnia 2019, 19:52

Re: F/A-18D // Hobby Boss // 1:48

Postprzez Pashal » czwartek, 31 marca 2022, 22:34

Tym 106 wpisem na forum chyba "odciąłeś tlen od klawiatur" - niesamowicie zjawiskowe wejście w kategorię - relacje
:shock:
Biorąc pod uwagę to co widać to z pewnością Twój pierwszy model :P :mrgreen: 8-)
Pashal
 
Posty: 1629
Dołączył(a): piątek, 4 czerwca 2021, 14:10

Re: F/A-18D // Hobby Boss // 1:48

Postprzez Atlas » czwartek, 31 marca 2022, 22:41

Chyba nie wiem o czym piszesz, tak szczerze mówiąc.
Relacja to relacja, warsztat klasyczny. Jeśli się podoba to fajnie, jeśli nie, to trudno.
Atlas
 
Posty: 345
Dołączył(a): środa, 31 lipca 2019, 17:29

Re: F/A-18D // Hobby Boss // 1:48

Postprzez Atlas » czwartek, 31 marca 2022, 22:56

Kontynuując, żeby warsztat doprowadzić do stanu obecnego modelu.

Uzbrojenie i podwieszenia. Plan jest następujący: 2xAIM9M, AGM-65 Maverick, GBU-65 Maverick (nie pamiętam która wersja, chyba G), GBU-12, AIM-7M, AIM-120C, duży zbiornik paliwa i zasobnik celowniczy. Te dwa ostatnie to jedyne podwieszenia zestawowe. Acha, żeby podwiesić AIM-7 po pylonem, potrzebowałem wyrzutni LAU-115, którą znalazłem w zestawie z uzbrojeniem Hasegawy - wersja D.

Obrazek

Potem przyszedł na owiewkę. Pierwsza mi pękła w trakcie szlifowania, dopiero drugą mi się udało wypolerować bez przygód.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Nie miałem do owiewki masek, więc sam je sobie zaprojektowałem i wyciąłem.

Obrazek

Trochę późno zorientowałem się że HB zapomniał o wyrzutniach flar i chaffów. Nie ma tego ani na plastiku, ani w postaci blaszek czy choćby kalkomanii. Postanowiłem więc zrobić własne kalkomanie - zaprojektowałem je i wydrukowałem.

Obrazek
Obrazek

Model będzie z otwarta kabiną, więc zachciało mi się trochę zwaloryzować owiewkę, a raczej jej ramę.

Obrazek
Obrazek

Dorobiłem też kilka drobiazgów, których brakowało w zestawie. Płyty wzmacniające stateczniki pionowe, antenę GPS na grzbiecie i czujniki AOA. Te ostatnie wytoczyłem proxxonem z pręcika mosiężnego.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Odtworzyłem mniej więcej wszystkie potrzebne linie podziału i płatowiec wygląda teraz jak na zdjęciu. Czeka go teraz szlifowanie i polerka przed podkładem.

Obrazek

I jeszcze takie dwa drobiazgi. Zachwyciłem się swego czasu pylonami żywicznymi i szpilkami stabilizującymi z zestawu AWC Models. Postanowiłem dodać takie szpilki do moich pylonów. Oraz dyszę Mavericka, której Eduard w zasadzie w ogóle nie zrobił.

Obrazek
Obrazek
Atlas
 
Posty: 345
Dołączył(a): środa, 31 lipca 2019, 17:29

Re: F/A-18D // Hobby Boss // 1:48

Postprzez Pashal » czwartek, 31 marca 2022, 23:01

To widzę Atlas, że o filmach sobie nie pogadaliśmy, o nowości Revella również i wygląda, na to, że i o sklejaniu tego modelu też nie będzie nam dane :P
W związku z powyższym to mimo wszystko życzę powodzenia w relacjonowaniu postępów w sklejaniu :idea:
Pashal
 
Posty: 1629
Dołączył(a): piątek, 4 czerwca 2021, 14:10

Re: F/A-18D // Hobby Boss // 1:48

Postprzez Atlas » czwartek, 31 marca 2022, 23:02

Musiałbyś mi przypomnieć, bo nie kojarzę.
Atlas
 
Posty: 345
Dołączył(a): środa, 31 lipca 2019, 17:29

Re: F/A-18D // Hobby Boss // 1:48

Postprzez Łukasz_K » czwartek, 31 marca 2022, 23:52

:shock:
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4807
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 13:58
Lokalizacja: Bstok

Re: F/A-18D // Hobby Boss // 1:48

Postprzez Atlas » piątek, 1 kwietnia 2022, 13:51

A konkretnie?
Atlas
 
Posty: 345
Dołączył(a): środa, 31 lipca 2019, 17:29

Re: F/A-18D // Hobby Boss // 1:48

Postprzez Łukasz_K » piątek, 1 kwietnia 2022, 14:40

W szoku po prostu jestem, po raz pierwszy w mojej krótkiej karierze modelarskiej widzę twój warsztat :mrgreen: W kalendarzu trzeba zapisać :P
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4807
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 13:58
Lokalizacja: Bstok

Re: F/A-18D // Hobby Boss // 1:48

Postprzez Atlas » piątek, 1 kwietnia 2022, 15:25

Przecież gdy kiedyś byłem na tym forum robiłem je regularnie.
Atlas
 
Posty: 345
Dołączył(a): środa, 31 lipca 2019, 17:29

Re: F/A-18D // Hobby Boss // 1:48

Postprzez kojot69 » piątek, 1 kwietnia 2022, 15:40

Atlas napisał(a):Przecież gdy kiedyś byłem na tym forum robiłem je regularnie.

Tak SOLO, pamiętamy :mrgreen:
Avatar użytkownika
kojot69
 
Posty: 832
Dołączył(a): niedziela, 8 września 2019, 19:33

Re: F/A-18D // Hobby Boss // 1:48

Postprzez Atlas » piątek, 1 kwietnia 2022, 15:57

Twoje poprzednie 5 nicków też pamiętamy. :D
Atlas
 
Posty: 345
Dołączył(a): środa, 31 lipca 2019, 17:29

Re: F/A-18D // Hobby Boss // 1:48

Postprzez Łukasz_K » piątek, 1 kwietnia 2022, 17:01

Młody jestem, nieznam się :P
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4807
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 13:58
Lokalizacja: Bstok

Re: F/A-18D // Hobby Boss // 1:48

Postprzez Atlas » piątek, 1 kwietnia 2022, 17:46

Ważne czy się podoba. :)
Atlas
 
Posty: 345
Dołączył(a): środa, 31 lipca 2019, 17:29

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości