F-15J G.W.H 1:72

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

F-15J G.W.H 1:72

Postprzez tommyk » wtorek, 20 września 2022, 20:38

Obrazek
Dawno nie robiłem żadnego jeta i takie coś wyciągnąłem z magazynka. W ramkach wszystko wygląda pięknie ale życie pokaże czy spasowanie również ok - jak to u Chińczyka.
Z dodatków dokupiłem kalki od DXM (drukowane przez Cartograf) bo słyszałem, że kalki od GWH strasznie grube i mogą psuć efekt. Rozważam dołożenie żywicznego fotela i dysz. Blaszek nie przewiduję. Reszta z pudła.
ObrazekObrazek ObrazekObrazek
tommyk

Zimna Wojna 3
 
Posty: 451
Dołączył(a): niedziela, 1 kwietnia 2012, 19:42

Reklama

Re: F-15J G.W.H 1:72

Postprzez Łukasz_K » środa, 21 września 2022, 10:14

Misia nie będzie ;o)?
Podglądam, mój leży w pudle i czeka na lepsze czasy. :(
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: F-15J G.W.H 1:72

Postprzez Jarek Gurgul » środa, 21 września 2022, 13:37

Czyli pierwsza urodzinowa "piętnastka" :).

Powodzenia,

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6029
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: F-15J G.W.H 1:72

Postprzez RAV » środa, 21 września 2022, 19:59

Jarek Gurgul napisał(a):Czyli pierwsza urodzinowa "piętnastka" :).

Kilka dni temu zacząłem swoją, zupełnie nie zdając sobie sprawy z rocznicy. Będzie prototyp F-15E. Design/Academy 1/72 z kalkami i bombami od Hasegawy.
Obrazek
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: F-15J G.W.H 1:72

Postprzez tommyk » środa, 21 września 2022, 21:41

Temat jak znalazł na okolicznościowy, spontaniczny konkurs :). Im więcej tym lepiej.
ObrazekObrazek ObrazekObrazek
tommyk

Zimna Wojna 3
 
Posty: 451
Dołączył(a): niedziela, 1 kwietnia 2012, 19:42

Re: F-15J G.W.H 1:72

Postprzez tommyk » poniedziałek, 3 października 2022, 07:27

RAV napisał(a):Kilka dni temu zacząłem swoją, zupełnie nie zdając sobie sprawy z rocznicy. Będzie prototyp F-15E. Design/Academy 1/72 z kalkami i bombami od Hasegawy.
Obrazek

Czy to jest to nowe Academy?
ObrazekObrazek ObrazekObrazek
tommyk

Zimna Wojna 3
 
Posty: 451
Dołączył(a): niedziela, 1 kwietnia 2012, 19:42

Re: F-15J G.W.H 1:72

Postprzez tommyk » poniedziałek, 3 października 2022, 07:31

Pierwszy update.
Budujemy kokpit. Rozłożony na części i złożony na sucho.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
To co jest w zestawie wydaje się być na akceptowalnym poziomie detalu. Zwracam jednak uwagę, że kalki są „pancerno-gumowe” i trzeba je mocną potraktować Solem a potem wprasować w tablice przyrządów i boczne panele. Gdybym jednak miał dziś możliwość zamiany na blaszki to bym się nie zamienił.
Fotel będzie od Airesa. Będę go montował na końcu więc teraz nie trafił jeszcze go galerii.
I na końcu taka niespodzianka.
Obrazek
Generalnie model bardzo fajny. Detal super a tu taki zonk przy goleniach podwozia głównego. Wszystko odlane i zalane razem.
ObrazekObrazek ObrazekObrazek
tommyk

Zimna Wojna 3
 
Posty: 451
Dołączył(a): niedziela, 1 kwietnia 2012, 19:42

Re: F-15J G.W.H 1:72

Postprzez RAV » poniedziałek, 3 października 2022, 08:29

tommyk napisał(a):Czy to jest to nowe Academy?

Nie, Design pakował stare Academy. O ile zdołałem się zorientować, jest to głównie kopia ESCI, ze zmianami inspirowanymi starą Hasegawą. Ale do mojego modelu im starszy zestaw, tym lepszy, bo 71-0291 powstał jako drugi dwumiejscowy F-15 (wówczas oznaczony TF-15A) i był tylko doraźnie "udekorowany" bombami jako demonstrator F-15E. Miał więc parę cech typowych dla najstarszych Eagli, w tym np. wyższy i ostro zarysowany "grzbiet" w okolicy hamulca aerodynamicznego, który był mały w porównaniu z późniejszymi. Ponadto dysze z osłonami zewnętrznymi i fotele ESCAPAC zamiast ACES. Pierwotnie ze starej Hasegawy (z wypukłymi liniami) miałem przejąć tylko kalki, ale w toku prac okazało się, że przydadzą mi się też komory kół głównych (musiałem je wyrżnąć ze spodu kadłuba) i podwieszenia wraz z belkami.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: F-15J G.W.H 1:72

Postprzez tommyk » poniedziałek, 7 listopada 2022, 13:57

Od dłuższego czasu walczę z dopasowaniem połączenia przedniej i tylnej części kadłuba. To oraz połączenie wlotów powietrza, które jeszcze przede mną to najgorzej ogarnięte do tej pory części modelu.
Obrazek
Obrazek
Na chwilę obecną wygląda to tak.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
W przerwach pomiędzy zalewaniem CA, szlifowaniem i sprawdzaniem surfacerem jak wyszło, działam z drobnicą - podwieszenia, podwozie etc.
Obrazek
Zbiornik paliwa jeszcze do brudzenia ale przed rakietami została tylko warstwa satynowego lakieru bezbarwnego.
Z ciekawostek - mam wrażenie, że czarny CA od MiG-a lekko reaguje z plastikiem tak jakby go nadtapiał albo czarny barwnik wysychając ciągnie do góry i stąd taki efekt.
Ostatnio edytowano poniedziałek, 7 listopada 2022, 22:57 przez tommyk, łącznie edytowano 1 raz
ObrazekObrazek ObrazekObrazek
tommyk

Zimna Wojna 3
 
Posty: 451
Dołączył(a): niedziela, 1 kwietnia 2012, 19:42

Re: F-15J G.W.H 1:72

Postprzez tommyk » poniedziałek, 7 listopada 2022, 22:41

Poprawiłem literówkę w ostatnim poście, a że najpierw kliknąłem cytuj a nie edytuj to ten post też musi zostać :mrgreen: .
A tak na marginesie zastanawiam się jak wygląda składalność i spasowanie Su-27 i F-14 od GWH. Cena delikatnie mówiąc jest zdecydowanie wyższa niż w przypadku F-15 i gdyby były tam podobne problemy to osobiście byłbym srogo zawiedziony.
ObrazekObrazek ObrazekObrazek
tommyk

Zimna Wojna 3
 
Posty: 451
Dołączył(a): niedziela, 1 kwietnia 2012, 19:42

Re: F-15J G.W.H 1:72

Postprzez tommyk » sobota, 12 listopada 2022, 22:12

Doszły wloty powietrza i znowu szpachlowanie, szlifowanie, szpachlowanie, szlifowanie. Najgorzej jest wewnątrz. Poza tym będę się musiał powyginać z malowaniem wlotów od wewnątrz bo słabe tam dojście z aero. Nie robiłem zdjęcia wnętrz wlotów bo już wieczór i trudno złapać dobre światło. Przy okazji w części nad wlotami przed ich doklejenie wymalowałem fragment kamo, bo wychodzi, że tam jest wąska wnęka potem będzie problem z dojściem i maskowaniem. Malowanie MRP Light i Dark Ghost Gray od MRP. Jak widać kontrast w tym wypadku jest wyraźny, co było ostatnio przedmiotem dyskusji w wątku dotyczącym Su-22.
Obrazek
Dla relaksu i odprężenia usunąłem szew na osłonie kabiny Jak zwykle pasty T robią robotę.
Dodatkowo wyciąłem do przymiarki dysze ResKita. Pasują ładnie ale wewnątrz komór silnikowych należy usunąć oba gniazda do mocowania zestawowych dysz. Zdecydowanie łatwiej to robić przed sklejeniem kadłuba - może wiedza się komuś przyda. Wolałem zrobić przymiarki teraz bo ewentualne przeróbki w tym miejscu przy pomalowanym modelu to proszenie się o nieszczęście.
Obrazek
ObrazekObrazek ObrazekObrazek
tommyk

Zimna Wojna 3
 
Posty: 451
Dołączył(a): niedziela, 1 kwietnia 2012, 19:42

Re: F-15J G.W.H 1:72

Postprzez Atlas » niedziela, 13 listopada 2022, 14:50

Nie jestem jakimś specem od F-15, ale czy nie zaszpachlowałeś aby miejsca gdzie wloty zmieniają swoją pozycję? Tam powinna być szpara, bo to oddzielne elementy.

EDIT: Nawet na pewno tak jest. GWH, z tego co widzę, dał dwa rodzaje wlotów: prosty i pochylony, tak jak to w prawdziwych F-15 jest. Nie powinno tam być żadnej szpachli, to ruchoma część.

Obrazek
Atlas
 
Posty: 342
Dołączył(a): środa, 31 lipca 2019, 16:29

Re: F-15J G.W.H 1:72

Postprzez tommyk » niedziela, 13 listopada 2022, 17:51

Zgadzam się. W modelu były jednak w tym miejscu takie szpary i uskok, że wolałem zalać to CA i odtworzyć linie na nowo. Co uczyniłem. Dzięki za zwrócenie uwagi i czujność. Pozdrawiam i wracam do pracy.
ObrazekObrazek ObrazekObrazek
tommyk

Zimna Wojna 3
 
Posty: 451
Dołączył(a): niedziela, 1 kwietnia 2012, 19:42

Re: F-15J G.W.H 1:72

Postprzez tommyk » wtorek, 9 maja 2023, 21:47

Kaman ukończony trafił do galerii, więc pora na powrót do otwartej budowy.
Poeksperymentowałem z preshadingiem. Zobaczymy czy uda się urozmaicić to monotonne kamo. Samoloty japońskie zazwyczaj bardzo zadbane ale zdarzają się też egzemplarze z trochę zużytą lakiernią.
Obrazek
Zawsze można to po prostu zamalować jakby efekt był nazbyt przesadzony :mrgreen: .
Tak na marginesie nabyłem kolory do kamo do Bilomodel - Light i Dark Ghost Gray. Wg mnie są prawie identyczne. MRP ma wyraźnie większy kontrast.
ObrazekObrazek ObrazekObrazek
tommyk

Zimna Wojna 3
 
Posty: 451
Dołączył(a): niedziela, 1 kwietnia 2012, 19:42

Re: F-15J G.W.H 1:72

Postprzez Atlas » wtorek, 9 maja 2023, 22:00

Elegancka robota. Preshading robiłęś od szablonów czy tradycyjny marmurek?
Atlas
 
Posty: 342
Dołączył(a): środa, 31 lipca 2019, 16:29

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości