Messerschmitt bf 109f-4 AZmodel 1:72

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Messerschmitt bf 109f-4 AZmodel 1:72

Postprzez Kermit » niedziela, 27 sierpnia 2023, 01:49

Zaczynam wątek na trochę późnym etapie, bo samolot jest już sklejony i powoli kończę malowanie bazowymi kolorami. Malowanie maszyny należącej do Lt. Gerharda Barkhorna z czerwca 1942.

Obrazek

Obrazek
Schemat ostatni, u dołu.

Skąpa dokumentacja fotograficzna wskazuje, że faktycznie samolot nieco różnił się od malowania przedstawionego na pudełku. W szczególności - górna część okapotowania silnika jest zamalowana już na lotnisku frontowym, podobnie boki kadłuba są całkowicie zamalowane (prawie widać w ogóle rlm 76, jak sugeruje producent modelu):

Obrazek
(https://www.asisbiz.com/il2/Bf-109F/JG5 ... 941-01.jpg)

Obrazek
(https://www.themodellingnews.com/2014/1 ... pilot.html)

Moje założenia do tego modelu są następujące:

1. sylwetka bf-109 prezentuje się zdecydowanie lepiej podczas lotu niż na ziemi (tj. z opuszczonym podwoziem). To moim zdaniem dotyczy większości samolotów, dlatego w przyszłości zamierzam budować samoloty raczej z podwoziem podniesionym. Wiąże się to z kilkoma problemami (brak pilota w zestawie, brak podwozia w pozycji poniesionej, brak podstawki)
2. śmigło lecącego samolotu powinno się z łatwością kręcić:)
3. z dokumentacji fotograficznej tego samolotu wynika, że linie podziału (zwłaszcza na górnych powierzchniach skrzydeł oraz tylnej części kadłuba) były ledwie, o ile w ogóle widoczne.

Z tych powodów zdecydowałem się na przedstawienie samolotu w locie.

Obrazek

W kabinie jest pilot (aktualnie niestety kabina zamaskowana i nie ma zdjęć).

Śmigło będzie obracać się na łożysku. Łożysko wielokrotnie montowałem na kleju CA i, niezależnie jak bardzo się starałem, klej dostawał się do wnętrza łożyska. Ostatecznie wpadłem na pomysł, żeby wokół otworu na łożysko wywiercić dodatkowe otwory, które zalałem gęstym CA. W efekcie mechanizm jest stabilnie zamocowany, a klej nie dostał się do wnętrza łożyska.

Obrazek

Linie podziału na kadłubie oraz górnych powierzchniach skrzydeł bardzo mocno zeszlifowałem (nie dotyczy linii pomiędzy elementami ruchomymi, jak pokrywa silnika, klapy czy lotki).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kusiło mnie, żeby zlikwidować je całkowicie, ale na niektórych zdjęciach są one widoczne w minimalnym stopniu (nie mówiąc o nitowaniu, które jest widoczne w stopniu znikomym, w niektórych tylko miejscach; Zamieszczam tylko kilka zdjęć przykładowych, w różnych wariantach bf-109 - dla rozpatrywanej kwestii nie mają one znacznenia).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Znaki przynależności państwowej namalowałem z wykorzystaniem masek Eduarda z roku 1999, które jakimś cudem dostałem w (chyba) niszowym internetowym sklepie modelarskim. Widać pewne niedociągnięcia (mam na myśli głównie białe obwódki wokół znaków, które na przyszłość będzie łatwo wyeliminować), ale generalnie metoda ma moim zdaniem większy potencjał niż kalki - wszelkie detale powierzchni pozostają nienaruszone. Eduard wprawdzie nie produkuje już tych masek, ale aktualnie podobny produkt oferuje szawajcarski producent orlee (można zamówić bezpośrednio na stronie).

Obrazek

Obrazek

Rury wydechowe uzupełniłem o spaw imitowany drutem miedzianym 0.1 mm klejonym na CA. Wyraźnie widać strukturę farby, liczę że po szlifowaniu ulegnie to wygładzeniu. Na szczęście w rzeczywistości nie jest to aż tak widoczne.

Obrazek

W dalszej kolejności zamierzam domalować pozostałe krzyże (boki kadłuba i swastyki na ogonie), przeszłifować całość modelu, werniks gloss, kalki, werniks matowy, brudzenie olejami itd. Zastanawiam się, na ile stosować wash - linie podziału już teraz są bardzo wyraźnie zarysowane w porównaniu do materiałów referencyjych.

Wewnątrz modelu, bezpośrednio przed kabiną pilota, włożyłem magnesy neodymowe. Samolot bardzo chętnie chwyta się metalowych przedmiotów, co daje dobry potencjał na zrobienie uniwersalnej podstawki do tego oraz przyszłych modeli. Tutaj jednak zupełnie brakuje mi warsztatu. Wydaje mi się, że taką podstawę można zbudować w technologii druku 3D, z wykorzystaniem jakiejś metalowej "wkładki". Może ktoś na forum już szedł już w podobnym kierunku?

Obrazek

Co do samego modelu - na tym etapie wychodzi dużo jaśniejszy niż wynikałoby ze zdjęć referencyjnych. Efekt potęgowany jest przez silne punktowe oświetlenie, tym niemniej na pewno finalnie nie uzyskam tego, co jest na zdjęciach referencyjnych. Nie ma do nich pełnego zaufania (są koloryzowane), tym niemniej samolot widoczny na nich jest w kolorze bardzo ciemnym szarym - nie do uzyskania farbami, którymi maluję (gunze C). Chętnie posłucham Waszych opinii na ten temat.
Kermit
 
Posty: 40
Dołączył(a): sobota, 14 listopada 2020, 23:01

Reklama

Re: Messerschmitt bf 109f-4 AZmodel 1:72

Postprzez Ringo » niedziela, 27 sierpnia 2023, 13:53

Ciekawy projekt, z Twojego zaangażowania wnioskuję że będzie to udany model. Odnośnie tego, czy model lepiej
wygląda z wysuniętym czy ze schowanym podwoziem , to już sprawa indywidualna. Ja wolę z wysuniętym - samo podwozie
też może być ciekawe i podnosić wizualną jakość modelu.
Odnośnie farb Gunze, to nie mam dużego doświadczenia w ich stosowaniu. Ja do ciemnych szarości wpadających
w czerń stosuję emalie: matowy Humbrol 32 zmieszany z błyszczącym Humbrolem 21. Matowe farby są jaśniejsze,
żeby uzyskać głębszy ciemniejszy trzeba uzyskać powierzchnię satynową.
Avatar użytkownika
Ringo
 
Posty: 176
Dołączył(a): czwartek, 18 maja 2023, 18:16
Lokalizacja: Kociewie

Re: Messerschmitt bf 109f-4 AZmodel 1:72

Postprzez piotr dmitruk » niedziela, 27 sierpnia 2023, 14:56

Mi się wydaje, że szczególnie 74 Gunze jest zbyt jasna (mam w ogóle wiele zastrzeżeń co do odcieni tej firmy)
Plamy na żółtym też bym namalował 74, nie 75, zbyt duży kontrast jest widoczny na zdjęciu oryginału.
Skąd takie łożysko?
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9949
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Messerschmitt bf 109f-4 AZmodel 1:72

Postprzez Kermit » niedziela, 27 sierpnia 2023, 16:42

Ringo napisał(a):Ciekawy projekt, z Twojego zaangażowania wnioskuję że będzie to udany model. Odnośnie tego, czy model lepiej
wygląda z wysuniętym czy ze schowanym podwoziem , to już sprawa indywidualna. Ja wolę z wysuniętym - samo podwozie
też może być ciekawe i podnosić wizualną jakość modelu.
Odnośnie farb Gunze, to nie mam dużego doświadczenia w ich stosowaniu. Ja do ciemnych szarości wpadających
w czerń stosuję emalie: matowy Humbrol 32 zmieszany z błyszczącym Humbrolem 21. Matowe farby są jaśniejsze,
żeby uzyskać głębszy ciemniejszy trzeba uzyskać powierzchnię satynową.


Dzięki za komentarz!
Humbrolami malujesz pędzlem czy aerografem? Jak długo czekasz na wyschnięcie farby?
Kermit
 
Posty: 40
Dołączył(a): sobota, 14 listopada 2020, 23:01

Re: Messerschmitt bf 109f-4 AZmodel 1:72

Postprzez Kermit » niedziela, 27 sierpnia 2023, 16:47

piotr dmitruk napisał(a):Mi się wydaje, że szczególnie 74 Gunze jest zbyt jasna (mam w ogóle wiele zastrzeżeń co do odcieni tej firmy)
Plamy na żółtym też bym namalował 74, nie 75, zbyt duży kontrast jest widoczny na zdjęciu oryginału.
Skąd takie łożysko?


Tak trzeba było zrobić, ale już raczej nie będę zmieniać. Poprzednią 109 malowałem AK Real Colors i wydaje mi się, że one lepiej odzwierciedlały rzeczywiste kolory. No i były znacznie ciemniejsze.
Łożysko z allegro, są też na aliexpress. Wymiary to 3 mm średnicy zewn. i bodaj 1 mm wewn. Grubość łożyska to też 1 mm.
Kermit
 
Posty: 40
Dołączył(a): sobota, 14 listopada 2020, 23:01

Re: Messerschmitt bf 109f-4 AZmodel 1:72

Postprzez Ringo » niedziela, 27 sierpnia 2023, 19:32

Kermit napisał(a):


Dzięki za komentarz!
Humbrolami malujesz pędzlem czy aerografem? Jak długo czekasz na wyschnięcie farby?[/quote]

Humbrolami maluję zarówno pędzlem, jak i aerografem. Pędzelkiem maluję głównie drobne elementy - kabinę, elementy
podwozia, itp. Areografem to już kamuflaż na modelu. Warstwa malowana humbrolem schnie około 12 godzin, tak że
można ją delikatnie dotykać. Całkowite wyschnięcie warstwy , tak że można np. robić poprawki pędzelkiem i ona nie
się rozpuszczała to jakieś 3 dni.
Avatar użytkownika
Ringo
 
Posty: 176
Dołączył(a): czwartek, 18 maja 2023, 18:16
Lokalizacja: Kociewie

Re: Messerschmitt bf 109f-4 AZmodel 1:72

Postprzez Krzysiek Kowalik » poniedziałek, 28 sierpnia 2023, 07:59

Bardzo ładnie się to zapowiada. Co do nosa też kierował bym się w stronę rlm74. Mam ten zestaw zaplanowany w kolejce, ale w zieleni :)
Co to za stojak na model i gdzie nabyty? Fajnie wygląda.
Avatar użytkownika
Krzysiek Kowalik

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 954
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 10:12
Lokalizacja: Zabierzów

Re: Messerschmitt bf 109f-4 AZmodel 1:72

Postprzez Kermit » poniedziałek, 28 sierpnia 2023, 21:11

Krzysiek Kowalik napisał(a):Bardzo ładnie się to zapowiada. Co do nosa też kierował bym się w stronę rlm74. Mam ten zestaw zaplanowany w kolejce, ale w zieleni :)
Co to za stojak na model i gdzie nabyty? Fajnie wygląda.


Dzięki! Wcale mnie to nie dziwi, już przy ki-27 zauważyłem, że pokrywają się nam tematy modelarskie;)
Stojak to Calibre wings, a kupiłem na ebayu
Kermit
 
Posty: 40
Dołączył(a): sobota, 14 listopada 2020, 23:01

Re: Messerschmitt bf 109f-4 AZmodel 1:72

Postprzez Kermit » piątek, 1 września 2023, 22:31

Praca idzie do przodu - dorobiłem krzyże na kadłubie, pociągnąłem całość werniksem błyszczącym, położyłem kalkomanie i zrobiłem washa.

Z czego jestem zadowolony:
- z krzyży namalowanych z szablonów. Moim zdaniem najlepsze kalki się do nich nie umywają.
- po nałożeniu glossa model zrobił się ciemniejszy i upodobnił się do samolotu ze zdjęć.

Na minus:

- nr boczny przykleiłem w zaufaniu do instrukcji, tymczasem na zdjęciach widać, że był on bliżej kabiny pilota
- werniks stworzył na modelu chropowatą strukturę i w sumie nie wiem, gdzie popełniłem błąd. Przypuszczam, że to jest kwestia zbyt grubej warstwy. W każdym razie z werniksami mam zawsze największy kłopot, chętnie posłucham Waszych opinii. Korzystałem tutaj z glossa gunze-c.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To jest ten efekt, którego raczej nie da się osiągnąć kalkomanią.

Obrazek

I jeszcze bliżej:)

Obrazek

A tutaj struktura, o której wspominałem. Oczywiście makro potęguje ten efekt, na żywo nie jest on aż tak wyraźny.
Kermit
 
Posty: 40
Dołączył(a): sobota, 14 listopada 2020, 23:01

Re: Messerschmitt bf 109f-4 AZmodel 1:72

Postprzez Murek » sobota, 2 września 2023, 11:18

Kermit napisał(a): werniks stworzył na modelu chropowatą strukturę i w sumie nie wiem, gdzie popełniłem błąd. Przypuszczam, że to jest kwestia zbyt grubej warstwy. W każdym razie z werniksami mam zawsze największy kłopot, chętnie posłucham Waszych opinii. Korzystałem tutaj z glossa gunze-c.

Może farba była zbyt gęsta, Gunze C potrzebują duuużo rozcieńczalnika, w zasadzie farbę dodaje się do niego a nie na odwrót. Przy dobrze przygotowanym glossie z Gunze powierzchnia jest po malowaniu jak lustro.
Kermit napisał(a):Z czego jestem zadowolony:
- z krzyży namalowanych z szablonów. Moim zdaniem najlepsze kalki się do nich nie umywają.

Ciekawa opinia, ja mam inne zdanie. Zwłaszcza, że są nowe kalkomanie Eduarda ze zdejmowanym filmem... Ale i przy użyciu tradycyjnych można uzyskać świetne efekty (gloss i szlifowanie aż do zgubienia filmu).
Górna część ramy tylnej części osłony kabiny była montowana pod pleksiglasem więc nie powinna być w kolorze kamuflażu tylko wnętrza (RLM 66) - zbędna przerwa w masce.
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 3005
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 23:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Messerschmitt bf 109f-4 AZmodel 1:72

Postprzez Kermit » sobota, 2 września 2023, 15:36

Dzięki za merytoryczne uwagi!
Co do glossa, jakie mniej więcej proporcje zalecasz? 1:5 będzie ok? Malować wiele cienkich warstw, czy jedną grubszą?
Kermit
 
Posty: 40
Dołączył(a): sobota, 14 listopada 2020, 23:01

Re: Messerschmitt bf 109f-4 AZmodel 1:72

Postprzez Murek » sobota, 2 września 2023, 16:23

Jeżeli użyjesz glossa Gunze to i rozcieńczalnik powinien być Gunze, a on jest agresywny, jak pomalujesz jedną grubą warstwą to masz dużą szansę na to, że rozpuści poprzednie. Co do proporcji to nie dam Ci odpowiedzi zerojedynkowej, musisz popróbować. Możesz też po zabezpieczeniu kalek bezbarwnym dać mu wyschnąć i przeszlifować papierem np 2000 na mokro powierzchnię, umyć pod bieżącą wodą, wysuszyć i dopiero nakładać kolejne warstwy, na pewno będzie bardziej gładko.
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 3005
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 23:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Messerschmitt bf 109f-4 AZmodel 1:72

Postprzez Kermit » niedziela, 3 września 2023, 20:21

W weekend wykonałem brudzenie i kopcenie samolotu:) Brudzenie olejami, okopcenia pigmentem tamiya.
Całość pokryłem matowym lakierem Gunze-C.

Obrazek

Paprochy na szczęcie nie są przyklejone, nie zwróciłem na nie uwagi robiąc zdjęcie.


Obrazek

Obrazek

Do zrobienia pozostaje mi śmigło, drobne dodatki i brudzenie spodu samolotu - jest tu trochę za czysto.

Obrazek

Na koniec dynamiczne ujęcie w "locie":)

Obrazek
Kermit
 
Posty: 40
Dołączył(a): sobota, 14 listopada 2020, 23:01

Re: Messerschmitt bf 109f-4 AZmodel 1:72

Postprzez marco2607 » środa, 6 września 2023, 06:42

Ale fajna podstawka , gdzie zdobyta :?: Plamy na silniku były w ciemniejszym szarym. Co do gęsiej skorki na modelu to
powierzchnia AZ tworzywa nie pomogła w jej zatarciu.
Obrazek Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
marco2607

Animal Planet
 
Posty: 3307
Dołączył(a): piątek, 2 stycznia 2009, 18:25
Lokalizacja: Białystok

Re: Messerschmitt bf 109f-4 AZmodel 1:72

Postprzez Kermit » środa, 6 września 2023, 10:58

Podstawka to to Calibre wings, zdobyta na Ebayu. Wydaje mi się, że można też dostać na Ali. W kwestii skórki przychylam się do stanowiska kolegi Murka, tj. zbyt gęsta farba. Teraz to już niczym nie idzie wyszlifować, ale też na żywo efekt jest niemal niewidoczny.
Kermit
 
Posty: 40
Dołączył(a): sobota, 14 listopada 2020, 23:01

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 59 gości