Mig 21 PFM 1/48 Eduard "Aleja Migów"

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Mig 21 PFM 1/48 Eduard "Aleja Migów"

Postprzez Albatros » wtorek, 29 sierpnia 2023, 21:04

Pierwszy duży etap (prawie) zakończony. Mig-21 PFM 1/48 Eduard - oryginał z numerem bocznym 01 eksponowany w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie - wykonywany w ramach warsztatów modelarni Agtom "Aleja Migów" pod czujnym i surowym okiem Kamila Trembacza. Model samolotu, który w ogóle nie znajduje się w kręgu moich zainteresowań (i sprawił, że póki co prace nad moim Fokkerem DVII są siłą rzeczy zawieszone), jednak jego budowa była (i wciąż jest) bezcenną lekcją modelarstwa, a przede wszystkim malowania aerografem. W zasadzie był to praktycznie pierwszy raz, kiedy wziąłem aerograf do ręki, ale dzięki Kamilowi - jego ogromnej pomocy, cennym wskazówkom i chęci przekazywania swojego doświadczenia w pełen humoru i cierpliwości sposób, zaczynam się z tym narzędziem coraz bardziej oswajać. Na pewno model ten jest pełen kompromisów, wymuszonych presją czasu i brakiem umiejętności i doświadczenia w malowaniu (a także fatalnymi, moim skromnym zdaniem, dodatkami produkowanymi przez Eduarda - drukowane blaszki wyglądają, jakby były drukowane na drukarce igłowej z ubiegłego wieku z potężnym rastrem, blachy grube, żywice także bez szału, w dodatku z niezbyt przemyślanymi podziałami technologicznymi - generalnie wyleczyłem się z dodatków Eduarda, zupełnie nie warte tych pieniędzy...), ale każdy błąd, a potem próby jego naprawienia były cennymi doświadczeniami. Na ten moment zostały jeszcze tylko drobne retusze i przechodzę do nauki następnego etapu - weatheringu. W międzyczasie trwają też prace nad podwoziem i drobnymi detalami.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Albatros
 
Posty: 72
Dołączył(a): piątek, 31 marca 2017, 10:42

Reklama

Re: Mig 21 PFM 1/48 Eduard "Aleja Migów"

Postprzez Jarek Gurgul » wtorek, 29 sierpnia 2023, 21:16

Świetnie to wygląda!
Bardzo mi się podoba to, co do tej pory zrobiłeś.
Życzyć każdemu takiego nauczyciela, jak Twój i każdemu nauczycielowi tak zdolnego ucznia, jak Ty :).



Czy model Eduarda był już nitowany (wydawało mi się, że nie), czy może nity to Twoja robota?

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6045
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Mig 21 PFM 1/48 Eduard "Aleja Migów"

Postprzez Albatros » wtorek, 29 sierpnia 2023, 21:30

Dziękuję :-) tak, zapomniałem dodać, że to też mój pierwszy raz z nitowaniem i ryciem linii, pierwsze nity wykonywałem za pomocą Galaxy Tools, jednak szybko przesiadłem się na SBS. Model faktycznie ma bardzo ubogie nitowanie i jest to jedna z operacji, która moim zdaniem dodaje +100 do tego modelu. Zwłaszcza w wydaniu „wraka” nad jakim pracuję.
Albatros
 
Posty: 72
Dołączył(a): piątek, 31 marca 2017, 10:42

Re: Mig 21 PFM 1/48 Eduard "Aleja Migów"

Postprzez Aleksander » środa, 30 sierpnia 2023, 11:39

Patrząc na precyzje malowania (i maskowania) oraz ogólną "czystość" modelu, jestem pod wrażeniem, że pierwszy raz używałeś aerografu.
Wygląda świetnie!
Przy okazji - cóż to za podstawka i gdzie taka można nabyć?
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Mig 21 PFM 1/48 Eduard "Aleja Migów"

Postprzez Albatros » środa, 30 sierpnia 2023, 12:08

Z tej czystości wiele nie zostanie, ponieważ to tylko baza przed dalszym, bardzo intensywnym weatheringiem. Pod czułą i fachową opieką Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie oryginał został doprowadzony do stanu co prawda bardzo atrakcyjnego modelarsko, tylko samolotu szkoda... Ale w ramach nauki starałem się zrobić wszystko jak należy, choć nie wszystko jest idealnie...
Co do podstawki to imadełko DSPIAE, najkorzystniej chyba kupić na Aliexpress, choć w polskich sklepach (MojeHobby, Agtom, Exito) też są w ofercie, choć na pewno drożej, niż bezpośrednio z Chin. natomiast oprócz funkcjonalności warsztatowej bardzo fajnie sprawdziło mi się także podczas sesji zdjęciowej :-)
Albatros
 
Posty: 72
Dołączył(a): piątek, 31 marca 2017, 10:42

Re: Mig 21 PFM 1/48 Eduard "Aleja Migów"

Postprzez Aleksander » środa, 30 sierpnia 2023, 13:56

Albatros napisał(a):(...)
Co do podstawki to imadełko DSPIAE, najkorzystniej chyba kupić na Aliexpress, choć w polskich sklepach (MojeHobby, Agtom, Exito) też są w ofercie, choć na pewno drożej, niż bezpośrednio z Chin. natomiast oprócz funkcjonalności warsztatowej bardzo fajnie sprawdziło mi się także podczas sesji zdjęciowej :-)

Wielkie dzięki!
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Mig 21 PFM 1/48 Eduard "Aleja Migów"

Postprzez Atlas » środa, 30 sierpnia 2023, 14:41

Fantastyczna robota, tylko chciałbym wiedzieć jak to ma być finalnie pomalowane, bo tak naprawdę to nie wiem na co patrzę. :)
Atlas
 
Posty: 345
Dołączył(a): środa, 31 lipca 2019, 17:29

Re: Mig 21 PFM 1/48 Eduard "Aleja Migów"

Postprzez Albatros » środa, 30 sierpnia 2023, 16:10

Finalnie zmierzam do odtworzenia wyglądu oryginału, czyli w praktyce ma być wrak:

Obrazek


Obrazek


Obrazek
Albatros
 
Posty: 72
Dołączył(a): piątek, 31 marca 2017, 10:42

Re: Mig 21 PFM 1/48 Eduard "Aleja Migów"

Postprzez Albatros » wtorek, 10 października 2023, 19:39

Brak czasu trochę przystopował prace malarskie, choć udało się zrobić kilka poprawek. Mam nadzieję, że w październiku zabiorę się już za panel-linery i podkreślenie linii podziału. W międzyczasie udało się spędzić kilka wieczorów na waloryzacji paru drobnych detali. Zabrałem się za podwozie, na ten moment poprawiłem golenie podwozia. Użyłem żywicy i blaszek Eduarda, ale w zasadzie wykorzystałem tylko część z elementów zestawu (w zasadzie użyłem część z części ;-P ), a resztę wykonałem już samodzielnie. Dodatkowo użyłem też śrub żywicznych Taurusa. Łączenie metalowych opasek podtrzymujących przewody nie wygląda dobrze, ale świadomie umieściłem je z jednej strony, tam gdzie całkowicie będą zasłonięte przez przymocowane do goleni klapy wnęk podwozia. Siłowniki wykonałem od podstaw samodzielnie, to co dał Eduard było na tyle słabe, że łatwiej było to wykonać od podstaw niż poprawiać części zestawowe. Teraz wyzwaniem jest wykonanie sflaczałych opon. Jestem już w trakcie prac, ale za wcześnie, żeby załapały się na tę sesję zdjęciową.

Całość:

Obrazek

Golenie podwozia głównego:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Goleń przedniego koła:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Siłowniki goleni podwozia głównego:

Obrazek
Albatros
 
Posty: 72
Dołączył(a): piątek, 31 marca 2017, 10:42

Re: Mig 21 PFM 1/48 Eduard "Aleja Migów"

Postprzez Murek » wtorek, 10 października 2023, 20:24

"Okablowanie" super :D
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 3004
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 23:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Mig 21 PFM 1/48 Eduard "Aleja Migów"

Postprzez Albatros » środa, 11 października 2023, 09:55

Dziękuję za miłe słowo ;o)
Albatros
 
Posty: 72
Dołączył(a): piątek, 31 marca 2017, 10:42

Re: Mig 21 PFM 1/48 Eduard "Aleja Migów"

Postprzez Krzysiek Kowalik » środa, 11 października 2023, 10:17

Świetny detal! Podziwiam. Z czego wykonane okablowanie i siłowniki?
Avatar użytkownika
Krzysiek Kowalik

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 954
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 10:12
Lokalizacja: Zabierzów

Re: Mig 21 PFM 1/48 Eduard "Aleja Migów"

Postprzez Albatros » środa, 11 października 2023, 10:29

Dziękuję :-)

Okablowanie to drut cynowy Aber 0,25, bardzo łatwy do układania i w przeciwieństwie do drutu ołowianego nie reaguje z CA. Jak wspomniałem, wykorzystałem kilka elementów z blaszek fototrawionych Eduarda, w przypadku tych "nożyc" użyłem tylko fragmentu, bo reszta się nijak się miała do rzeczywistości. Resztę dorobiłem z blaszek miedzianych (jakieś resztki elementów fototrawionych i blaszka miedziana 0,1 . Siłowniki wykonałem z rurek mosiężnych AK i Albion Alloys. Podstawą była rurka AK (te są grubościenne, więc traktuję je jak pręty) grubości 0,9 mm (chyba, albo 1 mm, już nie pamiętam), na to nasuwałem odpowiednio docięte rurki Albion Alloys (są cienkościenne, gr. ścianki to 0.1 mm i dostępne w zestawach dobranych tak, żeby wsunąć jedną w drugą, pasują idealnie) i kleiłem CA. Najtrudniej jest z tymi króciutkimi fragmentami, radziłem sobie tak, że odcinałem trochę dłuższy fragment, nakładałem na element i z już przyklejonego zdejmowałem nadmiar pilnikiem diamentowym Tamiya.
Albatros
 
Posty: 72
Dołączył(a): piątek, 31 marca 2017, 10:42

Re: Mig 21 PFM 1/48 Eduard "Aleja Migów"

Postprzez donalyah00 » środa, 11 października 2023, 11:41

Piękna robota! Tak rzemiosło jak i fotki - to wielka przyjemność móc oglądać taką relację.

Albatros napisał(a):...
Siłowniki goleni podwozia głównego:

Tutaj pytanie - czy nie lepiej do tłoków siłowników użyć igieł medycznych zamiast mosiądzu?
Igły są wykonane z nierdzewki, tym samym odpada malowanie, plus efekt naturalnego metalu zawsze będzie lepszy.
To samo dotyczy siłowników w goleniach podwozia ale tutaj wymagana byłaby już ciut większa ingerencja. Patrząc jednak na zakres prac wykonanych w metalu odnoszę wrażenie, że nie sprawiłaby ona większego problemu.
Pozdrawiam, Marek
--
La tête américaine.
Avatar użytkownika
donalyah00
 
Posty: 898
Dołączył(a): środa, 11 lutego 2009, 14:54
Lokalizacja: WRO

Re: Mig 21 PFM 1/48 Eduard "Aleja Migów"

Postprzez Albatros » środa, 11 października 2023, 12:06

donalyah00 napisał(a):Piękna robota! Tak rzemiosło jak i fotki - to wielka przyjemność móc oglądać taką relację.

Albatros napisał(a):...
Siłowniki goleni podwozia głównego:

Tutaj pytanie - czy nie lepiej do tłoków siłowników użyć igieł medycznych zamiast mosiądzu?
Igły są wykonane z nierdzewki, tym samym odpada malowanie, plus efekt naturalnego metalu zawsze będzie lepszy.
To samo dotyczy siłowników w goleniach podwozia ale tutaj wymagana byłaby już ciut większa ingerencja. Patrząc jednak na zakres prac wykonanych w metalu odnoszę wrażenie, że nie sprawiłaby ona większego problemu.



Dziękuję bardzo :-) jako, że jestem zawodowym fotografem, to robienie zdjęć mam jakby opanowane, jak również dysponuję odpowiednim sprzętem. Sesje modelu robię sobie przy okazji zleceń, już po pracy zostaję sobie czasem na trochę w studiu i wtedy robię sesję efektów dotychczasowych prac modelarskich. I sprawia mi to podobną satysfakcję, co budowa ;-)

Pomysł z igłami - nie pomyślałem o tym w ogóle, zwłaszcza, że mam zapas rurek do innego projektu, w którym idzie mi ich sporo - wątek Fokker DVII. Ale po przemyśleniu uważam, że to świetny pomysł, zwłaszcza, że teraz tłoki są tylko wsunięte, nie przyklejone, tak abym miał swobodę przy wklejaniu ich do wnęk i pole manewru z dopasowaniem długości. Faktycznie metal naturalny będzie wyglądał dużo lepiej :-) sprawdziłem już i igły są dostępne do grubości 1,2 mm, więc na tłok nadadzą się idealnie :-) Poprawię i wymienię, dzięki za podsunięcie tego pomysłu :-) co do siłowników na goleniach to już zostawię jak jest i pomaluję, rozebranie tego w tym momencie już nie wchodzi w grę ;-)
Albatros
 
Posty: 72
Dołączył(a): piątek, 31 marca 2017, 10:42

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 70 gości