Sopwith Camel 1:28 - kara za głupote

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Sopwith Camel 1:28 - kara za głupote

Postprzez suchy » sobota, 2 września 2023, 20:19

Witam po raz pierwszy wszystkich Was razem i kaźdego z osobna!
Poniewaź w Regulaminie Forum nie znalazłem zastrzeźenia, źe modele mają być wykonane wyłącznie z gotowych zestawów,
za namową mojego przyjaciela postanowiłem podzielić się z Wami moimi wypocinami po ok.45-ciu latach "nicniemodelarstwowania" Niestety nie posiadam wielu zdjęć ze wstępnej fazy (zacząłem dobre pare lat temu, ale fotki głównie wymieniałem z w/w kumplem - on budoważ Fokkera), ale w miare moźliwości ( jeźeli Was to interesuje) postaram się coś skrobnąć i te fotki, które mam załączyć.
MfG Piotr
suchy
 
Posty: 33
Dołączył(a): sobota, 14 listopada 2015, 20:52
Lokalizacja: Sankt Paul - Austria

Reklama

Re: Sopwith Camel 1:28 - kara za głupote

Postprzez Aleksander » niedziela, 3 września 2023, 11:29

No to dawaj!
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Sopwith Camel 1:28 - kara za głupote

Postprzez Albatros » niedziela, 3 września 2023, 12:22

Bardzo chętnie zobaczę, Camela też mam w planach :-)
Albatros
 
Posty: 72
Dołączył(a): piątek, 31 marca 2017, 10:42

Re: Sopwith Camel 1:28 - kara za głupote

Postprzez suchy » niedziela, 3 września 2023, 17:29

Aleksander napisał(a):No to dawaj!

Próbowałem dać, ale dzisiej widocznie nie jest mój dzień: przed F1 padł telewizor, a przedtem bezowocnie usiłowałem wklepać fotki do postu. Zmieniłem rozdzielczość do wymaganych 800px, poczytałem posty dt. wklejania zdjęć - i nic!
Widać jestem za stary i za głupi na ( dla was ) najprostrze rzeczy.
Może coś podpowiecie?
suchy
 
Posty: 33
Dołączył(a): sobota, 14 listopada 2015, 20:52
Lokalizacja: Sankt Paul - Austria

Re: Sopwith Camel 1:28 - kara za głupote

Postprzez Łukasz_K » niedziela, 3 września 2023, 17:38

Rozdzielczością się nie przejmuj. Forum samo sobie zmieni rozmiar do wyświetlania. Fotki musisz wrzucić na serwis hostujacy np imgur, fotosik lub podobny. Wtedy kopiujesz adres obrazu do postu, zaznaczasz go i klikasz znacznik Img w menu kontekstowym. Prawidłowo oznaczony link powinien wyglądać tak :
Kod: Zaznacz cały
[img]www.nazwahosta/obrazek.jpg[/img]
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4819
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 13:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Sopwith Camel 1:28 - kara za głupote

Postprzez suchy » niedziela, 3 września 2023, 19:01

Obrazek
Strasznie skomplikowana operacja - mam nadzieję, że się udało. Wysyłam na próbe
suchy
 
Posty: 33
Dołączył(a): sobota, 14 listopada 2015, 20:52
Lokalizacja: Sankt Paul - Austria

Re: Sopwith Camel 1:28 - kara za głupote

Postprzez suchy » poniedziałek, 4 września 2023, 12:13

Dzięki Łukasz!
Poeksperymentowałem trochę i teraz chyba będzie lepiej z wielkością obrazków, ale do tematu.
Chcąc powrócić po latach wybrałem F1 Camel Revell-a nr kat. 4747 1:28, bo to duże ( łatwe do zrobienia ) i tanie, więc nie będzie żal wywalić jak coś schrzanie - z czym się liczyłem. Jednak jak zobaczyłem skrzyła o jakimś dziwnym profilu i powyginanych ( czego nie udało mi się usunąć nagrzewaniem ), postanowiłem je zrobić od podstaw.Obrazek
Na podstawie dostępnych w sieci materiałów narysowałem plany w auto cadzie i na ich podstawie zrobiłem z balsy i sklejki surowiec na skrzydła.Obrazek
Po docięciu oszlifowałem zgrubnie i poszpachlowałem.Obrazek
Oszlifowałem dokladnie i ( ponieważ były bardzo podatne na rysy i wgłębienia ) zrobiłem proste formy gipsowe i odlałem je z żywicy. Po szpachlowaniu i szlifowaniu na miejsca, w których przebiegają żebra i listwy nakleiłem paseczki folii samochodowej.Obrazek
Parokrotnie wszysko lakierowałem i szlifowałem, żeby w miejscach między żebrami i noskami uzaskać delikatne wgłębieniaObrazek
Obrazek
CDN.
suchy
 
Posty: 33
Dołączył(a): sobota, 14 listopada 2015, 20:52
Lokalizacja: Sankt Paul - Austria

Re: Sopwith Camel 1:28 - kara za głupote

Postprzez Kermit » piątek, 8 września 2023, 00:34

jak dla mnie wypas:)
Kermit
 
Posty: 40
Dołączył(a): sobota, 14 listopada 2020, 23:01

Re: Sopwith Camel 1:28 - kara za głupote

Postprzez suchy » niedziela, 10 września 2023, 20:58

Dzięki kermit!
Kontynuując (wybaczcie mi proszę, błędy ortograficzne, gramatyczne i stylistyczne, ale po 40-u latach...) temat:
w przerwach w schnięciu farby pocieniłem połówkę kadłuba i z pręcików mosiężnych polutowałem widoczna kawałek kratownicy ( sorry za jakość zdjęć, ale wtedy nie myślałem o ich publikacji )
Obrazek
Chcąc w miarę wiernie odtworzyć wnętrze kabiny, poszperałem w sieci i na podstawie fotek i "planów" narysowałem wręgi i wyciąłem je z mahoniowej sklejki 0.4mm, listewki z gfk 0.4mm.
ObrazekObrazek
Posklejałem to do kupy i tak to wygląda na dzień dzisiejszy
Obrazek
Obrazek
Obrazek
I tu nastąpiła dłuuuuuuuga przerwa - zawodowo wyjechałem i część wolnego czasu po pracy spędzałem na dokształcaniu się w temacie konstrukcji Camela.
Tak mnie te wszystkie szmatki, deseczki i druciki zaciekawiły, że ( a muszę przyznać, że interesuje się głównie okresem IIwś ) postanowiłem olać zestaw i zbudować model od podstaw.
Zacząłem od zrobienia kratownicy kadłuba - polutowałem go z pręcików Mo 1x1.1
Obrazek
cdn
suchy
 
Posty: 33
Dołączył(a): sobota, 14 listopada 2015, 20:52
Lokalizacja: Sankt Paul - Austria

Re: Sopwith Camel 1:28 - kara za głupote

Postprzez suchy » niedziela, 10 września 2023, 21:07

Widzę, że nie wszystkie weszły - spróbuję jeszcze raz...Obrazek
Obrazek
suchy
 
Posty: 33
Dołączył(a): sobota, 14 listopada 2015, 20:52
Lokalizacja: Sankt Paul - Austria

Re: Sopwith Camel 1:28 - kara za głupote

Postprzez piotr dmitruk » niedziela, 10 września 2023, 23:50

O mamo, ale mieszasz z tymi obrazkami.
Po pierwsze :
Nie mam Fotosika, ale chyba powinno skutkować, żeby nie wklejały się miniatury. Otwórz sobie w Fotosiku duży obrazek, najlepiej w osobnej karcie, najedź na niego myszą i kliknij prawym klawiszem, zaznacz "kopiuj adres grafiki" lub coś podobnego.
Wklej to w forum i...

Po drugie
Uważnie zaznaczaj adres obrazka, zanim klikniesz klawisz Img. Zaznacza Ci się np. dwa adresy, albo też kawałek tekstu obok, i wtedy obrazki z "przyległościami" nie pokazują się.

Zawsze można poćwiczyć w dziale testowym viewforum.php?f=44
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9949
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Sopwith Camel 1:28 - kara za głupote

Postprzez suchy » wtorek, 12 września 2023, 18:19

OK - zobaczmy, czy teraz dziala...
Obrazek
suchy
 
Posty: 33
Dołączył(a): sobota, 14 listopada 2015, 20:52
Lokalizacja: Sankt Paul - Austria

Re: Sopwith Camel 1:28 - kara za głupote

Postprzez suchy » wtorek, 12 września 2023, 18:22

i jeszcze jedno
Obrazek
suchy
 
Posty: 33
Dołączył(a): sobota, 14 listopada 2015, 20:52
Lokalizacja: Sankt Paul - Austria

Re: Sopwith Camel 1:28 - kara za głupote

Postprzez piotr dmitruk » czwartek, 14 września 2023, 16:22

I bardzo dobrze!
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9949
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Sopwith Camel 1:28 - kara za głupote

Postprzez suchy » niedziela, 24 września 2023, 19:27

Witam! Dopasowałem prowizorycznie szkielet boczny ( niestety, jedna listewka się ułamała) i jego pokrycie, które zrobiłem z wydrukowanego wzoru sklejki mahoniowej i cienkiego szfonu szklanego klejąc to żywicą
Obrazek
Obrazek
Poszycie kadłuba chciałem pierwotnie zrobić z gęsto tkanego jedwabiu, ale po wielu próbach postanowiłem wrócić do sprawdzone techniki kompozytu epoxy : jedwab+szyfon+żywica. Obciągnąłem to na szkielecie ramy, po waschnięciu trasnąłem szpachlą w spraju i szlifowałem na mokro papierkiem 800
Obrazek
Nawiercilem wiertłem 0,2mm otwory
Obrazek
pod sznurowanie poszycia. Trasnąłem revellem 46 jako podkladem, przeszlifowalem pozostale nierówności i tą samą emalią zrobilem imitację brzegów części płótna wraz z marszczeniami ( czy jak to nazwać?).To samo zrobiłem na odwrotnej stronie kolorem mojego wynalazku, ale to będę musiał zmyć, bo nie pasuje. Przewloklem następnie przez otworki źyłkę - nitka nie zdała egzaminu.
Obrazek
suchy
 
Posty: 33
Dołączył(a): sobota, 14 listopada 2015, 20:52
Lokalizacja: Sankt Paul - Austria

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 56 gości