F4U-1A Corsair 1/32

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

F4U-1A Corsair 1/32

Postprzez Tregard » sobota, 21 października 2023, 17:58

Cześć,
Potrzebuję rady i pomocy ludzi bardziej doświadczonych.
Kończę właśnie model F4U-1A Corsair 1/32. Jak wyszedł, widać na zdjęciach:
https://postimg.cc/gallery/t6xLTf8
Widzę, że popełniłem kilka błędów, zwłaszcza jeśli chodzi o kalkomanie. Myślę, że duży wpływ miało to, że przesmarowałem je płynem Tamiya Mark Fit kilka dni po nałożeniu… Udało mi się kalki odkleić, przesmarować płynem powierzchnię pod nimi i przykleić raz jeszcze, jednak nie zniwelowało to wszystkich błędów. Pytanie do Was, co z tym zrobić?
1) Zostawić, jest wystarczająco dobrze
2) Ratować – jeśli tak, to w jaki sposób? Próbowałem nakłuwać igłą miejsca, gdzie kalki nie przylegają dobrze i smarować płynem ponownie, ale również nie wszędzie pomogło
3) Odkleić, kupić nowe i nakleić zgodnie ze sztuką.
Druga rzecz, w jakiej potrzebuję rady, to wash. Zastanawiam się nad Vallejo 76518 Black. Może być, czy polecilibyście coś innego? Nałożyć go punktowo na nity i miejsca łączeń, czy przesmarować cały model, żeby go „przybrudzić”? Na koniec chcę jeszcze całość pokryć matowym lakierem Mr Hobby. Z góry dzięki za pomoc :)
Tregard
 
Posty: 4
Dołączył(a): niedziela, 15 października 2023, 15:40

Reklama

Re: F4U-1A Corsair 1/32

Postprzez Ringo » sobota, 21 października 2023, 19:11

Ja stosuję DecalFix firmy Humbrol. On powoduje zmiękczenie kalkomanii. Kalkomanię trzyma się w nim 20-30minut (np. na płaskim spodku). Po tym czasie trzeba papierek wraz z kalkomanią zsunąć na konkretne miejsce na modelu - nie wolno
tego robić palcami , bo zmiękczona kalkomania przykleja się do skóry. Po upływie 12godzin kalkomania na ogół dobrze
przylega do powierzchni modelu. Jeśli w jakiś miejscach nie przylega, np w linii podziałowej , to lekko nacinam i pędzelkiem
nanoszę Decalfix. I tak do skutku. Jest jeszcze jedna ważna rzecz - Decalfix rozpuszcza niektóre farby, np. Mr Hobby.
Mam na to taki sposób, że nanoszę na model lakier błyszczący Revell nr 1. Po wyschnięciu lakieru można
na nim z powodzeniem stosować DecalFix. Generalnie, po namalowaniu kamuflażu, należy model pokryć lakierem błyszczącym, żeby kalkomanie nie "srebrzyły" w miejscach gdzie nie ma na nich nadruku.
Avatar użytkownika
Ringo
 
Posty: 176
Dołączył(a): czwartek, 18 maja 2023, 18:16
Lokalizacja: Kociewie

Re: F4U-1A Corsair 1/32

Postprzez Tregard » poniedziałek, 23 października 2023, 08:01

Dzięki Ringo za odpowiedź :-)
Tregard
 
Posty: 4
Dołączył(a): niedziela, 15 października 2023, 15:40

Re: F4U-1A Corsair 1/32

Postprzez Łukasz_K » poniedziałek, 23 października 2023, 10:33

Użyj czegoś silniejszego na te kalki (tamka robi wersje strong i chyba nawet super strong tego płynu). Posmaruj kalki, poczekaj (mogą się pomarszczyć ale ich wtedy nie dotykaj - naprawią się same), jeżeli efektu po 24 godzinach nie będzie widać powtórz czynność, ale po kilkunastu minutach jak kalki nasiąkną to przejedź patyczkiem do uszu rolująć je w tą i z powrotem dociskając kalki do tych nitów. Linie podziału możesz dodatkowo naciąć skalpelem i wtedy rolować.

Ja osobiście jako wash polecam Tamiya panel line accent color - jedna uwaga - washe najlepiej rozlewają się na równej, gładkiej powierzchni (niektórzy np. kładą je na błyszczący lakier). Na tak pomalowanym modelu jak u ciebie odradzam smarowania washa po całości (mogą być problemy z doczyszczeniem w miejscach niepożądanych) a położeniu tak zwanego pinwasha.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4819
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 13:58
Lokalizacja: Bstok

Re: F4U-1A Corsair 1/32

Postprzez Tregard » poniedziałek, 23 października 2023, 11:01

Cześć Łukasz, dzięki za rady.
Rozumiem, że ten płyn w wersji strong stosować na te kalki, które już są, nie odklejać ich ani nie wymieniać?

Z washem mam jeszcze taki problem, że większość linii podziału jest wypukła, nie wklęsła. Nie wiem, jak to wpłynie na efekt końcowy.

Pinwash proponujesz do stosowania punktowo np. na wystające nity?
Tregard
 
Posty: 4
Dołączył(a): niedziela, 15 października 2023, 15:40

Re: F4U-1A Corsair 1/32

Postprzez Łukasz_K » poniedziałek, 23 października 2023, 11:39

Tregard napisał(a):Rozumiem, że ten płyn w wersji strong stosować na te kalki, które już są, nie odklejać ich ani nie wymieniać?


tak, dokładnie

Tregard napisał(a):Z washem mam jeszcze taki problem, że większość linii podziału jest wypukła, nie wklęsła. Nie wiem, jak to wpłynie na efekt końcowy.


Tak, ich wyrazistość napewno się zwiększy. Możesz spróbować zrobić wash z farby olejnej dla plastyków (albo modelarzy - Abteilung 502) na bazie White Spiritu, jeżeli uznasz, że są zbyt wyraziste, możesz potem pędzlem nasączonym lekko w WS spróbować zmniejszyć jego intensywność zbierając jego nadmiar, ta technika jest fajna bo jednocześnie można stworzyć subtelne przejście tonalne.

Tregard napisał(a):Pinwash proponujesz do stosowania punktowo np. na wystające nity?

tak, tutaj wersja z farbą olejną i WS też się sprawdzi.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4819
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 13:58
Lokalizacja: Bstok

Re: F4U-1A Corsair 1/32

Postprzez Tregard » poniedziałek, 23 października 2023, 13:36

Dzięki, będę kombinował.
Tregard
 
Posty: 4
Dołączył(a): niedziela, 15 października 2023, 15:40


Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 40 gości