Wright Flyer 1

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: Wright Flyer 1

Postprzez marder » wtorek, 19 grudnia 2023, 15:29

Nooo, szacun! 8-)
Rafał B - Entuzjasta HIPS-u
marder
 
Posty: 648
Dołączył(a): niedziela, 27 stycznia 2008, 20:44
Lokalizacja: Kraków

Reklama

Wright Flyer 1

Postprzez bartlomiejrusiecki » wtorek, 19 grudnia 2023, 15:30

Teraz napęd łańcuchowy i konstrukcja pod montaż śmigieł. No tutaj to miałem stres czy to się uda. Zaplanowałem konstrukcję tak, że lewy i prawy łańcuch są wydrukowane osobno. Łączą się na osi koła zamachowego silnika w dość skomplikowany sposób - najpierw wchodzi jedno koło zębate potem drugie a na końcu sklejają się dwie połówki końcówki wału. Brzmi skomplikowanie ale udało się bardzo ładnie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widać też, że koła zębate nie wydrukowały się zbyt ładnie ale już poprawiłem w modelu - źle były pomyślane podparcia.
Avatar użytkownika
bartlomiejrusiecki
 
Posty: 22
Dołączył(a): wtorek, 19 grudnia 2023, 09:58

Wright Flyer 1

Postprzez bartlomiejrusiecki » wtorek, 19 grudnia 2023, 15:34

Teraz słupki. I kolejny stres. Wydawałoby się, że takie cienizny nic nie utrzymają i się wszystko powykrzywia. Na szczęście nic z tych rzeczy!
Starałem się wklejać słupki możliwie równo ale docelowo planuję wydrukować również przyrząd do ustawienia skrzydeł na rozpórkach by ułatwić zadanie.

Obrazek

Przyklejenie górnego skrzydła to jednak jest nieco problematyczne bo zgrać to wszystko... Przyrząd będzie potrzeby.

Obrazek
Avatar użytkownika
bartlomiejrusiecki
 
Posty: 22
Dołączył(a): wtorek, 19 grudnia 2023, 09:58

Wright Flyer 1

Postprzez bartlomiejrusiecki » wtorek, 19 grudnia 2023, 15:35

Obrazek

Teraz najlepsze. Nakładam ster wysokości na dwie płozy

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
bartlomiejrusiecki
 
Posty: 22
Dołączył(a): wtorek, 19 grudnia 2023, 09:58

Wright Flyer 1

Postprzez bartlomiejrusiecki » wtorek, 19 grudnia 2023, 15:39

Do płóz doklejam poprzeczki i wszystko do spodu dolnego skrzydła

Obrazek

Obrazek

Pozostaje tylko skleić ster kierunku - jeden trójkąt na górze i drugi na dole.

Obrazek

I tu jest największa niespodzianka - to się nie powinno trzymać kupy. Byłem przekonany, że bez przyklejenia linki podtrzymującej ster kierunku to się rozpadnie. A tu niespodzianka - trzyma się jak nie wiem.
Avatar użytkownika
bartlomiejrusiecki
 
Posty: 22
Dołączył(a): wtorek, 19 grudnia 2023, 09:58

Wright Flyer 1

Postprzez bartlomiejrusiecki » wtorek, 19 grudnia 2023, 15:48

Ogólnie na razie tyle. Zacząłem robić olinowanie ale jeszcze trochę mi z tym zejdzie. Uzupełniłem też (dorobiłem z drucika) haczyki na skrzydłach bo niektóre się połamały.

W zasadzie to nie jestem w ogóle zadowolony z wykonania samego modelu ponieważ bardzo się spieszyłem by go skleić przed 17 grudnia - to rocznica lotu i bardzo mi na tym zależało. Zrobiłbym ten samolocik sto razy lepiej i ładniej - proszę o wybaczenie dziadostwa w malowaniu i niedoróbek - jestem ich świadomy.

Ale najbardziej jestem zadowolony, że wszystko działa jak trzeba, elementy, w które nie wierzyłem są super więc potwierdziły się moje przypuszczenia, że da się ten model (filigranowy skąd inąd) zrobić w całości.

Cieszę się, że model 3D wyszedł super, starałem się to zrobić jak najlepiej i już zacząłem uwzględniać poprawki. Niebawem będę miał gotowy produkt bez lipy. Instrukcja montażu też już w drodze:

Obrazek

Mam nadzieję, że na początku roku będę mógł ogłosić plany sprzedaży (poza tym prawie skończyłem konwersję do polskiego F-16 dla zestawu Tamiya i to też spróbuję Wam zaprezentować bo ładnie wyszło)

Napiszcie co o tym wszystkim sądzicie i czy to w ogóle ma sens. Na razie działam bo to moja pasja ale nie ukrywam, że chciałbym przy okazji zrobić z tego mini biznesik - zwłaszcza, że od lat projektuję w 3D a drukarka daje mi dużo możliwości.

Zapraszam też na mój kanał na YT, gdzie pojawiają się kolejne filmiki:

https://www.youtube.com/@model-ma-king
Avatar użytkownika
bartlomiejrusiecki
 
Posty: 22
Dołączył(a): wtorek, 19 grudnia 2023, 09:58

Wright Flyer 1

Postprzez bartlomiejrusiecki » wtorek, 19 grudnia 2023, 15:52

Tymczasem zapraszam do oglądania a niedługo do finalnej galerii jak skończę linki

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
bartlomiejrusiecki
 
Posty: 22
Dołączył(a): wtorek, 19 grudnia 2023, 09:58

Re: Wright Flyer 1

Postprzez bedrzich » wtorek, 19 grudnia 2023, 18:18

Piękny model!
Biorę jeśli będzie w sprzedaży!!
W młodości popełniłem Flyera z Monogramu, ale w stosunku do Twojego jest dosyć uproszczony no i w nietypowej skali.
Będąc na Kitty Hawk w Płn Karolinie kupiłem nawet w miescowym muzeum Pierwszego lotu nowy egzemplarz (by Revell) z zamysłem poprawek, ale mój kotek “zopiekował” się rozpórkami i kiedy je poprzegryzał to odpuściłem sobie…
Mam parę fotek oryginału z Waszyngtonu oraz replik z Kitty Hawk i Oshkosh…
bedrzich
 
Posty: 53
Dołączył(a): środa, 17 lutego 2016, 20:53

Re: Wright Flyer 1

Postprzez Mac Eyka » wtorek, 19 grudnia 2023, 21:30

ŁŁŁŁŁŁŁŁŁŁŁeeeeeeeeeeeeeeeeeee
Słaby ten samolot jest :mrgreen:

Nie można zrobić preszajdingu, postszajdingu, brudzingu, syfingu.
Farby z blach nie da się zetrzeć.
Zasyfić za wydechami.
Ale ogólnie to bajerancki projekt normalnie jest.
Mam tylko nadzieję, że staniesz na wysokości zadania. No wiesz w jakiej kwestii.
Jak by jeszcze łańcuch od wielocypeda ruchomy był to by była petarda
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski

ObrazekObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3031
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Re: Wright Flyer 1

Postprzez bartlomiejrusiecki » wtorek, 19 grudnia 2023, 22:54

Dziękuję za dobre słowo Panowie!
Avatar użytkownika
bartlomiejrusiecki
 
Posty: 22
Dołączył(a): wtorek, 19 grudnia 2023, 09:58

Re: Wright Flyer 1

Postprzez Aleksander » środa, 20 grudnia 2023, 17:33

Z przyjemnością obejrzałem cały wątek - chyba jesteśmy świadkami całkiem nowego modelarstwa - samemu zaplanować, zaprogramować, wydrukować i skleić...
Gratuluję świetnego modelu i pracy w niego włożonej. Najstarsze początki lotów silnikowych to, co prawda, nie moja tematyka, ale sam proces tworzenia modelu bardzo ciekawy. Nie ukrywam, że chętnie obejrzę kolejne Twoje prace.
Czekam z niecierpliwością na kolejne "drukowane" samoloty.
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Poprzednia strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 40 gości