Strona 1 z 2

Hurricane Mk I Arma Hobby 1:72

PostNapisane: sobota, 17 lutego 2024, 18:04
przez tommyk
Taki sobie otworzyłem warsztacik po zakończeniu konkursowego projektu. Spokojnie, na luzie, bez spinki. Wiem, ktoś może powiedzieć, że tego Hurriego to wszyscy już dawno zrobili parę lat temu. U mnie jakoś ciągle czekał. Parę razy już wyjąłem ze składziku ale coś innego wcisnęło się o kolejki :).
Od siebie przenitowałem, a poza tym idę prosto z pudła. Kokpit będę zamykał bo w otwartej wersji limuzyna dosyć gruba. Podobno coś tam się potem zmieniło w kolejnych edycjach ale nie wiem, bo u mnie tylko ten na składzie.
Obrazek

Re: Hurricane Mk I Arma Hobby 1:72

PostNapisane: niedziela, 18 lutego 2024, 01:44
przez Łukasz_K
O! jeszcze blaszki dawali :mrgreen:

Re: Hurricane Mk I Arma Hobby 1:72

PostNapisane: poniedziałek, 19 lutego 2024, 09:51
przez tommyk
Idziemy do przodu. Od siebie dorobiłem przewody we wnęce podwozia głównego. Wykorzystałem drut ołowiany dla wędkarzy. Bardzo plastyczny i wydaje się, że wystarczająco wytrzymały.
Obrazek
Obrazek

Re: Hurricane Mk I Arma Hobby 1:72

PostNapisane: poniedziałek, 19 lutego 2024, 17:49
przez Aleksander
tommyk napisał(a):(...)Od siebie dorobiłem przewody we wnęce podwozia głównego.(...)

Pewnie niepotrzebnie to piszę, ale na wszelki wypadek - pamiętaj też o przewodach na wewnętrznych częściach osłon podwozia - element, który w zasadzie łatwo mogliby zrobić producenci zestawu, a o którym czasami się zapomina - a to takie charakterystyczne elementy w tym samolocie.

Re: Hurricane Mk I Arma Hobby 1:72

PostNapisane: poniedziałek, 4 marca 2024, 14:18
przez tommyk
Aleksander napisał(a):Pewnie niepotrzebnie to piszę, ale na wszelki wypadek - pamiętaj też o przewodach na wewnętrznych częściach osłon podwozia - element, który w zasadzie łatwo mogliby zrobić producenci zestawu, a o którym czasami się zapomina - a to takie charakterystyczne elementy w tym samolocie.
Będę pamiętał. Dzięki za zwrócenie uwagi.
Ponieważ Hurri to wdzięczny temat w zakresie odzwierciedlenia efektu ugięcia płótna, to postanowiłem relaksacyjnie spróbować coś nowego (przynajmniej dla mnie).
Na dole zrobiłem klasycznie tj. najpierw poleciałem jaśniejszym, zamaskowałem wręgi i na to ciemniejszy. Wszystko zrobiłem jako preshading i na to bazowy kolor. Wyszło znośnie ale nie tak jak bym jednak chciał. Pokażę jak zdejmę maskowanie.
Na górze i na bokach będzie eksperyment. Zrobiłem odwrotnie. Najpierw wszystko zaciemniłem, a potem pobawiłem się w maskowanie i zrobiłem cienkie, żółte linie. Na razie na ogonie i statecznikach poziomych. Wybrałem żółty bo skoro kamo to DG i DE to żółty w oby wypadkach powinien się ładnie komponować. Zobaczymy czy nie jest to przerost formy nad treścią :). W każdym wypadku wartością dodaną będzie wiedza i doświadczenie na własnej (plastikowej) skórze :mrgreen:.
Dziś przede mną początek maskowania kadłuba.
Obrazek
Obrazek

Re: Hurricane Mk I Arma Hobby 1:72

PostNapisane: czwartek, 14 marca 2024, 09:40
przez tommyk
Powoli kończę zasadniczą część malowania. Wkrótce pokażę jak wyszło ale wcześniej pytanie z innej beczki.
Wybrane malowanie klasycznie :)
Obrazek
Z instrukcji wynika, że należy wybrać rondle i kokardy z wyraźnie jaśniejszym niebieskim kolorem (nr 24, 26 i 29).
Obrazek
Chciałbym to wymalować od masek.
Pierwsze pytanie do experten - jaki to kolor ten niebieski. Wydaje mi się, że raczej nie ten
Obrazek bo to jest raczej ten ciemniejszy, jak na pozostałych rondlach. Oczywiście mogę mieszać sam na oko jak to często bywa, ale mimo wszystko pytam :).
Drugie zaś - co to za przypadek, że stosowano wyraźnie inny odcień niebieskiego w RAF do oznaczeń w tym samym okresie. Z tego co wiem po wojnie była chyba zmiana odcieni ale zawsze myślałem, że podczas wojny był jeden kolor w tym zakresie, a zauważane zmiany wynikały raczej ze zużycia i spłowienia.
Pozdrawiam
Tomek

Re: Hurricane Mk I Arma Hobby 1:72

PostNapisane: niedziela, 17 marca 2024, 16:21
przez tommyk
Wyszło tak.
Obrazek
Obrazek
Użyłem P-Mask do Pastella, które kupiłem wieki temu jeszcze jak pojawił się nowy Hurricane od Airfixa, którego nigdy nie skończyłem :mrgreen:. Maski zachowywały się ok ale zaznaczam, że nie trzymałem ich długo na modelu. Max 1h. Klej nigdzie nie został.

Re: Hurricane Mk I Arma Hobby 1:72

PostNapisane: piątek, 22 marca 2024, 17:49
przez tommyk
Kalki położone. Działamy dalej.
Obrazek

Re: Hurricane Mk I Arma Hobby 1:72

PostNapisane: piątek, 22 marca 2024, 20:29
przez Aleksander
Wygląda bardzo dobrze!

Re: Hurricane Mk I Arma Hobby 1:72

PostNapisane: sobota, 23 marca 2024, 13:59
przez GrzeM
Bardzo fajny!

Re: Hurricane Mk I Arma Hobby 1:72

PostNapisane: niedziela, 24 marca 2024, 10:53
przez Woit
Zgrabna bestyjka. Jakich kolorów/producenta użyłeś do kamuflażu?

Re: Hurricane Mk I Arma Hobby 1:72

PostNapisane: niedziela, 24 marca 2024, 15:25
przez tommyk
Dark Green Bilmodel 398, Dark Earth Bilmodel 396 i Sky Bilmodel 395, a cieniowałem tym co mi wpadło w pod rękę. Sky rozcieńczałem białym, a do góry wziąłem brązy i zielenie z zestawu SEA.
Metaliki standardowo SM od Gunze.

Re: Hurricane Mk I Arma Hobby 1:72

PostNapisane: niedziela, 24 marca 2024, 20:47
przez Woit
Dziękuję za odpowiedź.

Re: Hurricane Mk I Arma Hobby 1:72

PostNapisane: poniedziałek, 25 marca 2024, 15:25
przez GrzeM
Z zachwytu nad modelem nie zauważyłem pytania o jaśniejsze rondle.

Rzeczywiście, przed wojną używano po prostu dość jaskrawych kolorów Identification Red i Identification Blue. Później zmieniono je na Dull Red i Dull Blue znane nam z większości wojennych samolotów. Kolory "dull" wprowadzono w marcu 1936, ale szerzej spopularyzowały się dopierow czasie Kryzysu Monachijskiego 1938/39 kiedy wprowadzono także malowania kamuflażowe (wcześniej większość samolotów RAF była srebrna). Jednak jaskrawe rondle pojawiały się jeszcze sporadycznie aż do 1941 roku.

Jeśli chodzi o niektóre Hurricane (także ten o którym rozmawiamy), to maszyny z produkcji licencyjnej w fabryce Gloster jeszcze w 1940 roku miały jaskrawe rondle Identification Red i Identification Blue (za oficjalną zgodą na wykorzystanie zapasów farb). Natomiast rondle na spodzie miał domalowane później, już nowymi kolorami "dull".

Image

Tu #Armastory o tym samolocie:
https://armahobbynews.pl/blog/2018/10/2 ... -niewielu/

Re: Hurricane Mk I Arma Hobby 1:72

PostNapisane: poniedziałek, 25 marca 2024, 16:40
przez tommyk
Dzięki za wyczerpujące info w sprawie niebieskiego :). Tak jak to wyglądało na kalkach wymieszałem jaśniejszy, żywszy niebieski i jest pewna różnica.
Dzięki także za link. Wstyd przyznać ale mi jakoś wcześniej umknął.