A5M4 Claude - 1/48 Classic Airframes

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

A5M4 Claude - 1/48 Classic Airframes

Postprzez Aleksander » środa, 22 maja 2024, 20:49

Model należący do trójki wymienionych w książce "Kamikadze - Boski Wiatr" - obok myśliwców Ki-43 Hayabusa (w książce Hajabudza) i Ki-44 Shoki (w książce Sioki), na których latali i ginęli bohaterowie tej opowieści.

O samej książce Bohdana Arcta lepiej się nie będę wypowiadał - ma mnóstwo nieścisłości i przekłamań (choćby walki z Tigercatami, które do służby weszły dopiero po wojnie), ale ponad 50 lat temu, kiedy byłem w podstawówce, bardzo rozpalała nam głowy i wyobraźnię. Ponieważ obaj moi kumple, z którymi się pasjonowałem losami Nuwami Taro, Okura Tatsuno i Toku Yamamoto, już nie żyją, ostatnie trzy japońskie modele zadedykowałem właśnie Jankowi i Piotrkowi.

Sam model dał mi trochę do wiwatu - nie jest to Eduard, Tamigawa ani choćby ICM - ot, typowy shortrun, z kilkoma częściami z żywicy i pożółkłą osłoną kabiny z vacu. Żywiczny kokpit (za radą któregoś z hyperscalersów) skróciłem, bo za diabła nie chciał się dać wpasować na miejsce do tego przeznaczone. Ale potem było już tylko lepiej. Całość nawet nieźle do siebie pasowała, musiałem tylko dorobić ośki z cienkich igieł do zastrzyków w kapciach podwozia. Pożółkłą osłonę kabiny potraktowałem Gloss Varnish Humbrola - trochę pomogło. Żywiczny silnik nieźle się wpasował w osłonę. Największym problemem okazało się brak żywicznej piasty śmigła - próbowałem zamówić u źródła, ale mi napisali, że nie mają już żadnych żywic do tego modelu. Rozwiązaniem okazała się piasta z żywicznego śmigła P.24, które kiedyś kupiłem, ale (na szczęście) nie wykorzystałem - "przeszczepiłem" tylko łopaty i jakoś się udało.

Malowany metalizerami AK Interactive. Kalki zestawowe niestety rozpadły się zaraz po zanurzeniu w wodzie - musiałem zamówić nowe - na szczęście znalazłem zestaw Berna Decals odpowiadający temu, co chciałem zrobić - czyli maszynie z lotniskowca "Soryu", na której latał w 1938 roku Hideo Oishi - jedna z nielicznych maszyn nie pokryta powłoką antykorozyjną, więc nie zżółkła (jak kabinka), a pozostała w kolorze aluminium.

Na "prawdziwą" galerię trzeba będzie jeszcze chwilkę poczekać, aż pogoda będzie odpowiednia, na razie mała, warsztatowa "zajawka" ;o)

Obrazek

Obrazek

i Claude na "gotowo", przed prawdziwą galerią ;o) - zdjęcia kiepskie, bo telefoniczne

Obrazek

Obrazek
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 8035
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Reklama

modele polskich samolotów

Re: A5M4 Claude - 1/48 Classic Airframes

Postprzez Ringo » czwartek, 23 maja 2024, 07:48

Stworzyłeś model, który przykuwa uwagę . Aluminium , czerwień i czarne oznaczenia, jest to ciekawe.
Avatar użytkownika
Ringo
 
Posty: 196
Dołączył(a): czwartek, 18 maja 2023, 18:16
Lokalizacja: Kociewie

Re: A5M4 Claude - 1/48 Classic Airframes

Postprzez Aleksander » poniedziałek, 27 maja 2024, 16:22

Dzięki ;o)
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 8035
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"


Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 46 gości