Ła-5, Zwiezda 1:48 - Open

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Ła-5, Zwiezda 1:48 - Open

Postprzez Jarek Gurgul » niedziela, 6 grudnia 2009, 23:31

Dla podbudowania swojego morale czymś szybkim oraz zaktywowania innych w konkursie, postanowiłem dołączyć z modelem łatwym jak się wydaje, a mimo to efektownym. Oczywiście jako koordynator startuję tylko dla towarzystwa, poza konkurencją :).

Kupiłem ostatnio bardzo ciekawy i zaskakujący w sumie model, na pierwszy rzut oka gotowy do zbudowania już prawie prosto z pudełka. Ta perełka, która mnie urzekła (o czym pisałem wcześniej), to Ła-5 Zwiezdy w skali 1:48.

Obrazek

Oglądałem relacje innych kolegów z budowy bliźniaczego produktu - Ła-5FN, wypuszczonego na rynek jakiś czas temu i byłem pod wrażeniem kompletności zestawu, jak i tego, co można z niego uzyskać. Zachęcony tym, co znalazłem w galeriach, jak również w recenzjach Ła-5FN, ja zdecydowałem się na ciekawszą dla mnie wersję sowieckiego myśliwca - Ła-5, nowinkę z ostatnich miesięcy, która prezentuje się na ramkach równie dobrze, co zestaw FN.

Model Ła-5 ma bardzo ładną, rewelacyjną - nie waham się użyć tego określenia - powierzchnię płatowca. Giganci rynku z Tamiyą, Hasegawą, Dragonem, czy Eduardem włącznie nie powstydziliby się takiej jakości. Linie podziału blach są delikatne, naniesione są również wszystkie nity. Jest ich, ze względu na 'drewnianą' konstrukcję wiekszej części tego samolotu mniej, niż w 'blaszanych' maszynach niemieckich, czy alianckich, ale i tak ich wykonanie przez Zwiezdę podnosi w znaczny sposób efektowność zestawu.

Drugim bardzo mocnym punktem 'Ławeczki' Zwiezdy jest kompletność wnętrza samolotu. W zestawie znajdziemy nie tylko wnętrze kabiny, czy silnik, ale również jego oprzyrządowanie, łoże, uzbrojenie w postaci działek Szwak, pełną kratownicę kadłuba ze wszystkimi podłużnicami i wręgami oraz elementy umieszczone w tylnej części kadłuba i wnęce kółka ogonowego. Jest sporo bardzo precyzyjnie odlanych detali wnętrza, nie trzeba więc będzie wykonywać zbyt wielu uzupełnień. W zasadzie potrzebne będą jedynie pasy pilota (tych brak) i kilka drobnych detali, jak paski na orczyku, czy kabelki gdzieniegdzie na burtach.

Trzecim poważnym atutem modelu są elementy przezroczyste. Dość cienkie, bardzo czysto odlane, bez zniekształceń (poza wyoblonym, górnym fragmentem wiatrochronu). Vacuforma nie będzie potrzebna (chyba, że ktoś zdecyduje się na wersję z pierwszych serii, o czym później).

Niestety, nie ma idealnych modeli i jak zwykle przy bliższym 'poznaniu' zestaw - jak prawie każdy inny - traci. Na szczęście ten tylko troszeczkę.

Na kilku częściach kratownicy występują przesunięcia formy. Jest to o tyle zastanawiające, że na tej samej ramce wtryskowej inne elementy takich przesunięć nie mają. Przesunięcia pojawiają się tylko na wewnętrznych, niewidocznych elementach, więc w sumie to nie problem, poza tym łatwo to skorygować.

Na paru częściach występują niewielkie nadlewki, a na tylnej, 'drewnianej' części kadłuba oraz przykadłubowej części skrzydeł - zagłębienia. Te na kadłubie są ledwo widoczne i wystarczy warstwa surfacera i papier ścierny dla ich zniwelowania. Dwie na płacie są małe, ale trochę głębsze i trzeba będzie je potraktować odrobiną szpachli.

Największy problem to silnik, składający się ze sporej ilości elementów, wykonany dość dokładnie, tyle tylko, że... brak na cylindrach jakiegokolwiek śladu żeberek! W przypadku tej budowy to nie kłopot, bo nie planuję otwierania przedniej części samolotu - chcę zachować niezakłóconą sylwetkę Ła-5 - jednak przy próbie pokazania bardzo bogatego wnętrza modelu brak żeberek stanowi już kłopot i zmusza do kombinowania z dodatkami lub żmudnego dorabiania detalu.

Poza tymi drobnymi w sumie felerami, reszta zestawu jest naprawdę świetna.

Zestaw zawiera kalki dla 3 malowań. Ja planuję wykonanie maszyny z eskadry 'Czkałow', ale nie tej z arkusza Zwiezdy, a samolotu z numerem bocznym '55' i półzimowym kamuflażem, według rysunku z pierwszego wydania modelu Vectora.

Obrazek

A propos Vectora, myślę że jego zestaw odejdzie w zapomnienie. Produkt Zwiezdy wygląda na dużo lepszy i kompletniejszy. Na pewno jest też o niebo łatwiejszy w budowie (Ła-5 Vectora to prawie sama żywica). A ostatnim gwoździem do trumny dla żywicznego zestawu jest cena około 60,- złotych za plastik Zwiezdy - jakieś trzy razy niższa, niż modelu Vectora.

---

Budowę zacząłem po bożemu, według instrukcji, biorąc się na początek za kratownicę kadłuba.
Ponieważ ten model będę robił z zamkniętymi blachami części silnikowej, nie dodaję tutaj w środku niczego od siebie. Trochę detali dorzucę jedynie do kabiny pilota, reszta ma być wykonana z możliwie najmniejszym nakładem pracy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jedynym problemem, jaki widzę na teraz jest upewnienie się co do serii egzemplarza, który chcę wykonać. Według Vectora jest to maszyna wczesnych serii z okrągłym wiatrochronem, odziedziczonym jeszcze po ŁaGG'u. Jeśli ktoś znalazłby i przedstawił zdjęcie oryginału - to jest maszyny nr 55 z eskadry Czkałowa - byłbym zobowiązany.

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6029
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Reklama

Re: Ła-5, Zwiezda 1:48 - Open

Postprzez dewertus » poniedziałek, 7 grudnia 2009, 00:06

Zapowiada się bardzo ciekawie :mrgreen: Na "zaprzyjaźnionym" forum zza wielkiej wody jeden z uczetników już zrobił ten model... prezentuje się bardzo interesująco;
http://www.swannysmodels.com/yabb2/YaBB ... 1254676666

pzdr.
Hubert
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 00:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ła-5, Zwiezda 1:48 - Open

Postprzez Jaho63 » poniedziałek, 7 grudnia 2009, 00:08

Skala paskudna, ale popatrzę. ;o)
A z tym malowaniem się zastanów, jest tylu gieroi! :)
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 00:39

Re: Ła-5, Zwiezda 1:48 - Open

Postprzez Mariusz Jarzyna ze Szczec » poniedziałek, 7 grudnia 2009, 15:37

Do póżniejszej wersji ładny silnik już jest
http://www.hannants.co.uk/search/?FULL=KYE4805
Można by się pokusić o ewentulaną przeróbkę czyli wykorzystać same cylindry :mrgreen: . Podzielam Twój gust co do garbatej wersji też takową posiadam i chętnie popatrzę co z niej wyciśniesz. Cieszę się, że kolejny wątek do zaglądania z radością.
Avatar użytkownika
Mariusz Jarzyna ze Szczec

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3226
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 16:29

Re: Ła-5, Zwiezda 1:48 - Open

Postprzez spiton » poniedziałek, 7 grudnia 2009, 15:45

Oglądałem ten model u kumpla. Faktycznie jest niezły. Szkoda, że w 72, Zwezda często robi kaszankę.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 00:21
Lokalizacja: Kościelisko


Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 40 gości