SBD 5 Dauntless - Italeri/ACC - 1/48 - Standard

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: SBD 5 Dauntless - Italeri/ACC - 1/48 - Standard

Postprzez Speedking » środa, 3 marca 2010, 20:00

Pocienić to i tak trzeba jeżeli mają być zamknięte. Jestem w trakcie ;o) potem będę podgrzewał.
Obawiam się że zrobienie wnętrza klap od podstaw również skończyłoby w Open. Z resztą i tak nie wyrobiłbym się z tym na czas :(.
Pozdrawiam, Krzysztof
"Student to już jest absolutne dno piramidy społecznej"
Avatar użytkownika
Speedking
 
Posty: 487
Dołączył(a): poniedziałek, 7 stycznia 2008, 01:38
Lokalizacja: Warszawa

Reklama

Re: SBD 5 Dauntless - Italeri/ACC - 1/48 - Standard

Postprzez Speedking » sobota, 6 marca 2010, 00:19

Konkretnie pocieniłem i naprostowałem hamulce pod (bardzo) ciepłą wodą. Jak nie w jedną to wyginały się w drugą, ale ostatecznie uległy i jakoś to wygląda. There ain't no way but the hard way* jak to mawiają (jak kiedyś dostanę się do budynku zajmowanego przez Italeri to będzie to wyglądało tak jak na teledysku :mrgreen: ). Urwany przy odcinaniu z ramek zawias dorobiłem z kawałka tej samej ramki. Kryzys chwilowo zażegnany ;o)
Nie ma innej drogi jak pod górkę, w bardzo wolnym tłumaczeniu

Obrazek

Twórcy modelu chyba nie wzięli pod uwagę że ktoś może chcieć go zrobić z zamkniętymi klapami, tę dziurę będzie trzeba załatać!
Obrazek
Pozdrawiam, Krzysztof
"Student to już jest absolutne dno piramidy społecznej"
Avatar użytkownika
Speedking
 
Posty: 487
Dołączył(a): poniedziałek, 7 stycznia 2008, 01:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: SBD 5 Dauntless - Italeri/ACC - 1/48 - Standard

Postprzez Speedking » piątek, 12 marca 2010, 22:29

Wyciąłem nadgryzione przez chomiki szybki celownika i wymieniłem na własne
Obrazek

Podkład nałożony. Wreszcie aparat wyłapał nitowanie!
Obrazek

Na spodzie wyszło trochę baboli. Dziurę przy klapie załatałem kartą kredytową, klejem CA i szpachlą. Muszę jeszcze poszerzyć linię oddzielającą ją bo zupełnie jej nie widać
Obrazek

Wymyśliłem sobie taką "konfigurację owiewkową" - ze schowanym karabinem i tylną częścią na miejscu. Musiałem tą część odciąć od owiewki "całościowej" gdyż ta rozcięta przez producenta, przeznaczona do otwartej kabiny, była dwukrotnie za wąska.
Obrazek

Po namyśle zdecydowałem się, że hamulce przykleję po malowaniu. Nie wykombinowałem żadnego sposobu zamaskowania dziurek żeby niepożądana farba nie przedostała się do wewnątrz, a hamulce od wewnątrz muszą być pomalowane na czerwono przed zamontowaniem.
Pozdrawiam, Krzysztof
"Student to już jest absolutne dno piramidy społecznej"
Avatar użytkownika
Speedking
 
Posty: 487
Dołączył(a): poniedziałek, 7 stycznia 2008, 01:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: SBD 5 Dauntless - Italeri/ACC - 1/48 - Standard

Postprzez piotr dmitruk » piątek, 12 marca 2010, 22:34

Możesz po prostu podkleić od wewnątrz taśmę Tamiyi, maskując kolor czerwony. A potem jedziesz po całości kamuflażem.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9941
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: SBD 5 Dauntless - Italeri/ACC - 1/48 - Standard

Postprzez Speedking » piątek, 12 marca 2010, 22:38

No tak, ale jak potem zdjąć taśmę? :lol: Mają być w pozycji zamkniętej a więc nie będzie dostępu do wnętrza.
Pozdrawiam, Krzysztof
"Student to już jest absolutne dno piramidy społecznej"
Avatar użytkownika
Speedking
 
Posty: 487
Dołączył(a): poniedziałek, 7 stycznia 2008, 01:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: SBD 5 Dauntless - Italeri/ACC - 1/48 - Standard

Postprzez piotr dmitruk » piątek, 12 marca 2010, 22:54

A, jak tak, to przepraszam.
Ale metodę i tak można zastosować ;o).
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9941
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: SBD 5 Dauntless - Italeri/ACC - 1/48 - Standard

Postprzez Speedking » czwartek, 18 marca 2010, 22:54

Panowie, pytanie: Jaki kolor powinny mieć bomby? Olive Drab?

A tymczasem trochę ulepszyłem pylony podpiłowując zaczepy na bomby, tak żeby się zmieścić w ramach kat. Standard. (po lewej ulepszony)
Obrazek

Karabin
Obrazek

Mało profesjonalny preshading
Obrazek

Spód pomalowany
Obrazek
Pozdrawiam, Krzysztof
"Student to już jest absolutne dno piramidy społecznej"
Avatar użytkownika
Speedking
 
Posty: 487
Dołączył(a): poniedziałek, 7 stycznia 2008, 01:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: SBD 5 Dauntless - Italeri/ACC - 1/48 - Standard

Postprzez Grzegorz Stróżek » piątek, 19 marca 2010, 00:01

Wymieniłbym tę płytę pancerną na km-ach, na coś bardziej stosownego.
Żeby tak mi się chciało, jak mi się nie chce.
pzdr. Grzegorz
Na warsztacie; P.11c___________, Bf 109B, Whirlwind
Avatar użytkownika
Grzegorz Stróżek
 
Posty: 364
Dołączył(a): czwartek, 1 maja 2008, 14:38
Lokalizacja: Łódź

Re: SBD 5 Dauntless - Italeri/ACC - 1/48 - Standard

Postprzez Michał Janik » piątek, 19 marca 2010, 09:23

Grzegorz Stróżek napisał(a):Wymieniłbym tę płytę pancerną na km-ach, na coś bardziej stosownego.

...Tym bardziej, że przecież chyba regulamin nie zabrania jakichś drobnych poprawek, prawda?

Nie może być wolnej Polski bez wolnej Ukrainy i wolnej Ukrainy bez wolnej Polski.


Ignacy Daszyński, ok. 1918
Avatar użytkownika
Michał Janik
 
Posty: 1115
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:25
Lokalizacja: sRaszyna i Urynowa

Re: SBD 5 Dauntless - Italeri/ACC - 1/48 - Standard

Postprzez Speedking » piątek, 19 marca 2010, 13:06

Taaaak powinienem był to pocienić. Nie wiem czy teraz dam radę to odkleić bo zamontowałem już karabin. Jak skończę malować i "odmaskuję" kabinę to spróbuję coś z tym zrobić...
Pozdrawiam, Krzysztof
"Student to już jest absolutne dno piramidy społecznej"
Avatar użytkownika
Speedking
 
Posty: 487
Dołączył(a): poniedziałek, 7 stycznia 2008, 01:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: SBD 5 Dauntless - Italeri/ACC - 1/48 - Standard

Postprzez Speedking » czwartek, 25 marca 2010, 02:24

Malnięty.
Będzie pudełkowy nowozelandzki. Italeri dało 5 różnych malowań... tylko wszystkie są dla samolotów stacjonujących na lądzie, przez co miały zupełnie inne, większe tylne kółko - którego oczywiście w zestawie nie ma! Znalazłem zdjęcia wszystkich oprócz "pudełkowca" i potwierdzają ten błąd. Za to znalazłem dwa zdjęcia nowozelandzkich Dauntlessów, jeden z dużym tylnym kółkiem i jeden z takim jak w modelu (tyle że SBD-3 albo 4), więc jest jakaś mała szansa że mam właściwe. Między innymi dlatego zdecydowałem się na to malowanie, główny powód był oczywiście taki, że mi się najbardziej podoba :P

Zdrapki z taką przerwą bo dojdą czarne chodniki, potem jeszcze dopracuję to srebrną kredką.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tzw. drobnica
Obrazek
Pozdrawiam, Krzysztof
"Student to już jest absolutne dno piramidy społecznej"
Avatar użytkownika
Speedking
 
Posty: 487
Dołączył(a): poniedziałek, 7 stycznia 2008, 01:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: SBD 5 Dauntless - Italeri/ACC - 1/48 - Standard

Postprzez Speedking » poniedziałek, 29 marca 2010, 23:53

Dodatkowe dwa tygodnie konkursu wykorzystuję między innymi na dopracowanie malowania. Pomęczyłem jeszcze spód białą Gunze, która jest jakby jaśniejsza i żywsza od Lifecolor, którym bazowo pomalowałem spód. Starałem się malować środki "mini-paneli" powstałych pomiędzy liniami nitów. Taki zabieg w zamyśle ma ożywić powłokę malarską oraz symulować cienie pojawiające się w miejscach odkształcenia poszycia przez linie nitów. Realizacja pomysłu wyszła tak sobie... Uzyskany efekt nawet nieźle udało mi się wyłapać na skrzydłach moim kiepskim aparatem, niestety nitów nie widać - mam nadzieję że wash uwypukli je i pozwoli aparatowi na zobaczenie ich.

Obrazek

Rozglądałem się za zdjęciami zużytych Dauntlessów, próbowałem odrapać go na podobiznę TEGO, znów nie do końca wyszło jak chciałem.
Uwaga ważne pytanie: Co o tym sądzicie? :P
Jeszcze będę podkreślał nity jasnym washem (lub innym sposobem jak to nie zadziała) w obszarach gdzie mogła spacerować obsługa. Staram się jak mogę ożywić górne powierzchnie samolotu a na tak ciemnej i błyszczącej farbie jest to dosyć trudne.
Prawy:
Obrazek

Lewy:
Obrazek
Pozdrawiam, Krzysztof
"Student to już jest absolutne dno piramidy społecznej"
Avatar użytkownika
Speedking
 
Posty: 487
Dołączył(a): poniedziałek, 7 stycznia 2008, 01:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: SBD 5 Dauntless - Italeri/ACC - 1/48 - Standard

Postprzez Darek Trzeciak » wtorek, 30 marca 2010, 00:11

Speedking napisał(a):Uwaga ważne pytanie: Co o tym sądzicie? :P

Się podoba :)

Speedking napisał(a):Jeszcze będę podkreślał nity jasnym washem (lub innym sposobem jak to nie zadziała) w obszarach gdzie mogła spacerować obsługa. Staram się jak mogę ożywić górne powierzchnie samolotu a na tak ciemnej i błyszczącej farbie jest to dosyć trudne.

Może w różnych odcieniach szaro-piaskowa "biedronka" kładziona kilkoma warstwami :-/
Pozdrawiam Darek
"Doświadczenie powiększa naszą mądrość, nie zmniejsza jednak naszej głupoty." - Josh Billings
***** ***
Avatar użytkownika
Darek Trzeciak
 
Posty: 2216
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 23:23
Lokalizacja: EPWA

Re: SBD 5 Dauntless - Italeri/ACC - 1/48 - Standard

Postprzez Speedking » poniedziałek, 12 kwietnia 2010, 21:05

Model okalkowany, hamulce aerodynamiczne przyklejone. Ich górne części okazały się być za szerokie i musiałem upiłować niecały milimetr, poza tym poszło gładko.
Kalki świetnej jakości, cienkie, trwałe i pięknie się ułożyły. Szkoda tylko, że Italeri nie uniknęło kilku idiotycznych błędów - fin flash za wysoki (musiałem ucinać w 1/3 długości), wydaje mi się, że rondle na skrzydłach są nieco za małe, napis na ster kierunku to SBD-3 (!) zamiast SBD-5. Poza tym fajnie, że dali trochę napisów eksploatacyjnych - szkoda że większość numeracji kalek w instrukcji jest zupełnie inna niż na arkuszu, przez co nie wiadomo które gdzie umieszczać. Z tego powodu darowałem sobie tam, gdzie nie byłem pewny jakie powinny iść, czyli prawie wszystkie. Pech chciał, że akurat dobrze ponumerowane są te, których nie powinno być - na przykład na kadłubie na rondlach, a te z pewnością zostały zamalowane przy zmianie oznaczeń.

Obrazek
Pozdrawiam, Krzysztof
"Student to już jest absolutne dno piramidy społecznej"
Avatar użytkownika
Speedking
 
Posty: 487
Dołączył(a): poniedziałek, 7 stycznia 2008, 01:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: SBD 5 Dauntless - Italeri/ACC - 1/48 - Standard

Postprzez Stratocaster » wtorek, 13 kwietnia 2010, 08:23

Pamiętaj, żeby nie "obdzierać" gumowanych pasów antypoślizgowych przy połączeniu skrzydeł z kadłubem. Kiedyś to zrobiłem właśnie w Dauntlessie - i koledzy z forum słusznie mi to skrytykowali.
Stratocaster
 
Posty: 656
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 09:00
Lokalizacja: Łódź

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Michał R i 20 gości