Fokker Dr.I 1/32 Roden |Open|

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: Fokker Dr.I 1/32 Roden |Open|

Postprzez Daniel iceman Gronowski » wtorek, 23 lutego 2010, 22:04

Witam.
Pomalowałem podłużnice na kolor płótna za radą Wojtka. Powoli przygotowuję się do zamknięcia połówek kadłuba. Mały zgrzyt, stelaż do którego podwieszamy fotel, nie chciał się zmieścić w kadłubie. Oczywiście nie sprawdziłem tego wcześniej, a babol wyszedł gdy miałem już wszystko sklejone i chciałem sprawdzić zamknięcie połówek :oops: Ratowałem się piłując krawędzie stelażu i jakoś udało się to zmieścić.
Zostało jeszcze wpasowanie zbiornika paliwa oraz skrzynek amonicyjnych i będe zamykał kadłub.

Obrazek
Obrazek

Silnik już także skończony.
Obrazek

Próba malowania kamuflażu aerografem. Użyłem 4 odcieni zieleni. Jak Wam się to podoba? Ja jestem zadowolony, nawet bardzo :->
Obrazek

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Daniel iceman Gronowski

BoB 1 miejsce
 
Posty: 1347
Dołączył(a): poniedziałek, 1 października 2007, 10:23
Lokalizacja: Inowrocław

Reklama

Re: Fokker Dr.I 1/32 Roden |Open|

Postprzez tomek_chacewicz » wtorek, 23 lutego 2010, 22:51

Daniel iceman Gronowski napisał(a): Jak Wam się to podoba?

To jest to :) Daj jeszcze mocniejszego washa na silnik, osłonę piasty śmigła i będzie git.
pozdrawiam
Tomek
Avatar użytkownika
tomek_chacewicz
 
Posty: 1827
Dołączył(a): poniedziałek, 17 marca 2008, 14:47
Lokalizacja: Warszawa - Odolany

Re: Fokker Dr.I 1/32 Roden |Open|

Postprzez Corsair » środa, 24 lutego 2010, 01:15

Nie wiem dlaczego, ale nie pasuje mi kolorystyka silnika. Najczęściej kolektory są w kolorze stalowym np tak jak tu: Obrazek
lub wykonane z brązu
Obrazek
U Ciebie przypominają kolorem imitację zardzewiałych kolektorów wydechowych. Zwróć uwagę na to że na obu fotkach silniki są wyglancowane a i tak cylindry odcinają się kolorem od bloku. Ja osobiście maluję cylindry kolorem gun metal i wyciągam miękkim ołówkiem żeberka.
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Corsair
 
Posty: 154
Dołączył(a): piątek, 20 marca 2009, 10:02

Re: Fokker Dr.I 1/32 Roden |Open|

Postprzez Daniel iceman Gronowski » środa, 24 lutego 2010, 13:05

Dzięki Panowie.
Corsair fajne fotki, przemaluje to co trzeba, nie ma problemu ;o)

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Daniel iceman Gronowski

BoB 1 miejsce
 
Posty: 1347
Dołączył(a): poniedziałek, 1 października 2007, 10:23
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Fokker Dr.I 1/32 Roden |Open|

Postprzez ergie » środa, 24 lutego 2010, 20:43

Smugi na "kamuflażu" były konsekwencją nakładania ciemnozielonej farby przy pomocy szerokiego pędzla (ławkowca?). Tak więc malowanie go kilkoma odcieniami i przy pomocy aerografu daje nieprawdziwy efekt.
Obrazek
Modelarstwo redukcyjne jest mocno przereklamowane. Pasjonujące jest budowanie dioram.
ergie
 
Posty: 376
Dołączył(a): czwartek, 29 stycznia 2009, 20:12

Re: Fokker Dr.I 1/32 Roden |Open|

Postprzez shivadog » środa, 24 lutego 2010, 22:19

Ergie, a jak byś to zrobił, żeby był "prawdziwy efekt"?
Według mnie próba Daniela wyszła całkiem nieźle.
Możnaby popróbować przejechać na koniec płaskim pędzlem o maksymalnie cienkim włosiu,
rozcieńczoną farbą tak, żeby zostały cienkie smużki (olejna byłaby chyba niezła).
Widziałem już kilka prób tego efektu i ciężko powiedzieć, która jest najbardziej zbliżona do prawdziwego.
Avatar użytkownika
shivadog
 
Posty: 3811
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 14:51
Lokalizacja: WRSW/3M

Re: Fokker Dr.I 1/32 Roden |Open|

Postprzez Corsair » środa, 24 lutego 2010, 22:33

Kiedyś próbowałem "suchego pędzla" w połączeniu z kredką akrylową lekko rozmytą a zarazem utrwaloną sidoluxem... ale żeby to powalało na kolana...to nie powiem. Może trochę dlatego, że kolor kredki był zbyt jasny? Tak czy siak mój Dr I nadal czeka na wenę :D
Obrazek
Avatar użytkownika
Corsair
 
Posty: 154
Dołączył(a): piątek, 20 marca 2009, 10:02

Re: Fokker Dr.I 1/32 Roden |Open|

Postprzez Grzegorz2107 » środa, 24 lutego 2010, 23:13

shivadog napisał(a):Ergie, a jak byś to zrobił, żeby był "prawdziwy efekt"?
Według mnie próba Daniela wyszła całkiem nieźle.
Możnaby popróbować przejechać na koniec płaskim pędzlem o maksymalnie cienkim włosiu,
rozcieńczoną farbą tak, żeby zostały cienkie smużki (olejna byłaby chyba niezła).
Widziałem już kilka prób tego efektu i ciężko powiedzieć, która jest najbardziej zbliżona do prawdziwego.


Danielu, smugi były malowane na jasnoniebieskim płótnie. Polecam zagruntować tym kolorem przed malowaniem smug .
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: Fokker Dr.I 1/32 Roden |Open|

Postprzez ergie » czwartek, 25 lutego 2010, 12:37

Konstrukcja samolotu była obciągana niebielonym płótnem. Powierzchnie dolne malowana na jasno niebiesko, a górne na ciemno zielono. Całość malowano ręcznie przy pomocy pędzli. W efekcie tego farba rozkładała się nierównomiernie. Szczególnie widoczne było to na powierzchniach malowanych na ciemno zielono.

Obrazek

A co do pokazania tego na modelu w skali 1:32 ... należy niezbyt starannie pomalować powierzchnie kolorem ciemno zielonym, zachowując kierunek smug. Najlepiej użyć do tego albo fab olejnych albo akryli z maksymalną ilością opóźniacza. Potem zabieramy się za wykonanie imitacji smug, przy pomocy pędzla z twardym, ale cienkim włosiem. Przecierając powierzchnię zbieramy nadmiar zielonego i dostajemy lepiej lub gorzej odwzorowany efekt. Należy przy tym unikać efektu jakiegokolwiek uporządkowania smug. "Kamuflaż" był bowiem skutkiem ubocznych technologi malowania, a nie zamierzonym efektem.

Wart też zapoznać się z poniższym materiałem:
http://www.letletlet-warplanes.com/2008 ... amouflage/
http://www.armorama.com/modules.php?op= ... 346&page=1
Modelarstwo redukcyjne jest mocno przereklamowane. Pasjonujące jest budowanie dioram.
ergie
 
Posty: 376
Dołączył(a): czwartek, 29 stycznia 2009, 20:12

Re: Fokker Dr.I 1/32 Roden |Open|

Postprzez Daniel iceman Gronowski » czwartek, 25 lutego 2010, 17:44

Ergie szczerze to uzyskany efekt z pierwszego linku trudno ocenić. Zdjęcia liche :-/ Pozostałe modele może i mają wiernie odzwierciedlone kamuflaże, ale wg mnie szału nie robią. Ładnie opisałeś technikę wykonania, a jak z praktyką? Malowałeś już kiedyś coś podobnego?
To co przedstawiłem odnośnie malowania to dopiero początek. Kupiłem jeszcze kilka odcieni zieleni kredek akwarelowych i myślę nad połączeniem obu technik. Kredkami podkreśliłbym kontury, imitując tym samym smugi pędzla. Na samo malowanie pędzelkiem raczej się nie zdecyduję.

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Daniel iceman Gronowski

BoB 1 miejsce
 
Posty: 1347
Dołączył(a): poniedziałek, 1 października 2007, 10:23
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Fokker Dr.I 1/32 Roden |Open|

Postprzez wojtek_fajga » czwartek, 25 lutego 2010, 17:57

Danielu, poniżej na obrazku jest kawałek oryginalnego płótna z Fokkera Dr.I. Może się przyda.

Obrazek

Edit: Była już kiedyś dyskusja na forum na temat koloru i kąta tych smug. Tutaj: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=12&t=4283&start=45
Zaczęła się w okolicach strony czwartej.
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Re: Fokker Dr.I 1/32 Roden |Open|

Postprzez Daniel iceman Gronowski » piątek, 19 marca 2010, 16:55

Witam, praca przy Fokkerze idzie mi jak krew z nosa :-/
Pomalowałem wstępnie skrzydła. Zamiast kilku odcieni zieleni zastosowałem jeden - olive drab. Kolejność malowania to:
- biały pan Powierzchniak
- czarny preshading
- OD z Gunze malowany cienkimi liniami
- kredka akwarelowa OD na ciemniejszych odcieniach, imitująca smugi pędzla (na obecnych zdjęciach słabo widoczna, przy następnej sesji postaram się to uchwycić).
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Nie wiem czy na środkowym i dolnym skrzydle nie wdarła się zbyt duża schematyczność? Zastanawiam się czy nie poprawiać...

Poprawić niestety trzeba to :arrow:
Obrazek
Obrazek

Zbyt szybko zrywałem maski :?

Strasznie ciekaw jestem Waszych opinii na temat malowania. Zostawić czy poprawiać? Oto jest pytanie!

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Daniel iceman Gronowski

BoB 1 miejsce
 
Posty: 1347
Dołączył(a): poniedziałek, 1 października 2007, 10:23
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Fokker Dr.I 1/32 Roden |Open|

Postprzez Grzegorz2107 » piątek, 19 marca 2010, 17:07

Moim zdaniem najlepiej wyszło prawe górne i lewe środkowe skrzydło .
Sądzę, że nie powinno być tej samej intensywności koloru przez całą cięciwę skrzydła. Rzeczywiście, tam gdzie pojawiła się regularność, wygląda to gorzej.
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: Fokker Dr.I 1/32 Roden |Open|

Postprzez wojtek_fajga » piątek, 19 marca 2010, 17:17

Damian! wyszło bardzo dobrze jeśli chodzi o wygląd tych smug. Wyglądają bardzo podobnie do tego co mozna zaobserwować na zdjęciach z epoki. Wydaje mi sie jedynie, że Twoje smugi sa pod zbyt dużym kątem w stosunku do osi kadłuba. Na zdjęciu kawałka płótna widać, że jest to ok 10-15 stopni, a u Ciebie wyglada to na 25 - 30 stopni.
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Re: Fokker Dr.I 1/32 Roden |Open|

Postprzez Daniel iceman Gronowski » piątek, 19 marca 2010, 17:32

Grzegorz trafiłeś w 10 z moimi upodobaniami, ale Wojtek i tak zgarnia całą pulę zauważając zły kąt malowania ;o) Trudno, raczej i tak nie wyrobię się w terminie konkursu, a trochę serca w niego włożyłem, także zmywam całość i poprawiam malowanie uwzględniając Wasze uwagi Panowie.
Avatar użytkownika
Daniel iceman Gronowski

BoB 1 miejsce
 
Posty: 1347
Dołączył(a): poniedziałek, 1 października 2007, 10:23
Lokalizacja: Inowrocław

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 83 gości