Zmiana formuły konkursu na fotkę tygodnia/miesiąca/roku

Dział poświęcony konkursowi fotograficznemu. Tutaj znajdziesz wszystkie informacje, a także ankiety dotyczące wyboru fotografii miesiąca i roku.

Zmiana formuły konkursu na fotkę tygodnia/miesiąca/roku

Postprzez fragles » czwartek, 11 września 2014, 08:27

Nie no, Panowie - bez sensu! Co Autor ma tu do decydowania?! To nie jest głosowanie na model, ale na KONKRETNE ZDJĘCIE. Ktoś zgłosił zdjęcie, mnie się np. ono podoba, wiec głosuję. Aż tu nagle Autora proszą, żeby zdecydował, że w miejsce zgłoszonego zdjęcia będzie jednak inne. :shock:
No, kurna, "pobite garnki"! To coraz bardziej zbliża się do sławetnej kurtuazyjnej wymiany nagród między sędziami III klasy na konkursach modelarskich. Wobec tego nie głosuję!
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1556
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:48
Lokalizacja: Rzeszów

Reklama

Re: Foto tygodnia - 14.09.2014, tydzień 37 - zgłoszenia

Postprzez piotr dmitruk » czwartek, 11 września 2014, 12:06

Ale w ten sposób głosy na zdjęcia tego jednego autora się rozwadniają i w rezultacie mając po 5 głosów na 3 zdjęcia moze przegrać z konkurentem, który ma tylko sześć głosów..
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9932
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Foto tygodnia - 14.09.2014, tydzień 37 - zgłoszenia

Postprzez fragles » czwartek, 11 września 2014, 17:32

piotr dmitruk napisał(a):Ale w ten sposób głosy na zdjęcia tego jednego autora się rozwadniają ...


No i git! Widocznie żadne z jego zdjęć nie było na tyle dobre, żeby pokonać konkurenta.
Piotrze, przecież to jest wybór foto tygodnia, a nie wybór autora tygodnia, ani wybór modelu tygodnia. Nie widzę tu żadnego problemu. Nawet fotografia kijowego modelu, ale dobra technicznie i kompozycyjnie, powinna tu wygrać z kiepską fotografią świetnego modelu.

Zresztą pamiętam, że już raz tak było: głosowałem na bardzo dobrą fotografię, a później okazało się, że mój głos przypisano do innego zdjęcia tego samego modelu, które było moim zdaniem dużo gorsze. I to gorsze od konkurencji. Do kitu z takimi zasadami!
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1556
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Foto tygodnia - 14.09.2014, tydzień 37 - zgłoszenia

Postprzez piotr dmitruk » czwartek, 11 września 2014, 19:35

No, ale jeśli są zgłoszone trzy dobre zdjęcia, a głosy rozkładają się po równo? Głosów jest o wiele więcej, a i tak może przegrać,
A jak zgłosimy wszystkie? Można w ten sposób udupić faworyta.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9932
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Foto tygodnia - 14.09.2014, tydzień 37 - zgłoszenia

Postprzez rotpol13 » czwartek, 11 września 2014, 19:45

Czyli faworyt jest znany wcześniej :mrgreen:
Jak w Mieście Starego Piernika :mrgreen:
Pozdrawiam,
Kamil
Avatar użytkownika
rotpol13
 
Posty: 4411
Dołączył(a): niedziela, 11 sierpnia 2013, 09:28
Lokalizacja: Wrocław/Edinburgh

Re: Foto tygodnia - 14.09.2014, tydzień 37 - zgłoszenia

Postprzez fragles » czwartek, 11 września 2014, 20:43

piotr dmitruk napisał(a):No, ale jeśli są zgłoszone trzy dobre zdjęcia, a głosy rozkładają się po równo? Głosów jest o wiele więcej, a i tak może przegrać,
A jak zgłosimy wszystkie? Można w ten sposób udupić faworyta.


N-i-e r-o-z-u-m-i-e-m !
Jeśli zgłosimy wszystkie (zdjęcia), to każde z nich będzie odrębnie oceniane.
Co znaczy "udupić faworyta" w konkursie na najlepszy obrazek? Albo jest to konkurs na wybór obrazka, albo manipulacja, jak w mieście, o którym pisze Rotpol.
Przedmiotem głosowania jest przecież zdjęcie, fotografia, konkretny obrazek - i to on właśnie jest poddany głosowaniu w ankiecie.
Nie model.
Nie autor obrazka.
Nie autor modelu.
Nie dorobek patriotyczno - wychowawczy.
Nie całokształt pracy twórczej.
Konkretny obrazek! Jeden. Wybrany przez uczestników zabawy wg ich ocen estetycznych.
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1556
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Foto tygodnia - 14.09.2014, tydzień 37 - zgłoszenia

Postprzez dewertus » czwartek, 11 września 2014, 21:15

fragles napisał(a):Przedmiotem głosowania jest przecież zdjęcie, fotografia, konkretny obrazek - i to on właśnie jest poddany głosowaniu w ankiecie.
Nie model.
Nie autor obrazka.
Nie autor modelu.
Nie dorobek patriotyczno - wychowawczy.
Nie całokształt pracy twórczej.
Konkretny obrazek!

Od dobrych kilku/kilkunastu tygodni odnoszę wrażenie, że niestety tak nie jest i częściej oceniany jest (de facto) model a nie zdjęcie. O ile na początku do konkursu zgłaszane były rzeczywiście zdjęcia ciekawe, nietuzinkowe, doskonałe kompozycyjnie i artystycznie, tak ostatnimi czasy nie mogę dopatrzyć się w nominowanych zdjęciach niczego ciekawego czy ujmującego - owszem od strony technicznej są dobre ale w pozostałych aspektach zwyczajnie "standardowe". I przez to sam konkurs tak naprawdę to rywalizacja pomiędzy "zwykłymi" zdjęciami dobrych/bardzo dobrych modeli. A przecież nie modele miały być przedmiotem konkursu...
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 00:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Foto tygodnia - 14.09.2014, tydzień 37 - zgłoszenia

Postprzez rotpol13 » czwartek, 11 września 2014, 21:30

Zgadzam się z Hubertem i myślę, że dobrym pomysłem byłby dodatkowy konkurs na model tygodnia obok konkursu na foto tygodnia.
Pozdrawiam,
Kamil
Avatar użytkownika
rotpol13
 
Posty: 4411
Dołączył(a): niedziela, 11 sierpnia 2013, 09:28
Lokalizacja: Wrocław/Edinburgh

Re: Foto tygodnia - 14.09.2014, tydzień 37 - zgłoszenia

Postprzez piotr dmitruk » piątek, 12 września 2014, 00:24

fragles napisał(a):N-i-e r-o-z-u-m-i-e-m !
Jeśli zgłosimy wszystkie (zdjęcia), to każde z nich będzie odrębnie oceniane.
Co znaczy "udupić faworyta" w konkursie na najlepszy obrazek? Albo jest to konkurs na wybór obrazka, albo manipulacja, jak w mieście, o którym pisze Rotpol.

W pewnym aspekcie masz rację, ale tylko teoretycznie, w praktyce wygląda to inaczej.
Ideałem byłoby, gdyby każdy autor wystawiał kilka średnich zdjęć i jedno bardzo dobre. Wtedy wielce prawdopodobnym jest że dostanie głosy tylko na tą jedną fotkę. Jeżeli tak Portalus wystawi kilka dobrych zdjęć, to statystycznie szanse każdego jego zdjęcia na wygraną z równie, a może nieco mniej dobrym zdjęciem, maleją. Dlatego, że masz ograniczoną liczbę głosów.
Można się doszukiwać manipulacji, ale nie ze strony adminów, jak wynika z sugestii.
Może być taka sytuacja,że Kamil zgłosi teraz np. zdjęcie dyszy Sufy Solo. Solo koniecznie chce wygrać, więc zgłasza wszystkie zdjęcia Portalusa. Każdy z uczestników ma po trzy głosy. Głosy na zdjęcia Portalusa statystycznie ułożą się prawdopodobnie mniej więcej jednakowo (każdy ma inny gust!), a wielce prawdopodobne jest, że każdy głosujący dla własnego poczucia sprawiedliwości (wszak zdjęcie jest dobre) doda jeden punkt Solowi. I w ten sposób Solo wygrywa jednym zdjęciem, a drugiego miejsca nie ma, i Portalus jest ukarany za zbyt dużą ilość dobrych zdjęć. Statystyka i psychologia.
(Nicki są tylko do celów demonstracyjnych, bez obrazy proszę)
dewertus napisał(a):Od dobrych kilku/kilkunastu tygodni odnoszę wrażenie, że niestety tak nie jest i częściej oceniany jest (de facto) model a nie zdjęcie. O ile na początku do konkursu zgłaszane były rzeczywiście zdjęcia ciekawe, nietuzinkowe, doskonałe kompozycyjnie i artystycznie, tak ostatnimi czasy nie mogę dopatrzyć się w nominowanych zdjęciach niczego ciekawego czy ujmującego - owszem od strony technicznej są dobre ale w pozostałych aspektach zwyczajnie "standardowe".

Od czasu upublicznienia głosowania?
W gronie redakcyjnym staraliśmy się właśnie wybierać zdjęcia, nie modele.
Na początku głosowania publicznego były jeszcze próby uzasadniania, teraz niestety można znaleźć w konkursie nawet zdjęcia słabe technicznie.
rotpol13 napisał(a):Zgadzam się z Hubertem i myślę, że dobrym pomysłem byłby dodatkowy konkurs na model tygodnia obok konkursu na foto tygodnia.

Też się zgadzam z Dewertusem. Z tego wynika wniosek, że dla większości użytkowników te dwa konkursy byłyby tożsame.

Powinienem ten wątek chyba wydzielić do HP?
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9932
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Foto tygodnia - 14.09.2014, tydzień 37 - zgłoszenia

Postprzez greatgonzo » piątek, 12 września 2014, 01:04

Uzasadnienie zgłoszenia zdjęcia było zdaje się zapisane w regulaminie? Dopóki egzekwowano ten zapis zgłaszający musiał chociaż zachować pozory tego, że chodzi o wartość zdjęcia. A że trudniej? Ostatecznie można nawet zrezygnować ze zdjęcia tygodnia na rzecz zdjęcia półmiesiąca itd. Jakość przed ilością.

Moim zdaniem tworzenie mechanizmów, które mają poprawiać wyniki głosowania to droga donikąd. Oddanie decyzji o wyniku w ręce dyletantów z definicji określa konkurs. Nie jako lepszy, czy gorszy, tylko jako taki, gdzie decydują osoby nie będące 'w branży'. To są warunki konkursu i jeżeli ktoś chce w nim brylować - musi je uwzględnić, jak we wszystkich innych zmaganiach. A jak nie chce, to chyba nie ma sensu tworzyć schematów dostosowujących konkurs do niego?

Zupełnie nie rozumiem idei możliwości wyboru kilku zdjęć w konkursie na jedno najlepsze zdjęcie. Dla mnie to nie tylko absurd, ale i nieelegancka postawa wobec wybierających. Wybrać jedno najlepsze zdjęcie jest dla ciebie za trudno, drogi forumowiczu, więc możesz wybrać trzy. Głownie z tego powodu raz tylko wziąłem udział w głosowaniu. Zgłoszono zdjęcie kumpla więc wsparłem po znajomości.

Konkurs miał być na zdjęcie. Nie sposób nic dodać do definicji świetnie przedstawionej przez Fraglesa.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4052
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 15:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Foto tygodnia - 14.09.2014, tydzień 37 - zgłoszenia

Postprzez Solo » piątek, 12 września 2014, 01:14

A może po prostu spróbować jak będzie wyglądało głosowanie, gdy pojawi się w konkursie więcej niż jedno zdjęcie danego modelu?
Może nie będzie od razu takiej tragedii.
Skoro należy głosować na zdjęcia, to w czym problem?
Co do konkursu na model tygodnia, to w zasadzie nie widzę sensu, bo tak czy inaczej konkurs na foto tygodnia jest de facto głosowaniem na model, a czasami na autora.
Każda szczytna idea prędzej czy później rozbija się o rafy realiów w których egzystuje.
I żadne obostrzenia regulaminowe tego nie zmienią, jeśli forumowicze będą tak do tego podchodzić.
No chyba że zostanie powołana komisja, która będzie oceniać zgłaszane zdjęcia pod kątem artystycznej wartości.
Ależ by się wtedy działo. :)
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 09:05

Re: Foto tygodnia - 14.09.2014, tydzień 37 - zgłoszenia

Postprzez greatgonzo » piątek, 12 września 2014, 01:28

No chyba że zostanie powołana komisja, która będzie oceniać zgłaszane zdjęcia pod kątem artystycznej wartości.
Ależ by się wtedy działo. :)


Inna forma, powszechnie uznana i stosowana. Jak każda, określa charakter konkursu.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4052
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 15:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Foto tygodnia - 14.09.2014, tydzień 37 - zgłoszenia

Postprzez Tomasz Porosiło » piątek, 12 września 2014, 08:52

tak
Avatar użytkownika
Tomasz Porosiło
 
Posty: 458
Dołączył(a): środa, 15 lipca 2009, 13:01

Re: Foto tygodnia - 14.09.2014, tydzień 37 - zgłoszenia

Postprzez fragles » piątek, 12 września 2014, 09:12

greatgonzo napisał(a):Zupełnie nie rozumiem idei możliwości wyboru kilku zdjęć w konkursie na jedno najlepsze zdjęcie. Dla mnie to nie tylko absurd, ale i nieelegancka postawa wobec wybierających. Wybrać jedno najlepsze zdjęcie jest dla ciebie za trudno, drogi forumowiczu, więc możesz wybrać trzy.


Zgadzam się całkowicie. 100% racji!
Tu jest właśnie źródło późniejszych dziwnych manewrów.
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1556
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Foto tygodnia - 14.09.2014, tydzień 37 - zgłoszenia

Postprzez Aleksander » piątek, 12 września 2014, 19:44

greatgonzo napisał(a):Zupełnie nie rozumiem idei możliwości wyboru kilku zdjęć w konkursie na jedno najlepsze zdjęcie.


Czasami tak mam, że nie umiem zdecydować, które zdjęcie jest NAJlepsze - czasem są dwa (lub więcej) - z mojego punktu widzenia - jednakowo NAJlepsze i nie wiem, na co się zdecydować, zwłaszcza że dotyczą różnych dziedzin, tj. pancerki, lotnictwa, czy szkutnictwa. Opcja wyboru dwóch fotek być może pozwala pójść na łatwiznę (statystyka), ale z drugiej strony pozbawia mnie czasami frustracji... :P
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Następna strona

Powrót do Konkurs fotograficzny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości