Zmiana formuły konkursu na fotkę - uzasadnienie zgłaszenia

Dział poświęcony konkursowi fotograficznemu. Tutaj znajdziesz wszystkie informacje, a także ankiety dotyczące wyboru fotografii miesiąca i roku.

Czy do regulaminu konkursu wprowadzić zapis o obowiązku uzasadniania zgłaszanego zdjęcia?

Ankieta wygasła sobota, 27 grudnia 2014, 08:11

Tak
15
56%
Nie
12
44%
 
Liczba głosów : 27

Re: Zmiana formuły konkursu na fotkę - uzasadnienie zgłaszenia

Postprzez dewertus » środa, 31 grudnia 2014, 01:33

Solo napisał(a):Naprawdę, chciałbym zobaczyć kto z ręką na sercu powie, że nie zdecyduje się nominować marnego zdjęcia, na którym będzie przepiękny model.
No nie uwierzę.

Choćby ja - nie mam z tym najmniejszego problemu. Czemu? Bo oddzielam jedno od drugiego - o to w tym konkursie chodzi. Nominacji i ocenie ma podlegać zdjęcie a nie model. Gdyby tak nie było to w nominacjach nie pojawiały by się wcześniej doskonałe zdjęcia z wątków warsztatowych (gdzie modelu jako takiego przecież nie ma)...
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 00:46
Lokalizacja: Warszawa

Reklama

Re: Zmiana formuły konkursu na fotkę - uzasadnienie zgłaszenia

Postprzez greatgonzo » środa, 31 grudnia 2014, 02:33

wyboru dokonywałby autor nominowanych fotografii?


autor ma swoje prawa


Owszem ma. Ale prawa jednych mogą ograniczać prawa innych. Odwiedzam dom, w którym są trzy córki. Wszystkie strzały jak stąd do Rynu, wszystkie fajne, wszystkie miłe i sympatyczne. Ale tylko do Magdy rwie się serce, tylko do niej ciągnie dusza. Tymczasem ojciec oznajmia, że on jest autorem i ma swoje prawa. I wybiera za mnie Marię. Ja Marii nie biorę, gdzieś mam Marię.

Dlaczego, u diabła, miałbym nie mieć prawa do głosowania na fotkę, którą zgłosiłem, albo na tę najpiękniejszą, którą zgłosił do konkursu ktoś inny?

Konkurs może mieć dowolną formułę, wiadomo. Jednak mnie do jakiegokolwiek udziału w konkursie, w którym zabierze mi się to podstawowe prawo wyboru nikt nie przekona. Oczywiście jak najdalszy jestem od odwodzenia innych od ich zabaw.

Nagradzany jest autor, ale konkurs jest na fotę. Dewertus ma całkowitą rację.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4052
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 15:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Zmiana formuły konkursu na fotkę - uzasadnienie zgłaszenia

Postprzez Tomek Hejmo » środa, 31 grudnia 2014, 02:46

A czy jest jakis przymus glosowania? Bo dyskusja sie rozwija jakby wszyscy musieli karnie kliknac co tydzien w ankiete. Jak autor fotek sam decyduje ktora z wielu ma startowac w konkursie, to teoretycznie mozna mu przytrzec nosa i nie zaglosowac wcale lub poprzec konkurenta. Uzasadnienie tez jest bardziej dla ewentualnych glosujacych niz administracji. Nie wspomne juz o calkowitym odseparowaniu sfotografowanego obiektu od samej fotki - pewnie by to przeszlo na forum fotograficznym, ale tu jest forum modelarskie i wiekszosc i tak bedzie patrzec na model - swiadomych fotografow tu zdecydowanie mniej i to bedzie widac po poziomie uzasadnien.
Avatar użytkownika
Tomek Hejmo
 
Posty: 2062
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:00

Re: Zmiana formuły konkursu na fotkę - uzasadnienie zgłaszenia

Postprzez fragles » środa, 31 grudnia 2014, 09:41

Solo napisał(a):Naprawdę, chciałbym zobaczyć kto z ręką na sercu powie, że nie zdecyduje się nominować marnego zdjęcia, na którym będzie przepiękny model.


Ja. Bez najmniejszych wątpliwości.
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1556
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zmiana formuły konkursu na fotkę - uzasadnienie zgłaszenia

Postprzez RAV » środa, 31 grudnia 2014, 13:22

spiton napisał(a):Jeśli to faktyczni9e ja przyczyniłem się do wycofania się z konkursu RAV.a to bardzo go przepraszam i w takim razie jest mi przykro. Ale zanim w ten sposób postawisz sprawę, może najpierw upewnił byś się, czy faktycznie taka jest prawda, czy tylko tak ci się wydaje. Jeśli faktycznie to ja byłem powodem wycofania się RAV'a, to cóż, również wycofałem swoje zdjęcia, moim zdaniem bardzo udane. Słowem odpokutowałem. Oczywiście przyjmę do wiadomości, że to ja byłem powodem wycofania zdjęć RAV'a ale tylko od niego samego.

Przyczyną mojego wycofania się był całokształt tego, co działo się w tej edycji konkursu, a nie jakiś pojedynczy wpis. Uznałem, że to jakieś coraz bardziej nakręcające się szaleństwo i uznałem, że należy wysiąść z tej karuzeli, zanim się rozleci. Kiedy ogłaszałem swoją rezygnację, nie wiedziałem już, czy gdybym został, to lepiej czułbym się jako zwycięzca tej edycji, czy jako pokonany - i to był dla mnie sygnał, że żadna z tych opcji mnie nie zadowala, czyli że trzeba się ewakuować. Chciałbym, żeby takie sytuacje się więcej powtarzały, chociaż nadziei wielkich na to nie mam w obecnej atmosferze, jaka panuje na forum. Wprowadzenie obowiązku uzasadniania wyboru uważam za kolejny powód do przyszłych awantur.

Jak dotąd niczego do konkursu nie zgłaszałem, chyba też na nic nie głosowałem (a już na pewno nie na siebie), więc konkurs jest mi dość obojętny. Swoje zdjęcia robię po to, żeby ładnie pokazać modele na swojej stronie i na forach, a nie dla konkursów, "fotek admina", a już na pewno nie do wykorzystania komercyjnego (w tym na portalach społecznościowych), o co niedawno też była awantura.

Podsumowując, Spiton, nie kłopocz się moim wycofaniem z konkursu. Nie czuję się stratny. I tak wolę komentarze w galerii.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zmiana formuły konkursu na fotkę - uzasadnienie zgłaszenia

Postprzez Solo » środa, 31 grudnia 2014, 13:56

Fajnie, że aż dwie osoby na całe forum głosują wyłącznie na zdjęcia.
Ja jednak sadzę, że miażdżąca większość głosuje na zdjęcia i modele, a nawet bardziej na modele.
To taka niepisana reguła tego cotygodniowego konkursu i myślę, że nikt nikomu nie będzie miał za złe, jeśli taka niepisana zasada będzie obowiązywała dla tych, którzy tak jak ja uważają, że tak naprawdę głosuje się przede wszystkim na model, a tylko trochę na zdjęcie (poza szczególnymi wypadkami, gdy zdjęcie jest naprawdę świetne, a model niekoniecznie).
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 09:05

Re: Zmiana formuły konkursu na fotkę - uzasadnienie zgłaszenia

Postprzez Jarek Gurgul » środa, 31 grudnia 2014, 14:03

Bardzo bym Cię prosił o niegeneralizowanie i nietworzenie "faktów". Osób zwracających uwagę na jakość zdjęcia jest więcej.
Nie mam zbytnio czasu na pisanie elaboratów, więc zacytuję to, co kiedyś napisałem:

Jarek Gurgul napisał(a):
piotr dmitruk napisał(a):Zanim wystawimy ankietę co do formuły konkursu, chcielibyśmy usłyszeć jeszcze inne zdania, żeby za pół roku znów ktoś się nie obudził i nie chciał zmian. Jak już widać z tej dyskusji, nie ma jednolitego stanowiska.

To może ja.
Moim zdaniem zmiana formuły konkursu z "na najlepszą fotkę" na konkurs "na najlepszy model" to zły pomysł.

Po pierwsze - jak już wcześniej napisano - ciężko będzie obiektywnie ocenić sam model, bo nadal będziemy dysponować jedynie jego zdjęciami - czyli nadal tak naprawdę oceniamy - lepsze/gorsze, bardziej/mniej "artystyczne", poprawne/nie technicznie - fotki modelu. Fotki, które zechce nam pokazać autor modelu.

Po drugie - konkursy na najlepsze modele na forum już są. Tyle, że nie permanentne, ale cykliczne - mniej więcej raz w roku.

Po trzecie - konkurs na najlepszy model tygodnia/miesiąca/roku byłby bardzo nieobiektywny bez podziału na kategorie. Po wrzuceniu do jednego worka dioram, cywili, pancerki, figurek, modeli lotniczych, szkutniczych itd. można by mieć obawy, że pierwszym wypaczeniem wyników byłoby głosowanie na modele efektowniejsze, które raczej znajduje się jedynie w części kategorii - nie będę paluchem wskazywał, w których :-> . Te skromniejsze modele - mimo, że bardzo dobre, jeśli nie lepsze - mogłyby być niedoceniane i w efekcie kategorie "efektowniejsze" w dłuższej statystycznie perspektywie zdominowałyby konkurs. A a'propos "statystyki" pojawia się druga moja wątpliwość - bo zakładam - i to byłoby drugie wypaczenie - że w przypadku głosowania na modele "statystycznie" większość na przykład lotników głosowałaby na modele lotnicze, większość pancerniaków na pancerkę - i tak dalej - niezależnie od "obiektywnej" wartości ocenianych w danej turze modeli wszystkich kategorii. Preferowane więc by być może były te liczniej reprezentowane kategorie.

W przypadku zdjęć natomiast to, co powyżej wskazałem objawia się z mniejszą siłą, bo można zrobić piękne, ciekawe, efektowne zdjęcie nawet prostego, skromnego modelu, czy wręcz jego fragmentu i oczarować nim wszystkich. A przecież o to chodzi, bo co nam po fatalnych zdjęciach choćby najlepszego modelu. Ja zdecydowanie wolę gorszy model, ale pięknie podany - i o tym niżej w "po czwarte".

Po czwarte - najważniejsze - ideą konkursu fotograficznego było motywowanie do rozwoju fotografii modelarskiej, promowanie jej, wzmacnianie parcia na podnoszenie poziomu najistotniejszego na internetowym forum modelarskim środka przekazu - obrazu. Konkurs ma zachęcać - i myślę, że przez te lata spełniał bardzo dobrze swoją rolę - do angażowania sił i czasu w ten rozwój, motywować ludzi, by "pięknie" pokazywali to, nad czym zwykle długo się pracowało - by nie odwalali fotografii na odczepnego. Jego - konkursu - istnienie ma właśnie o tym - że nie tylko piękne modele, ale również piękne fotografie, bo bez nich to pierwsze mało warte - stale przypominać.

Konkurs ruszył sześć lat temu i już wtedy wielu kolegów robiło świetne zdjęcia, ale wielu innych - pewnie między innymi dzięki takiemu "naciskowi" ze strony forum w postaci tego konkursu podniosło w międzyczasie poziom swojego warsztatu fotograficznego.


Nie mam nic przeciwko konkursowi na najlepszy model jakiegoś okresu - tygodnia/miesiąca/roku - ale jako osobnego, oddzielnego od konkursu foto. A jeśli już miałby rzeczywiście się taki konkurs pojawić, to - ze względu na niezbędny na obsługę takiego konkursu czas, który jest towarem deficytowym dla wielu osób z administracji (o czym pisali koledzy) - raczej powinien to być konkurs miesiąca/roku.

A kończąc na temat konkursu fotograficznego, warto by tylko po prostu trochę "przycisnąć" zgłaszających, wymagając bezwzględnie uzasadnienia, co pewnie odsiało by część tych słabszych zdjęć. Hasło na dziś - "Bez uzasadnienia nie ma zgłoszenia!".

Co do zaś wielu zdjęć tego samego modelu w jednej ankiecie, zgadzam się, że powoduje to spadek szans ich autora na wygraną - statystyka to bezwzględna nauka :-> .


Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6029
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Zmiana formuły konkursu na fotkę - uzasadnienie zgłaszenia

Postprzez Solo » środa, 31 grudnia 2014, 14:07

Ja to wszystko rozumiem i nawet w części popieram, nie zmienia to jednak faktu (jak sądzę, mogę się mylić), że dla wielu osób zgłoszenie zdjęcia do konkursu po części oznacza zgłoszenie samego modelu.
I nie widzę w tym nic złego, bo samo zdjęcie to efekt, lub pochodna jak kto woli, dobrego modelu i obróbki graficznej.
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 09:05

Re: Zmiana formuły konkursu na fotkę - uzasadnienie zgłaszenia

Postprzez spiton » środa, 31 grudnia 2014, 17:37

Solo, chodzi oto, żeby jak jest zjawiskowy model i ma marna galerie, to żeby raczej namówić autora do zrobienia lepszych zdjęć, niż na siłę coś wrzucać. Tak jak ty wrzuciłeś nieostrego Drakena ,-))

Jarku Gurgulu, ładnie i niegłupio napisałeś.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 00:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Zmiana formuły konkursu na fotkę - uzasadnienie zgłaszenia

Postprzez Solo » środa, 31 grudnia 2014, 20:40

Do zrobienia poprawnych zdjęć - ok.
Ale nie mówmy, że to konkurs fotograficzny, bo nikt tu z nie jest artystą-fotografem i zdjęć jakoś zapadających w umyśle i w sercu nie robi.
To nie miejsce na fotografię artystyczną, tylko zwykłe, solidne fotograficzne rzemiosło i umiejętność obsługi programów graficznych.
Zdjęcie ma być dobrze oświetlone, ostre, głębia ostrości ma być ok i kolory ładne.
Czyli czysto, starannie i tyle.
Przy założeniu że wszystkie startujące zdjęcia są tak dobrze i poprawnie zrobione, to chyba logiczne że wtedy przede wszystkim zwraca się uwagę na fotografowany obiekt.
I to jest sedno tego konkursu.
To tylko moje zdanie. :)
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 09:05

Re: Zmiana formuły konkursu na fotkę - uzasadnienie zgłaszenia

Postprzez Sherman » środa, 31 grudnia 2014, 20:43

Moim zdaniem zlikwidować konkurs całkiem. Jak sami zauważyliście zainteresowanie jest słabe, a ostatnio więcej z tego kwasów niż sensownych zdjęć w pasku na górze.

Btw: też mam wrażenie że częściej wygrywają modele a nie fajne zdjęcia. MSZ powoduje to że konkurs na ZDJĘCIE tygodnia jest w obecnej formie bez sensu.
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 21:05

Re: Zmiana formuły konkursu na fotkę - uzasadnienie zgłaszenia

Postprzez dewertus » środa, 31 grudnia 2014, 21:26

Solo napisał(a):Ale nie mówmy, że to konkurs fotograficzny

Ale to właśnie jest KONKURS FOTOGRAFICZNY - Solo, czy naprawdę czytanie ze zrozumieniem jest czynnością percepcyjne Ci odległą?
Solo napisał(a):zdjęć jakoś zapadających w umyśle i w sercu nie robi

I aby własnie aby takich zdjęć na forum przybywało, by zachęcić ludzi do poszukiwania coraz to nowszych i ciekawszych metod pokazania modeli ten konkurs powstał.
Solo napisał(a):I to jest sedno tego konkursu.

G...o prawda, od 40 wpisów i trzech stron oraz wcześniej prowadzonych dyskusji jak bumerang przypominane są zasady TEGO konkursu spisane w momencie jego ustanowienia. Nawet tutaj, kilka wpisów wyżej Jarek wytłuścił powód czwarty w którym zawarte jest sedno tego konkursu.

Sherman napisał(a):zdaniem zlikwidować konkurs całkiem

Patrząc na to co się z nim od dłuższego czasu dzieje nie sposób jest nie poprzeć tego wniosku.
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 00:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zmiana formuły konkursu na fotkę - uzasadnienie zgłaszenia

Postprzez Solo » środa, 31 grudnia 2014, 21:43

dewertus napisał(a):Ale to właśnie jest KONKURS FOTOGRAFICZNY - Solo, czy naprawdę czytanie ze zrozumieniem jest czynnością percepcyjne Ci odległą?


Po pierwsze, to może trochę grzeczniej?
Akurat po Tobie spodziewam się dyskusji na jakimś poziomie kultury.
Po drugie - masz rację.
Wiem że to konkurs fotograficzny, wiem co to znaczy i co się w nim ocenia.
Ja tylko uważam, że w powszechnym mniemaniu na tym forum (mogę się mylić, ale chyba jednak nie tym razem) fotografia == model.
A przynajmniej w dużej części.
I nie uważam żeby to było coś złego.
Tak przynajmniej pokazuje praktyka - odkąd jestem na tym forum (ponad dwa lata), nie widziałem tutaj żadnej fotografii, która byłaby w jakikolwiek sposób niezwykła/zachwycająca/niesamowita.
Owszem, widziałem wiele pięknych od strony technicznej zdjęć, ale to były po prostu solidne, ładne fotografie produktów, jakie możesz znaleźć w katalogach reklamowych.
Czy to oznacza, że nagradzamy fotografie których autorzy opanowali sztukę oświetlenia i wyostrzenia zdjęcia?
Być może.
Nie mam nic przeciwko, ale dla mnie to za mało.
Dlatego uważam, że warto aby w tym konkursie zwracać uwagę także (i to w dużej części) na jakość modelu, nie tylko poprawność parametrów ekspozycji i obróbkę komputerową.
Zmieńmy nazwę, na konkurs fotograficzno-modelarski, czy cokolwiek, skoro mamy się czepiać o nazwy.
Ale nie wmawiaj mi, że tutaj nagradza się jakieś niezwykłe fotografie, bo ich tutaj nie było.
Było za to mnóstwo dobrych, może nawet bardzo dobrych technicznie zdjęć.
Tak to widzę.
Możesz się nie zgadzać, ale ja dalej tak będę widział.
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 09:05

Re: Zmiana formuły konkursu na fotkę - uzasadnienie zgłaszenia

Postprzez rotpol13 » środa, 31 grudnia 2014, 22:04

Wiem, znów prowokuję ;o)

Wyobraźcie sobie konkurs na najlepszą fotkę na forum dla erotomanów.
Bez względu na jakość fotografii i tak wygra ''laska w odważnej pozie'' (nawet jak fotka będzie rozmyta :mrgreen: )

Reasumując: nawet gdy zgłoszone zostaną fotografie wykonane w mistrzowski sposób to istnieje wielkie prawdopodobieństwo iż wygra ta najgorsza ze zgłoszonych, ta na której utrwalony został najciekawszy model.

PS. Może traktować konkurs jako formę rozrywki, nie dorabiając do niego wielkich teorii i nie obdarowując go wyszukanym regulaminem.
Pozdrawiam,
Kamil
Avatar użytkownika
rotpol13
 
Posty: 4411
Dołączył(a): niedziela, 11 sierpnia 2013, 09:28
Lokalizacja: Wrocław/Edinburgh

Re: Zmiana formuły konkursu na fotkę - uzasadnienie zgłaszenia

Postprzez dewertus » środa, 31 grudnia 2014, 22:38

Solo napisał(a):Po pierwsze, to może trochę grzeczniej?

Wyjaśnij mi proszę, która część mojej wypowiedzi była/jest niegrzeczna. Pytanie zadałem w formie nieobraźliwej, bez stosowania wulgaryzmów i innych form ogólnie przyjętych za niewłaściwe.

A czemu zadałem to pytanie w takiej formie - bowiem Twoje wpisy sugerują, że zasady jaki i cel konkursu spisane przez jego twórców nie znajdują u Ciebie zrozumienia (bo gdyby znalazły to podobnie jak Fragles, Gonzo, Jarek i jeszcze paru innych przyznałbyś mi rację i ta dyskusja nie miały by miejsca).
Solo napisał(a):uważam, że w powszechnym mniemaniu na tym forum /.../ fotografia == model.
A przynajmniej w dużej części.

I własnie to powszechnie mniemanie jest sprzeczne z założeniami konkursu w efekcie czego mamy to co mamy czyli rywalizację pomiędzy modelami a nie zdjęciami.
Solo napisał(a):I nie uważam żeby to było coś złego.

Jest, ponieważ jest to w sprzeczności z ideą konkursu.
Solo napisał(a):Wiem że to konkurs fotograficzny, wiem co to znaczy i co się w nim ocenia.

To czemu chcesz w konkursie fotograficznym niemal na siłę stosować kryteria konkursu modelarskiego?
Solo napisał(a):odkąd jestem na tym forum (ponad dwa lata), nie widziałem tutaj żadnej fotografii, która byłaby w jakikolwiek sposób niezwykła/zachwycająca/niesamowita.

A jak myślisz czemu? Na początku konkursu, gdy każde zdjęcie musiało mieć podane uzasadnienie nominowane były właśnie takie "niezwykłe" zdjęcia.
Solo napisał(a):Ale nie wmawiaj mi, że tutaj nagradza się jakieś niezwykłe fotografie, bo ich tutaj nie było.

Były i to na długo przed Twoim pojawieniem się na forum, czyli przed dwoma laty. A jedną z pierwszych "odjechanych" fotografii zaprezentował Spiton :P
Solo napisał(a):Dlatego uważam, że warto aby w tym konkursie zwracać uwagę także (i to w dużej części) na jakość modelu, nie tylko poprawność parametrów ekspozycji i obróbkę komputerową.

To jak wytłumaczysz Twoją nominację nieostrego zdjęcia Drakena - gdyby chodziło o model czy nie lepiej było wskazać inne, ostre zdjęcie, które chociaż w minimalnym zakresie prezentowałoby walory modelu?
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 00:46
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Konkurs fotograficzny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości