Zmiana formuły konkursu na fotkę - uzasadnienie zgłaszenia

Dział poświęcony konkursowi fotograficznemu. Tutaj znajdziesz wszystkie informacje, a także ankiety dotyczące wyboru fotografii miesiąca i roku.

Czy do regulaminu konkursu wprowadzić zapis o obowiązku uzasadniania zgłaszanego zdjęcia?

Ankieta wygasła sobota, 27 grudnia 2014, 08:11

Tak
15
56%
Nie
12
44%
 
Liczba głosów : 27

Zmiana formuły konkursu na fotkę - uzasadnienie zgłaszenia

Postprzez malinowski » sobota, 20 grudnia 2014, 08:11

W nawiązaniu do wątku: viewtopic.php?f=124&t=75104

Zbliżający się koniec roku to doby moment na zmiany więc proste pytanie:

Czy do regulaminu konkursu wprowadzić zapis o obowiązku uzasadniania zgłaszanego zdjęcia?

Głosowanie trwa 7 dni. Opcja która wygra trafi od nowego roku do regulaminu konkursu na fotkę tygodnia
na warsztacie:
Obrazek
Avatar użytkownika
malinowski
 
Posty: 2190
Dołączył(a): piątek, 26 października 2007, 13:49

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Zmiana formuły konkursu na fotkę - uzasadnienie zgłaszenia

Postprzez Solo » niedziela, 28 grudnia 2014, 21:47

Jak rozumiem zapis został przegłosowane i wchodzi w życie?
Od kiedy konkretnie?
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 09:05

Re: Zmiana formuły konkursu na fotkę - uzasadnienie zgłaszenia

Postprzez malinowski » poniedziałek, 29 grudnia 2014, 10:30

od nowego roku
na warsztacie:
Obrazek
Avatar użytkownika
malinowski
 
Posty: 2190
Dołączył(a): piątek, 26 października 2007, 13:49

Re: Zmiana formuły konkursu na fotkę - uzasadnienie zgłaszenia

Postprzez Solo » wtorek, 30 grudnia 2014, 00:41

No to już teraz pomyśl może o zasadach akceptacji zgłoszonego zdjęcia.
Bo jak rozumiem, jeśli coś zgłoszę i moja argumentacja Cię nie przekona, to będziesz mógł zgłoszenia nie przyjąć.
Byłoby dobrze gdyby to jakoś szybko uregulować.
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 09:05

Re: Zmiana formuły konkursu na fotkę - uzasadnienie zgłaszenia

Postprzez Mikołaj » wtorek, 30 grudnia 2014, 12:20

A ja bym optował za niespecjalnym regulowaniem tej kwestii, ponieważ sam przepis poddany pod głosowanie nie jest najlepiej sformułowany, więc może niech pozostanie "martwym" zapisem ? - chociaż co demokracja to demokracja ;o)

Konkurs fotograficzny zakłada zgłaszanie przez użytkowników fotografii, które oni uznają za warte zgłoszenia.

Czy trzeba koniecznie wymuszać dodatkowe uzasadnienie poza samym faktem zgłoszenia ?
Czy wystarczy napisać - Ponieważ mi się podoba ?
Czy trzeba klepać za każdym razem od sztancy - ciekawy kadr, wyraźny obraz, dobre oświetlenie, itd ?
Czy może wystarczy dodać miejsce w szablonie na zgłaszanie zdjęcia na uzasadnienie, a jak komuś będzie coś w duszy grało, to się uzewnętrzni dodatkowo (lub nie, i wówczas bez żadnych konsekwencji dla zgłoszenia) ?
Czy w różnorakich regulaminach musimy nadużywać pojęć "powinieneś/musisz/ nie wolno" - zamiast "możesz, jeśli chcesz, ufamy, że " ?

Po co otwierać pole do kolejnej jałowej dyskusji.
Mikołaj
 
Posty: 411
Dołączył(a): sobota, 30 sierpnia 2008, 20:46
Lokalizacja: Łódź

Re: Zmiana formuły konkursu na fotkę - uzasadnienie zgłaszenia

Postprzez dewertus » wtorek, 30 grudnia 2014, 14:56

Mikołaj napisał(a):Czy trzeba koniecznie wymuszać dodatkowe uzasadnienie poza samym faktem zgłoszenia ?

A jak myślisz???

Wpisując uzasadnienie chcąc nie chcąc zgłaszający jest zmuszony do oceny ZDJĘCIA a nie modelu prezentowanego na zdjęciu - tak było w przypadku Twojego pierwszego zgłoszenia w ostatniej odsłonie konkursu. A teraz popatrz na kolejne zdjęcie które tam nominowałeś - co jest w nim takiego co pretenduje je do nominacji??? Kadr, oświetlenie, perspektywa? To zdjęcie niczym się nie wyróżnia - jest dokładnie takie same jak 95% zdjęć publikowanych na forum. Czy w drugim przypadku nieświadomie (a może i świadomie) nie nominowałeś przypadkiem MODELU (co jest zrozumiałe bowiem model jest wykonany na bardzo wysokim poziomie)?

Podając uzasadnienie łatwiej jest/będzie zgłaszającemu ocenić w rzeczywistości zdjęcie a nie model - tutaj najlepszym przykładem jest (wg mnie) zdjęcie zgłoszone przez Sola (nie wiem cóż takiego wyjątkowego widzi(ał) w zdjęciu gdzie ostrość rozjeżdża się w każdą stronę...).
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 00:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zmiana formuły konkursu na fotkę - uzasadnienie zgłaszenia

Postprzez Solo » wtorek, 30 grudnia 2014, 16:00

Dla mnie to będzie po prostu dodatkowa niewygoda.
Jak to mówią: nie ma takiej głupoty której w demokracji nie można uchwalić.
No ale skoro większość zadecydowała, to tak będzie.
Dla mnie ważny jest model: jeśli jest piękny model a zdjęcie niezbyt dobre to i tak coś takiego zgłaszam, bo warto.
W drugą stronę naturalnie działa to jeszcze lepiej: im lepsze zdjęcie tym przyjemniej to zgłaszać.
Uzasadnienie to tak naprawdę formułka, którą się będzie klepać według schematu.
Jeśli zdjęcie będzie samo się broniło, to co tu pisać: że dobre oświetlenie, dobra ostrość, a model interesujący?
No ale skoro trzeba to trzeba.
W końcu i tak ocenia się w dużej mierze model, w drugiej kolejności obróbkę w programie graficznym, a dopiero na samym końcu kunszt fotografa.
Interesuje mnie bardziej na jakiej zasadzie zgłaszane zdjęcia będę ewentualnie odrzucane przez administrację.
No bo jeśli zgłoszę zdjęcie dobre, które zostanie odrzucone ze względu na niewystarczające uzasadnienie, to czy mogę zgłosić je ponownie z lepszym uzasadnieniem?
I kiedy dowiem się, że zostało odrzucone? W momencie rozpoczęcia głosowania?
Warto o tym pomyśleć wcześniej, żeby nie było znowu niepotrzebnej draki.
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 09:05

Re: Zmiana formuły konkursu na fotkę - uzasadnienie zgłaszenia

Postprzez HK1885 » wtorek, 30 grudnia 2014, 17:04

Wszystko dobrze.

Tylko od razu mi się pytanie rodzi: kto będzie oceniał czy uzasadnienie jest właściwie i na podstawie jakich kryteriów?
Bo mam poważne wątpliwości czy nie urodzi to kolejnych afer w sprawie tak ulotnej jak poczuci estetyki.

Panowie chcą robić porządki na forum i eliminować case'y takie jak ze spitonem i jego dornierem podczas kiedy problem nie leży w regułach konkursu ale w osobie autora zdjęć jeśli już...
Avatar użytkownika
HK1885
 
Posty: 1912
Dołączył(a): wtorek, 25 czerwca 2013, 12:14

Re: Zmiana formuły konkursu na fotkę - uzasadnienie zgłaszenia

Postprzez Mikołaj » wtorek, 30 grudnia 2014, 17:34

HK1886 napisał(a):Wszystko dobrze.

Tylko od razu mi się pytanie rodzi: kto będzie oceniał czy uzasadnienie jest właściwie i na podstawie jakich kryteriów?


Otóż to
Mikołaj
 
Posty: 411
Dołączył(a): sobota, 30 sierpnia 2008, 20:46
Lokalizacja: Łódź

Re: Zmiana formuły konkursu na fotkę - uzasadnienie zgłaszenia

Postprzez spiton » wtorek, 30 grudnia 2014, 17:39

dewertus napisał(a):Wpisując uzasadnienie chcąc nie chcąc zgłaszający jest zmuszony do oceny ZDJĘCIA a nie modelu prezentowanego na zdjęciu .


Jestem tego samego zdania. Konkurs fotograficzny to konkurs fotograficzny. Należy się chociaż trochę znać na fotografii, żeby brać w nim udział w jakiejkolwiek formie. Z pewnością wymóg uzasadnienia wpłynie na podniesienie poziomu.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 00:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Zmiana formuły konkursu na fotkę - uzasadnienie zgłaszenia

Postprzez dewertus » wtorek, 30 grudnia 2014, 18:02

Mikołaj napisał(a):
HK1886 napisał(a):Wszystko dobrze.

Tylko od razu mi się pytanie rodzi: kto będzie oceniał czy uzasadnienie jest właściwie i na podstawie jakich kryteriów?


Otóż to

Sam zgłaszający - podanie uzasadnienia już samo w sobie wymusi na nim ocenę ZDJĘCIA a nie modelu. To będzie właśnie ten moment w którym zgłaszający będzie sam w stanie zweryfikować czy rzeczywiście nominuje zdjęcie a nie model na zdjęciu.

Nawet teraz Mikołaj opisz proszę co Cię urzekło w drugim zgłoszonym przez Ciebie zdjęciu - ale zdjęciu nie modelu.
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 00:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zmiana formuły konkursu na fotkę - uzasadnienie zgłaszenia

Postprzez spiton » wtorek, 30 grudnia 2014, 18:21

Oba zgłoszone przez Mikołaja zdjęcia są z błędami. I w obu galeriach jest wiele lepszych. Szczególnie żal mi bearcata Piotra. Bo zrobił od groma lepszych fotek.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 00:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Zmiana formuły konkursu na fotkę - uzasadnienie zgłaszenia

Postprzez HK1885 » wtorek, 30 grudnia 2014, 18:30

dewertus napisał(a):Sam zgłaszający - podanie uzasadnienia już samo w sobie wymusi na nim ocenę ZDJĘCIA a nie modelu.

Widzisz? - wcale nie zgłaszający będzie oceniał uzasadnienie...
Bo już masz nowego eksperta od tego co dobre i powinno się podobać.

spiton napisał(a):Oba zgłoszone przez Mikołaja zdjęcia są z błędami. I w obu galeriach jest wiele lepszych.


:lol:

Jest KWAS.
A będzie jeszcze większy.
Avatar użytkownika
HK1885
 
Posty: 1912
Dołączył(a): wtorek, 25 czerwca 2013, 12:14

Re: Zmiana formuły konkursu na fotkę - uzasadnienie zgłaszenia

Postprzez Cichociemny » wtorek, 30 grudnia 2014, 18:44

HK1886 napisał(a):Tylko od razu mi się pytanie rodzi: kto będzie oceniał czy uzasadnienie jest właściwie i na podstawie jakich kryteriów?

Poza tym: czy oceniający uzasadnienie użytkownika będzie musiał uzasadnić swoją decyzję? I kto oceni jego uzasadnienie? :lol:
Cichociemny
 
Posty: 2637
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 18:33

Re: Zmiana formuły konkursu na fotkę - uzasadnienie zgłaszenia

Postprzez spiton » wtorek, 30 grudnia 2014, 18:52

myślę, że nikt nie będzie oceniał uzasadnienia. A jeśli ktoś będzie pisał uzasadnienia poniżej poziomu wymaganego na konkursie fotograficznym, to ja będąc na miejscu admina poprosił bym go o nadrobienie braków przed kolejną zabawa w nominacje. I jestem pewien, że tak zawstydzony użytkownik, z pewnością szybko nadrobił by braki w wykształceniu.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 00:21
Lokalizacja: Kościelisko

Następna strona

Powrót do Konkurs fotograficzny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości