Ławoczkin Ła-15 | Mars Models 1:48

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Ławoczkin Ła-15 | Mars Models 1:48

Postprzez HubertKendziorek » czwartek, 22 lipca 2021, 18:09

Po zakończeniu wojny Wielka Brytania była centrum światowego napędu odrzutowego. Pod koniec 1946 r. wysłano tam komisję składającą się z głównego konstruktora samolotów Mikojana, głównego konstruktora silników Klimova i czołowego specjalisty w dziedzinie nauki o materiałach lotniczych, profesora Kishkina.
Delegacji udało się zakupić najnowsze silniki turboodrzutowe Rolls-Royce: Nene o ciągu do 2270 kg oraz Derwent-V o ciągu 1590 kg.
W możliwie najkrótszym czasie postanowiono skopiować i rozpocząć seryjną produkcję silników, które otrzymały nazwy odpowiednio RD-45 i RD-500. Biura projektowe samolotów otrzymały zlecenia na opracowanie nowego prototypu samolotu dla tych silników. W grudniu 1947 miały już być testowane prototypy.
Tak powstały Jak-23, MiG-15 i właśnie Ła-15 (moim zdaniem najładniejszy i chyba najlepszy z całej trójki). Najpierw samolot 168 z silnikiem RD-45, a gdy wyszły na jaw opóźnienia problemy z jego produkcją – samolot „174” z silnikiem RD-500.
Prototypy „174” i I-310 No.01 (późniejszy MiG-15) zostały ukończone niemal jednocześnie: I-310 został przetransportowany na LII 24 grudnia, „174” – 31 grudnia 1947 roku. Pierwszy lot I-310 odbył się 30 grudnia 1947, a „174” 8 stycznia 1948.
Próby trwały od początku 1948 roku. W maju 1948 pierwszy prototyp „174” uległ katastrofie, pilot przeżył.
Pod względem maksymalnej prędkości MiG-15 i Ła-174 okazały się praktycznie równe. Maksymalna prędkość MiG-15 wynosiła 1042 km/h na wysokości 2620 m. Ła-174 – 1040 km/h na wysokości 3000 m. Pod względem prędkości wznoszenia MiG-15, ze względu na lekko wyższy stosunek ciągu do masy, wykazał wyższe osiągi, niż Ła-174: czas wznoszenia na 5000 m wynosił 2,3 minuty w porównaniu z 3 minutami. Ale zwrotność w poziomie, przyspieszenie i charakterystyka hamowania okazały się lepsze w tym drugim. Dzięki dobrej aerodynamice Ła-174 (teraz już jako Ła-15) przewyższał MiG-15 pod względem stabilności i sterowności, zwłaszcza przy dużych prędkościach.
Oba samoloty skierowano do produkcji seryjnej.
Niestety, 3 lutego 1949 roku rozbił się kolejny prototyp Ławoczkina wywodzący się z Ła-15, czyli Ła-176, który jako pierwszy w ZSRR przekroczył barierę dźwięku. Tym razem pilot (winny wypadkowi) nie przeżył.

Na nieszczęście, do produkcji wszedł także nowy silnik WK-1, o dużo lepszych parametrach od RD-45. Można było go zamontować i zamontowano w MiG-15, ale nie w Ła-15. Także Ił-28 miał używać tych silników, pojawiły się więc głosy za unifikacją, zostawieniem w produkcji mniejszej liczby typów silników i samolotów, a że MiG-15 był też tańszy i łatwiejszy w produkcji, zapadła decyzja o zakończeniu produkcji Ła-15. Poinformowany dosłownie w przededniu jej przedłożenia rządowi do zatwierdzenia, Ławoczkin natychmiast napisał apel do Stalina, w którym próbował zakwestionować wybór MiG-15 do masowej produkcji w zakładzie nr 21 wyrabiającym dotąd Ła-15. Ale niestety ... znając negatywny stosunek Stalina do samolotów, które uległy wypadkom lub katastrofom, Ławoczkin nie wspominał o osiągnięciach Ła-176. Pisze tylko o prototypie „168”, który przeszedł testy państwowe, który ma wiele identycznych lub podobnych elementów do Ła-15, że przejście na jego produkcję w zakładzie nr 21 byłoby rozsądniejsze. Te argumenty Ławoczkina nie zrobiły wrażenia. Następnego dnia, 14 maja 1949, na spotkaniu rządu przyjęto propozycję pozostawienia w serii tylko MiG-15.
Ła-15 wycofano z pierwszej linii do jednostek obrony powietrznej, gdzie służyły do połowy lat 50-ych. Później część z nich wykorzystano do testów broni jądrowej.

Szkoda, bo Mig-15 wygląda przy Ła-15, jak gruba bania.

Model, według instrukcji Mars Models, przedstawia pierwszy seryjny egzemplarz Ła-15. Mam nadzieję, że faktycznie kiedyś tak wyglądał, gdyż jak się zorientowałem już po nałożeniu kalkomanii, na zdjęciach wygląda on inaczej. Nie miałem jakoś serca cofać się w budowie.
Ta zaś przebiegała prawie bezproblemowo aż do chwili, gdy okazało się że kokpit i wloty powietrza do silnika nie mieszczą się w kadłubie, a średnica przedniej i tylnej części kadłuba po wciśnięciu kokpitu różnią się dość istotnie. Jakoś udało się te problemy opanować, siłą i perswazją pilnika.
Poza tym – czysta przyjemność, ładne detale, w komplecie od Mars Models blaszki i maski.

Malowanie – wnętrza MRP, z zewnątrz AK Extreme Metal. Ciemnoszary wash Modellers World.
Lufy z rurek mosiężnych.

Zapraszam do galerii.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2111
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 08:23
Lokalizacja: Kraków

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Ławoczkin Ła-15 | Mars Models 1:48

Postprzez Murek » czwartek, 22 lipca 2021, 20:25

Ładniutki, jak nie radziecki ;o) :D
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 2992
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 22:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Ławoczkin Ła-15 | Mars Models 1:48

Postprzez Mac Eyka » czwartek, 22 lipca 2021, 20:25

Model wyszedł ci na prawdę super.
No może jedne ale.
Na twoim miejscu nieco pobawiłbym się w cieniowanie poszczególnych paneli.
Ale takie delikatne.
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3023
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 21:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Re: Ławoczkin Ła-15 | Mars Models 1:48

Postprzez Flyzloty » czwartek, 22 lipca 2021, 20:25

Pękną sprawa.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Image
Avatar użytkownika
Flyzloty

Zimna Wojna 2
 
Posty: 1285
Dołączył(a): sobota, 25 lutego 2012, 00:13
Lokalizacja: Kraków

Re: Ławoczkin Ła-15 | Mars Models 1:48

Postprzez Jurek Greinert » czwartek, 22 lipca 2021, 21:11

Gratuluję modelu, też jestem zdania że jest dużo ładniejszy od Miga 15. Co do wykończenia to mam go w szafie i jeszcze nie weryfikowałem ale panele bym lekko zróżnicował dla dodania życia..... Ale nie będę forował bo może był cały malowany na srebrno jak to komuchy miały w zwyczaju
Pozdrawiam Jurek
______________________________________________________________

GALERIA
Warsztat : Fokker D-XXI
Avatar użytkownika
Jurek Greinert
 
Posty: 1092
Dołączył(a): sobota, 20 października 2007, 16:10
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ławoczkin Ła-15 | Mars Models 1:48

Postprzez HubertKendziorek » piątek, 23 lipca 2021, 06:07

Co do różnicowania paneli, zdjęcia pokazują to różnie - czasem jest widoczne (prototypy i maszyny we wczesnym okresie służby), przeważnie jednak nie - co wskazuje na malowanie płatowca na srebrno. W sumie uznałem, że bardziej podoba mi się mniej pstrokate malowanie, nie zaburza kształtu samolotu, choć w ten sposób mój model niewątpliwie traci na atrakcyjności.

Dzięki, cieszę się że samolocik się podoba (był dość mały, na przykład w porównaniu do F-86, obok którego teraz stoi w gablocie).

Pozdrawiam
Hubert
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2111
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 08:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Ławoczkin Ła-15 | Mars Models 1:48

Postprzez Łukasz_K » piątek, 23 lipca 2021, 07:37

Bardzo fajnie wyszedł, i bez przebarwień paneli wygląda dość atrakcyjnie, ale co do opinii, że jest ładniejszy od MiGa15 to czy ja wiem , taki jakiś jak na szczudłach :P
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Ławoczkin Ła-15 | Mars Models 1:48

Postprzez Murek » piątek, 23 lipca 2021, 09:48

Który ładniejszy, Mig czy Ła to kwestia gustu. Mam jednak nieodparte wrażenie, że konstruktorzy Ła mocno wzorowali się na Me P.1101...
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 2992
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 22:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Ławoczkin Ła-15 | Mars Models 1:48

Postprzez HubertKendziorek » poniedziałek, 26 lipca 2021, 13:15

Murek napisał(a):Który ładniejszy, Mig czy Ła to kwestia gustu. Mam jednak nieodparte wrażenie, że konstruktorzy Ła mocno wzorowali się na Me P.1101...

No, ale P.1101 przejęli Amerykanie. Ja bym raczej obstawiał Focke-Wulf Ta 183. Po kuracji odchudzającej.
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2111
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 08:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Ławoczkin Ła-15 | Mars Models 1:48

Postprzez Murek » poniedziałek, 26 lipca 2021, 14:12

HubertKendziorek napisał(a):
Murek napisał(a):Który ładniejszy, Mig czy Ła to kwestia gustu. Mam jednak nieodparte wrażenie, że konstruktorzy Ła mocno wzorowali się na Me P.1101...

No, ale P.1101 przejęli Amerykanie. Ja bym raczej obstawiał Focke-Wulf Ta 183. Po kuracji odchudzającej.

Dla mnie z kolei Mig-15 to dopracowany Ta-183 ;o)
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 2992
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 22:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Ławoczkin Ła-15 | Mars Models 1:48

Postprzez Aleksander » wtorek, 27 lipca 2021, 08:37

Świetny Ła!
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Ławoczkin Ła-15 | Mars Models 1:48

Postprzez skusz » wtorek, 27 lipca 2021, 11:41

Zabrakło tak niewiele, fajny Ławoczkin.
Pozdrawiam Sławek Kusz
Portfolio : viewtopic.php?f=207&t=20734
Avatar użytkownika
skusz

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3142
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 16:27
Lokalizacja: Roztocze


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości