Nieuport 11 Bebe, Toko 1/72

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Nieuport 11 Bebe, Toko 1/72

Postprzez RAV » piątek, 21 września 2007, 15:26

Zrezygnowałem z malowań zaproponowanych przez producenta modelu - wydały mi się zbyt słabo udokumentowane. Wybrałem Nieuporta bohatera bitwy pod (czy raczej nad) Verdun - Jeana Navarre'a. Kalkomanie do jednego z jego samolotów (z całkowicie czerwonym kadłubem) są w monografii Kagero, ale zdecydowałem się na samolot przedstawiony na zdjęciu w tej książeczce. Z zestawu Toko wykorzystałem kokardy, a napisy na ogonie pochodzą z Kagero (modyfikacja numeru niezbyt mi się udała).

Zestaw jest niezłej jakości. Wymagał jedynie dorobienia z ClearFixu szybki w wiatrochronie, który zdaniem Toko miałby być nieprzezroczysty. ;-) Wyciąłem też otwory do przeprowadzenia linek sterowych przez statecznik poziomy i przerobiłem stojak karabinu na bardziej podobny do tego, co widać na zdjęciu oryginału (ale do innych egzemplarzy ten fabryczny może się nadawać). Śmigło od tylnej strony było płaskie, ale uwypukliłem ją, nakładając szpachlówkę. Na pudełku są narysowane dwie linki, których w Bebe nie było - od przednich stójek podwozia do górnego płata. Pojawiły się dopiero w późniejszych Nieuportach.

Pierwszy raz zastosowałem podpatrzony w Internecie sposób malowania "gołego płótna". Najpierw całość na Sail Color z Gunze. Potem naciąłem pasków taśmy Tamiya o szerokości 0,5 mm i ponaklejałem na żebra konstrukcji. Po tych paskach pociągnąłem czarną Gunze z pIwaty 0,2, oczywiście z niedużym rozpryskiem na boki. Na koniec odkleiłem paski i przepryskałem całość delikatnie znowu kolorem płótna. Efektem są delikatnie uwypuklone, jasne żeberka i delikatnie pocieniowane płótno między nimi.

Zdjęcia zrobiłem stawiając model na zgniłozielonym materiale przed monitorem prezentującym krajobraz. Efekt nie jest idealny, ale uzyskałem go prostym sposobem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3300
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Reklama

modele polskich samolotów

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 93 gości