Arsenal VG 33 Azur 1:48

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Moderator: malinowski

Arsenal VG 33 Azur 1:48

Postprzez RH » sobota, 16 lipca 2011, 17:39

Jeszcze ciepły modelik ,dopiero co sklecony (żeby nie było że podkładam jakieś inne fotki dwie fotografie z krzaczkiem:))
Oglądając galerię muszę stwierdzić że dominują tu modele z II sw a w szczególności Spitfiry,Messery,Mustangi itp.(jak dla mnie to już troszkę to nudne ,chociaż przyznam sie że i ja mam pare tych "sztandarowcow do sklecenia .)Tak że bez urazy ale teraz to po prostu oglądam je bez entuzjazmu(przejadły mi sie te konstrukcje ) A przecież jest tyle innych ciekawych samolotów w przedziale od początków lotnictwa do współczesnych czasów,które nie były produkowane w dużych ilościach ale jednak były(przykładem tego może byc kolega Jacek Sznajder który takie modele wykonuje ).Takim właśnie samolotem był francuski myśliwiec Arsenal VG33
Zawiodę sympatyków modeli wyeksploatowanych ,ale uważam że ten samolot raczej takich nie posiadał a to za sprawą tego że nie zdążył w pełni byc użyty bojowo .A sam model pokazuje malowanie bez uwzględnienia jednostki .Tak że wnioskuje że pochodzi z okresu przekazania go z fabryki na lotnisko jakiejś eskadry.Są to oczywiście moje gdybania ,gdyż naprawdę to nie mam o tym zielonego pojęcia .Ot zrobiony jako ciekawa konstrukcja :)
Parę informacji na temat tego samolotu zaczerpnięte z Wikipedii
Samolot VG-30 miał konstrukcję drewnianą, której technologię Galtier doprowadził do wysokiego poziomu. Koncepcja lekkiego samolotu myśliwskiego o konstrukcji drewnianej miała wówczas we Francji wielu zwolenników, w tym samego ministra lotnictwa Pierre Cote'a. Ponieważ jednak w tym samym czasie do produkcji seryjnej zakwalifikowano konkurencyjny samolot C.713 firmy Caudron, więc prace nad VG-30 - mimo pozytywnego wyniku prób w locie - zawieszono. Prototyp latał bez uzbrojenia, a proponowane uzbrojenie miało się składać z jednego działka kalibru 20 mm w osi śmigła i czterech karabinów maszynowych kalibru 7,5 mm w skrzydłach. Próby w locie, prowadzone od 24 marca do 17 lipca 1939 roku w Centre d'Essais du Matérial Aérien (CEMA), potwierdziły wysokie spodziewane osiągi samolotu, lepsze niż standardowego francuskiego myśliwca tego okresu Morane-Saulnier MS-406. Np. podczas jednego z lotów w lipcu 1939 roku samolot osiągnął w locie nurkowym prędkość 805 km/h !

Dla polepszenia osiągów swojego myśliwca w kolejnym wariancie - oznaczonym VG-31 - Galtier postanowił zastosować mocniejszy silnik typu Hispano-Suiza HS-12Y-31 o mocy 632 kW (860 KM), zmniejszyć powierzchnię nośną skrzydeł z 14,00 do 12,00 m2, przesunąć chłodnicę cieczy w stronę tyłu kadłuba, a także zredukować uzbrojenie do jednego działka i dwóch karabinów maszynowych. Badania w tunelu aerodynamicznym wykazały jednak, że taka powierzchnia nośna będzie niewystarczająca ze względu na zbyt duże obciążenie powierzchni, skutkujące m.in. zbyt małą zwrotnością, zbyt dużą prędkością minimalną i pogorszeniem własności pilotażowych. Ostatecznie prototypu VG-31-01 nigdy nie oblatano, jego skrzydło wykorzystano do prób statycznych, a kadłub zastosowano później w trzecim prototypie wersji VG-33 (o którym dalej).SAMOLOTY ARSENAL I POLSCY PILOCI

Z samolotem VG-33 związany jest też krótki epizod z historii polskiego lotnictwa wojskowego. W dniu 15 czerwca 1940 roku polski tzw. I Klucz Kominowy "Kr" (m.in. w składzie: mjr Zdzisław Krasnodębski, ppor. Jan Zumbach, ppor. Mirosław Ferić, plut. Marian Bełc, plut. Stanisław Karubin i plut. Stefan Wojtowicz) przeleciał z Etampes do Orleanu, skąd - po uzupełnieniu braków sprzętowych - miał polecieć do Bordeaux, aby dołączyć do francuskiego dywizjonu myśliwskiego obrony terytorialnej kraju GCD I/55 (Groupe de Chasse et de Defence). W Orleanie, po otrzymaniu nowych rozkazów, klucz "Kr" podzielił się na dwie grupy, które natychmiast wystartowały do miejsc swojego przeznaczenia, lądując po drodze w Châteauroux. Jedną z grup, dowodzoną przez ppor. Jana Zumbacha, wyposażono w znajdujące się tam cztery samoloty Arsenal VG-33 (zobacz przypis 1). Obie grupy przebywały w Châteauroux tylko jeden dzień, ale właśnie wtedy ppor. Jan Zumbach wykonał swój 35-ty lot bojowy w obronie francuskiego nieba, lecąc na samolocie Arsenal VG-33C1 ("Arsenal V.G." - jak nazwał samolot w swoim raporcie). Na wysokości 4500 m patrolował rejon Châteauroux, ale nieprzyjaciela nie napotkał. Jeszcze tego samego dnia wieczorem grupa ppor. Zumbacha przybyła do Clermont-Ferrand, a następnego dnia do Bordeaux. Z Bordeaux ppor. Zumbach wykonał w dniu 17 czerwca swój ostatni, 36-ty lot operacyjny we Francji, ponownie na myśliwcu Arsenal VG-33. Również tym razem do spotkania z samolotami Luftwaffe nie doszło
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
RH
 
Posty: 1009
Dołączył(a): wtorek, 29 lipca 2008, 11:52
Lokalizacja: Krakow

Reklama

Re: Arsenal VG 33 Azur 1:48

Postprzez zenon-król woźnych » sobota, 16 lipca 2011, 18:27

Model jak zwykle ładny.Może kilka słów o samym zestawie? Od dawna mam na niego ochotę...
Avatar użytkownika
zenon-król woźnych
 
Posty: 511
Dołączył(a): poniedziałek, 15 marca 2010, 22:09
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Arsenal VG 33 Azur 1:48

Postprzez RH » sobota, 16 lipca 2011, 18:37

zenon-król woźnych napisał(a):Model jak zwykle ładny.Może kilka słów o samym zestawie? Od dawna mam na niego ochotę...

Zestaw jak to w Azur czyli raczej toporny ,wymaga sporych umiejętności posługiwania się pilnikiem i papierem ściernym(wszystko to dotyczy części plastikowych .bo jeżeli chodzi o zywiczki ,(kokpit ,km,wnęki podwozia ) to sa bardzo ładnie wykonane.kabinka w formie vacu tez niczego sobie ,a do tego zdublowana ,na wypadek zepsucia .Kalki w normie co widać na zdjęciach . Pasy flagi na stateczniku pionowym wykonane jako oddzielne .Osobiście polecam je wymalować ,ja poszedłem na łatwiznę i użyłem kalek :(
Avatar użytkownika
RH
 
Posty: 1009
Dołączył(a): wtorek, 29 lipca 2008, 11:52
Lokalizacja: Krakow

Re: Arsenal VG 33 Azur 1:48

Postprzez nariman » niedziela, 17 lipca 2011, 16:14

Super modelik. Zastanawia mnie jedna rzecz, dlaczego twoje modele mimo bardzo wysokiej jakosci wykonania i ogólnie "superanckosci", nie wzbudzaja tylu emocji co niektóre "gnioty". Nie chce i nie bede podawal przykladow ale jest to zastanawiajace.

Ps.Sory za brak niektórych polskich znaków, wina systemu operacyjnego.

Pozdrawiam.
nariman
 
Posty: 337
Dołączył(a): niedziela, 12 grudnia 2010, 17:02

Re: Arsenal VG 33 Azur 1:48

Postprzez Jacek Bzunek » niedziela, 17 lipca 2011, 16:49

nariman napisał(a):Super modelik. Zastanawia mnie jedna rzecz, dlaczego twoje modele mimo bardzo wysokiej jakosci wykonania i ogólnie "superanckosci", nie wzbudzaja tylu emocji co niektóre "gnioty".

Są poprawnie sklejone i pomalowane ale brakuje im wykończenia, śladów eksploatacji , zróżnicowania kolorów itp. Za wielki plus obecnej galerii uważam wrzucenie kilku zdań o konstrukcji a nie tradycyjne odsyłanie do Wikipedii. Gdyby tak jest jeszcze zdjęcia były wyraźniejsze i na bardziej przyjaznym tle byłoby jeszcze lepiej.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5758
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Arsenal VG 33 Azur 1:48

Postprzez RH » niedziela, 17 lipca 2011, 20:28

nariman napisał(a):Super modelik. Zastanawia mnie jedna rzecz, dlaczego twoje modele mimo bardzo wysokiej jakosci wykonania i ogólnie "superanckosci", nie wzbudzaja tylu emocji co niektóre "gnioty". Nie chce i nie bede podawal przykladow ale jest to zastanawiajace.

Ps.Sory za brak niektórych polskich znaków, wina systemu operacyjnego.

Pozdrawiam.

To akurat naj mniej mi przeszkadza .Wrzucam fotki i niech szanowne koleżeństwo ogląda i o to mi tylko chodzi :)
Avatar użytkownika
RH
 
Posty: 1009
Dołączył(a): wtorek, 29 lipca 2008, 11:52
Lokalizacja: Krakow

Re: Arsenal VG 33 Azur 1:48

Postprzez spiton » niedziela, 17 lipca 2011, 20:44

Fajny samolot, fajny model, fajne foty !!
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Arsenal VG 33 Azur 1:48

Postprzez Aleksander » niedziela, 17 lipca 2011, 22:32

A jak wygląda od spodu?
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 5733
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości