Messerschmitt Bf 109 F-4 Obfw R.Muller, Fine Molds 1:72

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Messerschmitt Bf 109 F-4 Obfw R.Muller, Fine Molds 1:72

Postprzez karolkonw » sobota, 21 stycznia 2012, 00:56

O Pilocie:
Rudolf “Rudi” Müller - 92 zwycięstwa na koncie, wszystkie na froncie wschodnim z czego 35 to Hurricane'y. 13 marca 1943 osiągnął pięćsetne zwycięstwo dla 6./JG, niedługo później 19 kwietnia został zestrzelony trafił do niewoli i nigdy nie wrócił do Niemiec.

O modelu samolocie:
Po pierwsze i najważniejsze - 90% tego co wiem o tej maszynie jest efektem pomocy Kuby Plewki, któremu bardzo dziękuje za pomoc!

To szczególny i nietypowy Bf109F-4 pośród nietypowych Friedrichów II/JG5 j, które pierwotnie miały trafić do Afryki, a ostatecznie dotarły do na front wschodni. Ich pierwotny pustynny kamuflaż był po fabrycznym oblataniu "przerabiany".
Maszyna Müllera inaczej niż inne Bf109 F-4 jest o tyle szczególna że pozostałości po RLM79 były na nim mniej widoczne.

Obrazek

Więcej szczegółów tutaj:
http://www.ahs.no/articles/aakra-rlm_79.pdf

Dodatkowo ten F-4 był późnym modelem- końcowej produkcji. Nietypowo dla 109 F a typowo dla późniejszego G ma zamontowaną górną osłonę zbiornika oleju (tuż za kołpakiem śmigła) z obecnym wlotem powietrza, który służył do chłodzenia przewodów zapłonowych.(żeby niczego nie pomieszać pozwoliłem sobie skopiować to co otrzymałem od Kuby)

Sam model to Fine Molds- po prostu sama przyjemność na każdym etapie. Kalki to Techmod - tu już tak fajnie nie było:)

Całość prosto z pudła poza pasami i w/w wlotami powietrza.
Malowane farbami gunze H + "pudry" Tamiya

Błędy oczywiste:
- w stosunku do zdjęć oryginału kamuflaż na lewej stronie kadłuba w okolicach krzyża kadłubowego- dziwna sprawa gapiłem się w te foty setki razy a i tak zamaskowałem źle a zorientowałem się dopiero podczas kładzenia kalek:)

Błędy potencjalne:
- kołpak na zdjęciach nie widzę proponowanej w schematach spirali- zrobiłem 1/3 biały - nie jest to problem bo mam też kołpak ze spiralą:)
- koła - nie jestem pewien czy są właściwe- tu sytuacja jest podobna - no ale to dlatego FM to takie świetne modele wyposażone w sporo części z pozoru zbędnych:)


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

i zdjęcia oryginału:

Obrazek

Obrazek
Żołnierze zziębnięci cześc ich pamięci
karolkonw
 
Posty: 1091
Dołączył(a): środa, 23 lutego 2011, 08:38

Reklama

Re: Bf 109 F-4 Obfw R.Muller Fine Molds 1:72

Postprzez jasio-g » sobota, 21 stycznia 2012, 07:32

Modelik prześliczny, choć szkop. Czepiłbym się jednak sposobu malowania. Oryginał ma ostre przejście kolorów, a w modelu już nie co psuje efekt. No i inny przebieg plamy w rejonie krzyża i 3 na kadłubie. Nie umniejsza to jednak śliczności modelu.
Avatar użytkownika
jasio-g
 
Posty: 316
Dołączył(a): sobota, 23 sierpnia 2008, 20:29
Lokalizacja: Kraków

Re: Bf 109 F-4 Obfw R.Muller Fine Molds 1:72

Postprzez Tomasz Dzieciątkowski » sobota, 21 stycznia 2012, 08:25

karolkonw napisał(a):koła - nie jestem pewien czy są właściwe

Z Twoich zdjęć nie wynika jakie koła dałeś :-/
Dla wszystkich Friedrichów powinny być wczesne z ażurową felgą. Natomiast nie jestem pewien kolistego obrysu wnęki - na późnych F-4 raczej były już te "kanciaste"...
If on my journey, should I encounter God, God will be cut...
Avatar użytkownika
Tomasz Dzieciątkowski
 
Posty: 988
Dołączył(a): niedziela, 23 września 2007, 19:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bf 109 F-4 Obfw R.Muller Fine Molds 1:72

Postprzez karolkonw » sobota, 21 stycznia 2012, 11:22

jasio-g napisał(a):Modelik prześliczny, choć szkop. Czepiłbym się jednak sposobu malowania. Oryginał ma ostre przejście kolorów, a w modelu już nie co psuje efekt. No i inny przebieg plamy w rejonie krzyża i 3 na kadłubie. Nie umniejsza to jednak śliczności modelu.



No to niewymieniony babol- postanowiłem te przejścia trochę rozmiękczyć po zdjęciu patafixu wydawały mi się zbyt ostre i cóż braki umiejętności +skala + głupota samego pomysłu :)
Wielkie dzięki !


Tomasz Dzieciątkowski napisał(a):
karolkonw napisał(a):koła - nie jestem pewien czy są właściwe

Z Twoich zdjęć nie wynika jakie koła dałeś :-/
Dla wszystkich Friedrichów powinny być wczesne z ażurową felgą. Natomiast nie jestem pewien kolistego obrysu wnęki - na późnych F-4 raczej były już te "kanciaste"...


Koła z ażurową felgą bardzo mnie zmartwiłesś wnękami
I chciałem spytać - chce dorobić izolatory na lince antenowej i rak patrzę na zdjęcia i nie wiem czy one były srebrne czy szare?
Żołnierze zziębnięci cześc ich pamięci
karolkonw
 
Posty: 1091
Dołączył(a): środa, 23 lutego 2011, 08:38

Re: Bf 109 F-4 Obfw R.Muller Fine Molds 1:72

Postprzez Murek » sobota, 21 stycznia 2012, 13:30

Model bardzo fajny. A dlaczego chcesz izolatory pomalować na srebrno? Na mój rozum to one były białe, mogły być pomalowane przy okazji malowania lub przemalowywania samolotu na kolor kamuflażu ale po co miały by być pomalowane na srebrno?
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 2992
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 22:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Bf 109 F-4 Obfw R.Muller Fine Molds 1:72

Postprzez karolkonw » sobota, 21 stycznia 2012, 13:44

Takie moje domysły :)
Widziałem że są jasne i w kilku galeriach widziałem srebrne:)
Żołnierze zziębnięci cześc ich pamięci
karolkonw
 
Posty: 1091
Dołączył(a): środa, 23 lutego 2011, 08:38

Re: Bf 109 F-4 Obfw R.Muller Fine Molds 1:72

Postprzez spiton » sobota, 21 stycznia 2012, 13:49

Cukiereczek ,-))
Fajne są te FM. Ładne modele z nich wychodzą.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 00:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Bf 109 F-4 Obfw R.Muller Fine Molds 1:72

Postprzez karolkonw » sobota, 21 stycznia 2012, 14:27

spiton napisał(a):Cukiereczek ,-))
Fajne są te FM. Ładne modele z nich wychodzą.



A własnie - linka antenowa zgodnie z twoim przepisem:0 czyli wyrwij włosa żonie:)
Żołnierze zziębnięci cześc ich pamięci
karolkonw
 
Posty: 1091
Dołączył(a): środa, 23 lutego 2011, 08:38

Re: Bf 109 F-4 Obfw R.Muller Fine Molds 1:72

Postprzez spiton » sobota, 21 stycznia 2012, 15:36

karolkonw napisał(a):
spiton napisał(a):Cukiereczek ,-))
Fajne są te FM. Ładne modele z nich wychodzą.



A własnie - linka antenowa zgodnie z twoim przepisem:0 czyli wyrwij włosa żonie:)

Brunetka, czy malowałeś ?
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 00:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Bf 109 F-4 Obfw R.Muller Fine Molds 1:72

Postprzez karolkonw » sobota, 21 stycznia 2012, 18:07

Brunetka :)
Żołnierze zziębnięci cześc ich pamięci
karolkonw
 
Posty: 1091
Dołączył(a): środa, 23 lutego 2011, 08:38

Re: Bf 109 F-4 Obfw R.Muller Fine Molds 1:72

Postprzez Kuba P. » sobota, 21 stycznia 2012, 22:55

Ale Ty masz tempo. Raptem chwilę temu rozmawialiśmy i proszę - model. Chciałbym też tak.
Fajnie wygląda, samoloty JG 5 ogólnie są dość ciekawe a te Frycki szczególnie.
Może faktycznie w tej małej skali lepiej mocniej odcinać przejścia kolorów ale dobra - jest ciekawy i nieczęsto spotykany.

W sprawie obrysu wycięć na koła we wnękach podwozia - późne F mają okrągłe. Płat 109 F mimo że z wierzchu podobny bardzo do tego z G strukturalnie jest mocno zmieniony. Dla tej maszyny zrobienie okrągłych wycięć jest OK.

Izolatory zrób białe albo beżowe. Nie wiem co to za materiał, plastik czy jakaś porcelana ale to było takie właśnie jasne.
Jakbyś stary bezpiecznik-korek wziął do ręki.

Fajnie, że mogłem pomóc.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): sobota, 10 listopada 2007, 23:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Bf 109 F-4 Obfw R.Muller Fine Molds 1:72

Postprzez karolkonw » niedziela, 22 stycznia 2012, 00:55

Kuba P. napisał(a):Ale Ty masz tempo. Raptem chwilę temu rozmawialiśmy i proszę - model. Chciałbym też tak.
Fajnie wygląda, samoloty JG 5 ogólnie są dość ciekawe a te Frycki szczególnie.
Może faktycznie w tej małej skali lepiej mocniej odcinać przejścia kolorów ale dobra - jest ciekawy i nieczęsto spotykany.

W sprawie obrysu wycięć na koła we wnękach podwozia - późne F mają okrągłe. Płat 109 F mimo że z wierzchu podobny bardzo do tego z G strukturalnie jest mocno zmieniony. Dla tej maszyny zrobienie okrągłych wycięć jest OK.

Izolatory zrób białe albo beżowe. Nie wiem co to za materiał, plastik czy jakaś porcelana ale to było takie właśnie jasne.
Jakbyś stary bezpiecznik-korek wziął do ręki.

Fajnie, że mogłem pomóc.




Ee tam tempo- wypadkowa tego że skala mała i sporo czasu wolnego, pracując dla innej strefy czasowej kiedy ja mam wolne wszyscy siedzą w robocie:)
Jeszcze raz baaaardzo dziękuje
Żołnierze zziębnięci cześc ich pamięci
karolkonw
 
Posty: 1091
Dołączył(a): środa, 23 lutego 2011, 08:38

Re: Bf 109 F-4 Obfw R.Muller Fine Molds 1:72

Postprzez piotr dmitruk » niedziela, 22 stycznia 2012, 01:03

karolkonw napisał(a):Błędy oczywiste:
- w stosunku do zdjęć oryginału kamuflaż na lewej stronie kadłuba w okolicach krzyża kadłubowego- dziwna sprawa gapiłem się w te foty setki razy a i tak zamaskowałem źle a zorientowałem się dopiero podczas kładzenia kalek:)

Na usterzeniu poziomym także jakby inaczej niż na fotce. Na skrzydłach- powiedzmy że w granicach błędu skali.

Czy przypadkiem przednia część osłony silnika (za śmigłem) nie była od innego egzemplarza? Granica kolorów przebiega na granicy paneli.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9933
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Bf 109 F-4 Obfw R.Muller Fine Molds 1:72

Postprzez Kuba P. » niedziela, 22 stycznia 2012, 02:08

No to właśnie wspominałem, ten samolot ma górną osłonę zbiornika oleju z innej maszyny. Widziałem to na innych F-4 wcześniej. Nie wiem czemu tak robili, update z uwagi na te wloty czy brak wcześniejszych części zamiennych?
Nie wiem. Tu jest przełożona po prostu z innego egzemplarza. Można to podmaskować taśmą i psiknąć farbą, żeby to odcięcie zaimitować, Piotrek ma tu rację.

Jeszcze drobiazg, ale łatwy do poprawy a będzie kozacko wyglądało - on ma prawie zdarte do gołego łopaty śmigła od tyłu. To, że łopaty 109 się tak polerowały to norma ale ten ma je praktycznie całe gołe.
Samolocik ma fajny pstrokaty kamuflaż i jeszcze jak mu takie śmigło zapodasz to będzie bardzo fajny.

Jeszcze prawe okienko u podstawy wiatrochronu, ten trójkącik mały, zamaluj to i możesz wywiercić małą dziurkę, w którą wklej np. kawałeczek cieniutkiej igły lekarskiej. W późniejszych F była tam blacha zamiast szyby i wylot lufy pistoletu sygnałowego. Rura, w którą wstawiało się pistolet.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): sobota, 10 listopada 2007, 23:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Bf 109 F-4 Obfw R.Muller Fine Molds 1:72

Postprzez karolkonw » niedziela, 22 stycznia 2012, 12:42

Kuba P. napisał(a):No to właśnie wspominałem, ten samolot ma górną osłonę zbiornika oleju z innej maszyny. Widziałem to na innych F-4 wcześniej. Nie wiem czemu tak robili, update z uwagi na te wloty czy brak wcześniejszych części zamiennych?
Nie wiem. Tu jest przełożona po prostu z innego egzemplarza. Można to podmaskować taśmą i psiknąć farbą, żeby to odcięcie zaimitować, Piotrek ma tu rację.


Tak powiększyłem te zdjęcia i się zastanawiam nad kolorami bo dla mnie (ale od razu mówię -co chyba widać że jestem słaby w analizie zdjęć) kolor nad tą częścią jest identyczny jak ten za wlotem sprężarki czyli to powinno być piaskowy?
A jeśli tak, to ta ciemna plama przy wlocie powietrza na osłonie zbiornika oleju to RLM 70?
Obrazek

Kuba P. napisał(a):Jeszcze drobiazg, ale łatwy do poprawy a będzie kozacko wyglądało - on ma prawie zdarte do gołego łopaty śmigła od tyłu. To, że łopaty 109 się tak polerowały to norma ale ten ma je praktycznie całe gołe.
Samolocik ma fajny pstrokaty kamuflaż i jeszcze jak mu takie śmigło zapodasz to będzie bardzo fajny.


tu jest śmiesznie bo ja to zrobiłem:) tylko do zdjęć ( bo kołpak jest wciśnięty nie przyklejony - nie byłem pewny spirali) wstawiłem przypadkiem śmigło od drugiego F'a którego robię symultanicznie:)

Kuba P. napisał(a):Jeszcze prawe okienko u podstawy wiatrochronu, ten trójkącik mały, zamaluj to i możesz wywiercić małą dziurkę, w którą wklej np. kawałeczek cieniutkiej igły lekarskiej. W późniejszych F była tam blacha zamiast szyby i wylot lufy pistoletu sygnałowego. Rura, w którą wstawiało się pistolet.


Przepatrzę mądre książki jak to wyglądało i spróbuje to zrobić
Czyli podsumowując do poprawy jeszcze:
- zrobić izolatory
-osłona zbiornika oleju
- usterzenie poziome- tzn prawe chyba bo lewe wydaje mi się w porządku
- trójkąt w wiatrochronie
- wymiana śmigła
- pasy serwisowe i napisy na zdjęciach ich nie widać, a te które są srebrzą się zastanawiam się czy je po prostu zamalować?
Żołnierze zziębnięci cześc ich pamięci
karolkonw
 
Posty: 1091
Dołączył(a): środa, 23 lutego 2011, 08:38

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 38 gości

cron