Bf-109F-4/B, ICM, 1/48

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Bf-109F-4/B, ICM, 1/48

Postprzez Lewy » wtorek, 13 marca 2012, 17:55

Modelik zrobiony bez spinania się, nawet nie znam historii tego samolotu, co było dla mnie zawsze punktem wyjścia do dalszej pracy. Ulepiony w półtora tygodnia średnio po godzinę/dwie dziennie. Malowanie pudełkowe Oblt. Frank Liesendahl, 10.(Jabo)/JG2, Francja 1942. Kamuflaż malowany z ręki, nie mam jeszcze patafixa, a nie mogę go nigdzie dostać, zaś od taśmy przejścia były zbyt ostre. Z dodatków to tylko pasy Edka, zegary na prawej burcie i blacha pancerna w osłonie kabiny. Linki anteny to ciekawostka, bo zrobiona z kleju :mrgreen: . Niedawno zauważyłem, że po wyciągnięciu pędzelka ze starego, na poły zaschniętego już kleju Tamiyi ciągnie się cieniutka nitka, próby oderwania jej doprowadzały do wydłużania się jej jeszcze bardziej. Szybko do głowy wpadł mi niecny plan wykorzystania tego zjawiska. Pomiędzy dwoma pręcikami rozciągnąłem taką pajęczynkę z kleju, poczekałem aż wyschnie i pomalowałem, wyszło klawo. Zrobiłem to samo na modelu i po kilku próbach się udało, linka jest bardzo cienka i dość delikatna, ale za to wygląda wg. mnie realistycznie.
Wiem, że model ma zapewne mnóstwo błędów, za co przepraszam sympatyków germańskich latadeł, ale od czasu gdy skończyłem studia i zderzyłem się szarą rzeczywistością życia doczesnego, przyjemność zaczęły mi sprawiać takie proste i szybkie ulepki. Na te bardziej ambitne nie mam czasu, ale na pewno to nie powiedziałem jeszcze ostatniego słowa w tym temacie. A teraz fotki:
Obrazek
Źródło: Google
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zdjęcia powstały przy wydatnej pomocy sprzętowej Grzegorza ze sklepu Aeromodel ze Słupska za co serdecznie dziękuję.
Avatar użytkownika
Lewy
 
Posty: 398
Dołączył(a): piątek, 19 września 2008, 06:39
Lokalizacja: Słupsk/Kwidzyn

Reklama

Re: Bf-109F-4/B, ICM, 1/48

Postprzez Okrach » wtorek, 13 marca 2012, 18:53

Ladnie wyszlo. Czym malowales kokpit (wg mnie ten odcien jest zbyt jasny jak na RLM66 ale moze to wina swiatel?...
Pozdrawiam,
Tomek
Avatar użytkownika
Okrach
 
Posty: 331
Dołączył(a): sobota, 30 października 2010, 13:35
Lokalizacja: Stuttgart

Re: Bf-109F-4/B, ICM, 1/48

Postprzez Lewy » wtorek, 13 marca 2012, 19:08

Była sobota po południu, zobaczyłem, że nie mam RLM66, sklep modelarski już zamknięty, trzeba było improwizować, pomieszałem kilka farb, mniej więcej dobierając kolor.
Avatar użytkownika
Lewy
 
Posty: 398
Dołączył(a): piątek, 19 września 2008, 06:39
Lokalizacja: Słupsk/Kwidzyn

Re: Bf-109F-4/B, ICM, 1/48

Postprzez posejdon » wtorek, 13 marca 2012, 19:15

Fajny modelik. Podoba się. Tylko okopcenia jakieś takie szare i tak nagle się urywają. Pokaż proszę zdjęcie spodu.

Ja, żeby otrzymać RLM 66 mieszam czarny z białym pół na pół i jeszcze nikt nie pisał, że źle ;o).
Avatar użytkownika
posejdon
 
Posty: 876
Dołączył(a): środa, 15 grudnia 2010, 16:05
Lokalizacja: Bródno

Re: Bf-109F-4/B, ICM, 1/48

Postprzez dewertus » wtorek, 13 marca 2012, 19:24

Wykonanie, malowanie i brudzenie bardzo zacne, a takie dość charakterystyczne oznakowanie ze statecznika pionowego to Kolega gdzie podział? ;o)
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bf-109F-4/B, ICM, 1/48

Postprzez Lewy » wtorek, 13 marca 2012, 19:28

Dopiero po sesji zdjęciowej, porównując ze zdjęciem oryginału zauważyłem, że brakuje połamanego krzyżyka. Kalki takowej nie było, w instrukcji ani na pudełku też nie, więc nie wnikałem, jak znajdę gdzieś w moich zasobach kalek to poprawię to. Zdjęcie spodu niebawem. Co do okopceń to w realu są ciemniejsze, ale chyba faktycznie troszkę za dużo białego dodałem.
Avatar użytkownika
Lewy
 
Posty: 398
Dołączył(a): piątek, 19 września 2008, 06:39
Lokalizacja: Słupsk/Kwidzyn

Re: Bf-109F-4/B, ICM, 1/48

Postprzez posejdon » wtorek, 13 marca 2012, 19:34

Popatrzyłem uważniej i mam jeszcze parę uwag:
- dlaczego zaciek przy wlewie oleju jest skierowany do przodu?
- brakuje zagłówka na płycie pancernej
- koła są źle pomalowane (chyba, że opona jest dwukolorowa)

Ale poza tym model jest czysto i ładnie posklejany oraz pomalowany.
Avatar użytkownika
posejdon
 
Posty: 876
Dołączył(a): środa, 15 grudnia 2010, 16:05
Lokalizacja: Bródno

Re: Bf-109F-4/B, ICM, 1/48

Postprzez Okrach » wtorek, 13 marca 2012, 20:42

A szyba pancerna?...
Pozdrawiam,
Tomek
Avatar użytkownika
Okrach
 
Posty: 331
Dołączył(a): sobota, 30 października 2010, 13:35
Lokalizacja: Stuttgart

Re: Bf-109F-4/B, ICM, 1/48

Postprzez Soris000 » wtorek, 13 marca 2012, 20:48

Jako całość mi się podoba. Lubię to malowanie ze względu na "zestrzelenia" na sterze. Ale czy właśnie ta kalkomania nie "pożółkła"? Taka dziwna plama jest w tym miejscu.
Avatar użytkownika
Soris000
 
Posty: 1405
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 14:18
Lokalizacja: Sopot

Re: Bf-109F-4/B, ICM, 1/48

Postprzez Lewy » wtorek, 13 marca 2012, 21:18

posejdon napisał(a):- dlaczego zaciek przy wlewie oleju jest skierowany do przodu?


Wiesz jak jest ciężko w tych czasach dobrego mechanika znaleźć, kupujesz nowego, niebitego messera, a się okazuje, że ma licznik kręcony, a tak serio to część zacieków robiłem zgodnie z działającą siłą grawitacji, ale rozcierałem je wacikiem kosmetycznym, który czasem płata figle i rozmywa farbę troszkę nie tak jak bym tego chciał.

Okrach napisał(a):A szyba pancerna?...


Ta z zestawu była bardzo mało przejrzysta, mam drugą z zestawu Uni Model, ale nie pasuje wymiarowo, jak kiedyś znajdę inną, albo dorobię to dodam ten element.
Soris000 napisał(a):Jako całość mi się podoba. Lubię to malowanie ze względu na "zestrzelenia" na sterze. Ale czy właśnie ta kalkomania nie "pożółkła"? Taka dziwna plama jest w tym miejscu.


Chciałem troszkę przytłumić śnieżną biel statecznika nakładając imitację kurzu/błota, ale kalka zaabsorbowała więcej farby nić reszta statecznika, próbowałem zmyć to rozcieńczalnikiem ale było coraz gorzej, więc tak już zostało.

Dzięki za komentarze i uwagi. Zakończenie prac nad modelem wiąże się zazwyczaj z pewną pustką, macie tak też? Dzięki tym uwagą jeszcze nie raz będę brał model do ręki i oglądał co tam sknociłem i jak to poprawić.
Avatar użytkownika
Lewy
 
Posty: 398
Dołączył(a): piątek, 19 września 2008, 06:39
Lokalizacja: Słupsk/Kwidzyn

Re: Bf-109F-4/B, ICM, 1/48

Postprzez Pawel Burchard » środa, 14 marca 2012, 00:37

Lewy napisał(a):po sesji zdjęciowej, porównując ze zdjęciem oryginału zauważyłem, że brakuje połamanego krzyżyka. Kalki takowej nie było, w instrukcji ani na pudełku też nie, więc nie wnikałem


to świetne :)
chciał bym też o samym modelu coś dodać ale koledzy już dużo dobrego nawypisywali - z czym się zresztą nie zgadzam :mrgreen:

p.
Pawel Burchard
 
Posty: 1037
Dołączył(a): wtorek, 7 lipca 2009, 10:06
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bf-109F-4/B, ICM, 1/48

Postprzez Adam » środa, 14 marca 2012, 01:15

Z racji, że nie jestem messerologiem, to tyko mogę ocenić wygląd zewnętrzny a to mi się bardzo podoba.
Adam.
Obrazek
Avatar użytkownika
Adam
 
Posty: 2929
Dołączył(a): piątek, 8 maja 2009, 11:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bf-109F-4/B, ICM, 1/48

Postprzez net_sailor » środa, 14 marca 2012, 09:17

To pewnie wina błędów w instrukcji, ale na przyszły raz ster kierunku i dolną osłonę silnika pomaluj na żółto. Nie wiem czemu wciąż pokutuje ten mit białego steru. Żółty kolor był elementem szybkiej identyfikacji, więc dla własnego zdrowia nie wolno go było zmieniać.
Ale tak ogólnie to model przyjemny dla oka :)
Avatar użytkownika
net_sailor
 
Posty: 1809
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:01
Lokalizacja: Elbląg

Re: Bf-109F-4/B, ICM, 1/48

Postprzez AEROMODEL Słupsk » wtorek, 3 kwietnia 2012, 11:35

Mi się ten Messer się bardzo podoba. :mrgreen:
AEROMODEL Słupsk
 


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości