Gruman F6F-3 Hellcat Hobby Boss 1:48

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Re: Gruman F6F-3 Hellcat Hobby Boss 1:48

Postprzez michalp78 » piątek, 22 czerwca 2012, 12:23

Ta próba nadania trójwymiarowości dwuwymiarowej (mniej więcej płaskiej w rzeczywistości) powierzchni przez natryśnięcie jasnego koloru przy liniach podziału. Jak się to ma do oryginału dobrze widać na fotce z wikipedii.
Pozdrawiam. Michał
Avatar użytkownika
michalp78
 
Posty: 377
Dołączył(a): czwartek, 19 lutego 2009, 20:30

Reklama

Re: Gruman F6F-3 Hellcat Hobby Boss 1:48

Postprzez puniek2222 » piątek, 22 czerwca 2012, 12:27

michalp78 napisał(a):Dlaczego kołpak jest niebieski?
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5a/F6F_on_USS_Yorktown_June_1944.jpg
Kafelki - nieporozumienie - to najbardziej psuje wrażenie całości.
Obicia śmigła - nie ma Hellcatów (ani innych samolotów) z tak poobijanymi śmigłami.
Zbiorniki wcale nie były jednorazowe.
Egzemplarze tej serii produkcyjnej nie miały jeszcze możliwości przenoszenia rakiet, ani systemu wtrysku wody ADI (klapka za kabiną po prawej stronie kadłuba).
Ogólnie cieszę się widząc każdego Hellcata, ale produkt HB ma tak zaburzoną sylwetkę, że modele wykonane z tego zestawu lubię oglądać najmniej.
Jak zrezygnujesz z kafelkowania na rzecz jakichś subtelniejszych technik malarskich, to Twoje modele będą na pewno ciekawsze. Pokazuj następne. Powodzenia.

Kołpak zmieniłem na zielony , ale nie dlatego że pokazałeś mi te zdjęcie tylko znalazłem w opisach (mój błąd) .Twoje zdjęcie pochodzi z filmu który znam i oglądałem i był on kolorowany po wojnie co nie zawsze było zgodne z rzeczywistością , ale krytykę przyjąłem z pokorą. Co to te kafelkowanie o którym wszyscy mi piszecie? Dzięki P.
puniek2222
 
Posty: 76
Dołączył(a): piątek, 16 stycznia 2009, 12:00

Re: Gruman F6F-3 Hellcat Hobby Boss 1:48

Postprzez puniek2222 » piątek, 22 czerwca 2012, 12:29

michalp78 napisał(a):Ta próba nadania trójwymiarowości dwuwymiarowej (mniej więcej płaskiej w rzeczywistości) powierzchni przez natryśnięcie jasnego koloru przy liniach podziału. Jak się to ma do oryginału dobrze widać na fotce z wikipedii.
Teraz malujecie innym kolorem pod właściwym tak , o to chodzi ?
puniek2222
 
Posty: 76
Dołączył(a): piątek, 16 stycznia 2009, 12:00

Re: Gruman F6F-3 Hellcat Hobby Boss 1:48

Postprzez spiton » piątek, 22 czerwca 2012, 13:10

To ja możne z innej strony. Na ogół podejście do malowania powinno wyglądać tak. Oglądamy sobie zdjęcia oryginalnych maszyn. I nagle : AAAA ale super, zrobię model tego samolotu bo podoba mi się to co widzę na zdjęciu. I potem się zastanawiamy jak to odtworzyć. A Hellcatów z taką dziwaczną powierzchnią jak na Twoim modelu po prostu nie ma.
Takie cieniowanie ma na celu ożywienie powierzchni modelu, ale tworzy przy okazji złudzenia istnienia dziwnych deformacji kształtu.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Gruman F6F-3 Hellcat Hobby Boss 1:48

Postprzez tankmania » piątek, 22 czerwca 2012, 13:13

Mecenas napisał(a):... że model wygląda w efekcie jakby był pomalowany w stylu kafelków/flizów do toalety a nie sprzętu wojskowego.


Chyba właśnie uraziłeś gusta tych którym się to podoba. Ciekawa interpretacja wprowadzanych zmian...
tankmania
 
Posty: 1074
Dołączył(a): czwartek, 22 października 2009, 04:53

Re: Gruman F6F-3 Hellcat Hobby Boss 1:48

Postprzez KFS-miniatures » piątek, 22 czerwca 2012, 13:17

Mecenas napisał(a):do toalety


Szaletu wogóle.. to jaka jest ta 'nowa formuła forum'? Nie wolno się kopać po kostkach, czy nie wolno kopać moderatorów po kostkach?

michalp78 napisał(a):Obicia śmigła - nie ma Hellcatów (ani innych samolotów) z tak poobijanymi śmigłami.


Ale co masz namyśli? Nie do końca wprawną próbę autora modelu w uzyskaniu imitacji farby złażącej z łopat śmigła czy mamy do czynienia ze śmiałą tezą na temat szeroko rozumianych śladów eksploatacji?
Obrazek
Avatar użytkownika
KFS-miniatures
 
Posty: 572
Dołączył(a): czwartek, 6 października 2011, 00:12

Re: Gruman F6F-3 Hellcat Hobby Boss 1:48

Postprzez tankmania » piątek, 22 czerwca 2012, 13:18

spiton napisał(a):Na ogół podejście do malowania powinno wyglądać tak.



Podejście powinno tak wyglądać, że każdy sobie podchodzi tak jak mu pasuje. Można oczywiście grzecznie zdeprecjonować wygląd modelu w odniesieniu do własnych priorytetów. Ale "grzecznie" to słowo klucz.

-wygląda jak zabawka lub flizy za kiblem.

lub

-mi się osobiście takie style nie podobają ponieważ oczekuję od modelu czego innego.
tankmania
 
Posty: 1074
Dołączył(a): czwartek, 22 października 2009, 04:53

Re: Gruman F6F-3 Hellcat Hobby Boss 1:48

Postprzez Mecenas » piątek, 22 czerwca 2012, 13:34

Sorki panowie, ale kolega pytał o technikę i do tego się odniosłem. Modelu nigdzie w swojej wypowiedzi nie oceniłem. Nie dorabiajcie proszę do moich słów swoich teorii.
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: Gruman F6F-3 Hellcat Hobby Boss 1:48

Postprzez michalp78 » piątek, 22 czerwca 2012, 13:39

KFS-miniatures napisał(a):
michalp78 napisał(a):Obicia śmigła - nie ma Hellcatów (ani innych samolotów) z tak poobijanymi śmigłami.


ale co masz namyśli? nie do końca wprawną próbę autora modelu w uzyskaniu imitacji farby złażącej z łopat śmigła czy mamy do czynienia ze śmiałą tezą na temat szeroko rozumianych śladów eksploatacji?

I jedno i drugie przy czym drugie odnosi się w szczególności do intensywności i umiejscowienia "imitacji farby złażącej z łopat śmigła" na myśliwcach F6F. W odniesieniu do innych samolotów pewności rzeczywiście nie mam. Co do Hellcata możesz to traktować jako tezę śmiałą, ale trudną do obalenia. Gdybyś jednak podjął próbę byłbym wdzięczny za pokazanie przykładu. Jeśli znajdziesz natychmiast się wycofam z "kontrowersyjnych" twierdzeń.

Może faktycznie to zdjęcie w technikolorze, ale zielony na Yorktownie raczej trzyma się kupy bardziej niż niebieski.

A jak się komuś takie cieniowanie podoba to oczywiście zabronić nie można. Ale nie każdemu się podoba.
Pozdrawiam. Michał
Avatar użytkownika
michalp78
 
Posty: 377
Dołączył(a): czwartek, 19 lutego 2009, 20:30

Re: Gruman F6F-3 Hellcat Hobby Boss 1:48

Postprzez tankmania » piątek, 22 czerwca 2012, 13:40

Mecenas napisał(a):Sorki panowie, ale kolega pytał o technikę i do tego się odniosłem. Modelu nigdzie w swojej wypowiedzi nie oceniłem. Nie dorabiajcie proszę do moich słów swoich teorii.


Znowu wybiórcza percepcja.

Oceniłeś technikę którą używają ludzie i jej efekt porównałeś do kafelek w ubikacji.

Kto napisał, że tak oceniłeś model?
tankmania
 
Posty: 1074
Dołączył(a): czwartek, 22 października 2009, 04:53

Re: Gruman F6F-3 Hellcat Hobby Boss 1:48

Postprzez tankmania » piątek, 22 czerwca 2012, 13:43

michalp78 napisał(a): A jak się komuś takie cieniowanie podoba to oczywiście zabronić nie można. Ale nie każdemu się podoba.


No i bardzo dobrze, mi się też już nie podoba. Napisałeś to grzecznie i nie sądzę żeby ktoś miał do Ciebie pretensje.
Ale komuś się może to podobać i należy uszanować cudze gusty nie używając obraźliwych porównań.
tankmania
 
Posty: 1074
Dołączył(a): czwartek, 22 października 2009, 04:53

Re: Gruman F6F-3 Hellcat Hobby Boss 1:48

Postprzez spiton » piątek, 22 czerwca 2012, 13:48

To jakaś nowa gra, pt pole minowe ??
Kolego puniek, Twój warsztat modelarski jest niezły. I nasze niewybredne uwagi miały na celu sprowadzenie Cię z fałszywej drogi "kafelkowania". Drogę tą eksplorowali przed Tobą inni modelarze i kazało się, że to nie jest dobra droga.
Ale pewnie forma w jakiej to robimy jest trochę chamska. Sorry.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Gruman F6F-3 Hellcat Hobby Boss 1:48

Postprzez KFS-miniatures » piątek, 22 czerwca 2012, 13:53

michalp78 napisał(a): W odniesieniu do innych samolotów pewności rzeczywiście nie mam.


W swoim pierwotnym stwierdzeniu rozszerzyłeś tezę o nieodłażącej farbie na wszystkie samoloty, co jest oczywistą nieprawdą. Stąd moje pytanie. jeżeli chodzi o hellcata, jest wielce prawdopodobne, że masz rację - ja nie miałem do czynienia z miniaturą tej maszyny, zatem nie przeglądałem kwitów na nią. Aż z ciekawości pogrzebię w fotogramach.
Obrazek
Avatar użytkownika
KFS-miniatures
 
Posty: 572
Dołączył(a): czwartek, 6 października 2011, 00:12

Re: Gruman F6F-3 Hellcat Hobby Boss 1:48

Postprzez Mecenas » piątek, 22 czerwca 2012, 13:54

tankmania napisał(a):Znowu wybiórcza percepcja.

Percepcja jest zazwyczaj taka, jaka komu akurat pasuje. Ja w każdym bądź razie nikogo nie chciałem urazić, już na pewno nie autora modelu. Jeśli ktoś się poczuł urażony przepraszam.

Co do techniki to różnie ją oceniam. Mnie osobiście nie leży (pewnie z braku umiejętności), ale w wykonaniu Marka Naji/Naja (Marek, kurde jak Cię odmienić przez przypadki?) bardzo mi się podoba. Są też modelarze, u których ta technika mi się w ogóle nie podoba, także i z tego forum (albo raczej z blogów), ale siedzę cicho.
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: Gruman F6F-3 Hellcat Hobby Boss 1:48

Postprzez KFS-miniatures » piątek, 22 czerwca 2012, 14:20

Bo to dość kłopotliwa technika. Najpierw trzeba ją dobrze opanować w wersji cukierkowej, by wyrobiwszy sobie pewne odruchy móc ją stosowac na tyle subtelnie, że w sposób na pierwszy rzut oka niewychwytywalny, a jednak ożywiający malowane powierzchnie.

EDIT- Tak sobie przejrzałem na szybko co mam i co gugiel wypluwa. Problem jest z tym, ze te najbardziej obiecujące maszyny (bo wygladajace jak psu z gardła wyciągnięte i wypanierowane w błocie) to mają odpalony silnik, wiec nic nie widac. Ale jak cos się znajdzie to istotnie, z ichnich łopat farba schodziła w inny sposób niż na zaprezentowanej tu miniaturze - powoli i systematycznie scierajac się, począwszy od tylnej powierzchni i potem na koncówkach. Bardzo subtelnie. Trzeba zapamiętać..
Obrazek
Avatar użytkownika
KFS-miniatures
 
Posty: 572
Dołączył(a): czwartek, 6 października 2011, 00:12

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 79 gości