RWD-5bis w 80 rocznicę (Plastyk 1/72)

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

RWD-5bis w 80 rocznicę (Plastyk 1/72)

Postprzez RAV » sobota, 8 czerwca 2013, 13:28

Słynny SP-AJU, na którym 7-8 maja 1933 r. Stanisław Skarżyński przeleciał przez południowy Atlantyk z Senegalu do Brazylii.

Zestaw: ZTS Plastyk (1/72). Przerobiona powierzchnia (imitacja płótna) i inne szczegóły - od podstaw. Kalkomanie: Albert.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:58
Lokalizacja: Wrocław

Reklama

modele polskich samolotów

Re: RWD-5bis w 80 rocznicę (Plastyk 1/72)

Postprzez xmald » sobota, 8 czerwca 2013, 13:37

Bardzo fajnie Ci ten szkrabik wyszedł. Szczególnie podoba mi się cieniowanie skrzydeł (efekt prześwitywania płótna). Czym malowałeś osłonę silnika i resztę kadłuba? - podoba mi się widać różnicę między metalem a płótnem...
Avatar użytkownika
xmald

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 1847
Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2011, 08:33

Re: RWD-5bis w 80 rocznicę (Plastyk 1/72)

Postprzez ZIO BY NAITT » sobota, 8 czerwca 2013, 13:48

Nooo piękny, widać nakład włożonej pracy - gdyby nie charakterystyczne "Plastykowe" oszklenie można by pomyśleć że to jakaś nowość od Ardpolu czy Choroszego ;o)

PZDR
Pozdrawiam - Konrad Kozioł
WARSZTAT :
Dzieci + dom rodzinny w skali 1/1
Avatar użytkownika
ZIO BY NAITT
 
Posty: 1239
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:15
Lokalizacja: Warthenau

Re: RWD-5bis w 80 rocznicę (Plastyk 1/72)

Postprzez spiton » sobota, 8 czerwca 2013, 14:16

Piękny model i jeszcze piękniejsze foty !!!
Obrazek
To moja ulubiona. Dałem do konkursu foto i moim zdaniem jest to faworyt !!
Świetnie uporałeś się z powierzchnią modelu. Piękne skrzydła. Pekinie pocieniowane. I znakomita osłona silnika. W ogóle same plusy !!!
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 00:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: RWD-5bis w 80 rocznicę (Plastyk 1/72)

Postprzez piotr dmitruk » sobota, 8 czerwca 2013, 16:25

Bardzo ładnie wyszedł, każdy chyba ma "z tyłu głowy" jaki to jest gniot i jaki niewielki. Gdyby Ci się zechciało jeszcze poprawić rurkę Pitota na taką bardziej w skali...
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9932
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: RWD-5bis w 80 rocznicę (Plastyk 1/72)

Postprzez skusz » sobota, 8 czerwca 2013, 17:09

Śliczniutki, aż słów brak, wszystko super, bardzo mi się podoba.
Jest tylko taki małe, maluteńkie niedopatrzenie, jamki skurczowe na owiewkach kół, ale niuansik. Ogólnie popieram Spitona
z fotką do konkursu, też jest to mój faworyt.
Pozdrawiam Sławek Kusz
Portfolio : viewtopic.php?f=207&t=20734
Avatar użytkownika
skusz

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3142
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 16:27
Lokalizacja: Roztocze

Re: RWD-5bis w 80 rocznicę (Plastyk 1/72)

Postprzez Voltan » sobota, 8 czerwca 2013, 19:42

Świetny model jak na ten zestaw, doskonałe zdjęcia. Szczególnie podoba mi się blacha na silniku i wydechy.
Voltan
 
Posty: 1728
Dołączył(a): piątek, 12 października 2012, 19:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: RWD-5bis w 80 rocznicę (Plastyk 1/72)

Postprzez Nacktgeboren » sobota, 8 czerwca 2013, 19:54

Świetnie pomalowany i ładnie sfotografowany. Może i są jakieś niewielkie niedociągnięcia wspomniane przez kolegów wyżej, ale całokształt robi bardzo dobre wrażenie. Super :)
Zło zawsze zwycięża, bo dobro jest głupie.
http://grim-jester.deviantart.com/
Avatar użytkownika
Nacktgeboren
 
Posty: 675
Dołączył(a): niedziela, 2 czerwca 2013, 08:14
Lokalizacja: Łódź

Re: RWD-5bis w 80 rocznicę (Plastyk 1/72)

Postprzez RAV » sobota, 8 czerwca 2013, 21:08

Dziękuję za przychylne przyjęcie modelu. Obawiałem się, że będzie gorzej, bo... zdjęcia są za dobre. ;o) Model na żywo wygląda całkiem fajnie, za to powiększony i wyostrzony na fotkach wyszedł tak, że się zastanawiałem: utajnić go, czy podpicować Photoshopem? Ostatecznie ograniczyłem się do odrzucenia zdjęć, na których największe babole były zbyt wyeksponowane, a Photoshop posłużył tylko do wyretuszowania uchwytu w sekwencji "w locie".

Co nieco na temat wykonania modelu:

Na płacie przetestowałem nową dla mnie metodę robienia pokrycia płóciennego. Najpierw zeszlifowałem wypukłe linie, jakimi Plastyk zaznaczył żebra. Celowo zostawiłem ich ledwo widoczne ślady, żebym nie musiał wszystkiego potem zaznaczać wg planów. Następnie niebieską taśmą 3M okleiłem fragmenty kryte sklejką (keson i końcówki) oraz lotki. Teraz nastąpiła najnudniejsza część pracy - taśmę 3M naklejałem wzdłuż dwóch sąsiednich żeber i papierami ściernymi szorowałem pole między nimi. Efekt był trudny do oceny "na oko", ale już po zrobieniu kilku "zwisów płótna" wyczułem palcem nierówności zachęcające do kontynuowania pracy. Specjalnie też nie starałem się wygłaskać powierzchni na wysoki połysk - rysy po szlifowaniu mogłyby dać fakturę dodatkowo odróżniającą powierzchnię "swobodnego" płótna od naklejonego na sklejkę.

Kadłub (po odcięciu silnika i sklejeniu połówek) i usterzenie również oszlifowałem na gładko. Na kadłubie udało mi się nie zaokrąglić "kantów" na podłużnicach. Od elementu z dolnymi zastrzałami podwozia odciąłem owe zastrzały, a pozostałą płytkę wkleiłem w dziurę w kadłubie. W kabinie dorobiłem parę rurek konstrukcji i tablicę przyrządów - z tego wszystkiego tylko "V" nad tablicą jest widoczne. Od przodu kabinę zamknąłem płaskimi płytkami, oddzielającymi ją od przestrzeni silnikowej.

Osłony silnika mają w zestawie zbyt płaskie boki, więc klejem CA nakleiłem tam płytki plastiku. Zeszlifowałem je potem, tworząc łukowaty przekrój. Tylne krawędzie blach pocieniłem od wewnątrz, powierciłem otwory, naciąłem linie, zrobiłem zawiasy z pręcika plastiku. Do środka wkleiłem uproszczoną (bo i tak prawie jej nie widać) makietę silnika. Rury wydechowe zrobiłem z metalowych rurek 1 mm. Jakoś dało się to wszystko spasować z kadłubem...

Po zmontowaniu większości części i pomalowaniu Gunze SM01 (dla oceny jakości powierzchni), dokładnie w 80 rocznicę przelotu przez Atlantyk (7 maja wieczorem) wyglądało to tak:
Obrazek
Obrazek

Stwierdziłem, że imitacja płótna wymaga jednak wygładzenia, czego dokonałem Surfacerem i drobnymi papierami ściernymi i polerkami. Następnie części "metalowe" (osłony silnika i kół, ramki okien) dostały ponownie SM01, a reszta - Gunze C008. Kolejnych kilka dni spędziłem na maskowaniu wszystkiego, co nie było "swobodnym płótnem" - krawędzi natarcia płata, żeber, podłużnic itp. Krawędzie powstałych pól przyciemniłem mieszanką Gunze Smoke Gray z lakierem bezbarwnym. Po odmaskowaniu efekt był zbyt mocny, ale zraszając model mgiełką C008 sprowadziłem kontrast do ledwo widocznego minimum.

Kalki Alberta (użyte przeze mnie po raz pierwszy) nakładały się świetnie i brzeg przezroczystego nośnika jest całkowicie niewidoczny. Niestety daje się zauważyć lekko przesunięty biały poddruk, ale tylko przy naprawdę dokładnym przyglądaniu się (albo na powiększonych zdjęciach). Ostatecznie części kryte płótnem pokryłem lakierem "3/4-matowym", czyli mieszanką półmatowego i matowego lakieru Gunze. Metalowe pozostały w nielakierowanym Super Metallicu. Zrezygnowałem z odtwarzania efektu polerowania blach, widocznego na niektórych zdjęciach oryginału - obawiałem się, że zepsuję tym model, który chciałem już wreszcie skończyć.

Na koniec nieco zmodyfikowane śmigło wraz z tulejkami umożliwiającymi mu obracanie się wkleiłem w rozwiercony otwór. Nie obraca się od dmuchnięcia (jak np. w niedawnym Mustangu), ale "jednak się kręci".
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: RWD-5bis w 80 rocznicę (Plastyk 1/72)

Postprzez pik » sobota, 8 czerwca 2013, 23:06

Bardzo fajny rwudziak, gratulacje RAV! Od wypracowanej calości niestety odstaje oszklenie, co pokazuje zbliżenie.

Tak a propos zoomowania modelu w skali 1/72 to faktycznie jest bezlitosne. Z własnego doświadczenia wiem że często wyłapuje jakieś tam uchybienia w modelu dopiero jak oglądam zdjęcia! Zresztą są tu dwie strony medalu, bo można sie też na zbliżeniu pochwalić tym co wyszło dobrze, tu np faktura skrzydła.

Co do kalki to sobie myślę że litery mogły by być w ogóle bez białego podkładu jeśli producent technologicznie nie jest tak precyzyjny. Na jednolitej barwie srebrnej czerwony byłby po prostu ciut ciemniejszy, co by raczej nie przeszkadzało w odbiorze. A przynajmniej mniej przeszkadzało niż wyłażący biały podkład.
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 18:32

Re: RWD-5bis w 80 rocznicę (Plastyk 1/72)

Postprzez DUDE » niedziela, 9 czerwca 2013, 18:08

Piękny kawałek trudnego modelarstwa!
Zdjęcia w locie - szałowe!
pozdrawiam,
D
Obrazek
Avatar użytkownika
DUDE

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 581
Dołączył(a): czwartek, 24 listopada 2011, 10:44
Lokalizacja: Bemowo

Re: RWD-5bis w 80 rocznicę (Plastyk 1/72)

Postprzez portalus » poniedziałek, 10 czerwca 2013, 18:13

Świetne wykonanie.
Stare czasy mi się przypomniały jak to na ZPT zrobiłem oba 5 i 5bis (oba malowane), za które dostałem pałę bo nauczyciel stwierdził, że go chciałem oszukać bo to nie moja robota.

Wczoraj natomiast widziałem takiego:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
portalus
 
Posty: 2963
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:52
Lokalizacja: Swarzędz

Re: RWD-5bis w 80 rocznicę (Plastyk 1/72)

Postprzez piotr dmitruk » poniedziałek, 10 czerwca 2013, 18:17

To RAV oblatywał? ;o)
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9932
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: RWD-5bis w 80 rocznicę (Plastyk 1/72)

Postprzez portalus » poniedziałek, 10 czerwca 2013, 18:45

Nie wiem, jest to jeden z modeli prezentowanych na "Zlocie Gigantów" na Ligowcu.
Avatar użytkownika
portalus
 
Posty: 2963
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:52
Lokalizacja: Swarzędz

Re: RWD-5bis w 80 rocznicę (Plastyk 1/72)

Postprzez Murek » sobota, 15 czerwca 2013, 19:37

Bardzo ładny :D (o pewnych niedociągnięciach pisali Koledzy), dobre bo polskie, no i świetne fotki "w locie" :P
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 2992
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 22:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 25 gości