Mig 3, Trumpeter 1:32

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Re: Mig 3, Trumpeter 1:32

Postprzez K.Y.Czart » środa, 19 czerwca 2013, 13:26

No dobra. Na dwóch zdjęciach Tofika jest restauracja Miga zrobiona przez Aviarestoration z Novosibirska. Dla zainteresowanych link do jego walkarounda: http://mig3.sovietwarplanes.com/mig3/yu ... savia3.htm

Na jednym ze zdjęć widać, jak jest zbudowany wiatrochron klejony "na styk". Więc nie przkreślałbym tak łatwo, odbudowywanych współcześnie samolotów ;o)

Obrazek

Na zdjęciach innego (chyba ?) restaurowanego w Novosibirsku egzemplarza (http://svsm.org/gallery/mig3_restoration/DSC02689) widać, że "szwy" pleksi są natomiast dodatkowo nitowane i od wewnątrz pomalowane:

Obrazek

na zdjęciu zewnętrznej strony wydaje się, że już tego nie ma:

Obrazek

To tak, żeby było i za, i przeciw. ;o)
Avatar użytkownika
K.Y.Czart
 
Posty: 2172
Dołączył(a): środa, 2 grudnia 2009, 23:04

Reklama

Re: Mig 3, Trumpeter 1:32

Postprzez dymuwa » środa, 19 czerwca 2013, 14:20

K.Y.Czart napisał(a):... nie przkreślałbym tak łatwo, odbudowywanych współcześnie samolotów ;o) ...


Napisałem wcześniej, nie biorę pod uwagę "nowodieł'ów". Jeśli ma to dla kogokolwiek jakiekolwiek znaczenie, mogę poszukać dzisiaj "Rukowodstwa po ekspluatacji", czyli potocznie mówiąc "manualu".
Znam zaocznie osobę, które brała udział w odrestaurowaniu jednego z I-16 w Nowosybirsku, który potem latał w Wanaka. Oto co prawie dosłownie kiedyś powiedział: "Nie stać nas było na dokładne odtworzenie wielu szczegółów samolotu, m.in. dlatego, że kilkakrotnie podwyższyło by to jego cenę. Np. piasta śmigła i samo śmigło na wszystkich współczesnych I-16 jest od An-2, zaczopowana w dwóch miejscach i pozbawiona dwóch łopat."
Nie muszę Kolegom chyba wyjaśniać, że idzie się na uproszczenie żeby Zamawiający po prostu się nie wycofał. A laicy na Airshow i tak "łykną"...
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
dymuwa

Anim_Ukr
 
Posty: 742
Dołączył(a): piątek, 25 maja 2012, 15:10
Lokalizacja: Rogoźno Wlkp.

Re: Mig 3, Trumpeter 1:32

Postprzez K.Y.Czart » środa, 19 czerwca 2013, 15:01

W przypadku tego akurat odbudowanego Miga, wiatrochron jest, zdaje się prawidłowy, lub inaczej - oddający jego historycznie poprawny wygląd. Czy się mylę? Pytam, bo Twoja uwaga o "nowodiełach" dotyczyła, jak zrozumiałem zdjęć zlinkowanych przez Topika, na których widnieje w dwóch ujęciach wspomniana restauracja. Nie wnikam głębiej w uproszczenia technologiczne mogące mieć miejsce przy odbudowie, gdyż Twoje wcześniejsze uwagi dotyczyły jedynie wiatrochronu. Być może rzeczywiście jest on "nowodiełem" w innych aspektach budowy, tego nie wiem. Rozumiem jednak, że nie jest on nim (jeśli to określenie ma charakter pejoratywny) w przypadku łączenia pleksi wiatrochronu. Innymi słowy - czy prawidłowy wiatrochron wygląda tak, jak to widać na zdjęciach Mig z "1" na sterze kierunku? To jest dość istotne dla tych, którzy mają w planach budowę modelu tego samolotu. :)
Avatar użytkownika
K.Y.Czart
 
Posty: 2172
Dołączył(a): środa, 2 grudnia 2009, 23:04

Re: Mig 3, Trumpeter 1:32

Postprzez topik77 » środa, 19 czerwca 2013, 15:41

dzięki za wyjaśnienia
topik77
 
Posty: 271
Dołączył(a): piątek, 28 stycznia 2011, 23:15

Re: Mig 3, Trumpeter 1:32

Postprzez topik77 » środa, 19 czerwca 2013, 15:44

Tak na marginesie ciekawe czy im się to nie rozklejało mając na uwadze ruskie wyroby.
topik77
 
Posty: 271
Dołączył(a): piątek, 28 stycznia 2011, 23:15

Re: Mig 3, Trumpeter 1:32

Postprzez dymuwa » środa, 19 czerwca 2013, 15:51

topik77 napisał(a):Tak na marginesie ciekawe czy im się to nie rozklejało mając na uwadze ruskie wyroby.

Mało tego że się rozklejało, to na dodatek po kilkunastu godzinach pleksi stawał się słabo przezroczysty, dlatego istnieje szereg zdjęć MiG'ów w locie ze zdjętą osłoną górną. To samo dotyczy Jak-1, ŁaGG-1/3.

K.Y.Czart napisał(a):... Innymi słowy - czy prawidłowy wiatrochron wygląda tak, jak to widać na zdjęciach Mig z "1" na sterze kierunku? To jest dość istotne dla tych, którzy mają w planach budowę modelu tego samolotu. :)

Owiewka wiatrochronu MiG-3 z tego walk'a http://mig3.sovietwarplanes.com/mig3/yu ... savia3.htm jest właściwej konstrukcji i wyglądu, ale - uwaga! jest kompletnie skopany kolor góry, powinien to być kolor z większą ilością żóltego. Opinia nie moja - "wyjadaczy" ze scalemodels.ru
Ostatnio edytowano środa, 19 czerwca 2013, 16:00 przez dymuwa, łącznie edytowano 2 razy
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
dymuwa

Anim_Ukr
 
Posty: 742
Dołączył(a): piątek, 25 maja 2012, 15:10
Lokalizacja: Rogoźno Wlkp.

Re: Mig 3, Trumpeter 1:32

Postprzez spiton » środa, 19 czerwca 2013, 15:53

dymuwa napisał(a):... Ale temat lotnictwa sowieckiego, powiedzmy, trochę znam, szczególnie samoloty Polikarpowa ;o)


Dobrze wiedzieć. Samoloty Polikarpowa mają szczególny urok i wyjątkową- designerską linię. Też jestem fanem.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Mig 3, Trumpeter 1:32

Postprzez Jacek K » środa, 19 czerwca 2013, 16:36

Kwestii wiatrochronu w ogóle nie brałem pod uwagę. Pewnie było tak, ze była to jedynie klejonka ale (tego już się dowiedziałem u źródła) naprawy frontowe polegały na własnie nitowaniu z użyciem paska cienkiej blaszki-robili jak potrafili i na co im pozwalały możliwości. Popatrzę czy uda się to jakoś oderwać bezszkodowo, usunąć niepotrzebne ramki i przykleić od nowa. Nie wiem czy warto ryzykować ale spróbuję.
Jacek K
 
Posty: 271
Dołączył(a): sobota, 3 listopada 2012, 13:53

Re: Mig 3, Trumpeter 1:32

Postprzez dymuwa » środa, 19 czerwca 2013, 17:12

Jacek K napisał(a):... Popatrzę czy uda się to jakoś oderwać bezszkodowo, usunąć niepotrzebne ramki i przykleić od nowa. Nie wiem czy warto ryzykować ale spróbuję.

Myślę, że nie warto, lepiej żeby Koledzy wykorzystali tę informację w przyszłości. Tak, jak napisałem, ten drobiazg nie dla przeciętnego widza. Model, poza wspomnianą osłoną, prezentuje się wyśmienicie :P
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
dymuwa

Anim_Ukr
 
Posty: 742
Dołączył(a): piątek, 25 maja 2012, 15:10
Lokalizacja: Rogoźno Wlkp.

Re: Mig 3, Trumpeter 1:32

Postprzez MIRO » środa, 19 czerwca 2013, 20:51

Sprawdziłem ICMa, co go właśnie męczę, i Trumpka w 1/48 i oba mają te ramki :evil: .

Większość zdjęć pokazuje wiatrochron, który jest faktycznie sklejany z 3 arkuszy pleksi

Obrazek

Ale są i takie, na których ramki są widoczne

Obrazek

W "MiG-ach Stalina" znalazłem informację, że późny MiG-3 miał witrochron ze zintegrowanym szkłem pancernym. Może więc ta zmiana pociągnęła za sobą pojawienie się ramek?
Pozdrawiam
Mirek
Путiн хуйло!
Avatar użytkownika
MIRO
 
Posty: 1742
Dołączył(a): piątek, 21 listopada 2008, 10:36
Lokalizacja: Opole

Re: Mig 3, Trumpeter 1:32

Postprzez dymuwa » środa, 19 czerwca 2013, 21:28

MIRO napisał(a):Sprawdziłem ICMa, co go właśnie męczę, i Trumpka w 1/48 i oba mają te ramki :evil:...
W "MiG-ach Stalina" znalazłem informację, że późny MiG-3 miał wiatrochron ze zintegrowanym szkłem pancernym. Może więc ta zmiana pociągnęła za sobą pojawienie się ramek?


Zaznaczone ramki na przedniej szybie ma też najlepszy kształtem model w skali 1:72 od HobbyBoss, czyli mają to wszystkie produkowane zestawy. Najwyraźniej jest to kucha, która ciągnie się z pierwszego modelu MiG-3 Cap-Croix du Sud / Italeri / Zvezda / Revell. Kolega Jacek K, natomiast, wykonał model w malowaniu z zimy 1941/42, więc raczej bez szyb pancernych.

Co do źródeł informacji, polecam Mushroom Yellow Series nr 6121autorstwa Massimo Tessitori "Mikoyan Gurevich MiG-1/MiG-3", jest dostępna na "osiołku". Wg mnie jeden z najlepszych zachodnich fachmanów od MiG-ów wczesnych.

Żeby zamknąć temat wiatrochronu, umieszczam skany z instrukcji budowy/obsługi MiG-3 z 1941 r , pomoc od kolegi from Russia ;o)

Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam wszystkich uczestników dyskusji i przepraszam Jacka K za OT.

PS. Jeszcze co do MiG-a, wykonanego przez "Aviarekonstrukcję" z Nowosybirska: jak mi powiedział ten że rosyjski kolega, z racji braku silników AM-35A na tym samolocie zamontowano amerykański Allison, chyba ten sam, co na Mustangach.
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
dymuwa

Anim_Ukr
 
Posty: 742
Dołączył(a): piątek, 25 maja 2012, 15:10
Lokalizacja: Rogoźno Wlkp.

Re: Mig 3, Trumpeter 1:32

Postprzez spiton » czwartek, 20 czerwca 2013, 01:08

dymuwa napisał(a):Zaznaczone ramki na przedniej szybie ma też najlepszy kształtem model w skali 1:72 od HobbyBoss,

Chodził za mną ten model ale po usłyszeniu tej opinii to się chyba nie powstrzymam.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Mig 3, Trumpeter 1:32

Postprzez Jacek K » czwartek, 20 czerwca 2013, 13:05

Nie ma mnie za co przepraszać. Szkoda, że odrobinkę za późno pokazaliście ten wiatrochron (sam tego nie zauważyłem, a ponieważ ramka była zaznaczona to ją wykonałem). Zawsze dobrze wyjaśniać takie szczegóły, choćby na przyszłość i dla innych kolegów. Sam modelik Trumpka jest w miarę ok więc jak ktoś ma na niego ochotę to warto chyba go sobie skleić. Kształty ma mocno agresywne i wygląda na to , że to była ostra maszynka. Jeszcze nie patrzyłem na swój wiatrochron, ale może w weekend coś wymyslę :). Swoją drogą to ruscy totalnie skiepścili ten wiatrochron, to byłotakie ich spiczki zbiliczki na jeden raz.
Jacek K
 
Posty: 271
Dołączył(a): sobota, 3 listopada 2012, 13:53

Re: Mig 3, Trumpeter 1:32

Postprzez Jacek K » czwartek, 20 czerwca 2013, 18:38

Nie czekałem do weekendu. Zdecydowałem przerobić wiatrochron i kilka innych detali w tym niektóre obicia i przetarcia, które złagodziłem i nawet bardziej mi się podoba. Na wiatrochronie zrobiłem cieniutkie linie imitujące klejenie trzech części.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jacek K
 
Posty: 271
Dołączył(a): sobota, 3 listopada 2012, 13:53

Re: Mig 3, Trumpeter 1:32

Postprzez dymuwa » czwartek, 20 czerwca 2013, 18:43

Jesteś Gość! Wzorcowy "мигарь". Jestem pełen podziwu dla Twojej odwagi i umiejętności. Nie każdy by zaryzykował taki trik :shock:
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
dymuwa

Anim_Ukr
 
Posty: 742
Dołączył(a): piątek, 25 maja 2012, 15:10
Lokalizacja: Rogoźno Wlkp.

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 65 gości