F4U-1 Corsair | Tamiya | 1:48

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Re: F4U-1 Corsair | Tamiya | 1:48

Postprzez michalp78 » piątek, 20 marca 2009, 21:25

Model bardzo mi się spodobał (szczególnie od strony malarskiej) i chciałem popełnić tego samego corsaira. Fajnie, że kagero i techmod zapewniły do niego kalki, tylko szkoda, że niedokładnie takie jak trzeba. Ponieważ doświadczenie nauczyło mnie, że do danych z serii kagero należy podchodzić z pewną ostrożnością zrobiłem mały "risercz" przy użyciu Google i dostępnych mi publikacji.
Jendrek napisał(a):Wykonałem go w malowaniu Wilbura Thomasa Owena - 18,5 zestrzelenia, czyli miał nieźle ogarnięty pilotaż Korsarza ;o) a oto ten pan:
Obrazek


Z pewnością "miał nieźle ogarnięty pilotaż Korsarza" tyle, że nazywał się Wilbur J. "GUS" Thomas (może pomylili go z innym asem AirSols Bobem Owensem), latał w VMF-213 i wyglądał tak:

ObrazekObrazek
chociaż może to ten sam gość :?:

Jego samolot jest dość często rysowany, np. tak:
Obrazek
źródło: internet
Obrazek
źródło: Mark Styling, Corsair aces of WWII, Osprey, s. 28

Publikacje, z wyjątkiem kagero, podają, że samolot nosił imię GUS'S GOPHER wypisane na prawej części osłony silnika.
W "Corsair aces of WWII" zamieszczono takie dwa zdjęcia:

Obrazek

Obrazek
sugerując, że to ten sam samolot.
Zwraca jednak uwagę, że samolot na górnym zdjęciu ma kołpak w kolorze aluminium, a na dolnym - ewidentnie czarny. Ten z pierwszego nie ma też słupka anteny, a chyba właśnie na tym zdjęciu oparł się twórca malowania w kagero.
Może ktoś kto siedzi dłużej w temacie corsairów rozszyfruje tę zagadkę. Może dałoby się ustalić BuNo i rzeczywiste malowanie białej dziesiątki z VMF-213. A może był więcej niż jeden "gofer Gusa"?
Niemniej jednak Twój Corsair nie przestał mi się podobać ani trochę i pal licho, czy miał dwa rysuneczki, czy rysuneczek i napis.
PS. Musiało być więcej samolotów używanych przez Gusa Thomasa ponieważ we wrześniu 43 wodował on po zestrzeleniu, a odsłużył w składzie hell hawks trzy tury bojowe na Salomonach. Przy okazji dociekań znalazłem fajną stronę: http://dwp.bigplanet.com/johnl123/vmf1213/
Pozdrawiam. Michał
Avatar użytkownika
michalp78
 
Posty: 377
Dołączył(a): czwartek, 19 lutego 2009, 20:30

Reklama

Poprzednia strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 46 gości